A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
A védelem korrelál a súllyal.
89838492_2442118079221419_929432606481580032_n.jpg
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 506
72 483
113
A problema ott van, hogy abbol indulsz ki, hogy ismersz minden parametert, no meg a VBU nem tud elore szamolni.
Ez nem rocket science, risk analysis, annak forintositasa stb, megfeleloen alatamasztott projection stb, ezek rutinjellegu kalkulaciok egy PM cegnek (gyakorlatilag az a VBU), a donteselokeszites resze.
Arra emlékeztek hogy mikor jelent meg a kommunikációban a "3500 milliárd haderőfejlesztésre a 2016-2026 időszakra" szlogen?
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Egy, példa: villanyszerelő ismerősömnek nem mondja azt a főnöke, hogy irány az x város x kórháza nyugdíjast terelgetni 3 hétre...
Mondhatja neki is, hogy irány a kórház épülő fűtetlen szárnya villanyszerelni 3 hétre. Ezt nem is értem miat akarsz ebből kihozni. Meglepett katonaként, hogy parancsokat kapsz, és azok nem mindig izagalmas, menő feladatok, de meg kell csinálni? Megnyugtatlak, a versenyszférában sem csak kedvedre való izgis murik meg kokainhegyek vannak.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Jajj ezért a szar dumaért pofozkodni tudnék...

De amúgy ha a faszságokért nem érzi magát megbecsülve az állomány se anyagilag se máshogy akkor ne csodálkozzunk ha lelépnek..
Amúgy miért, mit vállaltál, ami nem szar duma? Érdekel, hogy szerinted melyik feladatok okések, és mi az ami már inkább bezzegvillanyszerelő.

Idősek segítése nem az, ha jól értem.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
Amúgy miért, mit vállaltál, ami nem szar duma? Érdekel, hogy szerinted melyik feladatok okések, és mi az ami már inkább bezzegvillanyszerelő.

Idősek segítése nem az, ha jól értem.
Azért ne csináljunk már úgy, mintha a honvédek dolga lenne a kórházak pesztrálása. Ez csak azért van, mert a túl kevés egészségügyi szakdolgozót akarják pótolni valahogy.... Ugyanígy a határon történő migránskergetés és a rendőrökkel való közterületi járőrözgetés sem a feladatuk.
Egy haderőfejlesztés közben inkább a beérkező technikára való kiképzéssel és a gyakorlatozással kellene erősen foglalkozniuk. De biztos én látom rosszul...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Mondhatja neki is, hogy irány a kórház épülő fűtetlen szárnya villanyszerelni 3 hétre. Ezt nem is értem miat akarsz ebből kihozni. Meglepett katonaként, hogy parancsokat kapsz, és azok nem mindig izagalmas, menő feladatok, de meg kell csinálni? Megnyugtatlak, a versenyszférában sem csak kedvedre való izgis murik meg kokainhegyek vannak.
Nem mondod.
Amúgy miért, mit vállaltál, ami nem szar duma? Érdekel, hogy szerinted melyik feladatok okések, és mi az ami már inkább bezzegvillanyszerelő.

Idősek segítése nem az, ha jól értem.
Figyelj 2015 óta nincs kötelékkiképzés a folyamatos polgárvédelmi segédmunka miatt. Az embereknek elege van abból, hogy 1 hónapból két hetet de inkább hármat távol vannak a családjuktól de legalább akinek elege lett se tud leszerelni másfél éve hiába menne és ott őrlődik meg rontja a morált.
Sokaknak 1 éve lejárt a szerződése és nem mehetnek, ebbe családok rokkantak bele, volt öngyilkosság is nem is egy..

Imádom amúgy itt a sok okost, aki 60 ezres honvédséget vizionál aztán valahogy egyik se rohan a toborzó iroda felé megpróbálni...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Azért ne csináljunk már úgy, mintha a honvédek dolga lenne a kórházak pesztrálása. Ez csak azért van, hogy a túl kevés egészségügyi szakdolgozót akarják pótolni valahogy.... Ugyanígy a határon történő migránskergetés és a rendőrökkel való közterületi járőrözgetés sem a feladatuk.
Egy haderőfejlesztés közben inkább a beérkező technikára való kiképzéssel és a gyakorlatozással kellene erősen foglalkozniuk. De biztos én látom rosszul...
Akkor a honvédek dolga a laktanyában gyakorlatozás, egész addig a pillanatig, amíg háború nem lesz? Aztán majd az árvízvédelembe besegítés se az ő dolguk lesz, meg a ...

Van egy nagy viszonylag inaktív vezényelhető erő, akikre épp szerencsére nincs más módon égető szükség, így tudnak más kapacitáshiányokban segíteni olyan munkakörökben, ahol nincs speciális képzettségre igény.

Ez olyan, mint amikor a programozó gyakornok kölyök a kezeim közt nyafogott, hogy nem excelezni hanem programozónak jelentkezett (adminisztrálni kellett a munkafolyamatokat iparági követelmények miatt, épp excel táblák formájában).
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Imádom amúgy itt a sok okost, aki 60 ezres honvédséget vizionál aztán valahogy egyik se rohan a toborzó iroda felé megpróbálni...
Voltam, mert érdekel, de lebeszélt a toborzótiszt, mert túlképzett voltam, jobban tudok másutt érvényesülni, azt javasolta. Amúgy igaza volt.

Másnak is okoz gondokat a "szükséghelyzet".
Mi pl nem tudunk egy megvásárolt ingatlant használatba venni, mert papíron lakik ott valaki, és kilakoltatási moratórium van... Az illető angliában él, nem elérhető, és szarik az egészbe. Áll a pénz benne, és az épület rohad le.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Akkor a honvédek dolga a laktanyában gyakorlatozás, egész addig a pillanatig, amíg háború nem lesz? Aztán majd az árvízvédelembe besegítés se az ő dolguk lesz, meg a ...

Van egy nagy viszonylag inaktív vezényelhető erő, akikre épp szerencsére nincs más módon égető szükség, így tudnak más kapacitáshiányokban segíteni olyan munkakörökben, ahol nincs speciális képzettségre igény.

Ez olyan, mint amikor a programozó gyakornok kölyök a kezeim közt nyafogott, hogy nem excelezni hanem programozónak jelentkezett (adminisztrálni kellett a munkafolyamatokat iparági követelmények miatt, épp excel táblák formájában).
Ezt számold úgy, hogy a programozó gyakornok kölökkel 2 éve csináltatod az adminisztrációt és abban a 2 évben nem tanítasz neki a szakmából kb semmit...
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
Akkor a honvédek dolga a laktanyában gyakorlatozás, egész addig a pillanatig, amíg háború nem lesz? Aztán majd az árvízvédelembe besegítés se az ő dolguk lesz, meg a ...

Van egy nagy viszonylag inaktív vezényelhető erő, akikre épp szerencsére nincs más módon égető szükség, így tudnak más kapacitáshiányokban segíteni olyan munkakörökben, ahol nincs speciális képzettségre igény.
Miért kéne olyesmivel foglalkoznia egy katonának, amivel mostanában baszogatják őket? Volt határőrég, amit beszántottak, mondván a rendőrség majd megoldja a schengeni határok védelmét. Erre idén már 7. éve lesz, hogy lent basszák a rezet a határon, mert a rendőrség elegendő létszám hiányában nem képes egyedül megoldani a dolgot. Ugyanezért újabban már a rendőrök katonákkal együtt járőröznek, meg mennek a bulinegyedbe ellenőrzéseket tartani, hogy meglegyen a létszám. Múltkor vidéken trafipaxos katonát láttam két helyen is... na azért álljon meg már a menet! Rohadtul nem ez lenne a feladatuk.

Az árvízhelyzet egy egészen eltérő állapot, ott természetes, hogy segítsenek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Másnak is okoz gondokat a "szükséghelyzet".
Mi pl nem tudunk egy megvásárolt ingatlant használatba venni, mert papíron lakik ott valaki, és kilakoltatási moratórium van... Az illető angliában él, nem elérhető, és szarik az egészbe
Gondolom az asszony biztos el akar válni mert nem tud beköltözni az új házba azonnal..
Mert otthon van egyedül a gyerekkel és nem bírja, hogy nem látja férjét hónapokig..
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
816
4 125
93
Nem mondod.

Figyelj 2015 óta nincs kötelékkiképzés a folyamatos polgárvédelmi segédmunka miatt. Az embereknek elege van abból, hogy 1 hónapból két hetet de inkább hármat távol vannak a családjuktól de legalább akinek elege lett se tud leszerelni másfél éve hiába menne és ott őrlődik meg rontja a morált.
Sokaknak 1 éve lejárt a szerződése és nem mehetnek, ebbe családok rokkantak bele, volt öngyilkosság is nem is egy..

Imádom amúgy itt a sok okost, aki 60 ezres honvédséget vizionál aztán valahogy egyik se rohan a toborzó iroda felé megpróbálni...

Én úgy tapasztaltam, hogy van ennek egy íve. 2015-16-ban szerintem hasznos volt hogy a katonák a határra jöttek, mert legalább látták hogy mi ellen védik a hazájukat, végülis csak azért szereltek fel. Mármint a honvédelemért. Az is hasznos volt, hogy akkor együtt dolgoztak velünk, mert megismerte egymást az állomány. Az talán még hasznosabb volt, hogy a logisztikusoknak-alakulat pk-knak rá kellett jönniük, hogy tudnak ellátni hónapokon keresztül ekkora területen, ilyen nagy létszámú állományt. Szerintem hatalmas tapasztalatok halmozódtak fel.
De azt megértem hogy ez igy nem mehet a végtelenségig. Ha katona lennék, nekem sem lenne kedvem hónapszámra járőrtársként dolgozni, mert akkor rendőrnek szerelek fel és nem katonának. A kórházi segítség nem tudom mekkora állományt mozgat meg, abban a kórházban ahol én kaptam az oltásokat 2 katona ült általában a recepciónál.

Az egész egy farkába harapó kígyó. Hatalmas emberhiány van nálunk, ez tagadhatatlan, ráadásul a határ rengeteg embert elvitt. Erre tett még rá egy lapáttal a covid, ami hiányzott mint szar a zsebbe.