A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hangtompito

Member
2013. október 22.
44
0
6
Célszerű a hidat mondjuk egy nagy távolságból indított levegő-föld rakétával megsemmisíteni...kicsit sokban van kiképezni egy búvárt,hát még többet...
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Van ertelme a folyami flottillanak napjainkban is. Az mar mas kerdes hogy ezt a jelenlegi hajoallomannyal nem tudjuk kihasznalni.
Se torpedo se raketafegyverzethez nincs hordozoplatformunk.
De leirok par dolgot amire a flottilla alkalmas.
Legvedelem
Paks szaszhalombatta vizoldal feloli diverzans akciok elleni vedelme.
Hidak vizoldal feloli vedelme
Hidak torpedozasa raketazasa
Aknaszedes aknazar letesitese
Atkeles segitese atkeles akadajozasa
Pontonhidak torpedozasa
Utanpotlas szallitas
Kitelepites
Utanpotlas biztositasa
Kikotok rombolasa
Hajok zsakmanyolasa
Diverzans alakulatok celkozelbe juttatasa
Zsilipek folyami muvek rombolasa
Jarorozes
Gatvedelem
Hatarvedelem
Amire szukseglenne torpedos gyorsnaszad, legelharito verzio, raketas tuzerseg, vontato, gyors mmotoros csonak. Aknnaszedo telepito mar rendelkezesre all.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
khmm..
mielőtt sci-fi-be mennénk át:
http://www.honvedelem.hu/container/files/attachments/25880/honvedsegi_szemle_2011-01.pdf
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Igen folyami torpedot /kozelse olyan draga es bonyolult vint a tengeri verzio/
Amugy kiloni se olyan konnyu oket megfeleloen kepzett legenyseggel.
Sok ezer kovezessel rendelkezik a duna es egyeb folyonk ahova behuzova az ellenseges partrol csoves fehyverzettel nem beloheto esa feldderitese celmegjelolese meghatarozasa is nehzseges.
Repeszek elleni vedelme eleg magas mert vizbecspodaskor a granat gyujtoszerkezete nem mindig suti el a granatot /tudom a viz feluleti feszultsege magas nagy sebessegnel/ de valamiert megis gyakori ahogy az is hogy a repeszhatas csokken.
Emellett ezeken a helyeken az arteri erdonek koszonhetoen a legi felderitetsege is jelentossen csokken.
A mellekagakon/szigetek takaraaban/ igen csak alkalmas tuztamogatasra. Ahogy a vedett oldal feloli csatornakba huzodva is.
De a tuztamogatas igencsak masodlagos szempont. A fent emlitettek a mervadoak.
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 107
1 991
113
Ezt a rakétázást sem nagyon értem. Ahhoz szerintem nagy hajó kellene, ami óriási célpont lenne a Dunán.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
de nem Nato tag szomszéd flottilájáról pár kép:
a kicsikre katt
http://www.vs.rs/index.php?gallery=f9bf2c4a-fdf7-102f-8d2f-000c29270931#


http://s161.photobucket.com/user/sasans23/media/Recna%20Flotila%20Otvoreni%20dan/21_13.jpg.html?sort=3&o=10

valamiért ők IS másként gondolkodnak..

ja. ez nem tudom, már megépült-e vagy csak terv maradt:
http://www.srdsc.com/project_item/%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8B%D0%B9-%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9-%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9/?lang=en


szóval van fejlesztési lehetőség...
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Hidak folyami muvek kiktok pontomhidak rombolasara vannak a folyami torpedok kifejlesztve elsosorban. De leteznek folyami hajok elleni verziok is iranyitatlan es iranyitott verziok is iranyitottbol taviranyitott radiovezerelt es vezetekes verzio is
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
ill ukrán fejlesztések.
http://www.srdsc.com/foto/?lang=en

(köszönet az index fórumtagjainak a linkekért)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 537
55 935
113
Most lehet hülyének fogtok tartani, de ha ott állna az ország, hogy mindenre van pénz akkor ezekkel a hajókkal lehetne modernizálni a flottillát:
http://en.wikipedia.org/wiki/Skjold_class_patrol_boat

-"lopakodó"
-nagy tűzerő
-kis merülési mélység
-és nagy gyorsaság (talán folyamon ez a legfontosabb)
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 896
81 753
113
<i>ja. ez nem tudom, már megépült-e vagy csak terv maradt:
http://www.srdsc.com/project_item/малый-бронированный-артиллерийский/?lang=en
</i>
Ezeket a hajokat ukrán tervezo iroda készítette. Mi koze Szerbiához?
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@fip7

A Skjold nem folyami hajó, hanem tengeri, ebből kifolyólag a képességei folyókon már nem állják meg annyira a helyüket.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
A mi hajóink aknaszedők, az ukránok pedig nehézfegyverzetű támadó hajók.Ha jól láttam BMP torony van a hajókon elől, hátul.

Ennek ellenére -hogy nem egy kategóriába tartozik a két hajó- a mi hajóink fegyverzetét is lehetne korszerűsíteni! Ezek a védhetetlen lőállások, hát nem éppen felhasználó barátok!
Azért valami távirányítású torony elől hátul ( vagy burkolt, páncélozott) elférne rajta egy korszerűbb fegyverrel!
De ahogy a vezetői állást nézem, az sincs túl biztosítva.Egy golyó álló üveg azért elférne.

Ezt egy kicsit megint olyannak érzem, mint a harckocsikat és a helikoptereket. Van néhány darab mutatóban, de igazából semmire sem elég. Itt is fejlesztésekre és beszerzésekre lenne szükség, mint az összes többi területen!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 537
55 935
113
GrGLy

Lehetséges, nem tudok sokat a hajókról.
Viszont mivel sosem lesz annyi fölös pénzünk így teljesen tárgytalan.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
@honvéd

Én azt tudom,hogy domborzattól független és "egy hadrendi elem és megvannak a határai",de pontosan ezeket a határokat nem tudom,mert például a 14 Gripen 1 század, viszont Tatán a harckocsizók már csak 1 zászlóalj. Ha jól tudom és látom akkor feltöltöttségtől és az alegységek méretétől függ.

Az osztrákoknál arra próbáltam célozni,hogy úgy tudom a hegység/hegyvidék nem a harckocsizók kedvence...
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
"103 darab felújított és modernizált Leopard 2, és 42 darab Marder 1A3 lánctalpast szállítanak le 2014 és 2016 között mintegy 216 millió euró értékbe."
Még negyed milliárd sincs... Tényleg érdekelne néha, hogy mik azok az érdekek, amelyek miatt Mo.-nak nem lehet egy normális alaphadereje... Nem inváziós erők! Alaphadsereg...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 537
55 935
113
zotyek78

"Tényleg érdekelne néha, hogy mik azok az érdekek, amelyek miatt Mo.-nak nem lehet egy normális alaphadereje... "

A magyar politikában nem prioritás a honvédelem. Mindössze ennyi.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
zotyek78

"Tényleg érdekelne néha, hogy mik azok az érdekek, amelyek miatt Mo.-nak nem lehet egy normális alaphadereje... "

A magyar politikában nem prioritás a honvédelem. Mindössze ennyi.

Meg az, hogy Magyarország nem túl vonzó partner haditechnikai eszközök eladása terén. Ha vesz is valamit a magyar vezetés, az általában egyszeri eset és kis mennyiség, ezenkívül a technikákkal járó support - így az alkatrészellátás, nagyjavítások - elég tetemes profitot jelentenek a gyártóknak, ebből fakadóan hosszú távú befektetésnek lehet tekinteni az eladott fegyverrendszereket, de Mo.-n ezt a (szinte kötelező) szolgáltatást jellemzően nem veszik igénybe. A gyártóknak szimplán egy megbízhatóbb partner az ideálisabb.

Még negyed milliárd sincs...

Az ár csak egy kis részinformáció, maga a szerződés ennél jóval többrétűbb is lehet. Elképzelhető, hogy az indonézek garanciát vállaltak arra, hogy még ugyanekkora számban utánrendelnek, esetleg 10 év múlva a németekkel végeztetik el a nagyjavítást és modernizálást, de akár szó lehet gazdasági összefonódásról, vagy egyenesen egy piaci szegmens német monopolizálásáról is. Véleményem szerint az echte kp. már csak mint amolyan "üzletbeindító" dolog szerepel az ilyen szerződésekben, illetve a gyártás/felújítás költségeit azzal fedezik kezdetben.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Ezt értem, de akkor...
1. Itt soha nem lesz semmi? Mert nagy pár 1-2 száz tanknál és pár 100 npc/ifv-nél többet itt akkor sem fogunk rendelni egy ekkora ország számára, ha lesz pénz... NPC/IFV-re azért van példa a környező kis országokban, kis mennyiségben, sőt újak is.
2. Szerintem az már megoldható, hogy mittomén 10 éven keresztül 41 Leo2-es per 2 év, felújítássa, meg x egyéb jármű ugyanígy, pl. Marder nekünk is. Ha ez 5x 250 millió euró a 10 évre 2 évenként, az nem hiszem, hogy ne férne bele és ez a része már meg is van oldva... Másrészt itt miért ne lehetne kapcsolt árú... Pl. kézi fegyverek, stb. Akkor máris ott vagyunk, hogy egyre jobban megéri mindenkinek.