A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
<blockquote rel="tomsinner">Phaidros meglátása teljesen jó. Amúgy sorkatonaságra vitán felül abszolút szükség van. Most nézzetek szét az utcán, a fiatal férfiak nagy része vagy niggernek, vagy páwának képzeli magát, és tiltakozik az ellen, hogy valami férfias dolgot csináljon, küzdősport, lövészkedés, akármi. Ha most kitör egy háború, akármelyik szomszédunk letudná rohanni az ország felét (és most ne jöjjön senki azzal, hogy hasonlóan szarul áll mindegyik, egyiknek nagyságrendekkel modernebb fegyverzete van mint nekünk, és sokkal több, a másik meg emberanyagban meg technikában tud többet felvonultatni stb). Gondolom abban egyetértünk, hogy az elfogadhatatlan. Sorkötelezettség híján ekkor kéne nekiállni a kiképzésnek utána meg mehet a kopasz a frontra? Nonszensz. A férfiaknak szükséges, hogy legyen valami fogalma azoknak a fegyvereknek a használatáról, amikkel a legnagyobb valószínűség szerint találkozni fog. Az se gond, ha kézitusában megtudja magát védeni.

Az illetményről és egyebekről. A katonaság tudtommal ma már nem követel 0-24-ig teljes elhivatottságot folyamatosan, napi 8 órában "dolgoznak", mint egy sima melós, plusz ugye ha van valami ezen felül, akkor jár a túlórapénz. Toborzáson ezt el is mondták nekünk, de azóta cikkek is megjelentek a témában erről. És ha már toborzás, kora nyáron elmentem egyre, ezt adták:
http://1drv.ms/1i0EQir
Azóta a fizetés csekély mértékben, de változott.

Szvsz nem sorkatonaság kellene, hanem alapfokú honvédelmi kiképzés, ami kizárólag a lényegre korlátozódna, mellőzve az kiképzendő fiatalok szekírozását.

Szvsz nem is katonákat kellene képezni, hanem olyan embereket, akikből baj esetén jó harcos válik.

Senki nem lesz jó harcos attól, hogy szépen ágyaz be maga után vagy hogy fogkefével fel tudja sikálni a mosdót, vagy hogy vigyázállásban végighallgat egy üvöltöző idiótát.

Egy ilyen alapfokú még akár a kedvet is meghozná a szerződéses szolgálatra.
</blockquote>

Jól írod, de következetesen különválasztjátok a sorkatonaságot a kiképzéstől, holott ez eddig együtt volt. A kiképzés alatt szerintem normális dolog tábort őrizni, illetve egyéb, idevágó, mondom idevágó munkákat elvégezni. Ha erre elég a három hónap, akkor három hónapig sorkatonáskodnának a népek, utána meg jönne a következő csapat, és közben a kopaszok láthatnák, mit is csinál egy szerződéses, meg egy hivatásos. Lehet pont ez hozná meg a kedvét a dologhoz.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 447
55 422
113
Egy jó kis összefoglaló az új honvédelmi miniszterről:
http://www.origo.hu/foto/multimedia/20150910-simicsko-a-kormany-eros-embere.html
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 447
113
Utáljuk a liberalizmust mi?? De a kiképzésben lehetőleg hagyják meg a szabadságjogokat és ne beszéljenek gorombán az őrmesterek. Sőt kérjék meg az illetőt: Ön, honvéd, legyen szíves lehasalni mert géppuskatűz alatt vagyunk, ha nem tetszett volna észrevenni és kiásni a lövészteknőjét. De csak ha szeretné! Szóljon, ha elfáradt, segítek...
Egy működő csapat felépítéséhez és az engedelmességre neveléshez bizony kicsit le kell törni az egyént, néha értelmetlen marhaságokkal. Pont azoknál fontos, akik a hátuk közepére sem kívánják a katonásdit és nem bírják a fegyelmet.
Ez nem harcművészet, a kettő módszertana más.

Pont a sorkatonaság megszüntetésének ötletével nyert annyi támogatót a liberalista oldal. Most sem lenne másként.

Egyébként a hadiállapot bevezetésével profi hadsereg esetén is elrendelnék a sorozást, tehát akkor is kötnének le erőforrást.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Nem tudom, hogy a sorkatonaságot támogatókban megfordult-e a gondolat, hogy élnek közöttünk igen nagy számban a többségi nemzethez nem egészen lojális etnikumok?
De nem csak nekik lehet veszélyes fegyvert adni a kezébe.

Máskülönben. A sorkatonák mindig és mindenhol csak golyófogók voltak, igaz különböző mértékben. Professzionális katonákra, életvitelszerű harcosokra van szükség.

Szerény véleményem szerint a jó úton a lengyelek járnak. Van egy erős hivatásos mag, de a közelmúltban lényegében legalizálták a területi milíciákat. Ez utóbbiak mozgalmi jellegükből adódóan ki fogják maguk közül szűrni a nem közéjük valókat.
Megjegyzem, az Azov is emiatt az elhivatottság miatt eredményes, a korszerű felszerelés hab a tortán.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 689
14 722
113
Utáljuk a liberalizmust mi?? De a kiképzésben lehetőleg hagyják meg a szabadságjogokat és ne beszéljenek gorombán az őrmesterek. Sőt kérjék meg az illetőt: Ön, honvéd, legyen szíves lehasalni mert géppuskatűz alatt vagyunk, ha nem tetszett volna észrevenni és kiásni a lövészteknőjét. De csak ha szeretné! Szóljon, ha elfáradt, segítek...
Egy működő csapat felépítéséhez és az engedelmességre neveléshez bizony kicsit le kell törni az egyént, néha értelmetlen marhaságokkal. Pont azoknál fontos, akik a hátuk közepére sem kívánják a katonásdit és nem bírják a fegyelmet.
Ez nem harcművészet, a kettő módszertana más.

Pont a sorkatonaság megszüntetésének ötletével nyert annyi támogatót a liberalista oldal. Most sem lenne másként.

Egyébként a hadiállapot bevezetésével profi hadsereg esetén is elrendelnék a sorozást, tehát akkor is kötnének le erőforrást.

Én nem sorkatonaságot szeretnék, hanem fegyveres kiképzést.

Magyarországnak szüksége van egy professzionális haderőre arra az esetre, ha összezördülnénk valakivel, de nagy gebasz esetén sajnos az asszimetriukus hadviselésre kényszerülnénk, vagyis a megszállók elleni gerillaharcra, adott esetben irreguláris szabadcsapatokkal ill. egyéni szabotőrökkel.

Ehhez nem sorkatonákra, hanem harcosokra van szükség.

Amikről én beszéltem, az messze nem a "honvéd, legyen szíves lehasalni mert géppuskatűz alatt vagyunk, ha nem tetszett volna észrevenni és kiásni a lövészteknőjét", hanem a fölösleges, önmagukért való szívatások.




<b>Nem tudom, hogy a sorkatonaságot támogatókban megfordult-e a gondolat, hogy élnek közöttünk igen nagy számban a többségi nemzethez nem egészen lojális etnikumok?</b>
De nem csak nekik lehet veszélyes fegyvert adni a kezébe.

Máskülönben. A sorkatonák mindig és mindenhol csak golyófogók voltak, igaz különböző mértékben. Professzionális katonákra, életvitelszerű harcosokra van szükség.

Szerény véleményem szerint a jó úton a lengyelek járnak. Van egy erős hivatásos mag, de a közelmúltban lényegében legalizálták a területi milíciákat. Ez utóbbiak mozgalmi jellegükből adódóan ki fogják maguk közül szűrni a nem közéjük valókat.
Megjegyzem, az Azov is emiatt az elhivatottság miatt eredményes, a korszerű felszerelés hab a tortán.

Igen, bennem megfordult, azért sem támogatom.



Tarzaan a második VH-ban a német katonák azért voltak jobbak a többieknél, mert már jóval a háború előtt, még fiatal korukban elkezdték a kiképzésüket. Azok a táborok, azok a játékok (szerezd meg a másik csapat zászlaját) mind arra készítették fel őket, hogy egyszer majd csapatban kell dolgozniuk, embereket kell irányítaniuk, vagy parancsokat kell elfogadniuk.
Emellett pesze nagy hangsúlyt fektettek a sportra, testnevelésre és természetesen mindegyikük lőni is megtanult (kispuskával).
Nem tartom a hitleri Németországot követendő példának, de valahol itt kezdődik a felkészítés nem csak a háborúra, de akár a polgári életre is, talán nem lenne annyi elkallódott gyerek, ha foglalkoznának velük.

Bocs, de az a sorállomány ahogy írod is, alakilag már eleve rendben volt a sorozás előtt is, és olyan szintű kiképzést kapott, mint a profik.

Egy ilyen sorkatonasághoz ma is 2-3 éves szolgálati időre lenne szükség.


<blockquote rel="tarzaan">Senki nem lesz jó harcos attól, hogy szépen ágyaz be maga után vagy hogy fogkefével fel tudja sikálni a mosdót, vagy hogy vigyázállásban végighallgat egy üvöltöző idiótát.
Mindennel egyetértek, amit írsz, kivéve ezt. A megalázás, ha irányított (szabályozott) és egy képzett ember viszi véghez, az végülis önfegyelemre tanít. Tény, hogy a nehezebb, de a gyorsabb úton.

A gond ott kezdődik, ha egy képzetlen, sötét barom végzi, nem pedig egy pedagógiai érzékkel megáldott szakavatott kiképző.

S hogy miért mondom ezt? Mert harcművészetet oktatok fiatal felnőtteknek és nagyon sokszor kijött, hogy mekkora hiányosságok vannak a pszichikai tűrőképesség és az önfegyelem terén.
</blockquote>

Nos, neked ez a személyes tapasztalatod, ezzel nehéz vitatkozni, főleg mert szerintem is igazad van.


De ugye ezért is - meg amiatt is, amit @silurusglanis írt - van ugye mindenképp szükség valamiféle pszichológiai előszűrésre.

Pl. ezt is lehetne úgy csinálni - mármint a kiképzést - hogy a végén - mint egy egyetemen - lennének gyakorlati vizsgák (fegyverismeret, lövészek, alapvető taktikai ismeret, stb.), és aki teljesíti, azzal "ki van képzve".

Nyilván lesz oylan, aki már eleve jó "katonaanyag", rendelkezik előzetes ismeretekkel, és akár egy hét alatt fel van készítve, másoknál ez tovább tarthatna.

Ez egy jó motiváció lenne az együttműködésre ill .a haladásra.

Én egyébként anyagilag is motiválnám a dolgot, főleg ha valaki esetleg aláír szerződésesnek (ebben az esetben a fentebb említett életpálya kidolgozásával).
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 473
113
"A kötelező sorkatonaság visszaállítása az öntökönszúrás kategória."

Ezen állítás, maga a baromság.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Ha van x fő sorkatonád aki 2-3 év tapasztalatával rendelkezik, és egy elméleti műveletbe a teljes létszám kell, illetve van egy negyede akkora, de egész életében harcos, elhivatott és önmagát folyamatosan képző (PMC szintű) erőd, melyik a kevésbé "kötöttebb", melyik az amelyiket szívesebben engeded rá az ellenre?
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 447
113
A profi katona alapkiképzése is pont úgy indul, mint a sorosé, tele szívatásokkal. Háborúban egy sorkatonából is válhat harcos.
A sorkatonaság fenntartása békeidőben fölösleges, háborúban szükséges.
 

hcsibor

New Member
2012. február 28.
16
0
1
Régen sokat jártam Svájcba. Ott olyan hülyeséggegkel futottam össze, mint a lövészet után talán 105-ös tarackot hazavitt kipucolni, és utána beállította a kert végébe. Stg 90 karabély + gránátvető a sarokba támasztva. Ha a lőtérre 9 para, vagy 5,56 lőszer használó fegyverrel ment, ingyen, vagy jelentős kedvezménnyel használhatta. Csak kérdezem az itt jelenlévőktől, mégis hogy gondolják komolyan ezt a tartalékos területvédő rendszert? Mégis mivel, és hogyan?
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Régen sokat jártam Svájcba. Ott olyan hülyeséggegkel futottam össze, mint a lövészet után talán 105-ös tarackot hazavitt kipucolni, és utána beállította a kert végébe. Stg 90 karabély + gránátvető a sarokba támasztva. Ha a lőtérre 9 para, vagy 5,56 lőszer használó fegyverrel ment, ingyen, vagy jelentős kedvezménnyel használhatta. Csak kérdezem az itt jelenlévőktől, mégis hogy gondolják komolyan ezt a tartalékos területvédő rendszert? Mégis mivel, és hogyan?

Úgy, hogy nem otthon van tartva a fegyver, hanem -én legalábbis ezt pártolom- a helyi rendőrkapitányságokon, ahol gyakorlatra, vagy más, meghatározott esetre azt a raktárból kiadják, mindenkinek névre szólóan. Szerintem minden kapitányság max. fél óra alatt elérhető. Az egyéb felszerelések pedig otthon vannak. A fegyvereken felül még minden kapitánysághoz pár teherautót, terepjárót be lehet állítani -ami a "nemzetőrséghez" tartozna. Járásonként amúgy sem lehet 100-200 fő önkéntesnél többre számítani (vidéken).
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
<blockquote rel="hcsibor">Régen sokat jártam Svájcba. Ott olyan hülyeséggegkel futottam össze, mint a lövészet után talán 105-ös tarackot hazavitt kipucolni, és utána beállította a kert végébe. Stg 90 karabély + gránátvető a sarokba támasztva. Ha a lőtérre 9 para, vagy 5,56 lőszer használó fegyverrel ment, ingyen, vagy jelentős kedvezménnyel használhatta. Csak kérdezem az itt jelenlévőktől, mégis hogy gondolják komolyan ezt a tartalékos területvédő rendszert? Mégis mivel, és hogyan?

Úgy, hogy nem otthon van tartva a fegyver, hanem -én legalábbis ezt pártolom- a helyi rendőrkapitányságokon, ahol gyakorlatra, vagy más, meghatározott esetre azt a raktárból kiadják, mindenkinek névre szólóan. Szerintem minden kapitányság max. fél óra alatt elérhető. Az egyéb felszerelések pedig otthon vannak. A fegyvereken felül még minden kapitánysághoz pár teherautót, terepjárót be lehet állítani -ami a "nemzetőrséghez" tartozna. Járásonként amúgy sem lehet 100-200 fő önkéntesnél többre számítani (vidéken). </blockquote>

Elméletben működik. A gyakorlatban azt csiripelték a madarak, hogy a rendőrség az ország nagy részén összefonódtak a... (na most hogy írjam le hogy ne legyen rajtam fogás...) a csúnya "bőrkabátos" bácsikkal.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 049
113
"Utáljuk a liberalizmust mi?? De a kiképzésben lehetőleg hagyják meg a szabadságjogokat és ne beszéljenek gorombán az őrmesterek"

Nekem erről a south park egyik része jutott eszembe amikor a tábornok nem (mondott semmi rosszat a fiatal kiskatonának) csak hangosan kiabált vagyis adta a parancsot erre kiskatona sírni kezdett és azt mondta: ŐŐŐHHH ŐŐHH AZÉRT MÉG NEM KELL ENNYIRE KIABÁLNI!!!!

Ez nálam kib-szott vicces volt apám szerint meg ilyen a mai fiatalság .
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 689
14 722
113
"Utáljuk a liberalizmust mi?? De a kiképzésben lehetőleg hagyják meg a szabadságjogokat és ne beszéljenek gorombán az őrmesterek"

Nekem erről a south park egyik része jutott eszembe amikor a tábornok nem (mondott semmi rosszat a fiatal kiskatonának) csak hangosan kiabált vagyis adta a parancsot erre kiskatona sírni kezdett és azt mondta: ŐŐŐHHH ŐŐHH AZÉRT MÉG NEM KELL ENNYIRE KIABÁLNI!!!!

Ez nálam kib-szott vicces volt apám szerint meg ilyen a mai fiatalság .

Lehet kiabálni azzal, aki értetlen, vagy engedetlen, de aki normálisan áll hozzá, azzal azért puszta erőfitogtatásból nem kell izmozni.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 447
113
<blockquote rel="Roni">"Utáljuk a liberalizmust mi?? De a kiképzésben lehetőleg hagyják meg a szabadságjogokat és ne beszéljenek gorombán az őrmesterek"

Nekem erről a south park egyik része jutott eszembe amikor a tábornok nem (mondott semmi rosszat a fiatal kiskatonának) csak hangosan kiabált vagyis adta a parancsot erre kiskatona sírni kezdett és azt mondta: ŐŐŐHHH ŐŐHH AZÉRT MÉG NEM KELL ENNYIRE KIABÁLNI!!!!

Ez nálam kib-szott vicces volt apám szerint meg ilyen a mai fiatalság .

Lehet kiabálni azzal, aki értetlen, vagy engedetlen, de aki normálisan áll hozzá, azzal azért puszta erőfitogtatásból nem kell izmozni.
</blockquote>

A kiképzési módszerek még nálunk voltak a leghumánusabbak és még ettől is félre áll a szád? Nem fognak egyesével foglalkozni a katonákkal, kinek-kinek a lelkiállapota és teherbíró képessége szerint. Valamint az őrmesterrel keményebben bántak kopaszon. Ha 180 embert kell átkiabálnod, nem suttoghatsz.
Az erőfitogtatás meg ahhoz kell, hogy megtanuld, hol a helyed a sorban.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 911
65 874
113
<blockquote rel="hcsibor">Régen sokat jártam Svájcba. Ott olyan hülyeséggegkel futottam össze, mint a lövészet után talán 105-ös tarackot hazavitt kipucolni, és utána beállította a kert végébe. Stg 90 karabély + gránátvető a sarokba támasztva. Ha a lőtérre 9 para, vagy 5,56 lőszer használó fegyverrel ment, ingyen, vagy jelentős kedvezménnyel használhatta. Csak kérdezem az itt jelenlévőktől, mégis hogy gondolják komolyan ezt a tartalékos területvédő rendszert? Mégis mivel, és hogyan?

Úgy, hogy nem otthon van tartva a fegyver, hanem -én legalábbis ezt pártolom- a helyi rendőrkapitányságokon, ahol gyakorlatra, vagy más, meghatározott esetre azt a raktárból kiadják, mindenkinek névre szólóan. Szerintem minden kapitányság max. fél óra alatt elérhető. Az egyéb felszerelések pedig otthon vannak. A fegyvereken felül még minden kapitánysághoz pár teherautót, terepjárót be lehet állítani -ami a "nemzetőrséghez" tartozna. Járásonként amúgy sem lehet 100-200 fő önkéntesnél többre számítani (vidéken). </blockquote>

Már csak egy külföldről szervezett Majdan2 hiányzik és kész Szíria lenne kis hazánkból.