A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 661
5 440
113
A wiki szerint másfél milliárdba fáj egyetlen egy HIMARS, az azért durva :s
 

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
Nem akarom, hogy úgy tűnjön, hogy önmagam reklámozok, de nagyon kevesen reagáltak az írásomra (2-en), igaz ők érdemben.
http://www.mediafire.com/view/85q741qef4bzvbx/Magyar_L%C3%B6v%C3%A9szdand%C3%A1rok.pdf

Szerintem sokat lendítene a topikban zajló vitával kapcsolatban, úgy érzem, hogy sok hozzászólás nincs megalapozva.
Vagy szervezetileg (kell 120 Leo azt kész) vagy pénzügyileg (3-4 dandár kell...).

Dudi véleményére külön kíváncsi vagyok! :)

Nekem tetszik... Merkava , Namer , Vityaz . Nagyon profi választás ! De meg se gondoltam volna , hogy ennyi Pantsir kell... (kár ,hogy a Merkava , Namer nem elérhető és ugye a Nato miatt az orosz cuccok se... Viszont egy K2 ,K21 combo Bronco ATTC-vel igen...)
 

csaba77

Member
2013. június 24.
40
0
6
Elolvastam az írásod. Biztos sokat foglalkoztál az információk összeszedésével. Szerintem az irányvonalakkal van elég nagy probléma. A Pantsir S-1 szerintem is a legjobb, kár hogy Orosz hadtechnika... Nem igazán értem, hogy ilyet Európában miért nem lehet gyártani... Lengyeleknek van GROM anti airtifact, amit az interneten lévő információk szerint akár ZSU-23-4 -ra is integrálnak (Biała).

Izraeli technika szerintem nem a legjobb és az ára sem a legjobb. 10 millióért egy tank szerintem nem ér annyit...
T-72 AV érzelmileg nem szeretem, de pl. az Indiai változat már éjjellátóval is el van látva és szerintem ár/érték arányban kedvezőbb mint a Nyugati változatok....
Manapság már mindenkinek van RPG-7. Amerikában van RPG-7 felújított változata és ebből szerintem lehetne többet is venni. Szerintem az Izraeli haditechnika nem biztos, hogy örül egy ilyennek:
http://www.airtronic-usa.com/products/airtronic-rpg-7-usa/

Hiányolom, hogy nem gondolkoztál el olyan járművekben mint pl. ST1 8x8 tank destroyer -t vagy a Maneuver Combat Vehicle. Szerintem hogyha hegyeken kell keresztül menni vagy mocsarasabb vidéken vagy erdőben akkor a tank szerintem nem túl mozgékony szerintem....

Szerintem a Nyugati haditechnikában az IFV-ben van olyan verzió, amin érdemes elgondolkozni a Puma Lancer toronnyal ami szintén drága, de lehet hogy megérni venni ilyet....
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Lengyeleknek van GROM anti airtifact,

Mi az az airtifact? Ez?
avionescol02_09.jpg
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Flip7 nem akarlak megsérteni rengeteg munkád lehetett az anyag összeállitásában de inkább felejtsd el... sajnos amit leirtál sehogy se jo szinte semmilyen szempontból kiemelhetnék részeket belolle de sajnos akkor az egészet ki lehetne mert igencsak utik egymást a dolgok arrol nem is beszélve hogy merkavátol az isten mencs ide teljesen alkalmatlan
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Az alapoknál kell kezdeni Doktrinák.
Ki az ellenség kép?
Mi lenne a koncepció?
Milyen idő intervallumra készülünk?
Ennek a feladatnak a végrehajtásához mire lenne szukség? És mennyire?
Milyen hátteret épitsünk ki hozzá?
Hogyan tudjuk ezt megoldani behatárolt kereteink között?
Mennyi anyagi forrás áll rendelkezésünkre?
Stb.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
528
1 029
93
Elolvastam az írásod. Biztos sokat foglalkoztál az információk összeszedésével. Szerintem az irányvonalakkal van elég nagy probléma. A Pantsir S-1 szerintem is a legjobb, kár hogy Orosz hadtechnika... Nem igazán értem, hogy ilyet Európában miért nem lehet gyártani... Lengyeleknek van GROM anti airtifact, amit az interneten lévő információk szerint akár ZSU-23-4 -ra is integrálnak (Biała).

Izraeli technika szerintem nem a legjobb és az ára sem a legjobb. 10 millióért egy tank szerintem nem ér annyit...
T-72 AV érzelmileg nem szeretem, de pl. az Indiai változat már éjjellátóval is el van látva és szerintem ár/érték arányban kedvezőbb mint a Nyugati változatok....
Manapság már mindenkinek van RPG-7. Amerikában van RPG-7 felújított változata és ebből szerintem lehetne többet is venni. Szerintem az Izraeli haditechnika nem biztos, hogy örül egy ilyennek:
http://www.airtronic-usa.com/products/airtronic-rpg-7-usa/

Hiányolom, hogy nem gondolkoztál el olyan járművekben mint pl. ST1 8x8 tank destroyer -t vagy a Maneuver Combat Vehicle. Szerintem hogyha hegyeken kell keresztül menni vagy mocsarasabb vidéken vagy erdőben akkor a tank szerintem nem túl mozgékony szerintem....

Szerintem a Nyugati haditechnikában az IFV-ben van olyan verzió, amin érdemes elgondolkozni a Puma Lancer toronnyal ami szintén drága, de lehet hogy megérni venni ilyet....

Ne haragudj csaba 77 ,de amit az Izraeli technikáról írtál árban az nem igazán helyes! Jelenleg a Merkava IV,Namer kombináció a legjobb ár érték arányú nyugati MBT,IFV a piacon! Egy merkavaba beleülsz 4,5 millárt legalábbis Columbia ennyiért kapta volna! 10millióért Leo 2 A7+ adnak a piacon, na az irreális és kis hazánknak megfizethetetlen!Ha valaki jártas a fegyverpiacon és ismeri az árakat és a minőséget itt,most tágan értem a dolgokat az Izraeli technika rendkívűl versenyképes!
 

kolka

Member
2014. április 12.
82
2
8
Szerintem a Merkava azért lenne jó választás, mert akkor a liberálisok nem mernének beszólni a hadseregfejlesztésre (szóval ez a rész, hogy meglegyen sokkal inkább politikai döntés kell hogy legyen sajnos mint katonai képesség)
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
528
1 029
93
Columbia soha nem kapott volna merkavát.
A merkava számunkra teljesen alkalmatlan hk.
Ezt mint ex hks mondom

Ebbe a vitába nem mennék bele,hogy kaphatott volna vagy nem,mert szerintem igen mivel Izrael ajánlották fel megvételre!Ha komolyabban utánaolvasol akkor meglátod,hogy igazam van.Én nem vagyok HK-s,de tényleg szívesen tanulok másoktól miért nem megfelelő Magyarország számára a Merkava IV? Illetve szerinted mi az ami megfelelő MO. számára?
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Merkava szembol brutalisan védett ez tény az oldalpáncél és a tetopáncél is elég jó de a segge... még a sivatagba nem hátrány nállunk viszont konnyedén segbepakolhatják ami minimum lőszerrpbanást eredményez nálla.
A fogyasztása igencsak nagy pláne télen ősszel...
Túl nagy a súlya.
Orrnehéz ami felázott talajon nagy hátrány.
Az 5 fokozatu váltó az ithoni terepre teljesen alkalmatlan.
A mobilitása nem az erossége és még izraelnél ez nem hátrány a kis terulet miatt nállunk igencsak az.
Az alkatrész utánpotlás kérdéses legalábbis az felkuszásának mértéke.
Üzemeltetni olyan szakembergárdát logisztikát és eszkozoket igényelne hogy az valami hihetetlen. 1es szintű nagyjavitási képességnél nagyobbfélenagyobbrol álmodni sem érdemes...
A vagonirozása egy ujabb problémát generálna amit csak kemény kompromisszumokkal és mégkeménnyebb anyagiakkal lehetne orvosolni.


Az hogy mi lenne a megfelelő doktrina fuggvénye mire akarjuk használni és ki ellen...
De véleményem szerint legalább 2tipust kellene rendszerben tartanunk. Egy MBT leo 2. És egy kozepest ércsd 72es kategoria. Ott a horvátra szavaznék. 1-1 zászlóaljat.
De a doktrinák az anyagiak és sok egyéb dolog nem engedi meg a 2típus párhuzamos üzemeltetését még ha nem is egy lenne a feladatkör.

Az olasz vas se rossz az angol se kiforrott típusok franciát nem vennék DK vagy Török kiforratlan aljatrészutánpotlás kérdéses ára magas lessz. Az Ami hk abszolút nem nékünk való. Oroszból a 72es széria updatei csak másodvonalas hknak valók még a 90es is mert koncepcioba a 90es oda illik ahogy a paki/kinai vas is Kinai csucsgép képtelenség de az már MBT szinvonal. Délamerikai gépek abszolút nem játszanak max 2. Vonalasnak.

A 2.vonalat itt most ne ugy ércsd hogy a támadás második vonala vagy hulláma vagy a szárnyakat biztosító erő hanem mint alacsonyabb egységként egységek alegységek alá vont erő. Semmi képp se felé vagy mellé rendelt erőként kell rájuk tekinteni
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
528
1 029
93
Hát valóban nagyon sokmindenben igazat adok neked,de szerintem ma már nem létezik olcsón üzemltethető MBT.Leo 2 tényleg egy jó gép és rgyetértek veled bizonyos szempontból jobb lenne nekünk pl.:vizenátkelés csak az ára.. :( Orosz nem jöhet szóba a többi meg ár stb. miatt nem jöhet szóba,ezért szimpatikus a Merkava jó árban van a többihez képest.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 781
77 903
113
Felejtsük el,hogy bármi ami modern az olcsón megvehető vagy karbantartható.Két harckocsit meg ökörség rendszerben tartani.Olyan nincs,hogy nehéz meg közepes harckocsi ilyen a 2.vh-ban volt meg utána még egy ideig.Gyakorlatilag a 60-as évektől nem beszélhetünk ilyen kategóriákról mert megjelentek az MBT-k amiből van kisebb meg nagyobb tömegű mérettől és védettségtől függően de ettől nem lesz az egyik nehéz a másik meg közepes harckocsi.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 516
55 832
113
Köszönöm a reagálásokat!
Persze mindenkinek más a véleménye, de egy bizonyos koncepció szerint lett az anyag össze állítva.
1. A Pansir azért került be, mert nyugaton nem is létezik ilyen fegyver, pedig nekünk kellene.
2. A Merkava/Nammer azonos alváz, meghajtás stb... Melyik másik nyugati jármű tud ilyet? Ez óriási előny a logisztikában!
3. Aki szerint a Merkava nem alkalmas mert nehéz, 5-ös a váltó stb... a szerint a Leopárd 2 lényegében ugyan azzal a hajtáslánccal miért jó? Mert Leopárd? :)
Vagy mitől rosszul védett a hátulja? Nézzétek meg milyen páncélzat védi hátulról azt nézzétek meg, hogy a többi nyugati tankon mi védi a motorteret....

De persze más út is van mint az enyém. Az írás alapvetően a költségekről szólt, hogy lássuk mennyibe fájna nekünk egy komoly haderő.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
528
1 029
93
Felejtsük el,hogy bármi ami modern az olcsón megvehető vagy karbantartható.Két harckocsit meg ökörség rendszerben tartani.Olyan nincs,hogy nehéz meg közepes harckocsi ilyen a 2.vh-ban volt meg utána még egy ideig.Gyakorlatilag a 60-as évektől nem beszélhetünk ilyen kategóriákról mert megjelentek az MBT-k amiből van kisebb meg nagyobb tömegű mérettől és védettségtől függően de ettől nem lesz az egyik nehéz a másik meg közepes harckocsi.

Ezért írtam,hogy ma már nincs olcsón fenntartható MBT,de a beszerzés ára és a hozzákapcsolódó dolgok az már nagyon nem mindegy! Dudi neked mi a véleményed az Izraeli technikáról?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 781
77 903
113
subsonic

Ők elsősorban maguknak terveznek saját tapasztalatok alapján.Ez azért fontos mert ők sosem általánosságban hanem specifikusan gondolkodnak ezért is tartják pl a Merkaváról,hogy oda kiváló de máshová már nem való.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
528
1 029
93
Nekem még csak a Jericho-val van tapasztalatom ami Izraeli,de az nagyon pozitív :) Visszatérve a Merkavára én nem vagyok benne biztos,hogy itt nem felene meg?! A közös hadgyakorlaton szívesen megnézném mit tud
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 781
77 903
113
subsonic

Ugye nem a pisztolyról gondolod,hogy izraeli?Mert ugye CZ75 a Jericho 941.