A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 473
113
valami készül szabadszálláyon ;)

Mondtál valamit. Amit vagy nem fejeztél be, vagy nem is lett volna szabad mondanod még. Nem tudom mit akartál ezzel tudatni.
Arra jó, hogy aki nem bennfentes, hanem civil érdeklődő, az most agyal, mi lesz ott.
Tehát, mond el ha tudod mi lesz ott, amennyiben elmondható.
Tehát elmondani ennyit is kár volt, ha nem elmondható, mert csak felhúzod a nagyérdeműt.
Hoztál is meg nem is, hírt a népnek. :)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 918
113
Mondtál valamit. Amit vagy nem fejeztél be, vagy nem is lett volna szabad mondanod még. Nem tudom mit akartál ezzel tudatni.
Arra jó, hogy aki nem bennfentes, hanem civil érdeklődő, az most agyal, mi lesz ott.
Tehát, mond el ha tudod mi lesz ott, amennyiben elmondható.
Tehát elmondani ennyit is kár volt, ha nem elmondható, mert csak felhúzod a nagyérdeműt.
Hoztál is meg nem is, hírt a népnek. :)
aki akar had találgasson. egyébként van opció bőven.
az hogy valami készül ott nem kell benfentesnek lenni miközben a helyiek is érzékelik a változást a gépjárműforgalomba. pl
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 195
10 960
113
Minden laktanyának, ahol harcoló alakulat létezett, volt saját gyakorló és lő tere.

Én egyelőre egy raktárnál, vagy valami gyakorlatra érkező külföldi csapatok táborhelyénél többet egyelőre nem látnék bele a dologba. Kb. idén úgyis jobban megszellőztetik.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 473
113
oké, de mekkora?

Géppuskáig bárhol ellövöldözöl de pl. Egy Skyrangernek vagy egy 155-ösnek több hely kell...

Az alakulat jellegének megfelelő méretben. Egy gépesített lövészdandár elég komoly méretű gyakorlótérrel rendelkezett. Ahol zlj szinten is lehetett akár harcászati elemeket gyakorolni.
A lőtér általában, egyéni és szakasz éles lövészetek méretéig volt megfelelő. ( harcjárművek esetében is, bizonyos lőszerekig )
Pld.: szombathelyi dandár gyakorlótere elég széles és hosszú volt. 1.5 km * 1 km kb.
A harcászat minimum század szinten ment mindig, ha kint voltunk. Általában azonban az egész zlj kint volt. Mert a kik terv így adta.
Harcjárművekkel együtt természetesen.
A lőtér Szombathelytől távolabb volt, úgy 20 percre, Egervölgy község határában.
Itt, max szakasz éles lövészetet lehetett végrehajtani harcjárművel együtt, kisebb harcászati manőverekkel.
Illetve, harckocsikkal is lehetett lőni, csak nem gránáttal. Hanem valami szerkezettel, az ágyúba volt ilyenkor behelyezve, ami egy nehézgéppuska lőszert lőtt ki. Bocs a szakmaiatlanságért, de nem tudom mi volt a neve és hogy pontosan hogy használták a tankosok.
ATGM, önjáró tarackok lövészete, valahol az alföldön volt, de nem ugrik be hol pontosan.
Illetve, gyakorlatokon, a Bakonyban, bármi.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
928
2 299
93
Nem akarok ünneprontó lenni de egy 6000 fős településen (aminek a közelében sincs nagyobb) hogy akarnak feltölteni egy rendes alakulatot?
Régen tök mind1 volt hova építenek óriás laktanyákat, mert az egész országból vihették oda a sorkatonát de ma ezeknek a helyszíneknek én nem látom a jövőjét. Leszámítva hogy adott az infrastruktúra, csak rendbe kéne kapni. De ha nem alakulat lesz ott hanem valami más objektum ahova nem kell százával meg ezrével az ember hát jól van nem szóltam.

Új helyőrségre én olyanokban gondolkoznék mint pl. Szombathely, Nagykanizsa, Pécs, Baja, Békéscsaba, Eger, Miskolc. Főleg az utóbbiak.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 413
120 764
113
Nem akarok ünneprontó lenni de egy 6000 fős településen (aminek a közelében sincs nagyobb) hogy akarnak feltölteni egy rendes alakulatot?
Régen tök mind1 volt hova építenek óriás laktanyákat, mert az egész országból vihették oda a sorkatonát de ma ezeknek a helyszíneknek én nem látom a jövőjét. Leszámítva hogy adott az infrastruktúra, csak rendbe kéne kapni. De ha nem alakulat lesz ott hanem valami más objektum ahova nem kell százával meg ezrével az ember hát jól van nem szóltam.

Új helyőrségre én olyanokban gondolkoznék mint pl. Szombathely, Nagykanizsa, Pécs, Baja, Békéscsaba, Eger, Miskolc. Főleg az utóbbiak.
Szombathely eléggé esélyeteln szerintem.
Tapolca szerintem nem lenne ördögtől való. Lőtér gyaktér helyben.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 473
113
Szombathely eléggé esélyeteln szerintem.
Tapolca szerintem nem lenne ördögtől való. Lőtér gyaktér helyben.

Hát ja, felénk nem hinném én sem, akkora a munkaerőhiány.
Vagy felállítani Szombathelyen az idegenlégiót, filippínó katonákkal. :)
Igaz, laktanya, gyakorlótér, már nincs. :( Szóval esélytelen.
 
  • Tetszik
Reactions: PFZ

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 159
2 385
113
nézz utánna mi is volt és van szabadszálláson és kalocsán (az ép nyílászárók melett)
és húzz egy vonalat a térképen csornapusztától bp vonaláig és nézegesd a térképet.
egyébként nem tudom mi a cél de sokminden szóbajöhet :)
most az a baj, hogy ezzel beleültetted Lacházát a fejembe, pedig tuti nem arra utalsz :)
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 447
113
Minden laktanyának, ahol harcoló alakulat létezett, volt saját gyakorló és lő tere.
Szabadszállásnak éppen nem volt a közelében. Egy kiképzési ciklust lent voltam. Buszokkal mentünk a lőtérre kb. fél-egy órás úton (Öregcsertő-Csornapuszta). Nem a legideálisabb. Ehhez képest Tapolcán gyalog mentünk ki mert a laktanya mellett volt.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 918
113
csornapusztárór kb kun bábonyig el lehetne lőni úgy hogy 3 utat kellene csak hozzá lezárni ez közel 50 km persze ez csak elméleti távolság több ok miatt is.
de igen tüzérség szempontjából kalocsa alkalmasabb szabadszállásnál. csornapuszta elsősorban harckocsi lőtér volt másodsoban harcjárműves
de aki tudja hogy mi volt szabadszállás fő feladata az lehet nem tapogatózik rossz irányba ha hasonló fele nézelődik. elvileg egy általános mozgósítás esetén az azoknak akiknek bizonyos idő eltelt a leszerelés óta szabadszállásra kelett volna bevonulnia.

tüzérség tekintetébe én kalocsát tartanám ideálisabb jelöltnek hisz a páncélos a mai napig működik mint raktárbázis a lövész jelentős részét őrzik és bizonyos épüéetek felújításon estek át legénységi szállónak pl adja magát.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Hortator

Well-Known Member
2019. június 27.
627
2 176
93
Nem akarok ünneprontó lenni de egy 6000 fős településen (aminek a közelében sincs nagyobb) hogy akarnak feltölteni egy rendes alakulatot?
Régen tök mind1 volt hova építenek óriás laktanyákat, mert az egész országból vihették oda a sorkatonát de ma ezeknek a helyszíneknek én nem látom a jövőjét. Leszámítva hogy adott az infrastruktúra, csak rendbe kéne kapni. De ha nem alakulat lesz ott hanem valami más objektum ahova nem kell százával meg ezrével az ember hát jól van nem szóltam.

Új helyőrségre én olyanokban gondolkoznék mint pl. Szombathely, Nagykanizsa, Pécs, Baja, Békéscsaba, Eger, Miskolc. Főleg az utóbbiak.
Baján vélhetően kb. zöldmezősben lehetne új laktanyát és minden mást is hozzá, ui. az állam, amit átadott anno több lépcsőben az önkormányzatnak, azok nagy része el lett adva. A volt Vaskúti úti laktanyából (a Mészáros Lázár gépesített lövészdandár volt itt, vagyis az ukrán topic "divatos" kifejezésével: a motoros puskások... :D) megvan még kb. a legénységi épület üres torzója, oda max. kislakásokat és ilyen kiszolgáló egységeket (orvosi rendelő stb.) lehetne tenni, ezen túl pár raktár, épület, terület és egyéb biszbasz (pl. volt harckocsimosó - mai előírások mellett gondolom nem ér semmit) van még az önkormányzatnál, amiket maga/saját kommunális feladatokat ellátó cégei használnak.
A többi terület ipari park (volt Szegedi úti laktanya, azt hiszem, műszakisok voltak ott) lett, a Vaskúti út mellett kis- és középvállalkozásoknak vállalkozói telephelyeire lettek eladva, ill. más magántulajdonba eladva.
Gyakorlóterek, lőterek is, ami még nem magántulajdon, az is pl. természetvédelmi terület (pl. az 50 hektáros délvidéki földikutya rezervátum az ipari park mellett) vagy az lesz egyszer csak (amúgy szvsz egyértelműen a Néphadsereg/Honvédség visszafogott használatának köszönhetően maradtak fenn ezek a természetes és természetközeli élőhelyek) + az elmúlt évtizedek alatt gyakorlatilag benőtte, körbenőtte a város a volt laktanyákat, gazdasági-kereskedelmi-szolgáltató övezetek vannak a helyükön, ill. hasonló és lakóövezetek a közvetlen szomszédságukban is.
A volt szovjet laktanya helyén kisker. bevásárlóközpontok és parkolóik, raktáraik vannak, ami beépítetlen ott még, az elég kevéske, és az is magántulajdon már.
A város mellett kijebb talán lenne pár alkalmas terület, de amíg nincs meg az 51-es főút várost elkerülő szakasza, legalábbis délen, addig azok közúti megközelítése gyenguszka sajnos. Északon az elkerülő egy szakasza megvan, összeköti az 51-est és az 55-öst.
Vasútállomás, Ro-Ro/Ro-La kikötő fejlesztendő, a kikötőhöz/Türr István hídra vezető északi elkerülő is megépítendő, az 55-ös Pörböly felé szintén fejlesztendő lenne, ha komolyabb technika is lenne itt.
Mondjuk én örülnék egy komolyabb alakulatnak, ami a foglalkoztatást, vállalkozásokat is húzza magával, de nem hiszem, hogy lesz még egyszer.