A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
3 879
13 187
113
November 5. után álmodozhatunk új időszámitásról, HA...
És ha...akkor 2025. január 20-a után kezdheti Varga újra kockás papirra vetni, hogy HA kell pénz ilyesmire akkor honnan, HA...
Aztán HA arany esik Yukkában, akkor talán... ... talán még örülni is fogunk, HA. :)
Varga bacsi mar nem biztos hogy fog osztani szorozni
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 277
81 201
113

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 353
96 764
113

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 277
81 201
113
A Kormány 1308/2024. (X. 9.) Korm. határozata az állami építési beruházások 2035. december 31. napjáig szóló szakpolitikai-ágazati beruházási koncepcióinak elfogadásáról

https://magyarkozlony.hu/hivatalos-...b4409c3a272d392428a977480a28eba4e69d/letoltes

Katonai vonatkozások:

A megbízható, átjárható vasúti infrastruktúra a katonai mobilitás biztosításának alapvető eszköze.

A katonai mobilitás biztosítása Magyarország védelmi képességének és a NATO szövetséges, vállalt feladatok teljesítésének egyik alapfeltétele. A közlekedési infrastruktúra egyértelmű lehetőséget kínál a védelmi igények közötti szinergiák kihasználására és növelésére. Az Európai Unió Tanácsa 2018-ban megvizsgálta és jóváhagyta a közlekedési infrastruktúrával kapcsolatos katonai követelményeket. A katonai mobilitás biztosítása érdekében a Bizottság (EU) 2021/1328 Végrehajtási Rendelete tartalmazza az alkalmazandó követelményeket. Az infrastruktúra fejlesztések során a kettőscélú hasznosítás érdekében a Végrehajtási rendeletben leírtakat figyelembe kell venni.
A védelmi tervek és a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program támogatása érdekében az igényeknek és a követelményeknek megfelelő vasúti vontató és vontatott gördülőállomány beszerzése szükséges. A beszerzett vasúti gördülőállomány rendelkezésre állását biztosítani kell.

A légiközlekedés és a hozzá kapcsolódó infrastruktúra elemek fejlesztése útján növelhető egy adott térség tőkevonzó képessége és gazdasági teljesítőképessége. Ebben a tekintetben a légiközlekedési infrastruktúra kulcsfontosságú elemei a repülőterek, amelyek fejlesztésére az elmúlt időszakban – néhány kivételtől eltekintve (Győr-Pér, Debrecen) – nem került sor. A 2035. december 31-ig tartó programozási időszakra vonatkozó koncepció olyan racionális és hatékony repülőtér fejlesztési irányokat tartalmaz, amely összhangban van a Kormány gazdaságfejlesztési stratégiájával. Gazdaságfejlesztési kapcsolódási lehetőség a légiipar fejlesztése, kihasználva a repülőterek, és az ipari központok adottságait, jelentős fejlesztési potenciált jelentenek, új területet nyitva a gazdaság, a magas hozzáadott értékű termelés számára.

A repülőterek fejlesztés során a prioritásokat a turisztikai, nemzetgazdasági és honvédelmi koncepciókban megfogalmazott célok alapján kell meghatározni.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 277
81 201
113
A Koreai Védelmi Egyetem delegációja is látogatást tett karunkon... (NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar)

A látogatás célja nemcsak a kölcsönös kapcsolatépítés volt, hanem a katonai felsőoktatási képzés tapasztalatainak megosztása, valamint Magyarország regionális biztonsági környezetének bemutatása is. A dél-koreai delegáció látogatása a szakmai tapasztalatok cseréjén túl nagyban hozzájárult a két ország közötti kulturális kapcsolatok elmélyítéséhez is. A program végén a két fél beazonosította a jövőbeni együttműködés kereteit, illetve kezdeményezi a közös hallgatói- és oktatói csereprogramok alapjainak lefektetését.

462221814_1007587431379200_7683689471814518974_n.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 277
81 201
113
Megjelent a Honvédségi Szemle 2024/5 száma

Cikkajánló:
  • „Történelmi helyzetben élünk…” - Beszélgetés dr. Böröndi Gábor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar főnökével

A cikkből néhány részlet... (Az interjú 2024. február 2-án készült.)

Melyek azok a területek, ahol szükségessé váltak az ön által felvetett jogszabályi változások?
Számos kérdést vizsgálunk, amelyek megoldása erősíti a honvédelmet, hatékonyabb megvalósítása multiplikálná a honvédség erejét. Az egyik ilyen kérdés például a tartalékosok soron kívüli behívása, amelynek megvalósulásához nemcsak a katona bevonulási szándéka, hanem a munkáltatók támogatása is szükséges. Bár jelenleg működik egy kompenzációs mechanizmus mindkét fél – a katona és a cég – részére, de a jelenleginél ösztönzőbb rendszerre van szükség. Vagy ott vannak például azok az esetek, amikor a honvédség civil szolgáltatásokat – fuvarozás, logisztika, szállítmányozás – vesz igénybe, de bürokratikus nehézségek miatt késhet a végrehajtás. Javaslatokat tettünk egy egyszerűsített határozathozatali eljárási rendre, elszámolási módokra, a feladatok megoldását megkönnyítő változtatásokra. Ezenkívül – a háború tapasztalatai alapján – a jövőben szimulálni szeretnénk olyan szokatlan civil feladatokat is, amelyek békeidőszakban nem fordulnak elő, mint például kritikusinfrastruktúra-elemek tartós, nagyobb területet érintő leállása, belső menekültek polgári védelmi ellátása, segítségnyújtás tömeges sérülések esetén. Meg kell vizsgálni, hogy milyen kiegészítő szabályozásra van szükség az ország működéséhez hadiállapot idején, vagy a hazai területen vívott harctevékenységek biztosítása – pl. közigazgatási szervek és a NATO-parancsnokságok együttműködése, hadifoglyok kezelése – területén. Lényegesnek tartanám például a katonai bíráskodás szabályainak felülvizsgálatát az új különleges jogrend körülményei között. Bízom benne, hogy a veszélyhelyzeti működés miatt a jogszabályok felülvizsgálata és kiegészítése az átlagosnál rövidebb idő alatt fog megtörténni. De tudjuk azt is, hogy ennek ellenére a jogszabályalkotás folyamata hosszú, és csakis kiérlelt jogi megoldások eredményeképpen történhet meg.


...

A karrierpálya ugyanúgy nyitva áll a katonanők számára, mint a férfi társaik részére. Van női tábornokunk, tucatnyi ezredesünk, számos főtisztünk, és minden állománykategóriában ott vannak a nők. A harcoló beosztásokban is szolgálhatnak katonanők, egyedül a teljesítmény számít. Van női harckocsiszakasz-parancsnokunk, van női vadászpilótánk és szállítópilótánk is. Az igaz, hogy a nők aránya elsősorban a logisztikai, egészségügyi, híradó- és informatikai, jogi, pénzügyi és személyügyi területen magas, de a működés-hez és a hadviseléshez egyaránt hozzátartozik a harci támogatás és kiszolgálás, ahol a katonanők is helytállnak.

...

A svájci katonai modellel kapcsolatban milyen tapasztalatok és átemelhető minták lehetnek hasz-nosak a Magyar Honvédség számára?

....

A Magyar Honvédség 245 tiszti és altiszti beosztással rendelkezik a NATO és az EU ka-tonai parancsnokságain és törzseiben. Ezeket a beosztásokat rendszeresen feltöltjük, és figyelembe véve a négyéves külszolgálatot, évente mintegy félszáz katona váltja egymást nemzetközi beosztásokban. Fegyveres külszolgálatokban közel ezer embert tartunk, például több mint 400 fő vesz részt a koszovói KFOR-műveletben. Magyar parancsnok, dr. Sticz László vezérőrnagy vezeti 2024. januártól az EUFOR-erőket Bosznia-Hercegovinában, amelyben 280 magyar katona szolgál. Katonáink szolgálatot teljesítenek még Irakban is .

...

Ma már rendelkezünk NASAMS amerikai–norvég közepes hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerrel, amely több feladatot képes ellátni. Ez a rendszer adott esetben képes megvédeni a kritikus infrastruktúra legfontosabb elemeit, például a Paksi Atomerőművet. Ezt fogjuk használni a hadműveletekben, hogy légvédelmi ernyőt biztosítson a szárazföldi csapatoknak és a támogató erőknek egyaránt. Tervezzük egy izraeli Vaskupola-rendszer beszerzését is, amely fontos lehet az ország légtérvédelmi feladatainak ellátásához, a légtér-szuverenitás fenntartásához. Az orosz–ukrán háború világossá tette, hogy a légtérvédelem az egyik legfontosabb képesség, amellyel egy adott államnak és a NATO-nak rendelkeznie kell. Úgyszintén kiemelten foglalkozunk a felderítési, hírszerzési és előrejelző képességgel, amelyek meghatározó szerepet töltenek be a modern hadviselésben. Az orosz–ukrán háborúból is látható, hogy a cirkálórakéták és a hiperszonikus rakéták közvetlenül támadnak minden létfontosságú objektumot, katonai célpontot, repülőteret Ukrajnában. Ugyanígy ukrán rakéták és nagy hatótávolságú drónok támadják a közeli orosz területeket is. A megelőzésben és a célpontmegjelölésben ezek a képességek pótolhatatlan szerepet játszanak, ami a sikeres légvédelmi tevékenységhez is nélkülözhetetlen.

...


A Magyar Honvédség szárazföldi erőinek gerincét a NATO-követelmények szerint létrehozandó nehézdandár fogja adni, amit nekünk a tatai gépesített lövészdandárból kell létrehozni. Egy nehézdandár a NATO-normák alapján három-öt manőveralegységből áll, amelyből az egyik harckocsizászlóalj.

A dandár: Leopard 2A7HU, Panzerhaubitze 2000, Lynx. A német kollégák azt mondják, hogy amikor a páncélos egység teljes egészé-ben létrejön, Európa egyik legkorszerűbb nehézdandárja Magyarországé lesz.

...

A háborús tapasztalatok alapján nagy jelentősége lett a hadviselésben a „drónképességnek” és a „mélységi tűzcsapások” széles körű alkalmazásának. Milyen fejlettségi szinten áll ezen a terüle-ten a magyar haderő?

A HM és a HVK ma azt vizsgálja, hogyan lehetne a Zrínyi-programot kiegészíteni ilyen fegyverrendszerek beszerzésével.

...

A Magyar Honvédség 2022-ben vásárolt egy ROLE-2 tábori kórházat (speciális technikai eszközök, járművek, felszerelések), amelynek elsődleges feladata egy dandár harcának egészségügyi biztosítása. Az elmúlt időszakban megtörtént az egészségügyi állomány felkészítése a telepítésre és tábori körülmények közötti működésre.

...

A legújabb „Embert a vasra!” toborzókampánnyal már konkrét beosztásokat (tüzér, lövész, pilóta stb.) ajánlunk a fia-taloknak jó fizetéssel, életpálya-karrierrel. Most indítottuk az önkéntes területvédelmi tartalékosokat toborzó kampányt, amely a 20 ezer fős tartalékos haderőkomponens lét-rehozását célozza . Gyakorlatilag szeretnénk megduplázni a jelenlegi tartalékos katonák számát, amivel erőteljesen javíthatnánk a hadsereg imázsát a társadalom körében is.

...

Két éve elindítottuk az önkéntes honvédelmi cselgáncs programot, melynek keretében megszólítottuk a cselgáncsegyesületeket. Adunk számukra tananyagot és támogatást, hogy az egyesületek a területvédelmi tartalékosainknak önvédelmi felkészítést biztosítsanak.

....

Fogalmazhatnék úgy is, hogy olyan munkahely vagyunk, amely támogatja a fizikai testedzést, hiszen napi egy órában minden katonának joga és kötelessége is, hogy foglalkozzon testedzéssel. Emellett a Magyar Honvédség támogat-ja a Honvédelmi Sportszövetséget, profi sportolókból álló sportszázadot hoztunk létre Szentendrén, melynek tagjai a versenysport befejezése után a katonai szervezeteknél fogják a sportot szervezni és irányítani.
De a sport mellett fontosnak tartom az egészséges táplálkozást is, most éppen az élelme-zési reform időszakát éljük a Magyar Honvédségben.

...

A HM most szeretne egy olyan ernyőszervezetet kialakítani, ahol a hagyományőr-zőket, a társadalmi szervezeteket és a nyugdíjasklubokat összefogjuk egy rendszerbe. Ezt annak érdekében tesszük, hogy hatékonyabb legyen a hadsereg támogatása, a honvédség népszerűsítése, a komplex honvédelmi szemlélet kialakítása, az üzenetek közvetítése.
Régebben működtek helyőrségi klubok a katonai szervezettel rendelkező városokban és községekben (Marcali, Kaposvár stb.), ahol pezsgő közösségi élet zajlott. Ennek a visszaállításán dolgozunk, mert kell egy olyan közösségi térnek len-nie, ahol a nyugdíjas, a kadét, a honvéd kollégista, a hivatásos katona és a tartalékos ka-tona egyaránt jól érzi magát.

....


Baranya és Somogy vármegye hagyományosan fontos terület a Magyar Honvédségnek, hiszen mindig voltak és vannak katonai szervezetek és laktanyák e vármegyékben . Nemrégen megkezdődött egy lövészzászlóalj felállítása Kaposváron az MH Klapka György 1. Páncélosdandár (Tata) részére, a nehézdandár építésének részeként. A toborzási eredményeink jók ebben a térségben, hiszen már két szakaszt sikerült feltölteni, dinamikusan jönnek a katonák, akik egy része Pécsen él.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
2 345
7 500
113
A cikkből néhány részlet... (Az interjú 2024. február 2-án készült.)

Melyek azok a területek, ahol szükségessé váltak az ön által felvetett jogszabályi változások?
Számos kérdést vizsgálunk, amelyek megoldása erősíti a honvédelmet, hatékonyabb megvalósítása multiplikálná a honvédség erejét. Az egyik ilyen kérdés például a tartalékosok soron kívüli behívása, amelynek megvalósulásához nemcsak a katona bevonulási szándéka, hanem a munkáltatók támogatása is szükséges. Bár jelenleg működik egy kompenzációs mechanizmus mindkét fél – a katona és a cég – részére, de a jelenleginél ösztönzőbb rendszerre van szükség. Vagy ott vannak például azok az esetek, amikor a honvédség civil szolgáltatásokat – fuvarozás, logisztika, szállítmányozás – vesz igénybe, de bürokratikus nehézségek miatt késhet a végrehajtás. Javaslatokat tettünk egy egyszerűsített határozathozatali eljárási rendre, elszámolási módokra, a feladatok megoldását megkönnyítő változtatásokra. Ezenkívül – a háború tapasztalatai alapján – a jövőben szimulálni szeretnénk olyan szokatlan civil feladatokat is, amelyek békeidőszakban nem fordulnak elő, mint például kritikusinfrastruktúra-elemek tartós, nagyobb területet érintő leállása, belső menekültek polgári védelmi ellátása, segítségnyújtás tömeges sérülések esetén. Meg kell vizsgálni, hogy milyen kiegészítő szabályozásra van szükség az ország működéséhez hadiállapot idején, vagy a hazai területen vívott harctevékenységek biztosítása – pl. közigazgatási szervek és a NATO-parancsnokságok együttműködése, hadifoglyok kezelése – területén. Lényegesnek tartanám például a katonai bíráskodás szabályainak felülvizsgálatát az új különleges jogrend körülményei között. Bízom benne, hogy a veszélyhelyzeti működés miatt a jogszabályok felülvizsgálata és kiegészítése az átlagosnál rövidebb idő alatt fog megtörténni. De tudjuk azt is, hogy ennek ellenére a jogszabályalkotás folyamata hosszú, és csakis kiérlelt jogi megoldások eredményeképpen történhet meg.


...

A karrierpálya ugyanúgy nyitva áll a katonanők számára, mint a férfi társaik részére. Van női tábornokunk, tucatnyi ezredesünk, számos főtisztünk, és minden állománykategóriában ott vannak a nők. A harcoló beosztásokban is szolgálhatnak katonanők, egyedül a teljesítmény számít. Van női harckocsiszakasz-parancsnokunk, van női vadászpilótánk és szállítópilótánk is. Az igaz, hogy a nők aránya elsősorban a logisztikai, egészségügyi, híradó- és informatikai, jogi, pénzügyi és személyügyi területen magas, de a működés-hez és a hadviseléshez egyaránt hozzátartozik a harci támogatás és kiszolgálás, ahol a katonanők is helytállnak.

...

A svájci katonai modellel kapcsolatban milyen tapasztalatok és átemelhető minták lehetnek hasz-nosak a Magyar Honvédség számára?

....

A Magyar Honvédség 245 tiszti és altiszti beosztással rendelkezik a NATO és az EU ka-tonai parancsnokságain és törzseiben. Ezeket a beosztásokat rendszeresen feltöltjük, és figyelembe véve a négyéves külszolgálatot, évente mintegy félszáz katona váltja egymást nemzetközi beosztásokban. Fegyveres külszolgálatokban közel ezer embert tartunk, például több mint 400 fő vesz részt a koszovói KFOR-műveletben. Magyar parancsnok, dr. Sticz László vezérőrnagy vezeti 2024. januártól az EUFOR-erőket Bosznia-Hercegovinában, amelyben 280 magyar katona szolgál. Katonáink szolgálatot teljesítenek még Irakban is .

...

Ma már rendelkezünk NASAMS amerikai–norvég közepes hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerrel, amely több feladatot képes ellátni. Ez a rendszer adott esetben képes megvédeni a kritikus infrastruktúra legfontosabb elemeit, például a Paksi Atomerőművet. Ezt fogjuk használni a hadműveletekben, hogy légvédelmi ernyőt biztosítson a szárazföldi csapatoknak és a támogató erőknek egyaránt. Tervezzük egy izraeli Vaskupola-rendszer beszerzését is, amely fontos lehet az ország légtérvédelmi feladatainak ellátásához, a légtér-szuverenitás fenntartásához. Az orosz–ukrán háború világossá tette, hogy a légtérvédelem az egyik legfontosabb képesség, amellyel egy adott államnak és a NATO-nak rendelkeznie kell. Úgyszintén kiemelten foglalkozunk a felderítési, hírszerzési és előrejelző képességgel, amelyek meghatározó szerepet töltenek be a modern hadviselésben. Az orosz–ukrán háborúból is látható, hogy a cirkálórakéták és a hiperszonikus rakéták közvetlenül támadnak minden létfontosságú objektumot, katonai célpontot, repülőteret Ukrajnában. Ugyanígy ukrán rakéták és nagy hatótávolságú drónok támadják a közeli orosz területeket is. A megelőzésben és a célpontmegjelölésben ezek a képességek pótolhatatlan szerepet játszanak, ami a sikeres légvédelmi tevékenységhez is nélkülözhetetlen.

...


A Magyar Honvédség szárazföldi erőinek gerincét a NATO-követelmények szerint létrehozandó nehézdandár fogja adni, amit nekünk a tatai gépesített lövészdandárból kell létrehozni. Egy nehézdandár a NATO-normák alapján három-öt manőveralegységből áll, amelyből az egyik harckocsizászlóalj.

A dandár: Leopard 2A7HU, Panzerhaubitze 2000, Lynx. A német kollégák azt mondják, hogy amikor a páncélos egység teljes egészé-ben létrejön, Európa egyik legkorszerűbb nehézdandárja Magyarországé lesz.

...

A háborús tapasztalatok alapján nagy jelentősége lett a hadviselésben a „drónképességnek” és a „mélységi tűzcsapások” széles körű alkalmazásának. Milyen fejlettségi szinten áll ezen a terüle-ten a magyar haderő?

A HM és a HVK ma azt vizsgálja, hogyan lehetne a Zrínyi-programot kiegészíteni ilyen fegyverrendszerek beszerzésével.

...

A Magyar Honvédség 2022-ben vásárolt egy ROLE-2 tábori kórházat (speciális technikai eszközök, járművek, felszerelések), amelynek elsődleges feladata egy dandár harcának egészségügyi biztosítása. Az elmúlt időszakban megtörtént az egészségügyi állomány felkészítése a telepítésre és tábori körülmények közötti működésre.

...

A legújabb „Embert a vasra!” toborzókampánnyal már konkrét beosztásokat (tüzér, lövész, pilóta stb.) ajánlunk a fia-taloknak jó fizetéssel, életpálya-karrierrel. Most indítottuk az önkéntes területvédelmi tartalékosokat toborzó kampányt, amely a 20 ezer fős tartalékos haderőkomponens lét-rehozását célozza . Gyakorlatilag szeretnénk megduplázni a jelenlegi tartalékos katonák számát, amivel erőteljesen javíthatnánk a hadsereg imázsát a társadalom körében is.

...

Két éve elindítottuk az önkéntes honvédelmi cselgáncs programot, melynek keretében megszólítottuk a cselgáncsegyesületeket. Adunk számukra tananyagot és támogatást, hogy az egyesületek a területvédelmi tartalékosainknak önvédelmi felkészítést biztosítsanak.

....

Fogalmazhatnék úgy is, hogy olyan munkahely vagyunk, amely támogatja a fizikai testedzést, hiszen napi egy órában minden katonának joga és kötelessége is, hogy foglalkozzon testedzéssel. Emellett a Magyar Honvédség támogat-ja a Honvédelmi Sportszövetséget, profi sportolókból álló sportszázadot hoztunk létre Szentendrén, melynek tagjai a versenysport befejezése után a katonai szervezeteknél fogják a sportot szervezni és irányítani.
De a sport mellett fontosnak tartom az egészséges táplálkozást is, most éppen az élelme-zési reform időszakát éljük a Magyar Honvédségben.

...

A HM most szeretne egy olyan ernyőszervezetet kialakítani, ahol a hagyományőr-zőket, a társadalmi szervezeteket és a nyugdíjasklubokat összefogjuk egy rendszerbe. Ezt annak érdekében tesszük, hogy hatékonyabb legyen a hadsereg támogatása, a honvédség népszerűsítése, a komplex honvédelmi szemlélet kialakítása, az üzenetek közvetítése.
Régebben működtek helyőrségi klubok a katonai szervezettel rendelkező városokban és községekben (Marcali, Kaposvár stb.), ahol pezsgő közösségi élet zajlott. Ennek a visszaállításán dolgozunk, mert kell egy olyan közösségi térnek len-nie, ahol a nyugdíjas, a kadét, a honvéd kollégista, a hivatásos katona és a tartalékos ka-tona egyaránt jól érzi magát.

....


Baranya és Somogy vármegye hagyományosan fontos terület a Magyar Honvédségnek, hiszen mindig voltak és vannak katonai szervezetek és laktanyák e vármegyékben . Nemrégen megkezdődött egy lövészzászlóalj felállítása Kaposváron az MH Klapka György 1. Páncélosdandár (Tata) részére, a nehézdandár építésének részeként. A toborzási eredményeink jók ebben a térségben, hiszen már két szakaszt sikerült feltölteni, dinamikusan jönnek a katonák, akik egy része Pécsen él.
"Vaskupola", világ legmodernebb dandára, csapásmérő képesség piackutatása, tartalékosok, hagyományőrzők és nyugdíjasok...

Ugyanazok az üres frázisok és csúsztatások már 6 éve. 2018 óta nem képesek változtatni azon a nyamvadt EGY DANDÁROS koncepción.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
993
2 517
93
A cikkből néhány részlet... (Az interjú 2024. február 2-án készült.)

Melyek azok a területek, ahol szükségessé váltak az ön által felvetett jogszabályi változások?
Számos kérdést vizsgálunk, amelyek megoldása erősíti a honvédelmet, hatékonyabb megvalósítása multiplikálná a honvédség erejét. Az egyik ilyen kérdés például a tartalékosok soron kívüli behívása, amelynek megvalósulásához nemcsak a katona bevonulási szándéka, hanem a munkáltatók támogatása is szükséges. Bár jelenleg működik egy kompenzációs mechanizmus mindkét fél – a katona és a cég – részére, de a jelenleginél ösztönzőbb rendszerre van szükség. Vagy ott vannak például azok az esetek, amikor a honvédség civil szolgáltatásokat – fuvarozás, logisztika, szállítmányozás – vesz igénybe, de bürokratikus nehézségek miatt késhet a végrehajtás. Javaslatokat tettünk egy egyszerűsített határozathozatali eljárási rendre, elszámolási módokra, a feladatok megoldását megkönnyítő változtatásokra. Ezenkívül – a háború tapasztalatai alapján – a jövőben szimulálni szeretnénk olyan szokatlan civil feladatokat is, amelyek békeidőszakban nem fordulnak elő, mint például kritikusinfrastruktúra-elemek tartós, nagyobb területet érintő leállása, belső menekültek polgári védelmi ellátása, segítségnyújtás tömeges sérülések esetén. Meg kell vizsgálni, hogy milyen kiegészítő szabályozásra van szükség az ország működéséhez hadiállapot idején, vagy a hazai területen vívott harctevékenységek biztosítása – pl. közigazgatási szervek és a NATO-parancsnokságok együttműködése, hadifoglyok kezelése – területén. Lényegesnek tartanám például a katonai bíráskodás szabályainak felülvizsgálatát az új különleges jogrend körülményei között. Bízom benne, hogy a veszélyhelyzeti működés miatt a jogszabályok felülvizsgálata és kiegészítése az átlagosnál rövidebb idő alatt fog megtörténni. De tudjuk azt is, hogy ennek ellenére a jogszabályalkotás folyamata hosszú, és csakis kiérlelt jogi megoldások eredményeképpen történhet meg.


...

A karrierpálya ugyanúgy nyitva áll a katonanők számára, mint a férfi társaik részére. Van női tábornokunk, tucatnyi ezredesünk, számos főtisztünk, és minden állománykategóriában ott vannak a nők. A harcoló beosztásokban is szolgálhatnak katonanők, egyedül a teljesítmény számít. Van női harckocsiszakasz-parancsnokunk, van női vadászpilótánk és szállítópilótánk is. Az igaz, hogy a nők aránya elsősorban a logisztikai, egészségügyi, híradó- és informatikai, jogi, pénzügyi és személyügyi területen magas, de a működés-hez és a hadviseléshez egyaránt hozzátartozik a harci támogatás és kiszolgálás, ahol a katonanők is helytállnak.

...

A svájci katonai modellel kapcsolatban milyen tapasztalatok és átemelhető minták lehetnek hasz-nosak a Magyar Honvédség számára?

....

A Magyar Honvédség 245 tiszti és altiszti beosztással rendelkezik a NATO és az EU ka-tonai parancsnokságain és törzseiben. Ezeket a beosztásokat rendszeresen feltöltjük, és figyelembe véve a négyéves külszolgálatot, évente mintegy félszáz katona váltja egymást nemzetközi beosztásokban. Fegyveres külszolgálatokban közel ezer embert tartunk, például több mint 400 fő vesz részt a koszovói KFOR-műveletben. Magyar parancsnok, dr. Sticz László vezérőrnagy vezeti 2024. januártól az EUFOR-erőket Bosznia-Hercegovinában, amelyben 280 magyar katona szolgál. Katonáink szolgálatot teljesítenek még Irakban is .

...

Ma már rendelkezünk NASAMS amerikai–norvég közepes hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerrel, amely több feladatot képes ellátni. Ez a rendszer adott esetben képes megvédeni a kritikus infrastruktúra legfontosabb elemeit, például a Paksi Atomerőművet. Ezt fogjuk használni a hadműveletekben, hogy légvédelmi ernyőt biztosítson a szárazföldi csapatoknak és a támogató erőknek egyaránt. Tervezzük egy izraeli Vaskupola-rendszer beszerzését is, amely fontos lehet az ország légtérvédelmi feladatainak ellátásához, a légtér-szuverenitás fenntartásához. Az orosz–ukrán háború világossá tette, hogy a légtérvédelem az egyik legfontosabb képesség, amellyel egy adott államnak és a NATO-nak rendelkeznie kell. Úgyszintén kiemelten foglalkozunk a felderítési, hírszerzési és előrejelző képességgel, amelyek meghatározó szerepet töltenek be a modern hadviselésben. Az orosz–ukrán háborúból is látható, hogy a cirkálórakéták és a hiperszonikus rakéták közvetlenül támadnak minden létfontosságú objektumot, katonai célpontot, repülőteret Ukrajnában. Ugyanígy ukrán rakéták és nagy hatótávolságú drónok támadják a közeli orosz területeket is. A megelőzésben és a célpontmegjelölésben ezek a képességek pótolhatatlan szerepet játszanak, ami a sikeres légvédelmi tevékenységhez is nélkülözhetetlen.

...


A Magyar Honvédség szárazföldi erőinek gerincét a NATO-követelmények szerint létrehozandó nehézdandár fogja adni, amit nekünk a tatai gépesített lövészdandárból kell létrehozni. Egy nehézdandár a NATO-normák alapján három-öt manőveralegységből áll, amelyből az egyik harckocsizászlóalj.

A dandár: Leopard 2A7HU, Panzerhaubitze 2000, Lynx. A német kollégák azt mondják, hogy amikor a páncélos egység teljes egészé-ben létrejön, Európa egyik legkorszerűbb nehézdandárja Magyarországé lesz.

...

A háborús tapasztalatok alapján nagy jelentősége lett a hadviselésben a „drónképességnek” és a „mélységi tűzcsapások” széles körű alkalmazásának. Milyen fejlettségi szinten áll ezen a terüle-ten a magyar haderő?

A HM és a HVK ma azt vizsgálja, hogyan lehetne a Zrínyi-programot kiegészíteni ilyen fegyverrendszerek beszerzésével.

...

A Magyar Honvédség 2022-ben vásárolt egy ROLE-2 tábori kórházat (speciális technikai eszközök, járművek, felszerelések), amelynek elsődleges feladata egy dandár harcának egészségügyi biztosítása. Az elmúlt időszakban megtörtént az egészségügyi állomány felkészítése a telepítésre és tábori körülmények közötti működésre.

...

A legújabb „Embert a vasra!” toborzókampánnyal már konkrét beosztásokat (tüzér, lövész, pilóta stb.) ajánlunk a fia-taloknak jó fizetéssel, életpálya-karrierrel. Most indítottuk az önkéntes területvédelmi tartalékosokat toborzó kampányt, amely a 20 ezer fős tartalékos haderőkomponens lét-rehozását célozza . Gyakorlatilag szeretnénk megduplázni a jelenlegi tartalékos katonák számát, amivel erőteljesen javíthatnánk a hadsereg imázsát a társadalom körében is.

...

Két éve elindítottuk az önkéntes honvédelmi cselgáncs programot, melynek keretében megszólítottuk a cselgáncsegyesületeket. Adunk számukra tananyagot és támogatást, hogy az egyesületek a területvédelmi tartalékosainknak önvédelmi felkészítést biztosítsanak.

....

Fogalmazhatnék úgy is, hogy olyan munkahely vagyunk, amely támogatja a fizikai testedzést, hiszen napi egy órában minden katonának joga és kötelessége is, hogy foglalkozzon testedzéssel. Emellett a Magyar Honvédség támogat-ja a Honvédelmi Sportszövetséget, profi sportolókból álló sportszázadot hoztunk létre Szentendrén, melynek tagjai a versenysport befejezése után a katonai szervezeteknél fogják a sportot szervezni és irányítani.
De a sport mellett fontosnak tartom az egészséges táplálkozást is, most éppen az élelme-zési reform időszakát éljük a Magyar Honvédségben.

...

A HM most szeretne egy olyan ernyőszervezetet kialakítani, ahol a hagyományőr-zőket, a társadalmi szervezeteket és a nyugdíjasklubokat összefogjuk egy rendszerbe. Ezt annak érdekében tesszük, hogy hatékonyabb legyen a hadsereg támogatása, a honvédség népszerűsítése, a komplex honvédelmi szemlélet kialakítása, az üzenetek közvetítése.
Régebben működtek helyőrségi klubok a katonai szervezettel rendelkező városokban és községekben (Marcali, Kaposvár stb.), ahol pezsgő közösségi élet zajlott. Ennek a visszaállításán dolgozunk, mert kell egy olyan közösségi térnek len-nie, ahol a nyugdíjas, a kadét, a honvéd kollégista, a hivatásos katona és a tartalékos ka-tona egyaránt jól érzi magát.

....


Baranya és Somogy vármegye hagyományosan fontos terület a Magyar Honvédségnek, hiszen mindig voltak és vannak katonai szervezetek és laktanyák e vármegyékben . Nemrégen megkezdődött egy lövészzászlóalj felállítása Kaposváron az MH Klapka György 1. Páncélosdandár (Tata) részére, a nehézdandár építésének részeként. A toborzási eredményeink jók ebben a térségben, hiszen már két szakaszt sikerült feltölteni, dinamikusan jönnek a katonák, akik egy része Pécsen él.

Két SZAKASZT sikerült feltölteni ennyi idő alatt, és ez jó eredmény??
 

TribunusAlex

Well-Known Member
2021. június 21.
304
1 356
93
Oo. Az első lynxes zászlóalj második százada?
Jó, rendben, paripa is később lesz még.
Jó lenne visszaolvasni és értelmezni a szöveget!
"Nemrégen megkezdődött egy lövészzászlóalj felállítása Kaposváron az MH Klapka György 1. Páncélosdandár (Tata) részére, a nehézdandár építésének részeként. A toborzási eredményeink jók ebben a térségben, hiszen már két szakaszt sikerült feltölteni, dinamikusan jönnek a katonák, akik egy része Pécsen él."

A tatai 2-es lövészről van szó, ami Kaposváron települt és nem a vásárhelyi Lynxesekről!
 

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 543
3 243
113
Jó lenne visszaolvasni és értelmezni a szöveget!
"Nemrégen megkezdődött egy lövészzászlóalj felállítása Kaposváron az MH Klapka György 1. Páncélosdandár (Tata) részére, a nehézdandár építésének részeként. A toborzási eredményeink jók ebben a térségben, hiszen már két szakaszt sikerült feltölteni, dinamikusan jönnek a katonák, akik egy része Pécsen él."

A tatai 2-es lövészről van szó, ami Kaposváron települt és nem a vásárhelyi Lynxesekről!
Pardon. Ezt benéztem, nem kicsit .
 
  • Tetszik
Reactions: Tumpek