A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Nézzük mi kell nekünk és mit tudnak a lengyelek! Ez aránylag sok minden!

Ne felejtsük el azt sem, hogy van saját fejlesztésű közepes kaliberű rcws-ük is (ezzel is nem kis pénzt takarithatunk meg egy jó üzlettel, esetleg közös gyártás, összeszerelés), a ZSSW-30, amivel a rosomakok már teljesen úszókepesek az alapjármű módositása nélkül is. A hitfist tornyok tömege miatt kellett anno a páncélt redukálni, mert máskülönben túl nagy lett volna a tömege az úszóképesség megtartásához.

Meg bemutattak egy elég komoly tankvadász változatot Spike NLOS atgm-el:
http://defence-blog.com/army/pgz-de...ped-with-anti-tank-guided-missile-system.html

A brdm-ek se fognak az örökkévalóságig menni...

És úgy néz ki, megjött az eszük és letettek erről az ifv bázisú könnyű tank tervről. Előbb, vagy utóbb nekiállnak a PT-91/T-72-ek modernizációjának is. Érdemes lesz figyelni őket. Az is jobb mint a semmi...
Én még mindig erősen kétlem, hogy beszereznénk bármilyen új, vagy használt mbt-t az elkövetkezendő 10 évben, bár ne legyen igazam.

Amúgy szépen lecápázzák az ukránokat technológiával. Most éppen válról inditható atgm-el. A PT-91 modernizációikhoz is egy sor ukrán technológiát használnak fel.
http://defence-blog.com/army/poland-imported-components-for-new-atgm-from-ukraine.html
 
  • Tetszik
Reactions: Pal and blogen

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113

Akkor a hazai T-72 harckocsik, a jövőt tekintve, felejtősek. Figyelembe véve kis db számukat. Ami van, abból hasznosan, az alvázak felhasználásával, esetleg műszaki mentőket kellene készíteni, a jövőbeli Hk zászlóaljak illetve ha az lesz, önjáró tüzér osztályok számára.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Én a Poprad know-how-at is megszerezném, mistralral integrálva, és az unimogok fülkéjét páncélozni. Azt úgy is meg tudjuk csinálni itthon, lásd a páncélozott unimog mentőautó. Máris nem lenne olyan hulladék, ami nem való a 21. századba. De méginkább szivesen látnám egy hawkei szerű járművön, a régi unimog atlas párost meg megtartani objektumvédelemre.
http://www.armyrecognition.com/poli...nical_data_sheet_specifications_pictures.html
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Legyel dolognak komoly esélyét látom. Sokszor beszéltük, hogy a legjobb a "függetlentől" történő vásárlás. Én sokszor írtam, hogy ha bármit veszünk, olyant kell venni amit lengyelek is használnak, mert esetleges embargó esetén szerintem tőlük kapnánk alkatrészt bármihez, akár S-70eshez is. Erre most ez a cikk, meg a belebegtetett tüzérségi fejlesztés. Rosomak (Patria) az egyik kedvencem, miniszterelnökük is először hozzánk jött, szóval egy szó mint száz örülök ennek a lépésnek és remélem komly erdménye is lesz.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A lengyelektől beszerezhető főbb mennyiségek:

tüzérség:
32db 155mm KRAB nehéz dandártüzérség
32db 155mm KRYL közepes dandártüzérség
+64-96db 155mm KRYL önálló tüzérezred v. dandár
16-32db Langusta WR-40 a dandárok és a tüzérség CB (counter-battery) védelmére ütegenként modulrendszerben beépítve (+2-4db tüzérségi radar)
36db RAK 120 önjáró aknavető Rosomak alvázon a közepes dandár zászlóaljainak tűztámogatására
36db RAK 120 torony máshonnan beszerzett IFV alvázán a nehézdandár zászlóaljainak tűztámogatására

járművek: ~200db Rosomak
48db Rosomak IFV a közepes dandár minden szakaszának egy
144db Rosomak APC a közepes dandár minden szakaszának három
50-60db Rosomak különféle konfigurációkban a közepes dandárnak

Kíváncsi vagyok, hogy ehhez képest hogy képzelik el a korszerű haderőt!
 
  • Tetszik
Reactions: marton

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113

Ez egy komplex torony és nem sima RCWS!

onden%2Bguzel.jpg
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 547
113
A lengyelektől beszerezhető főbb mennyiségek:

tüzérség:
32db 155mm KRAB nehéz dandártüzérség
32db 155mm KRYL közepes dandártüzérség
+64-96db 155mm KRYL önálló tüzérezred v. dandár
16-32db Langusta WR-40 a dandárok és a tüzérség CB (counter-battery) védelmére ütegenként modulrendszerben beépítve (+2-4db tüzérségi radar)
36db RAK 120 önjáró aknavető Rosomak alvázon a közepes dandár zászlóaljainak tűztámogatására
36db RAK 120 torony máshonnan beszerzett IFV alvázán a nehézdandár zászlóaljainak tűztámogatására

járművek: ~200db Rosomak
48db Rosomak IFV a közepes dandár minden szakaszának egy
144db Rosomak APC a közepes dandár minden szakaszának három
50-60db Rosomak különféle konfigurációkban a közepes dandárnak

Kíváncsi vagyok, hogy ehhez képest hogy képzelik el a korszerű haderőt!
Azt te hogy gondolod hogy minden szakasznak 1 db ?
Ez nem így megy, nem keverjük így a jármű típusokat. Akkor az a szakasz vagy IFV -vel (4 db-al) vagy APC vel van felszerelve,
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 323
113
Én a Poprad know-how-at is megszerezném, mistralral integrálva, és az unimogok fülkéjét páncélozni. Azt úgy is meg tudjuk csinálni itthon, lásd a páncélozott unimog mentőautó. Máris nem lenne olyan hulladék, ami nem való a 21. századba. De méginkább szivesen látnám egy hawkei szerű járművön, a régi unimog atlas párost meg megtartani objektumvédelemre.
http://www.armyrecognition.com/poli...nical_data_sheet_specifications_pictures.html

Kb. egy hete találtam ki, hogy a Mistralok BTR alvázra menjenek. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Pal and LMzek

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Azt te hogy gondolod hogy minden szakasznak 1 db ?
Ez nem így megy, nem keverjük így a jármű típusokat. Akkor az a szakasz vagy IFV -vel (4 db-al) vagy APC vel van felszerelve,

Egy IFV és három APC a szakaszban. Vagy egy szakasz IFV és három szakasz APC.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 313
55 663
113
A Lengyelekkel együtt már vehetnénk T90 licenc gyártást,vagy 3-400 darabra,100-150nekünk,a többi nekik,ott van rá ipari háttér,esetleg részegységeket nálunk összeszerelni.
Nem szeretnék ünneprontó lenni,de a T90 bármelyik nyugati tankkal pariban van, de a felébe kerül,másképp sosem lesz új mbt-nk,a használt nyugati mbt-k kerülnek annyiba mint az új T90.
Nem mellesleg 20 tonnával könnyebb,ami nekünk nagy előny,a már említett terepviszonyaink miatt,a 70 tonna környéki abrams egy fos a sárban,dupla áron.
Nem tudom van e egyáltalán Európában szervíz,ahol pl aturbinát megjavítják,vagy ki kell küldeni az államokba,meg vissza.
Ez elég költséges kalandnak tűnik...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 547
113
A Lengyelekkel együtt már vehetnénk T90 licenc gyártást,vagy 3-400 darabra,100-150nekünk,a többi nekik,ott van rá ipari háttér,esetleg részegységeket nálunk összeszerelni.
Nem szeretnék ünneprontó lenni,de a T90 bármelyik nyugati tankkal pariban van, de a felébe kerül,másképp sosem lesz új mbt-nk,a használt nyugati mbt-k kerülnek annyiba mint az új T90.
Nem mellesleg 20 tonnával könnyebb,ami nekünk nagy előny,a már említett terepviszonyaink miatt,a 70 tonna környéki abrams egy fos a sárban,dupla áron.
Nem tudom van e egyáltalán Európában szervíz,ahol pl aturbinát megjavítják,vagy ki kell küldeni az államokba,meg vissza.
Ez elég költséges kalandnak tűnik...
Na mert szerinted a lengyelek majd pont T-90-et fognak venni. Előbb nézem ki belőlük, hogy saját MBT-t fejlesztenek.
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Akkor a hazai T-72 harckocsik, a jövőt tekintve, felejtősek. Figyelembe véve kis db számukat. Ami van, abból hasznosan, az alvázak felhasználásával, esetleg műszaki mentőket kellene készíteni, a jövőbeli Hk zászlóaljak illetve ha az lesz, önjáró tüzér osztályok számára.

A jelenlegi szintű karbantartás/szervizelés mellett 2021-ig hadrendben tartható a típus, ez hivatalos személytől hangzott el.
Ennek alapján 2021-ig döntést kell hozni a harckocsizó fegyvernem modernizációjáról. Én nem tudok többet mondani.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Mert a zászlóalj az első önállóan is bevethető harcászati egység és abban belül a századok egymást támogatják.

Én nem akarom a szakaszt önállóan bevetni, csak arra gondolok, hogy a saját háza táján meg tudja oldani a problémáit. Attól még lehet a zászlóaljnak is saját tisztán IFV-kből álló százada vagy szakaszai a többi század megtámogatása céljából! De miért sajnálod te azt a harminc milliméteres gépágyút a szakasztól!