A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
Egyébként legalább öt variációt leírtam! Olvasd el újra!

Egyik sem életszerű,mert egyik szomszédunknak sincs annyi ereje,hogyha kis alegységeket vet be akkor marad neki annyi nagy,hogy azzal bármit is kezdjen.

A kis adseregek nem tudnak úgy háborúzni mint a nagyok mert nincsenek annyian.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Egyik sem életszerű,mert egyik szomszédunknak sincs annyi ereje,hogyha kis alegységeket vet be akkor marad neki annyi nagy,hogy azzal bármit is kezdjen.

A kis adseregek nem tudnak úgy háborúzni mint a nagyok mert nincsenek annyian.
Mind életszerű! Kicsit olvass utána! Még az amerikai hadsereg is volt olyan helyzetben, hogy el kellett apróznia az erőit!
Amit írsz érvként arra meg nem reagálnék, mert evidencia!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
Mind életszerű! Kicsit olvass utána! Még az amerikai hadsereg is volt olyan helyzetben, hogy el kellett apróznia az erőit!
Amit írsz érvként arra meg nem reagálnék, mert evidencia!

Az amerikai hadsereg el tudja aprózni az erőit mert marad neki bőven nekünk nem maradna!
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Az amerikai hadsereg el tudja aprózni az erőit mert marad neki bőven nekünk nem maradna!
Ne haragudj, de én hét évet tanultam szárazföldi harcászatot, csak azt tudom leírni amit láttam háborúban (Irak), amit tanultam a katonai főiskolán mint harckocsizó parancsnok hallgató (És láttam gyakorlatokon is.), a törzstiszti tanfolyamon (A volt ZMKA-n.), és az akkori Nemzetvédelmi Egyetem mesterképzésén.
Biztos, hogy arról nem tudsz meggyőzni, hogy zászlóalj önállóan nem tud harctevékenységet folytatni!
Úgy gondolom, hogy ez meddő vita.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Csak megjegyzem,hogy a hibridháború lényege,hogy nem csak konvencionális reguláris gépesitett erők vivják.Az irreguláris egységek minimális reguláris megerősitéssel vagy a nélkül szétrajzanak,jobbára azért központi koordinálással.Ha nem akarjuk kényükre kedvükre kiszolgáltatni a lakosságot,ha nem akarjuk,hogy átszivárogva szétzilálják a háts összeköttetési vonalakat egyszerüen kénytelenek vagyunk a hadsereg nagyrészét szétaprózni.Miközben a támadó összefogva tudja tartani a nagyobb harcértékű reguláris erőit.Ha elég nagy az erőfölénye,ezt tisztán a reguláris erőkkel is meg tudja csinálni.3 kósza dd,amikböl ráadásul csak egy lesz páncélgránátos,egyszerűen kevés életképes önálló honvédelmi erőnek-Nemzetörség nélkül
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
Ne haragudj, de én hét évet tanultam szárazföldi harcászatot, csak azt tudom leírni amit láttam háborúban (Irak), amit tanultam a katonai főiskolán mint harckocsizó parancsnok hallgató (És láttam gyakorlatokon is.), a törzstiszti tanfolyamon (A volt ZMKA-n.), és az akkori Nemzetvédelmi Egyetem mesterképzésén.
Biztos, hogy arról nem tudsz meggyőzni, hogy zászlóalj önállóan nem tud harctevékenységet folytatni!
Úgy gondolom, hogy ez meddő vita.

Arról akarlak meggyőzni hogy a mi ks hadseregünk dandárjai erre képtelenek mert ha elveszel egy dandárból egy komplett zászlóaljat akkor az a dandár kb arra marad alkalmas,hogy egyhelyben maradjon valameddig.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Arról akarlak meggyőzni hogy a mi ks hadseregünk dandárjai erre képtelenek mert ha elveszel egy dandárból egy komplett zászlóaljat akkor az a dandár kb arra marad alkalmas,hogy egyhelyben maradjon valameddig.
Azért kell teljes értékű dandárokat felépíteni német és amerikai minták alapján, hogy az a két dandárunk, ami jelen tudásunk szerint lesz, az a lehető legsokoldalúbban legyen alkalmazható!
 

therob

Active Member
2012. december 26.
923
248
43
Ne haragudj, de én hét évet tanultam szárazföldi harcászatot, csak azt tudom leírni amit láttam háborúban (Irak), amit tanultam a katonai főiskolán mint harckocsizó parancsnok hallgató (És láttam gyakorlatokon is.), a törzstiszti tanfolyamon (A volt ZMKA-n.), és az akkori Nemzetvédelmi Egyetem mesterképzésén.
Biztos, hogy arról nem tudsz meggyőzni, hogy zászlóalj önállóan nem tud harctevékenységet folytatni!
Úgy gondolom, hogy ez meddő vita.
Az ilyen jó képzett emberekről jut eszembe amikor a frissen avatott tisztek lekerültek az alakulatokhoz csak néztek, hogy mennyire más a valóság, mint amit nekik tanítottak évekig.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Arról akarlak meggyőzni hogy a mi ks hadseregünk dandárjai erre képtelenek mert ha elveszel egy dandárból egy komplett zászlóaljat akkor az a dandár kb arra marad alkalmas,hogy egyhelyben maradjon valameddig.
Nem tudsz meggyőzni, mert az élet tele van váratlan és változó helyzettel. Erre kell készülni! Egyébként a várhatóan új szervezetű dandárok felépítése sem ismert!
Honnan tudod, hogy mi lesz majd, ez számomra megfejthetetlen! Majd a dandár alá át-alárendelnek egy ŐTT lövész zászlóaljat (Persze majd 10 év múlva, ha alkalmasak lesznek rá!). Elengedtem a témát!
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
A zlj. a legkisebb összfegyvernemi magasabegység amely önálló harctevékenységre képes. A jelenlegi zászlóaljaink (amelyik CREWAL minősítésen átment a bizonyosan, a probléma, hogy minden dandárból hiányoznak olyan képességek amelyeknek támogatni kéne a zászlóaljat (ezért is nem zászlóalj, hanem zászlóalj harccsoport elnevezése amelyik képes az összefegyvernemi harcra, mert megerősítő alegységekkel kéne rendelkezni, ami dandár szinten nincs meg mindenhol nálunk, ezért kvázi ki kell fosztani a dandár többi zlj-t, és más dandárokat is, hogy legyen egy amelyik bevethető lenne.
A NATO csatlakozáskor egy dandár harccsoportot igértünk a NATO-nak, majd ezt a mindenkori kormányok, tehát a szocik, és az első és második orbán kormány zászlóalj harccsoportra redukálta.. Majd a közeljövőben lesz ismét a dandár harccsoport (elöször, közepes, majd nehéz) de a fejlesztés fordítva folyik. Nem a tüzérséget és páncélosokat hanem elször az IFV-ket kellett volna beszerni, mert a másik kettő csak megerősítő erő. (közepes dandárnál) a nehéz meg későbbre lett igérve
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
Azért kell teljes értékű dandárokat felépíteni német és amerikai minták alapján, hogy az a két dandárunk, ami jelen tudásunk szerint lesz, az a lehető legsokoldalúbban legyen alkalmazható!

Két dandárt nem lehet így alkalmazni mert ha az egyiktől elveszel egy zászlóaljat az kb semmire nem lesz jó.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Két dandárt nem lehet így alkalmazni mert ha az egyiktől elveszel egy zászlóaljat az kb semmire nem lesz jó.
Mindent lehet és mindent meg kell tenni az ellenség ellen! Ha kell a katonai zenekarokat is be kell vetni! Ez a Hazánk kötelesek vagyunk minden erőnkkel és eszközünkkel megvédeni! A háború pedig sajnos ilyen, egy ilyen kicsi, de életrevaló népnek mint a miénk!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
Két dandárt nem lehet így alkalmazni mert ha az egyiktől elveszel egy zászlóaljat az kb semmire nem lesz jó.
pont ezért nem 3 hanem 5 dandár kéne itthonra ( igen lehet jönni az emberhiánnyal de arra még mindig csak azt tudom mondani hogy ha nem lennének szarba nézve a katonák itthon és kapnának normális fizetést akkor LENNE ember)
1 könnyű , 3 közepes , 1 nehéz ( + a KMZ meg minimum 2 légvédelmi rakétaezred) , aztán ezeket felszerelni olyan zászlóaljakkal amikről @blogen és @mészi beszél , alapból nem volt szimpi nekem ez a 3 dandáros dolog, de ahogy látom van más hátulütője is
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Nincs 10 dandárunk,hogy abból egyet kettőt így elaprózzunk mondván marad 8.
Most nincs, de a tervek szerint 3 dandárunk lesz! Illetve a békében 2 területvédelmi ezredből, minősített időszakban állítólag 7 területvédelmi ezred alakul (Persze ehhez néhány év biztos kell.) majd meg.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
pont ezért nem 3 hanem 5 dandár kéne itthonra ( igen lehet jönni az emberhiánnyal de arra még mindig csak azt tudom mondani hogy ha nem lennének szarba nézve a katonák itthon és kapnának normális fizetést akkor LENNE ember)
1 könnyű , 3 közepes , 1 nehéz ( + a KMZ meg minimum 2 légvédelmi rakétaezred) , aztán ezeket felszerelni olyan zászlóaljakkal amikről @blogen és @mészi beszél , alapból nem volt szimpi nekem ez a 3 dandáros dolog, de ahogy látom van más hátulütője is

Nem lesz 5, három lesz.Erre kell kitalálni valami működőt nem pedig 5 ről fantáziálni!
 
  • Tetszik
Reactions: therob

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Most nincs, de a tervek szerint 3 dandárunk lesz! Illetve a békében 2 területvédelmi ezredből, minősített időszakban állítólag 7 területvédelmi ezred alakul (Persze ehhez néhány év biztos kell.) majd meg.
Hehehehe....Ilyen szervezési módszerekkel csak papiron.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
Mindent lehet és mindent meg kell tenni az ellenség ellen! Ha kell a katonai zenekarokat is be kell vetni! Ez a Hazánk kötelesek vagyunk minden erőnkkel és eszközünkkel megvédeni! A háború pedig sajnos ilyen, egy ilyen kicsi, de életrevaló népnek mint a miénk!

Ebebn igazad van csak van amit van értelme és van amit nincs.Lesz egy nehéz dandárunk meg egy közepes és ezzel ki is fújt a haderőnek az a része(lövész szempontból)amivel meg lehet állítani támadó erőket.Ezt a két dandárt nem lehet felaprózni mert akkor ott fogunk állni két letolt gatyájú dandárral.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz