A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Azért az szerintem elég ráérős figura , menne az gyorsabban is
Nem vagyok biztos benne. Ahogy láttam a videóban, ezt egy olyan depoban csinálták, ahol párhuzamosan több járművön is dolgoztak. Ráadásul a testen, a tornyon, és a meghajtáson is külön részleg dolgozott - ahogy kell! Ezen kívül, ahogy láttam, ez nem jelentett modernizációt, csak felújitást. Hogy modern rendszerekkel lássák el, az tovább lassította volna a munkát. Nem csak a beszereléssel, de az utólagos betesztelésekkel is.
Szóval, ha felpörgették volna is a munkát, akkor sem hinném, hogy sokkal gyorsabban meg tudják csinálni. Sőt!
Szerencsére ezt az opciót elvetették!
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Engem még az érdekelne hogy a 98 Puma mindegyike IFV - tehát "harcoló", az a változat amelyik már létezik, és ehhez jönnének még más verziók - mentő pl.. Vagy ebben a 98-ban már minden "láncos" benne van és a harcoló változat ennek csak egy része lenne.

Ha lesz időm majd kikeresem cseheknél 210 járműnél miből mennyit szeretnének.

7 verzioban gondolkodnak de hogy mibol mennyit azt sajnos sehol nem talalom. :rolleyes:

Ha jol tudom Pumabol jelenleg csak az alap verzio van meg.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Illetve valamilyen “török csoda”-ra is számíthatunk, elsősorban missziós feladatokra.

Gondolom itt elsősorban Koszovóra gondolt hisz Benkő is gyakran megemlíti hogy nem stabil ott helyzet. Úgy általában lenne értelme venni "otthonra" "rendes" 8x8-ast, misszióba meg valami olcsóbbat csibedróttal szerelve? Nem hinném. Meg laikusként azt hinném hogy a missziós feladatokon akkor kezdenének gondolkodni ha már otthon minden rendben van.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Olvastam egy fórumon hogy a lengyelek végül nem fogják integrálni a Rozsomák Hitfist-30 tornyára a Spike-ot. próbáltam utánna nézni de csak ennyit találtam:
https://www.defence24.pl/mon-o-integracji-rosomaka-z-ppk-spike

Sokan mondják hogy túl drága lett volna de arról is hallani hogy egyszerűen a két rendszer nem volt kompatibilis egymással. Végül feladták a dolgot és kihozták a 6x6 anti tank variációt egy saját toronnyal:
https://www.armyrecognition.com/msp...ured_spike_nlos_missile_mspo_2017_poland.html

Olvasott valaki valamit erről? Nekem ez teljesen új és nem tudom mennyit lehet ebből elhinni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Olvastam egy fórumon hogy a lengyelek végül nem fogják integrálni a Rozsomák Hitfist-30 tornyára a Spike-ot. próbáltam utánna nézni de csak ennyit találtam:
https://www.defence24.pl/mon-o-integracji-rosomaka-z-ppk-spike

Sokan mondják hogy túl drága lett volna de arról is hallani hogy egyszerűen a két rendszer nem volt kompatibilis egymással. Végül feladták a dolgot és kihozták a 6x6 anti tank variációt egy saját toronnyal:
https://www.armyrecognition.com/msp...ured_spike_nlos_missile_mspo_2017_poland.html

Olvasott valaki valamit erről? Nekem ez teljesen új és nem tudom mennyit lehet ebből elhinni.
A 6x6-ot nem hozták ki, készült egy demonstrátor és nem vették meg. Meg azért is adták fel a hitfistet, mert kész lett a ZSSW-30 ember nélküli tornyuk ami kompatibilis a spike-al. És az lesz az Borsuk IFV-n, , meg a Rosomakokra it átszerelik szép folyamatosan.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Gondolom itt elsősorban Koszovóra gondolt hisz Benkő is gyakran megemlíti hogy nem stabil ott helyzet. Úgy általában lenne értelme venni "otthonra" "rendes" 8x8-ast, misszióba meg valami olcsóbbat csibedróttal szerelve? Nem hinném. Meg laikusként azt hinném hogy a missziós feladatokon akkor kezdenének gondolkodni ha már otthon minden rendben van.
Közép európa fordítva működik, mindenki misszióba virít otthon meg semmi sincs.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
A 6x6-ot nem hozták ki, készült egy demonstrátor és nem vették meg. Meg azért is adták fel a hitfistet, mert kész lett a ZSSW-30 ember nélküli tornyuk ami kompatibilis a spike-al. És az lesz az Borsuk IFV-n, , meg a Rosomakokra it átszerelik szép folyamatosan.

Köszi! Közben találtam még pár forrást:
https://warfaretech.blogspot.com/2015/12/zssw-30-remote-turret-part-ii.html

"Rosomak is required to be amphibious. Poland is criscrossed with several rivers, and being able to manouvre in response to hostile action was always considered pivotal. However, while at the comissioning OTO Melara was swearing they WILL be able to integrate Spike ATGMs without affecting the core parameters of the Hitfist-30P, this was later proven impossible. While integration was eventually successfully completed, there are two "sticking points": first, the integration effectively requires a new thermal camera. Second, the upgraded turret has significantly increased weight - that is, beyond the limit required for amphibious operations.

This means Polish Army has to spend not only on upgrading the turret, but also on the vehicle hull for it to remain amphibious, or replace the turret. Considering that ZSSW-30 uses the same Mk.44 ATK cannon, that component can be reused. Sights need to be replaced either way - and that makes replacing the entire turret a palatable option, as it also creates extra space inside the vehicle"

Ebből nekem az jön le hogy az úszóképesség lett volna az ára a Hitfist-re integrálásnak azt meg nem fogadták el. A ZSSW-30-al továbbra is úszóképes maradt elvileg.
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Korul belul mennyi idobe yelik kikepezni egy gkpk-t vezetot iranyzot akat a hk ra akar az ifv re olyan szinten hogy bevetheto legyen?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Korul belul mennyi idobe yelik kikepezni egy gkpk-t vezetot iranyzot akat a hk ra akar az ifv re olyan szinten hogy bevetheto legyen?

Nem a harckocsi rendszereinek kezelését tart sokáig megtanulni hanem azt,hogy szakaszban vagy században képes legyél harcolni.Minél magasabb szintű parancsnok vagy ez annál tovább tart.Nem az irányzó vagy a vezető a szűk keresztmetszet hanem a parancsnok.Hiába van fél év alatt profi vezetőd,irányzód meg töltőd ha a parancsnokot minimum 1 év kiképezni.
No persze nem olyan szinten mint a szoci időkben ahol kb a tisztek kivételével a többi kocsiparancsnok harcádzati tudása abban merült ki,hogy képesek voltak ugyan azt csinálni mint a pk épp csak nem éttették túlságosan a miérteket.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Köszi! Közben találtam még pár forrást:
https://warfaretech.blogspot.com/2015/12/zssw-30-remote-turret-part-ii.html

"Rosomak is required to be amphibious. Poland is criscrossed with several rivers, and being able to manouvre in response to hostile action was always considered pivotal. However, while at the comissioning OTO Melara was swearing they WILL be able to integrate Spike ATGMs without affecting the core parameters of the Hitfist-30P, this was later proven impossible. While integration was eventually successfully completed, there are two "sticking points": first, the integration effectively requires a new thermal camera. Second, the upgraded turret has significantly increased weight - that is, beyond the limit required for amphibious operations.

This means Polish Army has to spend not only on upgrading the turret, but also on the vehicle hull for it to remain amphibious, or replace the turret. Considering that ZSSW-30 uses the same Mk.44 ATK cannon, that component can be reused. Sights need to be replaced either way - and that makes replacing the entire turret a palatable option, as it also creates extra space inside the vehicle"

Ebből nekem az jön le hogy az úszóképesség lett volna az ára a Hitfist-re integrálásnak azt meg nem fogadták el. A ZSSW-30-al továbbra is úszóképes maradt elvileg.

Elvileg a Rosomak-M verzióval már sikerült megoldani a problémát egy új hullámtörővel, meg a felhajtóerőt növelő kittel a jármű oldalán.

http://zbiam.pl/artykuły/rosomak-i-spike-niekonczaca-sie-historia-cz-2/

Rosomak.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Shadow

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Normálisan? Hát kb fél év-1 év közt.
Mennyire van meg a human forras egy ilyen fejleszteshez? Mennyire van meg az a erkolcsi es anyagi motivacio amivel meg is lehet tartani azt aki lekesedesbol felszerel?


Roviden megvenni a technikat egy dolog de mizus a human eroforrassal?
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Elvileg a Rosomak-M verzióval már sikerült megoldani a problémát egy új hullámtörővel, meg a felhajtóerőt növelő kittel a jármű oldalán.

Mondjuk érdekes lesz látni merre indulnak el végül. Egyik oldalon ott van a csomó már meglévő Hitfist torony, kiépült logisztikával, üzemeltetési tapasztalattal. Amihez viszont jelentősen módosítani kell a járművet, így a plusz költségek mellett, további plusz tömeget jelent, ami szintén kihatással lesz az kopó/mozgó alkatrészek élettartamtól kezdve a mobilitáson át szinte mindenre...
Vagy mennek a kevésbé védett, távirányítású új torony felé. Ami megint nem lesz olcsó mulatság. Cserébe nem kell módosítani az alapjárművet és jelentős helyet spórolhatnak meg a deszanttérben. Amire meg a missziós tapasztalatok alapján szükség lenne a plusz felszerelések miatt. És az új ifv is ZSSW-30-el lesz ellátva.

Majd idővel kiderül...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Mennyire van meg a human forras egy ilyen fejleszteshez? Mennyire van meg az a erkolcsi es anyagi motivacio amivel meg is lehet tartani azt aki lekesedesbol felszerel?


Roviden megvenni a technikat egy dolog de mizus a human eroforrassal?
Szerintem a HK-soknál nem lesz gond, ha megjön az új technika, oda mindig is a fanatikus tankmániások mentek, ha nem az lesz a munka java, hogy roncsokat kell üzemeltetni hanem az új technikát, az a része menni fog. Én pl a lövészkatonák miatt jobban aggódom, egyelőre, hogy lesznek-e, mivel az ő részük (személyi felszerelés) az egyenruhán kívül nincs meg semmi nomrálisan, és ilyen lyukbetömködés megy, hogy a nagyobb gyakorlatokra valami egységesre hajazó (igaz kb 1 év alatt szétkopó) cuccok kerüljenek ki. Ami azért lelombozó az tuti. Ha folytatják a fizetésemelést, meg a munkakörülmények javítását akkor menni fog, kérdés hogy mennyit szánnak rá és mennyit hajlandók költeni. Általánosságban véve eddig a program jól van kivitelezve és kevesebb a szerencsétlenkedés mint vártam. Remélem, hogy a jövőbeni személyi vátozások amiket itt feltettek nem fognak úgy végbe menni mert akkor azért féltem az ésszerű szakmai döntéseket.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Mondjuk érdekes lesz látni merre indulnak el végül. Egyik oldalon ott van a csomó már meglévő Hitfist torony, kiépült logisztikával, üzemeltetési tapasztalattal. Amihez viszont jelentősen módosítani kell a járművet, így a plusz költségek mellett, további plusz tömeget jelent, ami szintén kihatással lesz az kopó/mozgó alkatrészek élettartamtól kezdve a mobilitáson át szinte mindenre...
Vagy mennek a kevésbé védett, távirányítású új torony felé. Ami megint nem lesz olcsó mulatság. Cserébe nem kell módosítani az alapjárművet és jelentős helyet spórolhatnak meg a deszanttérben. Amire meg a missziós tapasztalatok alapján szükség lenne a plusz felszerelések miatt. És az új ifv is ZSSW-30-el lesz ellátva.

Majd idővel kiderül...
Hát már lenyilatkozták, hogy az ember nélküli toronyra térnek át minden gépen. főleg hogy az teljesen saját gyártás a hitifisttel ellentétben.
 
  • Tetszik
Reactions: tacticool

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Mennyire van meg a human forras egy ilyen fejleszteshez? Mennyire van meg az a erkolcsi es anyagi motivacio amivel meg is lehet tartani azt aki lekesedesbol felszerel?


Roviden megvenni a technikat egy dolog de mizus a human eroforrassal?

A Honvédségben pénzért senki nincs(legalábbis százados alatt biztosan nem) mert röhely a fizetés a civilekhez képest(bár folyamatos az illetményfejlesztés,ez tagadhatatlan).Tehát aki itt van annak kb a felét érdekli is ez az egész valamilyen szinten tehát rájuk lehet alapozni.A másik fele meg két kategóriára bontható:az egyik kategória az aki nem tudott elmenni nyugdíjba de már szarik az egészbe és amolyan szükséges minimum vagy egy kicsit kevsebb hozzáállással dolgozik,noha a tapasztalata és a tudása alapján 1000x többre lenne képes.A másik kategória pedig az aki a civil életben mindenre is alkalmatlan így csak itt tudott elhelyezkedni(igen ma Magyarországon a fiatalok közt van egy olyan réteg aki ezen a munkaerőhiányos munkaerőpiacon sem tud elhelyezkedni anyira semmirekellő) és bár katonának is tök alkalmatlan de marad mert éhen nem akar halni és a létszámhiány miatt a büdös életbe ki nem fogják rúgni...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Mennyire van meg a human forras egy ilyen fejleszteshez? Mennyire van meg az a erkolcsi es anyagi motivacio amivel meg is lehet tartani azt aki lekesedesbol felszerel?


Roviden megvenni a technikat egy dolog de mizus a human eroforrassal?

Hogy konkrétan a tankosoknál mi van azt nagyjából tudom(de nem mondom meg)viszont ilyen nehéz technikára általában azok akarnak menni akik bele vannak "buzulva abba a sok nagy szarba"(ezt kizárólag jó értelmeben mondom!)tehát a végrehajtó humán résszel nem lesz a jövőben sem baj a tankosoknál meg az önjáróknál!
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Szerintem a HK-soknál nem lesz gond, ha megjön az új technika, oda mindig is a fanatikus tankmániások mentek, ha nem az lesz a munka java, hogy roncsokat kell üzemeltetni hanem az új technikát, az a része menni fog. Én pl a lövészkatonák miatt jobban aggódom, egyelőre, hogy lesznek-e, mivel az ő részük (személyi felszerelés) az egyenruhán kívül nincs meg semmi nomrálisan, és ilyen lyukbetömködés megy, hogy a nagyobb gyakorlatokra valami egységesre hajazó (igaz kb 1 év alatt szétkopó) cuccok kerüljenek ki. Ami azért lelombozó az tuti. Ha folytatják a fizetésemelést, meg a munkakörülmények javítását akkor menni fog, kérdés hogy mennyit szánnak rá és mennyit hajlandók költeni. Általánosságban véve eddig a program jól van kivitelezve és kevesebb a szerencsétlenkedés mint vártam. Remélem, hogy a jövőbeni személyi vátozások amiket itt feltettek nem fognak úgy végbe menni mert akkor azért féltem az ésszerű szakmai döntéseket.
ugylegyen
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Hogy konkrétan a tankosoknál mi van azt nagyjából tudom(de nem mondom meg)viszont ilyen nehéz technikára általában azok akarnak menni akik bele vannak "buzulva abba a sok nagy szarba"(ezt kizárólag jó értelmeben mondom!)tehát a végrehajtó humán résszel nem lesz a jövőben sem baj a tankosoknál meg az önjáróknál!


Ez OK de egy sereg nem csak tankosokbol meg onjarokbol all. Valukmagavala rendszerrel mizus?