Hogy biztosítod hogy az első tűzcsapás találjon?Ezek nem pontlövő fegyverek!Be kell lőni a célt mielőtt hatastüzet lősz!
Rögzítőpont lövése semleges területre, majd a kapott javítási értékekkel tűzáthelyezéssel. Így a cél kapásból a hatástüzet kapja.
A villázás csak egy lehetőség, a legrégebbi, hagyományos módszer, ami a tűz megfigyeléséhez nem igényel mást, mint egy tájolóműszert vagy rosszabb esetben távcsövet kézi tájolóval. Itt megy a villázás meghatározott szabályok szerint (fix távolságra számolt irányzékugrással). Ez esetben simán lehet 6 lövés, mire befogják a célt.
Azonban ma már minimum kell, hogy legyen valami lézertávmérője az előretolt figyelőnek, mellyel a belövéskor a robbanópontot helyzetét a célhoz viszonyítva pontosan meg tudja határozni, tehát konkrét számokkal tud korrigálni. Akár a másodikra is meg lehetnek a hatástűzelemek és mehet az áldás az egész ütegből.
Ha pedig a löveg fel van szerelve kezdősebesség mérő radarral, mellyel mérhető a belső ballisztikai adatok által összeadódott eltérés a lőtáblázati értékektől, akkor még az első lövedék becsapódása előtt mehet a korrigált második lövés. Ez a műszer jelentősen lecsökkenti a szórásból eredő hibát így nagyban javul a pontosság is.
Csak megjegyzem, a szórást a belső ballisztikai tényezők (cső állapot, hőmérséklet; töltet súly, hőmérséklet; gránát súly; irányzási hibák stb) és a külső ballisztikai tényezőkből (légköri paraméterek) áll össze. Szabályzat szerint (L/39-es csőnél) kb. 15 km alatt a belső tényezők a hangsúlyosabbak, míg felette a külső. Tehát a kezdő eb. mérő radarral jelentősen csökkenthető a standard szórás, főleg kisebb lőtávon. A külsőre vannak létrehozva a meteo állomások, bár tény, hogy a lőtáv növekedésével egyre pontatlanabbak. A tüzérek iyenkor -ha tudják- azt csinálják, hogy az időjárástól függően (mondjuk fél óránként) jól ismert pontra lövéseket adnak le és figyelik az eltérést. Ezek szoktak az óvodák, iskolák és kórházak lenni a média szerint, plusz egy kis terror.
Ha hirtelen bejön egy tűzfeladat, akkor a legutóbbi adatokkal tudnak számolni. A nyilvánosan megadott CEP értékek mindig a belövés szórásképének felelnek meg, nem pedig a hatástűzelemek szórásának, melybe már egy halom javítást beleszámolnak.
Bár a 70 km-es lőtávra én sem gondolnám, hogy spec gyújtó nélküli hagyományos gránátokat kell lőni, hacsak nem egy nagy kiterjedésű cél zavarása, zaklatása a feladat. De kíváncsi lennék a szórásra ekkora távon.