A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 793
113
Nem Honvédség épp, de beteszem, mert ez is egy páncélozott szállító, itthon. TEK.


75464190_2520979304605485_7613306303594627072_n.jpg
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 734
4 180
113
Szerinted ugyan miért lett 2017-ben meghosszabbítva a GBP? Mert szerintem nem azért, mert nemzetgazdaságilag nem érné meg hazai gyártású MAN-okat venni.
Szerintem azért, hogy a Rába szinte 0 munkával tudjon szakítani egy kis lóvét... Ez nekik az arany tojást tojó tyúk... csimpaszkodnak is bele.
( legalábbis egy évfolyamtársam volt náluk szakmai gyakorlaton, vagy 10 éve.. Akkor azt mondta, hogy jármű részleg kb. egy kis ingyen pénz a Rábának )
Érzek némi zavart az Erőben....
Szóval a Csepel ott bukott el, hogy túl drága volt. Azaz a Rába olcsóbb tudott lenni.
Vagy szimplán Ede bácsi anno mindenkinek beletaposott az arcába és az lett, amit ő akart. Megvolt hozzá a hatalma rossz nyelvek szerint.
DE gondoljunk bele, hogy milyen eredmény lett volna, ha még a HM-nek is kellett volna gyártani.
Nem is arról volt szó, hogy megéri-e a Rábának, hanem, hogy úgy nekünk összesen megéri-e. :)
Egy kis plusz ingyen pénzre meg hülyék lennének nemet mondani... én se utasítanék vissza még egy háromtalálatos lottónyereményt se, csak mert amúgy kapok fizetést a cégtől...
Csak mondom neked, hogy mindennemű túlszámlázással tulajdonképpen jót tesz az államnak. Közvetve a pénz nagy része (nem csak a 75%-a) visszajut az államhoz. Ugyanakkor GDP-t növel, ráadásul az állami tulajdonban lévő részvények értékét növeli egy nyereségesebb eredménnyel. Ha az állam el akarná adni, akkor a pozitív mérlegek a cég értékét növelnék.
Ennek nagyjából az lenne a határértéke, hogy egy teherautóért fizessük ki a Rábának az egész honvédségi költségvetést... akkor mindenki jól jár. :p
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Szerintem azért, hogy a Rába szinte 0 munkával tudjon szakítani egy kis lóvét... Ez nekik az arany tojást tojó tyúk... csimpaszkodnak is bele.
( legalábbis egy évfolyamtársam volt náluk szakmai gyakorlaton, vagy 10 éve.. Akkor azt mondta, hogy jármű részleg kb. egy kis ingyen pénz a Rábának )

Vagy szimplán Ede bácsi anno mindenkinek beletaposott az arcába és az lett, amit ő akart. Megvolt hozzá a hatalma rossz nyelvek szerint.

Nem is arról volt szó, hogy megéri-e a Rábának, hanem, hogy úgy nekünk összesen megéri-e. :)
Egy kis plusz ingyen pénzre meg hülyék lennének nemet mondani... én se utasítanék vissza még egy háromtalálatos lottónyereményt se, csak mert amúgy kapok fizetést a cégtől...

Ennek nagyjából az lenne a határértéke, hogy egy teherautóért fizessük ki a Rábának az egész honvédségi költségvetést... akkor mindenki jól jár. :p
MSZMP központi bizottság tag volt, feltehetően igazad van, a hatalma megvolt hozzá.
A Csepel a nemtudom már mi volt a neve kutatóintézettel egy saját motorfejlesztést akart.1hengeres stabil motortol V16 motorig egy családot.(A turbófeltöltő,ami aztán a Rába-MAN Turbót hiresé tette,abbol a tervezetbl származik.)Mikor a D566/750 család még csak formálódott a rajzasztalon.Ede győzött a MAN liszenszvásárlással.De ez nem egyedi eset.A Ganz ugyanigy járt a mozdony motorcsalád tervezetével.Abbol legalább pár darab készült,mielött a ha jol emlékszem francia licencet megvették,és félbe szakitották a saját tervezést
Poén az,hogy a Csepel Autógyár is igy indult.A Rába Botond III került akkor a levesbe a politika miatt,és vették meg a Steyer licencet--holott a Rába gépe sokkal fejlettebb volt.
Ennyit a központi állami tervezés mindenható jóságárol.Aki hisz benne,olvasson Hayeket
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Na! Most olvasom rendes fordításban Armádni noviny cikkét, hogy a Hirtenberger rendelkezik továbbra is a 105, és 155mm-es tüzérségi gránátok gyártási képességével/licence-ével.
Szerintem ez legalább olyan fontos része volt az akvizíciónak, mint az aknavetős technológiák, termékek.
Más vonal, de kötődik:
Ugyebár Szíjjártó megint aláírt egy gazdasági együtműködős egyezményt a szerb gazdasági miniszterrel, és nem győzünk hálálkodni nekik valami olyan hozzájárulás miatt, amivel a Z2026-ott komolyan segítették.
Folyamatosan erről kombinálva folyton előjön nekem egy cég, ami legalább akkora haszon lenne a magyar haderőreform számára, mint a Hirtenberger lehet.
Ez pedig az EDePro.
Pár hasznos dolog, amit fejlesztenek, és amivel itthon is lehetne mit kezdeni:
- mindenek előtt az ALAS rakétacsalád, ami kezd olyan lefedést biztosítani, mint a Spike.
Nem teszek be rá linket, mert szerintem már régen nem csak azokat tudja, mint amiket a különböző leírásaiban láthatunk. Ahogy kivettem, van vagy 4 verziója, kezdve az iranyitott ballisztikustól a sima helikopterről indítható ATGM-ig.
- 155mm-es tüzérségi lőszert ők is gyártanak annyi kiegészítéssel, hogy a cég profiljából adódóan rakétapóthajtású, 50+ km-es lőtávolságú, az övék.
Hogy tényleg ők gyártják-e a teljes lövedéket, nem tudom (talán nem), de ez a Hirtenberger után talán nem is lenne gond...;)
- gyártanak többféle rakétát a rakétatüzérséghez
- valamint - ahogy értettem - légvédelmi rakéták felújításával is foglalkoznak (nem pont KUB-okkal, de ahogy kivettem ők elsősorban a rakétahajtóművet és a hajtóanyagot cserélik) ha nem is tartjuk meg a rendszert, attól még megpróbálhatjuk eladni. ;), de az lejárt rakétákkal esélytelen...
- + egyébb finomságok....:rolleyes:
Elvileg az ALAS rendszer kapcsán kaptak egy jelentős tőkeinjekciót az araboktól, de én azt vettem ki, hogy kimondottan tőkehiányosak. Van jópár olyan projektjük, ami a pénzhiány miatt inkább csak makett, vagy model szinten maradt.
Hangsúlyozom, ezek SZIGORÚAN kombinációk, de nem igazán érzek más potenciális együttműködést reálisnak a szerb hadiiparral, hacsak nem az egyéni felszerelések terén. :(
A Hirtenberger mellett azt hiszem egy tulajdonszerzés náluk erősítené az új irány amit mostanában tőbb csatornából hallhatunk vissza: "kifektetés"
És, hogy mi lenne nekik ebben a pláne? A befolyó pénz mellett? Hát azt, hogy betennék a lábukat a NATO országok piacára. Persze az amerikai és izraeli/német szereplők mellé igen nehéz betörni, azonban egy komolyan jobb árral ezen szerintem lehet segíteni.
Aztán persze lehet, hogy ezekkel a közeledési lépésekkel csak a újabb termékeket segítünk át - egy kacifántos úton - az oroszokhoz az embargót leküzdve....;)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 014
123 876
113
Na! Most olvasom rendes fordításban Armádni noviny cikkét, hogy a Hirtenberger rendelkezik továbbra is a 105, és 155mm-es tüzérségi gránátok gyártási képességével/licence-ével.
Szerintem ez legalább olyan fontos része volt az akvizíciónak, mint az aknavetős technológiák, termékek.
Más vonal, de kötődik:
Ugyebár Szíjjártó megint aláírt egy gazdasági együtműködős egyezményt a szerb gazdasági miniszterrel, és nem győzünk hálálkodni nekik valami olyan hozzájárulás miatt, amivel a Z2026-ott komolyan segítették.
Folyamatosan erről kombinálva folyton előjön nekem egy cég, ami legalább akkora haszon lenne a magyar haderőreform számára, mint a Hirtenberger lehet.
Ez pedig az EDePro.
Pár hasznos dolog, amit fejlesztenek, és amivel itthon is lehetne mit kezdeni:
- mindenek előtt az ALAS rakétacsalád, ami kezd olyan lefedést biztosítani, mint a Spike.
Nem teszek be rá linket, mert szerintem már régen nem csak azokat tudja, mint amiket a különböző leírásaiban láthatunk. Ahogy kivettem, van vagy 4 verziója, kezdve az iranyitott ballisztikustól a sima helikopterről indítható ATGM-ig.
- 155mm-es tüzérségi lőszert ők is gyártanak annyi kiegészítéssel, hogy a cég profiljából adódóan rakétapóthajtású, 50+ km-es lőtávolságú, az övék.
Hogy tényleg ők gyártják-e a teljes lövedéket, nem tudom (talán nem), de ez a Hirtenberger után talán nem is lenne gond...;)
- gyártanak többféle rakétát a rakétatüzérséghez
- valamint - ahogy értettem - légvédelmi rakéták felújításával is foglalkoznak (nem pont KUB-okkal, de ahogy kivettem ők elsősorban a rakétahajtóművet és a hajtóanyagot cserélik) ha nem is tartjuk meg a rendszert, attól még megpróbálhatjuk eladni. ;), de az lejárt rakétákkal esélytelen...
- + egyébb finomságok....:rolleyes:
Elvileg az ALAS rendszer kapcsán kaptak egy jelentős tőkeinjekciót az araboktól, de én azt vettem ki, hogy kimondottan tőkehiányosak. Van jópár olyan projektjük, ami a pénzhiány miatt inkább csak makett, vagy model szinten maradt.
Hangsúlyozom, ezek SZIGORÚAN kombinációk, de nem igazán érzek más potenciális együttműködést reálisnak a szerb hadiiparral, hacsak nem az egyéni felszerelések terén. :(
A Hirtenberger mellett azt hiszem egy tulajdonszerzés náluk erősítené az új irány amit mostanában tőbb csatornából hallhatunk vissza: "kifektetés"
És, hogy mi lenne nekik ebben a pláne? A befolyó pénz mellett? Hát azt, hogy betennék a lábukat a NATO országok piacára. Persze az amerikai és izraeli/német szereplők mellé igen nehéz betörni, azonban egy komolyan jobb árral ezen szerintem lehet segíteni.
Aztán persze lehet, hogy ezekkel a közeledési lépésekkel csak a újabb termékeket segítünk át - egy kacifántos úton - az oroszokhoz az embargót leküzdve....;)
Hááát inkább a spike. Százszor is ezerszer is, minthogy bármilyen szerb terméket vegyünk.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 814
113
Na! Most olvasom rendes fordításban Armádni noviny cikkét, hogy a Hirtenberger rendelkezik továbbra is a 105, és 155mm-es tüzérségi gránátok gyártási képességével/licence-ével.
Szerintem ez legalább olyan fontos része volt az akvizíciónak, mint az aknavetős technológiák, termékek.
Más vonal, de kötődik:
Ugyebár Szíjjártó megint aláírt egy gazdasági együtműködős egyezményt a szerb gazdasági miniszterrel, és nem győzünk hálálkodni nekik valami olyan hozzájárulás miatt, amivel a Z2026-ott komolyan segítették.
Folyamatosan erről kombinálva folyton előjön nekem egy cég, ami legalább akkora haszon lenne a magyar haderőreform számára, mint a Hirtenberger lehet.
Ez pedig az EDePro.
Pár hasznos dolog, amit fejlesztenek, és amivel itthon is lehetne mit kezdeni:
- mindenek előtt az ALAS rakétacsalád, ami kezd olyan lefedést biztosítani, mint a Spike.
Nem teszek be rá linket, mert szerintem már régen nem csak azokat tudja, mint amiket a különböző leírásaiban láthatunk. Ahogy kivettem, van vagy 4 verziója, kezdve az iranyitott ballisztikustól a sima helikopterről indítható ATGM-ig.
- 155mm-es tüzérségi lőszert ők is gyártanak annyi kiegészítéssel, hogy a cég profiljából adódóan rakétapóthajtású, 50+ km-es lőtávolságú, az övék.
Hogy tényleg ők gyártják-e a teljes lövedéket, nem tudom (talán nem), de ez a Hirtenberger után talán nem is lenne gond...;)
- gyártanak többféle rakétát a rakétatüzérséghez
- valamint - ahogy értettem - légvédelmi rakéták felújításával is foglalkoznak (nem pont KUB-okkal, de ahogy kivettem ők elsősorban a rakétahajtóművet és a hajtóanyagot cserélik) ha nem is tartjuk meg a rendszert, attól még megpróbálhatjuk eladni. ;), de az lejárt rakétákkal esélytelen...
- + egyébb finomságok....:rolleyes:
Elvileg az ALAS rendszer kapcsán kaptak egy jelentős tőkeinjekciót az araboktól, de én azt vettem ki, hogy kimondottan tőkehiányosak. Van jópár olyan projektjük, ami a pénzhiány miatt inkább csak makett, vagy model szinten maradt.
Hangsúlyozom, ezek SZIGORÚAN kombinációk, de nem igazán érzek más potenciális együttműködést reálisnak a szerb hadiiparral, hacsak nem az egyéni felszerelések terén. :(
A Hirtenberger mellett azt hiszem egy tulajdonszerzés náluk erősítené az új irány amit mostanában tőbb csatornából hallhatunk vissza: "kifektetés"
És, hogy mi lenne nekik ebben a pláne? A befolyó pénz mellett? Hát azt, hogy betennék a lábukat a NATO országok piacára. Persze az amerikai és izraeli/német szereplők mellé igen nehéz betörni, azonban egy komolyan jobb árral ezen szerintem lehet segíteni.
Aztán persze lehet, hogy ezekkel a közeledési lépésekkel csak a újabb termékeket segítünk át - egy kacifántos úton - az oroszokhoz az embargót leküzdve....;)

Csak nehogy SKYPICKUP gyártás legyen végül belőle a nagy repülőgégipar fejlesztési mánia keretében... :eek:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Hááát inkább a spike. Százszor is ezerszer is, minthogy bármilyen szerb terméket vegyünk.
Akkor is, ha fele annyiba kerül? ;)
Ráadásul onnantól már magyar is...
Hja még kifelejtettem a masik fő fejlesztési területüket:
Kicsitől a közeoes méretig fejlesztenek hajtóműveket.
Ami a mostani "drónba" forduló világban óriási előny lehet!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 014
123 876
113
Akkor is, ha fele annyiba kerül? ;)
de háromszor olyan szar ?
A szerbek tipikusan azt a piacot nyomatják, mint kína, afrikába exportálnak az ott rozsdásodó szovjet szarokhoz képest modern eszközöket, amik viszon a 90-es évek technológiai szinvonalán mozognak. Szerinted így van értelme 2026-ban egy NATO országnak hosszú távra beszerezni akármit is?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
de háromszor olyan szar ?
A szerbek tipikusan azt a piacot nyomatják, mint kína, afrikába exportálnak az ott rozsdásodó szovjet szarokhoz képest modern eszközöket, amik viszon a 90-es évek technológiai szinvonalán mozognak. Szerinted így van értelme 2026-ban egy NATO országnak hosszú távra beszerezni akármit is?
Én nem pusztán beszerzérzésről beszéltem.
Mennyit tudsz erről az ALAS rakétáról, illetve erről a családról?
Mert én nem túl sokat... Annak ellenére, hogy igen keményen próbáltam utánnamenni. (Tényleg nagyon szívesen vennék minden infót róla!)
Ugyanakkor szöget ütött a fejembe, hogy az Emírségek 200M EUR-ót tett a projektbe, amikor nekik elérhető a Raytheon meg az MBDA szinte teljes termékskálája.
Nem mellesleg, a pletykák szerint elég közel állunk egy olyan szállítógép típus beszerzéséhez, amelyik nem NATO ország fejlesztése, és a gyártó katonai gépei elsősorban a 3. világ piacán forognak.;):D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 014
123 876
113
Én nem pusztán beszerzérzésről beszéltem.
Mennyit tudsz erről az ALAS rakétáról, illetve erről a családról?
Mert én nem túl sokat... Annak ellenére, hogy igen keményen próbáltam utánnamenni. (Tényleg nagyon szívesen vennék minden infót róla!)
Ugyanakkor szöget ütött a fejembe, hogy az Emírségek 200M EUR-ót tett a projektbe, amikor nekik elérhető a Raytheon meg az MBDA szinte teljes termékskálája.
Nem mellesleg, a pletykák szerint elég közel állunk egy olyan szállítógép típus beszerzéséhez, amelyik nem NATO ország fejlesztése, és a gyártó katonai gépei elsősorban a 3. világ piacán forognak.;):D
Azért a kettő nem egy kategória véletlenül sem. A yugoimport is népszerű az araboknál a szovjet alapok miatt, de tartsák meg inkább maguknak.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 431
7 995
113
A lázár-3 as apc például jó fejlesztési alap lehetne tovább. Pl 8x8 as vonalon kicsit feljavítva. Ami megfelelne itthon is. Nem azt mondom hogy fő vonalba. Hanem másodhegedűs vonalba il azért legyen némi tartalék is alapon.
Vagy pl egy új tandemfejes,thermobáros,repesz romboló fejű, rádiós irányítású il fejlettebb (cél és tűz) irányítású maljutka pl másodvonalba vagy tartalékba,tarcsisoknak.
Szerintem másodvonalba il tartalékba (pl tartalékosoknak) én látnék lehetőséget a szerb cuccosokba. Persze úgy hogy a fejlesztésekbe il gyártásba mi is besszálhatnánk.
Első vonalas technikát a szerbektől szerintem itt senki nem díjazná. Meg szerintem amúgy se tartanak még ott.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Ami lehet hogy orosz il kínai alapokon nyugszik.
Szerintem meg semmit nem tudsz róla... :rolleyes:
No offence!
Viszont nekem nagyon úgy tűnik, hogy az ALAS-hoz a fejlesztés teljesen saját. Maga a cég egy egyetemi spin-off cég.
Az ilyenek meg nem külső technológiákat használnak.
Nekem úgy tűnt, hogy először csinálták meg ezt a kis méretű sugárhajtóművet (Mongoose 040), és utána lett tökéletesítve a rakéta. Az biztos, hogy a vezérlés legalább 2x lett áttervezve.