A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Háát szerintem 30-as gépágyúval már tőlünk nyugatabbra mindenki IFV-t emleget. Legyen az kerekes (STANAG4), vagy láncos (STANAG 2), sőt a Bradleyre már 25mm-es gépágyúval, meg STANAG 4/5-tel rámondták, hogy IFV (és úgy is alkalmazták). A Boxer meg .50-es géppuskával APC (STANAG 5/6), mint ahogy az Armadillo is az ugyan ilyen fegyverzettel és hasonló védettséggel.
De befejezem, mert így nagyon hosszú este lesz! ;):D

Amire hivatkozol az egy elképesztően elavult és blőd megközelítés.Mert azalapján pl a BTR-80/A is IFV ami nyilvánvaló hülyeség.A Bradley az egyértelműen IFV.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
1987-ben a 12 perces futás ha jól emlékszem 2800 méter volt. mi az osztálytársaimmal csakazértis 28.000 métert futottunk le 1 nap alatt szakaszosan.! ennyit a kitartásról. nem vagyok nagypofájú..6 ves korom óta melózok..reggel 5-től kezdtem uborkaszedeéssel..majd pakolással..jó lenne te vennél vissza..mert nincs igazad.Ma is van olyan nap hogy 50-80 mázsát rakodok odább. a 2 kezemmel. ugyhogy nekem gyere a 10 kilos ruhával..oké?

Felszerelés nélkül le lehet futni bőven, egy nap alatt 30 km-ert, de ha azt mondom, hogy a könnyebb teljesítménytúrákon a 40 km-ek a szoktak lenni a séták felszerelés nélkül (a szintidő 8 óra) az egyből más megvilágításba helyezi az 1 nap alatt megtett 30-at. Ha összeszámolod, amit írtam az 40 kiló cucc rajtad folyamatosan kedves barátom és az kurvára más, mint az hogy lezsákolsz egy pótkocsi búzát (szoktam mielőtt megkérdezed). Nekem volt szerencsém 128 km-ert megtenni hegyi terepen nem 3-nap alatt a Pilisben, 3 napos felszereléssel és a 40 km-es túrákra rendszeresen megyek szóval szerintem tudom miről beszélek. A felszerelés és főleg még ha közben harcolsz is kurvára más jellegű megterhelést jelent mint a fizikai munka vagy akár a terepfutás. Szóval nagyjából fogalmad sincs továbbra sem miről beszélsz.[/QUOTE]
én nem veled vitázom szerintem..te valszeg faqsza gyerek vagy. csak azokkal akiknek pellus kell..ahhoz is hogy lefekudjenek a foldre.50 évesen is teljesitem azt amit a mostani 18 évesek nem vagy alig. és nem azért mert más vagyok..hanem mert akarom..ennyi.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
A puhatestű tengeri szörny ;) Ott mi lehet a koncepció? A 100 milis nagyobb lőtávját kihasználva , még messziről szétcsapni bármilyen nyugati Ifv-t , hogy azok ne is jöjjenek a közelébe mert egy modern 25 millis is kivégezné?

Ezek a modern IFV-k már ATGM-el lőnek egymásra.

Egyébként a BMP-3 nem olyan puha.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Felszerelés nélkül le lehet futni bőven, egy nap alatt 30 km-ert, de ha azt mondom, hogy a könnyebb teljesítménytúrákon a 40 km-ek a szoktak lenni a séták felszerelés nélkül (a szintidő 8 óra) az egyből más megvilágításba helyezi az 1 nap alatt megtett 30-at. Ha összeszámolod, amit írtam az 40 kiló cucc rajtad folyamatosan kedves barátom és az kurvára más, mint az hogy lezsákolsz egy pótkocsi búzát (szoktam mielőtt megkérdezed). Nekem volt szerencsém 128 km-ert megtenni hegyi terepen nem 3-nap alatt a Pilisben, 3 napos felszereléssel és a 40 km-es túrákra rendszeresen megyek szóval szerintem tudom miről beszélek. A felszerelés és főleg még ha közben harcolsz is kurvára más jellegű megterhelést jelent mint a fizikai munka vagy akár a terepfutás. Szóval nagyjából fogalmad sincs továbbra sem miről beszélsz.
én nem veled vitázom szerintem..te valszeg faqsza gyerek vagy. csak azokkal akiknek pellus kell..ahhoz is hogy lefekudjenek a foldre.50 évesen is teljesitem azt amit a mostani 18 évesek nem vagy alig. és nem azért mert más vagyok..hanem mert akarom..ennyi.[/QUOTE]
rühellem ezt a sok pongyolavitézt...ennyi.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
én nem veled vitázom szerintem..te valszeg faqsza gyerek vagy. csak azokkal akiknek pellus kell..ahhoz is hogy lefekudjenek a foldre.50 évesen is teljesitem azt amit a mostani 18 évesek nem vagy alig. és nem azért mert más vagyok..hanem mert akarom..ennyi.
rühellem ezt a sok pongyolavitézt...ennyi.[/QUOTE]
és van fogalmam miről beszélek. ÉN felállok ha a villamoson balhé van a cigókkal. ÉN FELÁLLOK HA BAJT látok bárhol..ennyi
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
én nem veled vitázom szerintem..te valszeg faqsza gyerek vagy. csak azokkal akiknek pellus kell..ahhoz is hogy lefekudjenek a foldre.50 évesen is teljesitem azt amit a mostani 18 évesek nem vagy alig. és nem azért mert más vagyok..hanem mert akarom..ennyi.
rühellem ezt a sok pongyolavitézt...ennyi.[/QUOTE]
Hát nem tudom nekem ez meg a bezzeg régen minden jobb volt meg mindenki baromira kemény volt hozzállás tudja bökni a csőröm (aztán a negyvenesek nagyrésze meg elhízott és le van robbanva) , nem védem a mai 18 éveseket (ezt a korosztályt már bő 10 éve magam mögött hagytam) De azért ez pont nem az a közeg ahol a diszkópatkány semmirekellők szoktak tobzódni, az olyan kihullik. Főleg, hogy nem egy olyan fiatal katonát volt szerencsém kiképezni akire bármikor büszke lennék mind a kitartása mind a fizikai teljesítménye miatt. Szóval mindenre van ellenpélda is.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999 and Loken

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 697
5 672
113
Felszerelés nélkül le lehet futni bőven, egy nap alatt 30 km-ert, de ha azt mondom, hogy a könnyebb teljesítménytúrákon a 40 km-ek a szoktak lenni a séták felszerelés nélkül (a szintidő 8 óra) az egyből más megvilágításba helyezi az 1 nap alatt megtett 30-at. Ha összeszámolod, amit írtam az 40 kiló cucc rajtad folyamatosan kedves barátom és az kurvára más, mint az hogy lezsákolsz egy pótkocsi búzát (szoktam mielőtt megkérdezed). Nekem volt szerencsém 128 km-ert megtenni hegyi terepen nem 3-nap alatt a Pilisben, 3 napos felszereléssel és a 40 km-es túrákra rendszeresen megyek szóval szerintem tudom miről beszélek. A felszerelés és főleg még ha közben harcolsz is kurvára más jellegű megterhelést jelent mint a fizikai munka vagy akár a terepfutás. Szóval nagyjából fogalmad sincs továbbra sem miről beszélsz.

Ha végigmész a Szent Jakab úton, ott naponta találkozhatsz tucatnyi olyan 60+-os (!) emberrel (nôk/férfiak egyaránt), akik 10-15 kilós hátizsákkal tolnak napi 30-40 km-t (attól függôen, hogy honnan indulnak, 1 vagy akár 2 hónapig (elôbbi esetben 800, utóbbiban 1600 km az össztáv) folyamatosan (esôben, napon) - adott esetben rákból felépülvén.
Egy olyan nénivel is volt szerencsém megismerkedni a francia részen aki Jeruzsálembôl (!) indult 65 évesen (ez még bôven Szíria elôtt volt). Mondjuk ôt egyértelmûen a hite hajtotta.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Ha végigmész a Szent Jakab úton, ott naponta találkozhatsz tucatnyi olyan 60+-os (!) emberrel (nôk/férfiak egyaránt), akik 10-15 kilós hátizsákkal tolnak napi 30-40 km-t (attól függôen, hogy honnan indulnak, 1 vagy akár 2 hónapig (elôbbi esetben 800, utóbbiban 1600 km az össztáv) folyamatosan (esôben, napon) - adott esetben rákból felépülvén.
Egy olyan nénivel is volt szerencsém megismerkedni a francia részen aki Jeruzsálembôl (!) indult 65 évesen (ez még bôven Szíria elôtt volt). Mondjuk ôt egyértelmûen a hite hajtotta.
Mint mondtam mindenre van példa és ellenpélda. Attól függ mihez van szoktatva a tested.
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Amire hivatkozol az egy elképesztően elavult és blőd megközelítés.Mert azalapján pl a BTR-80/A is IFV ami nyilvánvaló hülyeség.A Bradley az egyértelműen IFV.
Mondom, hogy hosszú lesz ez az este! :p
Most már kíváncsi vagyok: A Bradley mitől IFV-bb, mint mondjuk a Boxer CRV (30mm, STANAG 6? +ATGM )?
/És ugye, ennél persze vannak brutálisabb tornyok is rá!/
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Ha végigmész a Szent Jakab úton, ott naponta találkozhatsz tucatnyi olyan 60+-os (!) emberrel (nôk/férfiak egyaránt), akik 10-15 kilós hátizsákkal tolnak napi 30-40 km-t (attól függôen, hogy honnan indulnak, 1 vagy akár 2 hónapig (elôbbi esetben 800, utóbbiban 1600 km az össztáv) folyamatosan (esôben, napon) - adott esetben rákból felépülvén.
Egy olyan nénivel is volt szerencsém megismerkedni a francia részen aki Jeruzsálembôl (!) indult 65 évesen (ez még bôven Szíria elôtt volt). Mondjuk ôt egyértelmûen a hite hajtotta.

Milyen tempóban?Mennyi pihenéssel?Milyen minőségű pihenéssel?Tudnának futni is ha kell?
Van nég egy halom kérdésem de felesleges feltenni őket.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Mondom, hogy hosszú lesz ez az este! :p
Most már kíváncsi vagyok: A Bradley mitől IFV-bb, mint a mondjuk a Boxer CRV (30mm, STANAG 6? )?
/És ugye, ennél persze vannak brutálisabb tornyok is rá!/

A védettsége,a fegyverzete és a futóműve teszi azzá.A Bradleyt nem a Pumához kell mérni mert ahhoz képest alulmarad mindenben de van köztük majd 30 év,ha így néznénk akkor plna BMP-1 sem lenne IFV mert a mai korban a védettsége nevetséges.

Egy gumikerekes jármű nem lehet IFV mert nem képes együtt mozogni korlátlanul a harckocsikkal ami az IFV egy fő feladata.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Mondom, hogy hosszú lesz ez az este! :p
Most már kíváncsi vagyok: A Bradley mitől IFV-bb, mint mondjuk a Boxer CRV (30mm, STANAG 6? +ATGM )?
/És ugye, ennél persze vannak brutálisabb tornyok is rá!/
Attól, hogy lánc van rajta és nehéz terepen is tudja kísérni a deszantolt lövészeket, míg a boxer elakad a gecibe. Amúgy ezzel a felállással kerekes IFV ami viszont hibrid kategória. De nem a fő fegyverzet teszi az IFV-t, hanem a páncélvédettség, fegyverzet és terepjáró képesség összessége.

Van kerekes IFV ? Van.
Képes olyan jól teljesíteni mint egy láncos? Van amiben igen, összességében nem.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Hát nem tudom nekem ez meg a bezzeg régen minden jobb volt meg mindenki baromira kemény volt hozzállás tudja bökni a csőröm
Én közvetlenül a rendszerváltás után voltam katona.
Előtte eléggé militarista voltam, akkor és ott sikerült rendesen meggyűlöltetni velem az egészet.
A lényeg hogy nyáron minden századszemlén kidőlt a napon vagy 5-6 ember. Ennyit szeretnék hozzátenni a témához.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Egy gumikerekes jármű nem lehet IFV mert nem képes együtt mozogni korlátlanul a harckocsikkal ami az IFV egy fő feladata.

Van kerekes IFV ? Van.
De ezek a dolgok már annyiszor le lettek írva.Olvass vissza kérlek.
Ezt annyira szeretem! :p:D
Most akkor?
De nem a fő fegyverzet teszi az IFV-t, hanem a páncélvédettség, fegyverzet és terepjáró képesség összessége.
Akkor ezek szerint, ha egy Bronco 3-ra felteszek egy 30mm-es FLW-500-as tornyot meg csatolok hozzá egy Spike-ot, akkor az már IFV?
láncos, 65km/h-ra képes, ez mindenhova elmegy, ahova egy Leopard, STANAG 4-ig páncélozható, és 10-12 katonát el is visz magával... ;)
Csak mert akkor meg is van, hogy hogyan hozzunk ki óóóccsón IFV-ket a nehézdandárba. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Ezt annyira szeretem! :p:D
Most akkor?

Akkor ezek szerint, ha egy Bronco 3-ra felteszek egy 30mm-es FLW-500-as tornyot meg csatolok hozzá egy Spike-ot, akkor az már IFV?
láncos, 65km/h-ra képes, ez mindenhova elmegy, ahova egy Leopard, STANAG 4-ig páncélozható, és 10-12 katonát el is visz magával... ;)
Csak mert akkor meg is van, hogy hogyan hozzunk ki óóóccsón IFV-ket a nehézdandárba. :)

Nem nem elég védett,hacsak nem egy 50 évvel ezelőtti IFV védelme a célod.

Azt látom,hogy te direkt beszélsz hülyeséget.Teljesen egyértelmű amit mondunk de te valami fura perverzió miatt kiforgatod a szavainkat.Ehhez nem tudok más kívánni csak erőt,egészséget meg katona szerencsét...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Láttad a videón a mozgását? Minden kanyarnál jobbra-balra csúszik a lánctalpán. Nem véletlen kapnak gumi talpat. Mocsárba-hóban-sárban ez nem gond, mikor olyan úton kell vele sokat menni ahol jó a tapadás ott jön a gond. Normál lánctalpasokat sem illik leforgatni jó tapadási viszonyok között, pont azért, mert eszi a lánctalpat, szakadhat, vagy laza lánc esetén ki is léphet belőle. Láncos exkavátorral is azért szokás ipszilonozva fordulni, hogy ne csússzon a lánctalp. Ezeknél a csuklós kormányzású vasaknál minden esetben van lánctalp csúszás. Ez az ára annak, hogy nem a csillagkerekek forgási sebességével kormányoznak, hanem a két tag egymáshoz képest bezárt szögével.
És nem APC-ről volt szó, hanem mindenesről. Nasams carriertől az ellátó járműig már minden előkerült. Naponta 200 kilométer aszfaltozott utakon.
Az oroszoknak ott a Vityaz család 40 éve. Közöttük van olyan szörny is mint a DT 30p ami 28 tonna és elvisz 30 tonna cuccot, mégsem ezekkel látják el a tankjaikat. Olyan helyeken használják, ahol tényleg folyamatosan hó van vagy sár.
Off road körökben van egy mondás. Minél jobb valami terepen, annál nehézkesebb jó útviszonyok között.
Tessék így mozog normál körülmények között.
Cserébe ezt tudja

Ugyanezen okból nem látsz az utakon hasonló megoldású gépeket.
Na akkor meg is találtam a Bronco 3 kormányzását:
Active-Articulation-System.jpg

Ezek szerint ez full kardán meghajtású. A hogy mondtam is, a 2 rész közötti kapcsolatot oldani is lehet, és a hátsó önnálló mozgását egy elektromotorral, akkuról oldják meg, szükség esetén (20km-es hatótávval :eek::cool:). A kormányzás nem hidraulikus, hanem regeneratív, mint a legtöbb harckocsinál. Ha jól gondolom, akkor a csuklóban lévő hidraulika inkább csak a csukló kapcsolatát védő funkcióval rendelkezik, de segíteni tud a jármű pozicionálásában is.
Jól emlékeztem, hogy a Bronco 2 még 10.000 km-es "gumilánc" élettartammal rendelkezett, a Bronco 3 esetében ebből vissza kellett venni 5-6000-re. Mondjuk még ez is brutál jó a hagyományos fém láncokhoz képest. Valahol 18t fölött van a max. tömege, de 16 körülig úszik is!
Akit még érdekel itt van 2 elég komplett összefoglaló a Broncóról, valamint magáról erről a fajta járműcsaládról.
Tovább nem zsibbasztok senkit ezekkel! :p:D (...de jön még kutyára Bronco!)
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Milyen tempóban?Mennyi pihenéssel?Milyen minőségű pihenéssel?Tudnának futni is ha kell?
Van nég egy halom kérdésem de felesleges feltenni őket.
amit sokszor mindenki elfelejt...1 a hazáját védő katona (lásd 56) felér 10 másikkal..és ez nem vicc..de mindegy is. mindenki abban hisz amiben akar. és tegyen mindenki azt amit akar. a végén majd ugyis minden kiderül.