A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Az elképzelhetetlen hogy Debrecen is pumát kap?
Mármint ha vennénk 400-450 db-t az kb stimmelne az 1300milliárdra.
És a sereg egységes.

Kerekesnek ott vannak a török vasak ahová az kell.

Vagy valahol le lett nyilatkozva, hogy lessz 8*8 apc?
Tetszene! Bár egyszer Szittya magyarázta a nehéz-közepes és könnyű dandár harcászkodását.
Ha jól értettem, akkor a nehézdandárban a PUMA harcol és a raj támogatja a tevékenységét. Mivel a művelete km2-ben mérhető. Ehhez a tevékenységhez a Puma raja alkalmas lehet.

A közepesnél hektárakban mérik a műveleti területeket és itt bár nem szakmám, de a rajt támogatja a jármű. Így viszont már a PUMA nem tudja elvinni a rajt.
A könnyű pedig nagyjából háztömbökről, utcákról szól.

Szóval ha jól gondolom, akkor amíg a nehéz dandárnál tök jó a PUMA, addig a közepesnél már nagyobb a raj létszáma, amihez nagyobb befogadóképességű gép kellene.
Így is feltételezzük, hogy a nehéz-dandárban nem akkora a raj létszáma, mint az egyéb rajok esetében.
 
W

Wilson

Guest
Az elképzelhetetlen hogy Debrecen is pumát kap?
Mármint ha vennénk 400-450 db-t az kb stimmelne az 1300milliárdra.
Ha most bejelentenék a leokból kiindulva 5 év múlva elkezdenék szállítani, 10 év alatt évi 45 db, és meg is lenne.
És a sereg egységes.

Kerekesnek ott vannak a török vasak ahová az kell.

Vagy valahol le lett nyilatkozva, hogy lessz 8*8 apc?

Semmi sem elképzelhetetlen de az előzetes tervek szerint a civis városban maximum csak az állatkertben lehet pumát látni.:)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Tetszene! Bár egyszer Szittya magyarázta a nehéz-közepes és könnyű dandár harcászkodását.
Ha jól értettem, akkor a nehézdandárban a PUMA harcol és a raj támogatja a tevékenységét. Mivel a művelete km2-ben mérhető. Ehhez a tevékenységhez a Puma raja alkalmas lehet.

A közepesnél hektárakban mérik a műveleti területeket és itt bár nem szakmám, de a rajt támogatja a jármű. Így viszont már a PUMA nem tudja elvinni a rajt.
A könnyű pedig nagyjából háztömbökről, utcákról szól.

Szóval ha jól gondolom, akkor amíg a nehéz dandárnál tök jó a PUMA, addig a közepesnél már nagyobb a raj létszáma, amihez nagyobb befogadóképességű gép kellene.
Így is feltételezzük, hogy a nehéz-dandárban nem akkora a raj létszáma, mint az egyéb rajok esetében.

Ez mind meg is állná a helyét.
De most mondhatjuk a tatai és Debreceni dandárra, hogy közepes a BTR csodákkal.
És a rajok 8 fősek.

És az sem szentírás, hogy 1 raj 1 gép.
Bár annyi géphez már az 1300 milliárd is kevés lenne.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Ez az S1 upgrade csomag része. A neve TSWA. A lényege, hogy egy külön vezérelhető 40mm-es gránátvető, ami rendes robbanó, vagy nem halálos gránátokat tud kilőni.
A járművön belül külön konzolt kapott saját monitorral, amivel a mellékelt kamera képét lehet nézni, és azzal célozni.
Pontosa így:
The TSWA will significantly strengthen the vehicle’s battlefield performance and especially its self-defence capabilities. Remotely controlled from the vehicle’s rear fighting compartment, it is an unmanned weapon station mounted on the rear section of the vehicle rather than on the rotatable turret. This means that threats can be addressed even at very close quarters without having to use the main armament, which is especially important in urban terrain, significantly enhancing crew protection. The TSWA fires 40mm lethal and non-lethal (e.g. tear gas and flash-bang) ammunition with a maximum range of 400 metres.

The new order includes sample integration, readying the system for full-scale production and fabrication of three TSWA prototypes. The actual serial production order, in which the entire Puma fleet will be retrofitted with the weapon system, is expected to come in 2023.
Alapvetően a PUMA-ra szerintem nem biztos, hogy kell +RC torony. A Lynx esetében maga a jármű akkora hodály, és ezzel együtt a torony is, hogy gyakorlatilag nem oszt, vagy szoroz az ügy. A PUMA viszont egy viszonylag alacsony toronnyal rendelkezik. Csak a nagy EO torony ágaskodik a tetején. Ha amellé felteszel egy RC tornyot, akkor a független 360-as situation awernesst húzod le a klotyón, ha meg a torony mellé teszel bármit, akkor ott meg a torony forgását akadályozhatod.
Alapvetően szerintem nem biztos, hogy szükséges a + független géppuskás torony, mivel a fő fegyverzet, alkalmas páncélozott célok és élőerő ellen is hatékonyan működni.
Ugye az Airburst elég komoly pusztítást tud véghez vinni az ellenséges alegységekben, akár fedezék mögött is. Ha meg felesleges a drága 30-as lőszert pazarolni, akkor még mindig ott a párhuzamosított 7,62-es MG5.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 697
5 672
113
Az elképzelhetetlen hogy Debrecen is pumát kap?
Mármint ha vennénk 400-450 db-t az kb stimmelne az 1300milliárdra.
Ha most bejelentenék a leokból kiindulva 5 év múlva elkezdenék szállítani, 10 év alatt évi 45 db, és meg is lenne.
És a sereg egységes.

Kerekesnek ott vannak a török vasak ahová az kell.

Vagy valahol le lett nyilatkozva, hogy lessz 8*8 apc?

Izgalmas felvetés!

Tetszene! Bár egyszer Szittya magyarázta a nehéz-közepes és könnyű dandár harcászkodását.
Ha jól értettem, akkor a nehézdandárban a PUMA harcol és a raj támogatja a tevékenységét. Mivel a művelete km2-ben mérhető. Ehhez a tevékenységhez a Puma raja alkalmas lehet.

A közepesnél hektárakban mérik a műveleti területeket és itt bár nem szakmám, de a rajt támogatja a jármű. Így viszont már a PUMA nem tudja elvinni a rajt.
A könnyű pedig nagyjából háztömbökről, utcákról szól.

Szóval ha jól gondolom, akkor amíg a nehéz dandárnál tök jó a PUMA, addig a közepesnél már nagyobb a raj létszáma, amihez nagyobb befogadóképességű gép kellene.
Így is feltételezzük, hogy a nehéz-dandárban nem akkora a raj létszáma, mint az egyéb rajok esetében.

De az is lehet, hogy 2030-ra már 2 nehézdandárral számolunk. A kerekesek meg legurulnak Hódmezôre. Akkor jól számol Ocses.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Az önjáró pontonok szigeteléseit is ugyan úgy át kell nézni minden átkelés előtt.
Az az igazság, hogy az M3-as típusú önjáró ponton esetében szerintem nem nagyon van mit szigetelést ellenőrizni.
Ezek nem olyan jellegű járművek, mint egy BTR, aminél a crew compartmentje (elnézést a magyar megfelelője annyira hülyén hangzott) is a víz alá kerül.
Ez kb. beázási és elsüllyedési szempontból inkább a fémtestű hajóhoz hasonlít. Maga a test a víz alatt hegesztve van. Csak a tengelyek tömítésére kell odafigyelni, de biztos vagyok benne, hogy magában a testben minimum dupla szivattyú rendszer működik.

Blogennek abban igaza van, hogy a nehéztechnika velejárója lesz, hogy egy jópárat beszerezzünk mi is, lecserélve/kiegészítve a meglévő ponton készlet(ek)et.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
K

kamm

Guest
Ez az S1 upgrade csomag része. A neve TSWA. A lényege, hogy egy külön vezérelhető 40mm-es gránátvető, ami rendes robbanó, vagy nem halálos gránátokat tud kilőni.
A járművön belül külön konzolt kapott saját monitorral, amivel a mellékelt kamera képét lehet nézni, és azzal célozni.
Pontosa így:

Alapvetően a PUMA-ra szerintem nem biztos, hogy kell +RC torony. A Lynx esetében maga a jármű akkora hodály, és ezzel együtt a torony is, hogy gyakorlatilag nem oszt, vagy szoroz az ügy. A PUMA viszont egy viszonylag alacsony toronnyal rendelkezik. Csak a nagy EO torony ágaskodik a tetején. Ha amellé felteszel egy RC tornyot, akkor a független 360-as situation awernesst húzod le a klotyón, ha meg a torony mellé teszel bármit, akkor ott meg a torony forgását akadályozhatod.
Alapvetően szerintem nem biztos, hogy szükséges a + független géppuskás torony, mivel a fő fegyverzet, alkalmas páncélozott célok és élőerő ellen is hatékonyan működni.
Ugye az Airburst elég komoly pusztítást tud véghez vinni az ellenséges alegységekben, akár fedezék mögött is. Ha meg felesleges a drága 30-as lőszert pazarolni, akkor még mindig ott a párhuzamosított 7,62-es MG5.

FYI szerintem ha Pumat rendelunk, akkor mar eleve hasonlot fogunk rendelni ill kapni - befejeztek a VJTF2023 konfig muszaki ertekeleset es functional evaluationt, most indul a BW-nel a Puma VJTF2023 config operational test, lasd a sarkokon kivulre felszerelt normal/hokep kamerakkal, amelyek 360 fokos kepet biztositanak:

Eb0CF02XgAAykWr


Elso korben egybol osszesen 41 Pumat upgradelnek a VJTF2023 konfigra, ezeket mar regen kivettek szolgalatbol (azert is lett mindossze 30% a rendelkezesre allas juniusi szamok szerint,) A KMW mar befejezte az o reszet, most a RM jon, ok valamikor 2020Q3 soran szallitjak le oket keszen a BW-nek.
Ezutan erdemes lesz figyelni a rendkelkezesre-allast. A masodik kort mar tervezik, meg nem ismert.

A Puma unmanned 30mm tornya van a BW Boxeren is, 2x ATGM meg a 7,62mm MG - sajna szerintem mi is ezzel rendeljuk majd, ha megis Boxer lesz a kerekes:

Eb7sRKCWAAYvSM6



Ja es Drummond (KMW UK tanacsado) azt irta, hogy a Puma 30-40% kerul tobbe, mint a Boxer - azaz a Puma $11M arat alapul veve a Boxer $8M korul tenyleg piszok draga a $3-4M Patriahoz kepest, azaz elvileg 1.5-2x annyi Patria kijon ugyanannyibol... :( :( :(
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Az az igazság, hogy az M3-as típusú önjáró ponton esetében szerintem nem nagyon van mit szigetelést ellenőrizni.
Ezek nem olyan jellegű járművek, mint egy BTR, aminél a crew compartmentje (elnézést a magyar megfelelője annyira hülyén hangzott) is a víz alá kerül.
Ez kb. beázási és elsüllyedési szempontból inkább a fémtestű hajóhoz hasonlít. Maga a test a víz alatt hegesztve van. Csak a tengelyek tömítésére kell odafigyelni, de biztos vagyok benne, hogy magában a testben minimum dupla szivattyú rendszer működik.

Blogennek abban igaza van, hogy a nehéztechnika velejárója lesz, hogy egy jópárat beszerezzünk mi is, lecserélve/kiegészítve a meglévő ponton készlet(ek)et.

A küzdőtér miért hangzik hülyén?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and arcas

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Az hagyjan, de az nem kuzdoter lenne, hanem inkabb szemelyzeti avagy inkabb legenysegi avagy raj kabin/reszleg/akarmi (a compartment lenyege, hogy szeparalva van.)

Legyen deszant tér.Sajnos tudom mi az a compartment(bár én a compartment szindróma okán).
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Izgalmas felvetés!



De az is lehet, hogy 2030-ra már 2 nehézdandárral számolunk. A kerekesek meg legurulnak Hódmezôre. Akkor jól számol Ocses.

Szloszjár 2017ben azt írja a közepes dandárban/Debrecen ahol most pk/ legyen könnyű, közepes és akár nehéz zászlóalj is.

Ha esetleg ezt valamilyen alapnak veszik náluk 3 lz van.
A nehéz kaphatna pumát, a könnyű NMS/jalcin, a közepesnél amúgy ő azt írja maradhatna a BTR.
Megjegyzem én sem hiszem, hogy pár éven belül kukázzuk az összes btr-t. Még ha szar is és függünk a ruszkiktól. (Orbán szerint 3 irányba kell tekontgetnünk Berlin/Ankara/Moszkva)

Csak ezért elmélkedem mert az 1300m nál én nem nagyon hiszem, hogy most el van döntve mondjuk 2 +repszázad.
Lenne 40 vadászgépünk és 36 helink?

Ha pedig az egy tétel akkor egybe vették a láncos meg kerekes vásárlását?

Mondjuk ha puma meg boxer akkor lehet.
Viszont Debrecenbe akkor lehet csak 1 zászlóalj boxer kellene/1 zászlóalj/puma/1 zászlóalj török.
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér
K

kamm

Guest
Szloszjár 2017ben azt írja a közepes dandárban/Debrecen ahol most pk/ legyen könnyű, közepes és akár nehéz zászlóalj is.

Ha esetleg ezt valamilyen alapnak veszik náluk 3 lz van.
A nehéz kaphatna pumát, a könnyű NMS/jalcin, a közepesnél amúgy ő azt írja maradhatna a BTR.
Megjegyzem én sem hiszem, hogy pár éven belül kukázzuk az összes btr-t. Még ha szar is és függünk a ruszkiktól. (Orbán szerint 3 irányba kell tekontgetnünk Berlin/Ankara/Moszkva)

Csak ezért elmélkedem mert az 1300m nál én nem nagyon hiszem, hogy most el van döntve mondjuk 2 +repszázad.
Lenne 40 vadászgépünk és 36 helink?

Ha pedig az egy tétel akkor egybe vették a láncos meg kerekes vásárlását?

Mondjuk ha puma meg boxer akkor lehet.
Viszont Debrecenbe akkor lehet csak 1 zászlóalj boxer kellene/1 zászlóalj/puma/1 zászlóalj török.

Szerintem teljesen egyertelmu hogy az osszes 30+ eves BTR kuka, egytol egyig - teljesen vilagosan megmondtak, nincs tovabb elavult komcsi kohoszokeveny technika es ez igy is van jol.
A kerdes csak az idozites - amint megjottek a lancos IFV-k, szerintem utana jonnek majd a kerekesek meg meg egy vagy ket adag 2A7HU, addigra a kebabos kocsikkal egyutt le is csereltunk minden hulladekot.
Esetleg a 80A maradnak majd esetleg a hataron vagy rendoroknel egy darabig, de utana max lezsirozva tudom oket elkepzelni, a 14.5-eseket meg siman el kell adni gyorsan, valahova Afrikaba.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Szerintem teljesen egyertelmu hogy az osszes 30+ eves BTR kuka, egytol egyig - teljesen vilagosan megmondtak, nincs tovabb elavult komcsi kohoszokeveny technika es ez igy is van jol.

Esetleg a 80A maradnak majd esetleg a hataron vagy rendoroknel egy darabig, de utana max lezsirozva tudom oket elkepzelni, a 14.5-eseket meg siman el kell adni gyorsan, valahova Afrikaba.

Ahogy figyeltem a nyilatkozatokat és a hozzászólásolat, ez lesz az utolsók közt, amit lecserélnek. Sztem még sokáig marad.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses
K

kamm

Guest
Ahogy figyeltem a nyilatkozatokat és a hozzászólásolat, ez lesz az utolsók közt, amit lecserélnek. Sztem még sokáig marad.

Ketlem. A gyengebb fegyverzetueket levaltjak valami kebabossal, a normalisaknak mondjuk adok max 5 evet, addigra mar regen leszallitottak a nehezeket, johetnek a kerekesek is.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Szloszjár 2017ben azt írja a közepes dandárban/Debrecen ahol most pk/ legyen könnyű, közepes és akár nehéz zászlóalj is.

Ha esetleg ezt valamilyen alapnak veszik náluk 3 lz van.
A nehéz kaphatna pumát, a könnyű NMS/jalcin, a közepesnél amúgy ő azt írja maradhatna a BTR.
Megjegyzem én sem hiszem, hogy pár éven belül kukázzuk az összes btr-t. Még ha szar is és függünk a ruszkiktól. (Orbán szerint 3 irányba kell tekontgetnünk Berlin/Ankara/Moszkva)

Csak ezért elmélkedem mert az 1300m nál én nem nagyon hiszem, hogy most el van döntve mondjuk 2 +repszázad.
Lenne 40 vadászgépünk és 36 helink?

Ha pedig az egy tétel akkor egybe vették a láncos meg kerekes vásárlását?

Mondjuk ha puma meg boxer akkor lehet.
Viszont Debrecenbe akkor lehet csak 1 zászlóalj boxer kellene/1 zászlóalj/puma/1 zászlóalj török.
3 leheöség merült fel.
Az egyik az a RM anyag, ami Lynx és Boxer.
Felmerült újra az F-35 és tegnap robbant be a Puma az Ütközöben.
Az biztos, hogy egy több mint 4Mrd USD projekt valami nagy dolog lesz.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
3 leheöség merült fel.
Az egyik az a RM anyag, ami Lynx és Boxer.
Felmerült újra az F-35 és tegnap robbant be a Puma az Ütközöben.
Az biztos, hogy egy több mint 4Mrd USD projekt valami nagy dolog lesz.


Csak a Puma egymagában ha csak tatán lessz 200 nem tesz ki ekkora összeget.