A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
Igazad van, de ne keverjük bele a PZH2000ra kiképzetteket, akikból tartalékos lett, meg az "ött" személyzetet. Biztos rosszul látom, de egy Gidrán elvesztése kezelői hiba miatt, más léptékű, mint egy PZH elvesztése. És ilyen esetben a lelkesedés nem feltétlenül előny! 300db PZH eseténnyilván beleférne 1-2 baki. De 24db?
Félreérted. Nem a lövegparancsnok lenne a tartalékos, hanem töltő, lőszeres, estleg a képzettebb, irányzó. Nem tudom, most hogy állnak létszámügyileg, de nem hiszem, hogy fel tudnák tölteni a 3 üteget, harcbiztosító üteget stb. És nagyon diplomatikusan fogalmaztam. Sikerült majdnem lenullázni a szakmát.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
A hivatásos, szerződéses állomány felkészítése teljesen más követelmények szerint kell, hogy történjen. Alalpelv, hogy mindenki ismerje az összes kezelői feladatot, műszereket, gránáttípust, alap harcászati és harcszolgálati ismereteket, a gép teljes technikáját stb., plusz nem árt, ha egyel magasabb szintű beosztáshoz szükséges tudnivalókat. Nem hiszem, hogy ezen változtattak volna az elmúlt években.
A tartalékosokat ellenben egy-egy beosztásra, feladatspecifikusan ki lehetne képezni, majd a képzést folytatni, ameddig tagja a rendszernek, nyilván az adott alakulatnál az adott technikára (jelen esetben a tüzérosztály kötelékében).
Egy gyakorlat során is jól jöhet, ha van ki beugorjon létszámhiány esetén, hadiállapotról nem is beszélve.

A sorköteleseknek a szakalap kb. 1.5 hónap volt, de azok képességben, motivációban igen a tartalékosok alatt voltak (mindkét rendszert ismerem). A '99-es szerb balhé alatt levonult alakulatok az állandó gyakorlatozás alatt szinte 2 hét alatt profivá váltak az egyszerű sorosok is. Ha nyaranta lenne egy hét éleslövészettel egybekötött gyakorlat, az nagyon megdobja a tudásszintet.

Szóval nem lehetetlen a tartalékosokat is korlátozottan bevonni, ráadásul elég motiválólag hatna a tartalékos rendszerre és enyhítené a létszámhiányból adódó gondokat.
Illetve nyilván lennének olyan egykori tüzérek, akik, mint tartalékos esetleg visszamennének. Nekik esélyes, hogy még van egy alap tudásuk.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 731
30 246
113
Félreérted. Nem a lövegparancsnok lenne a tartalékos, hanem töltő, lőszeres, estleg a képzettebb, irányzó. Nem tudom, most hogy állnak létszámügyileg, de nem hiszem, hogy fel tudnák tölteni a 3 üteget, harcbiztosító üteget stb. És nagyon diplomatikusan fogalmaztam. Sikerült majdnem lenullázni a szakmát.
Nem értettem félre. Most egy komoly csapásmérő tüzérségi eszköz kezelése a kérdés, a PZH2000-é. Nyilván, ha valakit korábban kiképeztek erre a típusra valamilyen poszton, az bevethető, alkalmas a típuson betöltendő feladatra. De teszem fel, korábban tűzérként vagy harckocsizóként kiképzett ÖTT?
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 114
113
Van már támogató járműve a Pzh számára?

1218917.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 409
113
Félreérted. Nem a lövegparancsnok lenne a tartalékos, hanem töltő, lőszeres, estleg a képzettebb, irányzó. Nem tudom, most hogy állnak létszámügyileg, de nem hiszem, hogy fel tudnák tölteni a 3 üteget, harcbiztosító üteget stb. És nagyon diplomatikusan fogalmaztam. Sikerült majdnem lenullázni a szakmát.

Saccra az a tippem, amit már régebben írtam, hogy 2 üteg lesz feltöltve, a 3. üteg M zárolt lesz. ( harckocsi zlj esetében is ez a tippem ) Tehát mozgósítás esetén töltik fel a kezelői létszámot. A rendszer jellegéből fakadóan, mindig lesz leszerelő és új bevonuló. A leszerelő tüzérekből lehet tartalékos, aki mozgósítás esetén behívható. Próbálom hinni, hogy a rendszer nyilvántartja a szerződéses és hivatásos állományból leszerelteket, egy adott életkorig, amíg behívhatók, minősített helyzetben. Itt most nem elsősorban az önkéntes tartalékosokra gondoltam. Az magától értetődik nekem, hogy a tartalékos rendszer eljut oda, hogy a már néhány éve benne lévők kiképzése fokozódik és akár harckocsizók, tüzérek is lehetnek, a sima lövészen kívül.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
És mi a probléma? Amire reagáltam ott 6 fő volt felsorolva. Erre írtam, hogy a lynx-ben 8 fős a desszant.
Eddig is volt 2 gpu és 1 rpg. Most plusz lehetőséget kínál a plusz két fő. Ezt lehet a többiek tehermentesítésére, és/vagy plusz képesség megteremtésére használni.
Nem az a baj, hogy elsőre rosszul számoltad össze amit leírtam.
Hanem az hogy minimum két ember jelezte neked, pöcshuszár és dudi, és még akkor is neked áll feljebb. :(
Csak neked a gyenge láncszemnek mégegyszer, beaszámozva
  1. Rpk
  2. Rpkh
  3. Gpu
  4. Lövész segédirányzó a gpusnak
  5. Gpu
  6. Lövész segédirányzó a gpusnak
  7. CG irányzó
  8. CG segédirányzó
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
Saccra az a tippem, amit már régebben írtam, hogy 2 üteg lesz feltöltve, a 3. üteg M zárolt lesz. ( harckocsi zlj esetében is ez a tippem ) Tehát mozgósítás esetén töltik fel a kezelői létszámot. A rendszer jellegéből fakadóan, mindig lesz leszerelő és új bevonuló. A leszerelő tüzérekből lehet tartalékos, aki mozgósítás esetén behívható. Próbálom hinni, hogy a rendszer nyilvántartja a szerződéses és hivatásos állományból leszerelteket, egy adott életkorig, amíg behívhatók, minősített helyzetben. Itt most nem elsősorban az önkéntes tartalékosokra gondoltam. Az magától értetődik nekem, hogy a tartalékos rendszer eljut oda, hogy a már néhány éve benne lévők kiképzése fokozódik és akár harckocsizók, tüzérek is lehetnek, a sima lövészen kívül.

Szeretem a sima lövész jelzőt.:rolleyes:

Mire valaki "sima"(igazán használható) lövész lessz sokszor többet kell tanulni, gyakorolni több dologhoz kell érteni, mint más fegyvernemeknél.
El kellene főleg egy ekkora seregnél felejteni a pár hetes képzés, tud lőni karabélyal(nagyjából), 30 méterre eldobja a gránátot, mehet, megvagyunk. o_O
Ez egy tömeghadseregben régen mehetett,ma nagyon kevés.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 173
4 978
113

Meglepően pontosan fogalmazó cikk,jó képekkel.
Milyen lőszert hasznàlnak a képen?

@krisss ? @dudi ?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 159
113
Van már támogató járműve a Pzh számára?

1218917.jpg
Pontosan milyen támogatóra gondolsz? Lőszeresre? felderítőre? A képen - ha jól látom - ez egy tüzérségi felderítő jármű.
Úgy tudom, nincs. De kéne.
Te gondolom lőszeresre gondolsz, de ehhez nem szükséges több, mint egy Rába H 4x4, 6x6. Ha optimális megoldást keresünk, akkor van egy olcsó nyilvánvaló megoldás rá, de éppen felépülőben vagyok, és most nem mondanék többet annál, hogy "szekcionált".... o_O :cool: :D

Kizárásos alapon Gidrán lesz.
Hát amennyiben te meg a képre reagáltál, a jelenlegi állás szerint a felderítők Gidránok lesznek.
Igazság szerint én a specializált lőszeres járműnek nem sok értelmét látom.
Érdemes megnézni, hogy a modernebb automata (vagy automatizált) tornyos lövegek esetében nem nagyon alkalmaznak már töltőt. Pl.: Zuzana, Archer, PZH, Caesar,
A K9 ebből a szempontból kivétel. Most mutatták be a teljesen automata tornyos verzióját.
Az automatizált rendszerek esetén a feltöltés automatizálása nem biztos, hogy üdvös. Ugyanis egy illesztési hiba, vagy mechanika probléma csúnya kalamajkát tud okozni, akármennyire is profi szerkezetek vannak beépítve mind a löveg oldalról, mind a töltőjármű felöli oldalról.
Szerintem sokkal fontosabb, és talán hasznosabb, ha a lőszereket palletizálják.
Egy önrakodóval, daruval felszerelt logisztikai verzió előre kijelölt helyre (a következő tüzelőállás színhelyére pl.) tud szállítani 2-3 raklap lőszert, ahol a személyzet tagjai pár perc alatt a tűzmegnyitás előtt betáraznak.