Admiral Kuznyecov / Kuznetsov / Project 11435 (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 849
67 340
113
Hozzáteszem, nem hogy 5Mt-s kaliberű, de még 1 Mt-s hatóerejű nukleáris robbanófej sincs hadrendben egyetlen tengeri harcászatra alkalmas fegyverrendszerben.
Sőt, mostanra már a ICBM eszközöknél is csak 1Mt alatt, vagy környékén vannak az eszközök.
Az amerikaiak 9Mt-ásra is felkalibrálható B53-as légibombájából az utolsót 2011-ben szerelték le, míg a rakétafedélzeti W53-as verziót a Titan II-vel együtt 1987-ben, közel 30 éve.
Jelenleg a legnagyobb hatóerejű aktív státuszú eszköz a B83-as légibomba, 1.2 Mt hatóerővel, de ennek hordozóeszköze bajosan juthat érdemi közelségbe egy flottacsoporthoz. Talán a B-2-es.

Az oroszoknál ennél egy nagyságrenddel nagyobb kaliberű robbanófejek voltak, de ezek közül már mindet kivonták, sorrendben 1983-ban, 1986-ban és az utolsó nagyobb típust 2009-ben.

Azonban kár is szaporítani a szót, az ICBM-ekkel, legyenek azok akár szárazföldi, akár tengeralattjáró fedélzeti bázisúak, mozgó flottacsoportokat célba venni rendszer szinten lehetetlen.
A rendszerek ugyanis mind a két oldalon a kölcsönös elrettentés jegyében a lehető leggyorsabb reakcióidő miatt fix célpontokra vannak belőve és a nagy információs hálózaton képtelenség egy folyamatosan változó tengeri helyzetet ezekkel a biztonsági okokból eléggé kötött rendszerekkel lereagálni.

Arra ott vannak mind a két oldalon a különféle sebességű és harcértékű robotrepülőgépek, melyek fizikai mérete már eleve kizárja egy 5Mt-s hatóerejű termonukleáris eszköz hordozását, annak mérete és tömege okán.

Itt még a végfázisban is irányítható kínai Dongfeng 21 lehet érdekes játékos, de a Dongfeng (DF) rakétacsalád egyetlen tagja volt 1000kt hatóerejű, a többi inkább az alsó százas szektorban mozog.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 920
29 996
113
Ha már atomozunk, nem zárom ki, hogy néhány légvédelmi rakétán atom töltet van, pont ilyen szalvó támadás ellen. Ha már felderítés, akkor gondolom a harccsoportokat elég rendesen figyelik felülről is, úgy hogy szerintem egy csoportos indítás kritikus helyzetben biztosan nem maradna figyelmen kívül. A másik, hogy szerintem eleve az orosz harccsoport nem menne olyan területre, (nyílt óceánra) ahol nincs légi felderítése. Azért nemcsak az E-2D az egyedüli felderítő eszköz, még az USA oldalon sem.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 864
61 570
113
Szerintem már mindannyian láttuk ezt a képet, vagy valamelyik változatát. Szép látványos amcsi fölény, amivel mindenki tisztában van. :)
Viszont az ilyen összehasonlítás pont annyira értelmes dolog, mintha két bokszoló közül az alapján akarnánk győztest kikiáltani, hogy melyiknek jobb a balegyenese.o_O
És ez a sok us hordozó mind ott van, ahol az az àrva orosz?
Sok èrtelme egy ilyen àbrânak nincsen. Csak ködösítés.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostface

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
Nem mondod... Thank you captain obvious...

Ha annyira obvious, akkor miért hivatkozol a Tor rendszernél a Sz-300 ciklusidejére?

A Harpoonok sea skimming módban 10 méter táján érkeznek, nem lövöldöznek 100 km-re rá.

Te hivatkoztál az Sz-300 maximális hatótávhoz tartozó ciklusidejére, úgyhogy saját magaddal vitatkozol. A Tor köszöni szépen végig radarhorizont felett látja a Harpoont mert a radar kb. 25-30 méterre van a tengerszint felett, ami 18-20 km rálátást jelent, meg a 10 méter repülési magasság még 11 km-t. Úgyhogy a radarhorizont kb. 30 km-en van. A Tor radarja meg egy ekkora célpontot 18-22 km-ről lát meg.

A találat után a megváltozott RCS-s alapján oszályozni, hogy a célt eltalálták, új prioritást felállítani, befogni a célt, stb. Ez másodpercekben mérhető.

Mint már többször említettem 8 másodpercet számoltam rá. Ez a "megváltozott RCS-s alapján osztályozás" pedig nagyon pihent elképzelés a részedről. A valóságban működik a telemetria. A közelségi gyújtó visszajelez, úgyhogy azonnal tudják, hogy volt-e találat. Meg egyébként is látják a radaron és az optikán is a rakéta-cél távolságot és a robbanást is. Ha van robbanás, azt a Harpoon nem éli túl. Ha nincs, akkor lehet küldeni a következő légvédelmi rakétát.

Nem eretnek gondoltad, de jó reggel ott van BARCAP, AWACS és most már horizont alá tüzelő SM-6.

BARCAP? Az tök jó dolog. Csak van vele pár aprócska probléma:
1. Alapvetően nem rakéták, hanem repülőgépek ellen találták ki. "Mig screen"
2. Egy feltételezésen alapul, hogy honnan fog jönni a gaz ellenség. Viszont az a nyomorult Oscar például képes más irányból lőni. Na ott azért van némi gond, mert a Granit nagy magasságon 2,5 Mach fölött közlekedik. Ha nem esnek pont az útjába a gépek, akkor kevés esélyük van időben keresztező pályára érni. Még az elméletileg ismert helyzetű felszíni hajók is elkövethetnek olyan turpisságot, hogy közelebbről indítanak mint a maximális hatótáv és elkerülő pályát táplálnak a Gránitba. Úgyhogy hiába van elméletileg jó helyen a BARCAP, ha a rakéta nem hajlandó oda jönni. Ha meg H-22-vel kínálják meg az amcsi anyahajót, akkor magas profil esetén 4,6 Mach a sebesség. Önmagban totál esélytelenné teszi a repülőgépeket és AMRAAM rakétákat.
3. A sebességen túl a magasság is gond. A gépek legvalószínűbb járőrmagassága 6-8 km. A Granit "csak" 14-17 km-en röpül, mert torlósugaras és kell neki az oxigén. De ez is eléggé megizzasztja az F-18-asokat, mert az AMRAAM-ot nem lehet akármekkora magasságkülönbségről indítani. Főleg ha nem sikerül pont szembe állni a rakétával. A H-22 viszont rakéta hajtóműves, tehát utálja a sűrű légkört. Ő 27 km magasan szeret repülni. Fentről integet a tehetetlen F-18+AMRAAM kombinációnak. Ha meg alacsony a repülési profil, akkor le kellene érnie a rakétának úgy, hogy az AMRAAM-nak még nagyobb ellensége a lenti sűrű légkör, mint a torlósugaras Granitnak.
4. A tengeralattjáróról indított rakéták esélyesen járőrvonalon belül jelennek meg.
Tehát szép angol rövidítés ez a BARCAP, de az F-18 nem ilyen rakéták elfogdosására való. A Harpoon viszont más eset, mert az annyira lassú, hogy simán beéri és körbe repüli a Mig és a Szuhoj. Úgyhogy 1:0 a BARCAP javára, csak az a gond, hogy ez nem az amerikai BARCAP, hanem az orosz.

AWACS? Adjak én is rövid válaszokat?
- Zavarás (nem emlegetem annak a bizonyos hajónak a nevét, nehogy kezelhetlenné váljon a vérnyomásod)
- Nagy hatótávolságú radarelhárító rakéta (még magának a Granitnak is van passzív radar üzemmódja)
- Mig-31 (utántöltéssel)
- Tengós indítás
- Elektromágneses impulzus
Amúgy mit ér az E-2D ha nem tud közvetlenül fegyvert vezérelni? Tudni fogják, hogy jön az orosz rakéta, de ettől még nem görbül meg a radarhorizont a félaktív légvédelmi rakétáknak.

SM-6? Az tényleg jó dolog, de 2015 közepén kezdték a nagyobb sorozatú gyártást. Egyenlőre ritka madár. Az indító cellák legnagyobb részében SM-2ER pihen. Az meg ugye félaktív. Több a komoly orosz hajó elleni rakéta, mint az SM-6. Majd pár év múlva biztos más lesz a helyzet.

Egy Kirvon 20 db Gránit volt. Volt. Már tudtommal nincs, kivonták. Az utód majd jön. A vadásztengókkal együtt 40 db egyidjeű indítása is ma csodaszámba menne az oroszok részről.

Nagyon furcsát álmodhattál. A Nagy Péter nem valami fegyvertelen békeladik. A fő fegyverzete a Granit. Nem veszik csak úgy le róla és hagyják üresen a helyét. Ez a fő fegyverzete a Kirov osztálynak, a Kuznyának (a repülőkön kívfül) és az Oscaroknak is. Nem dobálják ki. Legfeljebb lecserélik P-800 Oniksra. De az még rosszabb az amcsikra nézve
Az a 40 db is inkább 56. Számoljunk egy picit: Oscar 24 db + Nagy Péter 20 db + Kuznya 12 db = 56 db.
Ezeket jellemzően nem egyidejúleg indítják. Más a taktika. Nem túlterhelésre játszanak, hanem áttörésre. Akár egy nuki fej feláldozása árán is. Persze lehet túlterhelésre is játszani, ha a különböző profilokon az áttörés nem jön össze.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 662
3 514
113
@laiki:
"1. Alapvetően nem rakéták, hanem repülőgépek ellen találták ki."

SM-6nál nincs ilyen alapvetően repülő. BMre is jó, meg 3-4+machos rakéta szalvó ra is.

+"SM-6? Az tényleg jó dolog, de 2015 közepén kezdték a nagyobb sorozatú gyártást. Egyenlőre ritka madár."

Tény és való csak most pörög fel a gyártása még "csak" 250 van belőle. De hát burkeból is kevés van "csak" 70db... Csak eközben van ugye 56 db granit ezen az oscar, nagy péter, kuznyecov kombón és SM-6 tényleg csak egy része az AA képességeknek. Eközben ami granitot durvává tette a rorsat hogy is áll jelenleg?

"2." "Úgyhogy hiába van elméletileg jó helyen a BARCAP, ha a rakéta nem hajlandó oda jönni."

Keringhet összevissza de elöbb utobb nagyjából szembe kell fordulnia a burke/hordozóval és akkor indul az az amraam.
Az e2d SM-6, amraam rávezetési képessége igazi game changer.
H-22: Na erre van az SM-6, SM-3.
Összességében nagyon durva egy navy CBG légvédelmi képessége.


Nem mellesleg az elmúlt 25évben gyártottak amik 70db burket ami persze kevés de legalább az egyik legleg légvédelmi/asw romboló. Az 2.8db/év.
4db 100.000tonnás hordozót.... Tény nagyon alacsonyak a számok, de eközben Oroszok mennyit?
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 541
12 783
113
Laikin kívül nem nagyon láttam itt senkit, aki tudomást vett volna a tengókról. Egy flottakötelék szintű összecsapás során azok hol vannak? Teázgatnak?
Ha a tengók elkezdik lékelgetni a szépe felszíni hajókat, azoknak kisebb gondja is nagyobb lesz annál, hogy egymást riogassák a levegőben. Logikusan bármilyen légi összecsapás helyett (márha az nem ad-hoc jellegű) első körben ezeknek az eszközöknek a hordozóit ütném ki alulról. Ha így ritkul a légvédelem, könnyeben hozzáférhető a hordozó, ha meg jackpot van és kapna a hordozó is alulról, mehetne haza az egész kötelék, hogy a súlyosan sérült fő fegyverzetet menthesse.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 656
16 190
113
Laikin kívül nem nagyon láttam itt senkit, aki tudomást vett volna a tengókról. Egy flottakötelék szintű összecsapás során azok hol vannak? Teázgatnak?
Ha a tengók elkezdik lékelgetni a szépe felszíni hajókat, azoknak kisebb gondja is nagyobb lesz annál, hogy egymást riogassák a levegőben. Logikusan bármilyen légi összecsapás helyett (márha az nem ad-hoc jellegű) első körben ezeknek az eszközöknek a hordozóit ütném ki alulról. Ha így ritkul a légvédelem, könnyeben hozzáférhető a hordozó, ha meg jackpot van és kapna a hordozó is alulról, mehetne haza az egész kötelék, hogy a súlyosan sérült fő fegyverzetet menthesse.
Apropó tengók... Valaki magyarázzon el nekem valamit. Én úgy tudtam, a II. vh óta, hogy a Földközi-tenger nyugati medencéje viszonylag sekély, így kevéssé alkalmas komoly tengó műveletekre. Akkor hogyan védik a hajókat? Ha a tengó nem tud mélyre bújni, akkor az csak koporsó....
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 784
86 001
113
Norvég -tengeren
r8gX7tbLDDI.jpg

Oq5IfMQhEIs.jpg

tKsQaUSUe8k.jpg

elYmgxM96VY.jpg
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 864
61 570
113
Meg valami:
Az us erők a koreai hàború óta nem harcoltak olyan ellenféllel, aki képes is vèdekezni és tàmadni is. Komoly konfliktusban nem bizonyitottak, se a személyzet, se a csodafegyverek. Kecskepàsztorok ellen sem nagyon boldogultak sokszor ( Afganisztàn dereng?) Vietnam esetèben meg szégyenszemre el kellett kullogjanak. Mièrt hiszik azt az amik ( és csodàlóik), hogy konfliktusok az ami forgatókönyv szerint fognak zajlani?(Mert ugy Sziria is az ami elképzelések szerint zajlik es nagyon az előnyükre alakulgat :) ) Màr ennek feltételezése is egyszerű lélekvilàgra utal.
Hàború több, mint az elméleti műszaki képességek ( a fizika...!!) felsorolàsa.
Persze azert az is èrdekes lehet. De végeredményben csak spekulâció.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 864
61 570
113
Még pàr napig :))
( Akkor miről beszélünk ? Egy képzeletbeli talàlkozàsról a nagy semmibe?)
 

bolneroll

Well-Known Member
2014. február 7.
386
870
93
Érdemes megnézni az infók dátumát, a legfrissebb is: Updated: Feb. 24, 2016.
Ezek szerint http://www.gonavy.jp/CVLocation.html az CVN-69 Dwight D. Eisenhower tartózkodik a Perzsa-öbölben.
Illetve ezzel össze lehet vetni az adatokat: http://www.globalsecurity.org/military/ops/where.htm
Gondolom nem véletlenül nincs online map a hadihajók aktuális pozíciójáról - mint amilyen a kereskedelmi hajókról van - pedig lehetne érvelni azzal, hogy nemzetközi vizeken "béke időben" még a hadihajóknak is bekapcsolt jeladókkal kellene közlekednie a foteltábornokok és a kalózok örömére.
 
M

molnibalage

Guest
Meg valami:
Az us erők a koreai hàború óta nem harcoltak olyan ellenféllel, aki képes is vèdekezni és tàmadni is. Komoly konfliktusban nem bizonyitottak, se a személyzet, se a csodafegyverek. Kecskepàsztorok ellen sem nagyon boldogultak sokszor ( Afganisztàn dereng?) Vietnam esetèben meg szégyenszemre el kellett kullogjanak. Mièrt hiszik azt az amik ( és csodàlóik), hogy konfliktusok az ami forgatókönyv szerint fognak zajlani?(Mert ugy Sziria is az ami elképzelések szerint zajlik es nagyon az előnyükre alakulgat :) ) Màr ennek feltételezése is egyszerű lélekvilàgra utal.
Hàború több, mint az elméleti műszaki képességek ( a fizika...!!) felsorolàsa.
Persze azert az is èrdekes lehet. De végeredményben csak spekulâció.
Epic komment annak fényében, hogy Sivatagi Vihar azért volt. Az oroszok meg hol is voltak? Oh, wait. Afganisztán, kecskepásztorok és ők is hazahúztak... Soha nem vettek rész ilyen szintű éles akcióban.
Ez a poszt bűzlik attól, hogy szimplán rühelled a jenkiket. Nem kell szeretni őket - én sem teszem - csak így objektív technikai alapon zajáló vitára simán képtelen vagy.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 095
85 954
113
Miért van nyitva a Delta egyik silója?Ez amolyan udvariasság mint felhúzni annak az államnak a lobogóját aminek a felségvizein halad a hajó?
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 541
12 783
113
Meg valami:
Az us erők a koreai hàború óta nem harcoltak olyan ellenféllel, aki képes is vèdekezni és tàmadni is. Komoly konfliktusban nem bizonyitottak, se a személyzet, se a csodafegyverek. Kecskepàsztorok ellen sem nagyon boldogultak sokszor ( Afganisztàn dereng?) Vietnam esetèben meg szégyenszemre el kellett kullogjanak. Mièrt hiszik azt az amik ( és csodàlóik), hogy konfliktusok az ami forgatókönyv szerint fognak zajlani?(Mert ugy Sziria is az ami elképzelések szerint zajlik es nagyon az előnyükre alakulgat :) ) Màr ennek feltételezése is egyszerű lélekvilàgra utal.
Hàború több, mint az elméleti műszaki képességek ( a fizika...!!) felsorolàsa.
Persze azert az is èrdekes lehet. De végeredményben csak spekulâció.
Inkább úgy fogalmaznám meg, hogy az USA technológiai fölénye nem volt képes megmutatkozni a konfliktusok aszimetrikus volta miatt. Ezekben a konfliktusokban akkor tudna látványos és nyilvánvaló sikereket elérni, ha bevállalná az emberveszteséget. Akár a saját részről, a házról házra harc szintjén, akár a civil veszteséget, ha a technologiai fölényével és annak minden szegmensével támadna. E kettő között vergődik, miközben a csilliárd dolláros technika arra vár, hogy egy hasonló kaliberű ellenféllel összfegyvernemi háborút vívjon és ott gyors és kis emberveszteséggel járó győzelmet arasson.
 
  • Tetszik
Reactions: arbalest

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 784
86 001
113
Miért van nyitva a Delta egyik silója?Ez amolyan udvariasság mint felhúzni annak az államnak a lobogóját aminek a felségvizein halad a hajó?

Szerintem csak odatették a Delta IV-es képét a norvégok. A hajók nemzetkozi vizeken haladhatnak. Kizárt, hogy a norvég partoknál egy orosz stratégiai atomtengeralattjáró a víz felszínén haladjon. :)