Ijesztően felelőtlen politika .....
Az amerikai Quincy Institute of America az AUKUS szövetségről és a 750 tengerentúli amerikai katonai bázisról.
Nem csak a tengeralattjáró-politika az, ami ijesztően felelőtlen. Az AUKUS bővíti az amerikai katonai jelenlétet Ausztráliában. Egy új Quincy-tanulmány szerint ez új katonai támaszpontokkal egészítenék ki a 750 meglévő tengerentúli amerikai támaszpontot. Az USA és Ausztrália közötti atom-tengeralattjáró-üzlet múlt heti bejelentése nagyrészt figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy az amerikai kormány új amerikai katonai bázisok építését tervezi Ausztráliában. Peter Dutton ausztrál védelmi miniszter szeptember 16-i sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy új haditengerészeti, légi és szárazföldi létesítményeket terveznek, amelyek "kombinált logisztikai, támogatási és karbantartási képességekkel támogatják a kibővített műveleteinket, beleértve ... a tengeralattjáróink és felszíni erőink, harci járműveink, valamint az amerikai katonai repülőgépek minden típusának rotációs telepítését Ausztráliában".
Az amerikai hadseregnek már legalább hét létesítménye van Ausztráliában. Miközben a mainstream média gyakran hangoztatja a "Kína fokozódó katonai jelenlététől való félelmét a Dél-kínai-tengeren", az amerikai hadseregnek több száz támaszpontja van az ázsiai-csendes-óceáni térségben, Kína határait körülvéve.
Egy új, átfogó lista szerint..
https://quincyinst.org/report/drawd...curity-through-military-base-closures-abroad/
Az USA tengerentúli katonai létesítményeiről, amelyet segítettem összeállítani a Quincy Institute és a World BEYOND War számára, világszerte, a közelmúltbeli afganisztáni kivonulás ellenére, az USA kormánya még mindig mintegy 750 katonai bázist tart fenn a tengerentúlon, 80 külföldi országban és gyarmaton. Az, hogy a Biden-kormányzat a már így is hatalmas számú ausztráliai és más csendes-óceáni bázisok bővítését tervezi, az mélyen aggasztó. A politikai spektrumban, sőt még az amerikai hadseregben is egyre inkább elismerik, hogy az országnak - ahogy Roger Brady, az amerikai légierő nyugalmazott négycsillagos tábornoka fogalmazott - "túl sok bázisa van" a tengerentúlon. Elemzők, tudósok, politikusok és más megfigyelők arra a következtetésre jutottak, hogy számos tengerentúli bázist már évtizedekkel ezelőtt be kellett volna zárni, ami aláássa az USA és a világ biztonságát. "Szerintem túl sok infrastruktúránk van a tengerentúlon" - mondta Mark Milley, az amerikai hadsereg vezető tisztje és a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke 2020 decemberében.
A tengerentúli bázisok gyakran jelentős károkat okoznak a környezetben, károsítják és bosszantják a helyi lakosokat. Az amerikai katonák által elkövetett balesetek és bűncselekmények, beleértve a nemi erőszakot és a gyilkosságokat, valamint az idegen földek elfoglalása szintén hozzájárulnak az érthető tiltakozásokhoz és az Egyesült Államok hírnevének romlásához. Bár a tiltakozások túlnyomó többsége erőszakmentes, Oszama bin Laden a 9/11-es támadásokat többek között azzal indokolta, hogy az Egyesült Államok katonai jelenlétet tart fennt a szent muzulmán földön, Szaúd-Arábiában.Az év elején Biden elnök bejelentette, hogy globális helyzetértékelést indítanak annak érdekében, hogy megvizsgálják és biztosítsák, hogy az USA katonai bevetés
Az Egyesült Államokban évtizedekig a legtöbben nem kételkedtek e bázisok szükségszerűségében. Túl sokan hittek abban, hogy ha egy bázis létezik, akkor annak oka van. Túl sokan hitték, hogy minél több bázis, annál nagyobb a biztonság. Sajnos gyakran ennek az ellenkezője történt: a több külföldi bázis kevesebb biztonságot jelentett az Egyesült Államok és a világ számára. Évente több tízmilliárd adódollárt költenek felesleges külföldi katonai infrastruktúrák fenntartására, miközben a hazai infrastruktúra omladozik, és trilliárdokra lenne sürgősen szükség a világjárványok, a globális felmelegedés és más sürgető egészségügyi, oktatási, lakhatási és környezetvédelmi szükségletek megoldására. Óvatos becslésem szerint a tengerentúli bázisok építésének, működtetésének és fenntartásának éves költsége 55 milliárd dollár - több, mint a Külügyminisztérium teljes költségvetése.
A bázisok globális szinten inkább az Egyesült Államok arcát jelentik, mint a diplomatákét, ami a külpolitika veszélyes, régóta tartó militarizálódását tükrözi: a 750 külföldi bázis majdnem háromszorosa (276) az amerikai nagykövetségek, konzulátusok és képviseletek számának világszerte. Míg számos más országnak vannak külföldi támaszpontjai más országok területén, az Egyesült Államok ellenőrzi a túlnyomó többséget. Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország, Törökország és néhány más ország együttesen valószínűleg mintegy 200 külföldi támaszponttal rendelkezik. Kínának öt külföldi bázisa van (plusz a tibeti bázisok).
A külföldi támaszpontok a geopolitikai és katonai feszültséget is növelik, és arra ösztönzik az olyan országokat, mint Kína, Oroszország, Irán és Észak-Korea, hogy növeljék katonai kiadásaikat (és tengerentúli támaszpontok építését), ha amerikai támaszpontok veszik körül őket. Hogyan reagálnának az amerikai vezetők, ha Kína vagy Oroszország akár csak egyetlen bázist is építene az amerikai határ közelében?
Amint az új QI-jelentésünk és a bázisok listája mutatja, az amerikai bázisok legalább 38 nem demokratikus országban és gyarmaton akadályozzák a demokrácia terjedését. Az Egyesült Államok gyarmatain ("területein"), Puerto Ricóban, Guamban, az Északi-Mariana-szigeteken, Amerikai Szamoán és az Amerikai Virgin-szigeteken lévő támaszpontok hozzájárultak az Egyesült Államok többi részével fennálló gyarmati kapcsolatuk fenntartásához.
A tengerentúli bázisok gyakran jelentős károkat okoznak a környezetben, károsítják és bosszantják a helyi lakosokat. Az amerikai katonák által elkövetett balesetek és bűncselekmények, beleértve a nemi erőszakot és a gyilkosságokat, valamint az idegen földek elfoglalása szintén hozzájárulnak az érthető tiltakozásokhoz és az Egyesült Államok hírnevének romlásához. Bár a tiltakozások túlnyomó többsége erőszakmentes, Oszama bin Laden a 9/11-es támadásokat többek között azzal indokolta, hogy az Egyesült Államok katonai jelenlétet tart fennt a szent muzulmán földön, Szaúd-Arábiában.
Ellentétben Donald Trump korábbi elnöknek a szíriai bázisok és csapatok elhamarkodott kivonásával, Biden óvatosan és felelősségteljesen tudná bezárni a bázisokat, megnyugtatva a szövetségeseket, pénzt takarítva meg és erősítve az USA diplomáciai jelenlétét világszerte. "Csökkentsük / építsük fel" kellene lennie a mantrának: változtassuk meg a tengerentúli műveletek alapvető megközelítését, hozzuk haza a csapatokat és családjaikat, és erősítsük meg az ország diplomáciai pozícióját és szövetségeit. 750 tengerentúli bázis fenntartása és újak építése Ausztráliában ijesztően felelőtlen politika, amely - ami a legijesztőbb - a Kínával szembeni katonai feszültségek fokozódásához vezet, és a korábbinál is valószínűbbé teszi azt, aminek egy nukleáris versenytárssal való háborúnak kellene lennie.
https://responsiblestatecraft.org/2...pands-us-military-footprint-in-australia-too/
Kis kiegészítés
Természetesen ennek éppen az ellenkezője fog történni - egy új hidegháború új katonai bázisokat fog igényelni, nem pedig bezárásokat. És erre annak ellenére kerül sor, hogy Biden "a végtelen háborúk korszakának befejezéséről" fecsegett.
Az USA nem fogja önként feladni a globális hegemóniát. És mivel a világszerte található bázisok részei e hegemónia fenntartásának mechanizmusának, tömeges bezárásuk az Egyesült Államok mint globális szuperhatalom megszűnését jelentené. Az amerikai establishment pedig semmiképpen sem mehet bele ebbe. Legalábbis még nem.
Colonelcassad