Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 661
3 279
113


Igaz lehet?

Reméljük. Engem az is érdekelne, hogy ezt hogyan állapították meg műholdak segítségével?

"Egy tavaly napvilágot látott, hét műhold bevonásával készített svájci georadar-kutatás szerint - ahogy az Origo megírta - az eddig becsült 13.000 milliárd forintnyi arany és ezüst helyett 50.000 milliárd forint értékű nemesfémet rejt a hegy gyomra."
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 522
16 422
113
Reméljük. Engem az is érdekelne, hogy ezt hogyan állapították meg műholdak segítségével?

"Egy tavaly napvilágot látott, hét műhold bevonásával készített svájci georadar-kutatás szerint - ahogy az Origo megírta - az eddig becsült 13.000 milliárd forintnyi arany és ezüst helyett 50.000 milliárd forint értékű nemesfémet rejt a hegy gyomra."
Maga a technológia igen komplex, de a dolog alapja relatív megis egyszerű.
A technológia része a különböző hullámhosszon dolgozó műholdakkal (ezért is kombinálnak több eszközt) való terképezés. +infravörös ès Radar térképezés.
mountainpass4geologicalviews-float-768x432.jpg


Az így begyüjtött adatokat elemzik az ásványokra utaló közet indikátorokat agyag és és egyeb rétegeket keresnek, pl egyes vas oxidok szenhidrogèn indikátorok. A réz-, arany- és gyémántlerakódásokhoz kapcsolódó specifikus ásványokat a vegetációs stressz jeleinek észlelésével a növénytakaró különböző évszakokban mutatott színeiből következtetik.
A begyüjtött adatokat végül összehasonlitjak a geologiailag ismert depozitokkal, bányakkal.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 800
4 965
113
Úgy látszik, eddig húzta a belföldi fogyasztás bő kétharmadát biztosító hazai termelői kapacitás és az ársapka miatt kiesett behozatal mellett az üzemanyagellátás. Eddig is volt kisebb-nagyobb területre kiterjedő, hosszabb-rövidebb hiány, de a dolog valahogy megoldható volt. És ha minden kötél szakadt, előfordult, hogy a drágább prémium üzemanyagból azért akadt. Az elmúlt napokban szintet lépett a hiány.
Aki nézi a focimeccsek szünetében az egy perces fideszhíradót, az le is tudja fordítani, mi lesz most:
1. Elengedik az üzemanyagok árstopját, mert nyilvánvaló, hogy ez a helyzet nem tartható.
2. A dolgot Brüsszelre meg az ellenzékre fogják, hisz most fogadta el a nemzetközi közösség az orosz olajra kivetett ársapkát, amely ugyan közvetlenül nem érinti a mi ellátásunkat (hacsak Putyó azt nem mondja, hogy ennyiért nekünk se szállít, de az nagyobb gond lenne, lásd alább - ez alól viszont a "csövön vásárlók", tehát mi és a szlovákok felmentést kaptunk, mi annyiért veszünk, amennyiért adják), de ez nem számít. Csak az, hogy az érv, igazságtartalmától függetlenül elég egyszerű ahhoz, hogy a híveket le lehessen nyugtatni. Mást lassan nem kell, mert aki próbált mostanában tankolni, annak beugrik, hogy a kommunista időkben is sok mindennek rögzített volt az ára, cserébe nem is volt belőle.
A dologban az a csavar, hogy a kivezetésnek az új embargós csomagra fogása még nem is teljesen valótlan. A korlátozás ránk is vonatkozó része ugyanis, hogy orosz olajból finomított terméket (benzin, gázolaj) az országon belül forgalmazhatsz, de nem exportálhatod. A MOL pedig üzemszerűen ezt csinálja, még csak nem is klasszikus nyerészkedési céllal, hanem a termelését optimalizálandó. Két finomítójából a nagyobbik (Százhalombatta, Magyarország) inkább dízelolajat, a kisebbik (Pozsony, Szlovákia) inkább benzint finomít a Barátság vezeték két ágán érkező orosz olajból. A két terméket most a két ország közt "keverik", így juttatnak Magyarországra és Szlovákiába is mindkét anyagból. Ebből Szlovákia ellátása a kisebb gond: ott nincs árkorlátozás, tehát oda mind Schwechatról, mind a cseh és lengyel finomítókból megéri szállítani - hozzánk meg persze sehonnan.
Ha ez a százhalombatta-pozsonyi munkamegosztás kényszerűen leáll, akkor vagy gazdaságtalanabbul (kevesebbet termelve) lehet a hazai piacra üzemanyagot termelni, vagy van elég gázolaj, de benzin nincs. Egyik sem vállalható a jelenlegi helyzetben, az elengedés tehát kötelező lépésnek tűnik, a kérdés már csak a "mikor". Elvileg persze az is lehetőség, hogy a benzin ársapkáját megszüntetik, a dízelét meg fenntartják, de ez túl sok járulékos feszültséget visz a rendszerbe (konkrétabban: nem hiányzik nekik, hogy a narancstábor benzines fele utálni kezdje a dízelest), szóval ennek kicsi az esélye.
"Brüsszel tehet róla", "az ellenzék megszavazta" - erre a narratívára tessék felkészülni a hírekben, társadalmi (oppardon: fidesz) célú hirdetésekben, youtube-videók előtti szpotokban és a meccsek szüneteiben, talán még óriásplakátokon is. És még csak nem is 100% marhaság, csak olyan 80 - az ugyanis pont most látszik, hogy embargó nélkül is bedől a rendszer.
Persze ha - mint fent említettem lehetőségként - Putyó ennyiért nem ad olajat se Százhalombattára, se Pozsonyba, akkor eleve baj lesz. Akkor hirtelen és kapkodva kell majd valahogy üzembe helyezni az Adria-vezetéket, meg tele tartályhajókat hozatni a horvátországi végébe, a kikötőbe, plusz átállítani a finomítót uráliról Brent-olajra. Ezt persze eddig is meg kellett volna tenni, de hát akkor mit szólt volna a nagy KGB-s testvér a kéthetenkénti moszkvai Szíjjártó-viziten. Amíg pedig ez a lánc be nem indul, pont annyi üzemanyag lesz itthon, amennyi a stratégiai tartalék (ja, hogy abból már az ársapka fenntartására el is használunk, bocs), meg amennyit piaci alapon tartálykocsin el lehet hozni Schwechat, a csehek meg a románok még le nem kötött kapacitásából.
Azt meg lassan kezdhetik kitalálni, hogy kire és milyen alapon fogják rákenni, hogy se liszt, se tojás, se olaj nem lesz a karácsonyi sütéshez, és tej is csak bőven dupla áron a "hatóságihoz" képest. Esetleg elfelejteni az árstopokat, és pirossal beírni az ellenőrzőbe, hogy "a kommunizmus régen se működött, narancsba csomagolva sem fog".
 
K

Kopi2000

Guest
Azt hiszem, az előző posztodra jó kiegészítő az alábbi beszélgetés, aminek a témája a következő.

A Nyugati pályán podcast 6. epizódjában azt elemzik szakértőink, hogy mitől emelkednek gyorsabban a magyar árak mint más országokban. Miért ilyen magas a rezsi nálunk, amikor Európában már jelentősen csökkent a földgáz ára? Tényleg a szankciók tehetnek róla? Kinek fájnak jobban a szankciók: Oroszországnak vagy Európának? Vendégeink: Győrffy Dóra közgazdász, egyetemi tanár és Holoda Attila energetikai szakértő.