Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
718
2 716
93
Uhh,...nálam a családi ház -igaz elektromos padlófűtéssel- 11-12000 kWh egy év :)
Most rendeltem fotovoltaikus rendszert a költségek csökkentésére, alig várom, hogy lássam a számokat, hogy mennyire éri ez meg nekem ténylegesen...
Nálam kb 6000kwh meg el egy évben én is főleg villannyal fűtök kb a harmadát/felét biztosítja a napelemem. Kb 5 éves megtérülésre számítok de én olcsón jutottam a napelemhez.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 116
31 096
113
Leírtam, hogy mi felénk és amerre jártam az utóbbi években úgy van, ahogy írtam. Miért mondjak mást csak azért, hogy a Te vélt-vagy esetleg valós véleményednek megfeleljek? Nagyjából le is tudnám írni, hogy konkrétan milyen szakaszokról van szó, azzal szemben, hogy erre az a válasz, hogy Bulgáriában is jobbak az utak; ez mennyire releváns és objectívebb érv?
Sőt, ha értőn olvasnál, többször leírtam, hogy van hova javulnia a helyzetnek és még azt is leírtam, hogy lehet, hogy szerencse, meg szubjektív a dolog és azt se tudom, hogy statisztikailag mi a rossz út -csak tapasztaltam eleget és ahhoz mérem a jó és a rossz fogalmát.
De tudod, amég Te csak idetüsszentesz pár szót, mint mindenre vonatkozó, érvek nélküli de megmásíthatatlan és megkérdőjelezhetetlen kijelentést -holott gyanítom a Te véleményed is szubjektív, hisz vélhetően minden úton Te sem jártál az országban; így elég nehéz érdemben beszélgetni szerintem.
Te altalamosotottal saját szubjektív tapasztalataidra hivatkozva.En meg leírtam a saját tapasztalataimat
Valahogy úgy gyanítom,hogy e tekintetben az én tapasztalataim egy kicsinkent atfogobbak, és mérvadóbbak.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
De a komcsik irtották a SAJÁT népüket és zárták szögesdrót mögé, elhagyni sem lehetett az országot.
Ez a rész szerinted nem igaz teszem azt az USA-ra? Indián rezervátumok, 19. század második felééig virágzó rabszolgatartás, japán származású állampolgárok lágerbe zárása? stbstb
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 116
31 096
113
Ez a rész szerinted nem igaz teszem azt az USA-ra? Indián rezervátumok, 19. század második felééig virágzó rabszolgatartás, japán származású állampolgárok lágerbe zárása? stbstb
Ez megint mi?USA szempontból az indiánok meghódított népek.Ma meg a rezervátumok indián onkormanyzatok.Japanokat egy japán támadás után zárták táborokba,ugyanakkor volt amerikai japanokbol álló alakulat is (Olaszországban harcoltak). Nálunk meddig is volt jobbagysag?A jobbágy a földesúr tulajdona volt....
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
Ez a rész szerinted nem igaz teszem azt az USA-ra? Indián rezervátumok, 19. század második felééig virágzó rabszolgatartás, japán származású állampolgárok lágerbe zárása? stbstb
Szemét leszek, nem tekintették őket állampolgárnak, sőt, talán nem is voltak azok jogilag sem.
Csak áruld már el, hogy a koloniális expanzió szerűség hogyan jön a XX. század második felének belső állampolgári kérdéseihez?
Szezon és fazon.
De ha ez a tempó, akkor meséld, hogyan is ér Oo. ma a Csendes-óceánig? Biztos önként lett mindenki orosz alattvaló ott ugye?
(Ma az indián rezervátumok helyenként annyi joggal bírnak, mintha majdnem más országok lennének.)

Elég merész, ahogy eltérő korokat méricskélsz, mert ennyi erővel a római erkölcsöket is lehetne a maihoz mérni. Értelme semmi.

A japókat kitárgyaltuk már n+1-szer.

Nem tudtak jobbat kitalálni, hogy csökkentsék a túlreagált szabotázsveszélyt.
Az internálótábort meg lágernek hívni elég vicces. Többen jöttek ki onnan, mint mentek be.
Értsd természetes halálozás feletti reprodukció volt.

Ja, és kártérítést kaptak érte, az ottlétük alatt meg fizetést is, ami összemérhető volt egy jenki bakáéval.
Mesélj, hogy a nyugati civilek a japó internáló táborokban azok hogyan is viszonyulnak ehhez arányaiban?

Nagyfater volt Recsken, lófaszt sem kapott érte soha.
A német táborok és Gulágok, azok voltak lágerek.
Bocsánat, de faszom teli van azzal, hogy internáló tábort lágernek hív valaki.

Ez nagyjából az iskolai elzárás és halálra dolgoztatás közé egyenlőség jelet tevés.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Ez megint mi?USA szempontból az indiánok meghódított népek.Ma meg a rezervátumok indián onkormanyzatok.Japanokat egy japán támadás után zárták táborokba,ugyanakkor volt amerikai japanokbol álló alakulat is (Olaszországban harcoltak). Nálunk meddig is volt jobbagysag?A jobbágy a földesúr tulajdona volt....
Meghódított, vagy sem, ééés? Tényeken változtat? Nem.
Japánok... nem japán nemzetiségű amerikai állampolgárok -akiknek elég nagy esélye volt, hogy már a nagyszüleinek sem volt köze japánhoz. Tehát faji diszkriminálás.
Ja, a rabszolgaság után meddig is volt faji diszkrimináció érvényben?
Jobbágyság, miként is jön ide? Nem demokratikus rendszer volt. Egyébként 1848-ig ált fent, bár ez, hogy a a földesúr tulajdona volt elég vicces kijelentés -hogy ne mondjuk, hogy történelmileg is téves.

De egyébként, amit nem sikerült megértened; arra céloztam, hogy az elnyomás az minden izmustól független és jelenlévő hatalomgyakorlási technika -ami természetesen senkit ez alól nem ment fel, de csak egyik, vagy másik izmusra kizárólagosan rásütni téves dolog.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Szemét leszek, nem tekintették őket állampolgárnak, sőt, talán nem is voltak azok jogilag sem.
Csak áruld már el, hogy a koloniális expanzió szerűség hogyan jön a XX. század második felének belső állampolgári kérdéseihez?
Szezon és fazon.
De ha ez a tempó, akkor meséld, hogyan is ér Oo. ma a Csendes-óceánig? Biztos önként lett mindenki orosz alattvaló ott ugye?
(Ma az indián rezervátumok helyenként annyi joggal bírnak, mintha majdnem más országok lennének.)

Elég merész, ahogy eltérő korokat méricskélsz, mert ennyi erővel a római erkölcsöket is lehetne a maihoz mérni. Értelme semmi.

A japókat kitárgyaltuk már n+1-szer.

Nem tudtak jobbat kitalálni, hogy csökkentsék a túlreagált szabotázsveszélyt.
Az internálótábort meg lágernek hívni elég vicces. Többen jöttek ki onnan, mint mentek be.
Értsd természetes halálozás feletti reprodukció volt.

Ja, és kártérítést kaptak érte, az ottlétük alatt meg fizetést is, ami összemérhető volt egy jenki bakáéval.
Mesélj, hogy a nyugati civilek a japó internáló táborokban azok hogyan is viszonyulnak ehhez arányaiban?

Nagyfater volt Recsken, lófaszt sem kapott érte soha.
A német táborok és Gulágok, azok voltak lágerek.
Bocsánat, de faszom teli van azzal, hogy internáló tábort lágernek hív valaki.

Ez nagyjából az iskolai elzárás és halálra dolgoztatás közé egyenlőség jelet tevés.
Valahol mocsok gusztustalan, amikor mindennel is mentegetni próbálod a másik rágcsálót.
Mert ugye a patkány is és a mókus is rákcsáló, csak az utóbbinak jobb a sajtója.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Az internálótábort meg lágernek hívni elég vicces.
Ezzel ellentétben a francia INTERNÁLÓ táborokat, és a német koncentrációs táborokat is megjárt zsidó rabok szerint az utóbbi volt a kevésbé szar.
A Pireneusokhoz közeli táborokban, ahol eleinte nem volt fedett hely sem, az emberek egyszerűen halálra fagytak, így azokat fel kellett számolnia a francia hatóságoknak. Sok köztársaságival, így pl. Antonio Machadoval, a híres spanyol költővel betegség végzett, mivel a franciák nem biztosítottak semmilyen felszerelést, sem gyógyszereket az alapvető egészségügyi ellátáshoz. Azok a köztársaságiak, akik megjárták a német koncentrációs táborokat is, utóbb nem egyszer azt mondták, hogy a francia körülmények még azoknál is rosszabbak voltak.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Csak áruld már el, hogy a koloniális expanzió szerűség hogyan jön a XX. század második felének belső állampolgári kérdéseihez?
Mert szerinted az indiánok helyzete nem volt rossz a XX. század második felében, és nem voltak faji alapon megbélyegezve?
Vagy szerinted az indián polgárjogi mozgalmak miről szóltak? Vagy mi volt az 1956-os Indian Relocation Act?,
Az állampolgári kérdésekhez nem tartozik, a XX. század második felében még nagyban élő afro-amerikaiakat és amerikai őslakosokat hátrányosan érintő törvények?

Nem tudtak jobbat kitalálni, hogy csökkentsék a túlreagált szabotázsveszélyt.
Ja, hát ez marha nyomós érv. De a lényeg; megtörtént, hogy származási alapon lágerekbe zárnak embereket, vagy sem?
Végülis ilyen ideológiai alapon magyarázva, ahogy Te teszed Recsk is, meg Kistarcsa, meg Nagykanizsa is csak internálótáborok voltak, hogy csökkentsék a szabotázsveszélyt. Sőt, még mondhatják, hogy sokkal humánusabb volt, mert nem komplett családokat zártak be -így értelemszerűen nem is tudott több kijönni, mint bemenni. Na, ez számomra teljesen elfogadhatatlan hozzáállás és meglepő, hogy Te elfogadhatónak tartasz ilyen módszereket és ezeket mentegeted, holott, minden európai értékeket valló kultúrember minden hasonló módszert gyökeresen el kell, hogy ítéljen.

Elég merész, ahogy eltérő korokat méricskélsz, mert ennyi erővel a római erkölcsöket is lehetne a maihoz mérni. Értelme semmi.
Elég merész az, hogy a XX. század második felétől olyan távolinak ítéled meg az 1860-as éveket -amiknek ugye még a XX. század második felében igen súlyos következményei voltak -pl. törvények képében. És az elég elgondolkoztató, hogy a XX. század második felében még bőven éltek olyanok, akiknek a szüleit még Afrikából hurcolták el. (Az utolsó Afrikából az USA-ba hurcolt rabszolga 1935-ben hunyt el.) Ezek után a római kort idecitálni, elég történelmileg nevetséges dolog szerintem.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 116
31 096
113
Meghódított, vagy sem, ééés? Tényeken változtat? Nem.
Japánok... nem japán nemzetiségű amerikai állampolgárok -akiknek elég nagy esélye volt, hogy már a nagyszüleinek sem volt köze japánhoz. Tehát faji diszkriminálás.
Ja, a rabszolgaság után meddig is volt faji diszkrimináció érvényben?
Jobbágyság, miként is jön ide? Nem demokratikus rendszer volt. Egyébként 1848-ig ált fent, bár ez, hogy a a földesúr tulajdona volt elég vicces kijelentés -hogy ne mondjuk, hogy történelmileg is téves.

De egyébként, amit nem sikerült megértened; arra céloztam, hogy az elnyomás az minden izmustól független és jelenlévő hatalomgyakorlási technika -ami természetesen senkit ez alól nem ment fel, de csak egyik, vagy másik izmusra kizárólagosan rásütni téves dolog.
Azt tudod, hogy nálunk mikor lett általános a szavazó jog?
Tökéletes rendszer nincs,és nem is lesz.Es arról meg nem is értelmezzük,hogy egy rendszer az idő változtaval is elavulhat, elveszítheti pozitív szerepet,fejlodokepesseget.
 
M

molnibalage

Guest
Nálam kb 6000kwh meg el egy évben én is főleg villannyal fűtök kb a harmadát/felét biztosítja a napelemem. Kb 5 éves megtérülésre számítok de én olcsón jutottam a napelemhez.
A kombinált hő és villany igény volt 6000 kWh a HO időszak alatt két fővel nálunk.
Amikor egyedül éltem, akkor ez 2700 kWh volt, ebből 1800 kW volt a hő. HO idő 0.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Azt tudod, hogy nálunk mikor lett általános a szavazó jog?
Tudom; és miként is jön ide? Mert akkor vehetnénk a svájci mintademokráciát is, nem? :)
"Svájcban 1971-ben szavazhattak először a nők a választásokon, előtte a férfilakosság népszavazásokon mondott rájuk nemet. Egy kis alpesi kantonban egészen 1990-ig tudták a férfiak a nők szavazati jogát blokkolni – végül a szövetségi kormányzatnak kellett már beavatkoznia." -forrás
 
M

molnibalage

Guest
Mert szerinted az indiánok helyzete nem volt rossz a XX. század második felében, és nem voltak faji alapon megbélyegezve?
Vagy szerinted az indián polgárjogi mozgalmak miről szóltak? Vagy mi volt az 1956-os Indian Relocation Act?,
Az állampolgári kérdésekhez nem tartozik, a XX. század második felében még nagyban élő afro-amerikaiakat és amerikai őslakosokat hátrányosan érintő törvények?


Ja, hát ez marha nyomós érv. De a lényeg; megtörtént, hogy származási alapon lágerekbe zárnak embereket, vagy sem?
Végülis ilyen ideológiai alapon magyarázva, ahogy Te teszed Recsk is, meg Kistarcsa, meg Nagykanizsa is csak internálótáborok voltak, hogy csökkentsék a szabotázsveszélyt. Sőt, még mondhatják, hogy sokkal humánusabb volt, mert nem komplett családokat zártak be -így értelemszerűen nem is tudott több kijönni, mint bemenni. Na, ez számomra teljesen elfogadhatatlan hozzáállás és meglepő, hogy Te elfogadhatónak tartasz ilyen módszereket és ezeket mentegeted, holott, minden európai értékeket valló kultúrember minden hasonló módszert gyökeresen el kell, hogy ítéljen.


Elég merész az, hogy a XX. század második felétől olyan távolinak ítéled meg az 1860-as éveket -amiknek ugye még a XX. század második felében igen súlyos következményei voltak -pl. törvények képében. És az elég elgondolkoztató, hogy a XX. század második felében még bőven éltek olyanok, akiknek a szüleit még Afrikából hurcolták el. (Az utolsó Afrikából az USA-ba hurcolt rabszolga 1935-ben hunyt el.) Ezek után a római kort idecitálni, elég történelmileg nevetséges dolog szerintem.
Nem lágerben. Az internáló tábor az nem láger.
Bocsánat, de a faszom kivan ezzel az összemosással.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 149
113
Szerintem ez a Hernádira rá kell húzni a vizeslepedőt talán kicsit túl van kombinálva. Azért Neki, meg kb. ilyen jellegű cégek vezetőinek nem csak a nemzeti, hanem a vállalati érdeket is nézni kell, ami nem esik egybe földrajzilag sem az országhatárokkal; ezért se feltétlen értek vele egyet, hogy fejőstehénként kell a kb. egyetlen magyar multit kezelni.
A részvényesei érdekeit is nézni kell, ők bíztak meg.
Osztalék és nuku, a Corvinuson sem lesz fűtés...
 
M

molnibalage

Guest
Jó, akkor megkérdem már:
Szerinted mi a láger [lager] szó jelentése magyarul?

Tehát az internáló tábor nem láger? o_O
Nem, mert az internáló táborban nem ingyen és nem kötelező dolgozni, stb.
Nézzed már meg, hogy mi a frász volt az történelem során. Hogy mi az az internálás fogalma, amikor háborús helyzet miatt átmozgatnak és korlátoznak külföldit vagy beflöldit.
A szovjeteknél leszállsz B-29-es személyzetek is ilyenben voltak egy ideig és aztán haza. Az láger? Tennél egyenlőség jelet aközé és a gulagok és náci táborok közé?
Nem fárassz már kérlek ezzel...
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Nem, mert az internáló táborban nem ingyen és nem kötelező dolgozni, stb.
Nézzed már meg, hogy mi a frász volt az történelem során. Hogy mi az az internálás fogalma, amikor háborús helyzet miatt átmozgatnak és korlátoznak külföldit vagy beflöldit.
A szovjeteknél leszállsz B-29-es személyzetek is ilyenben voltak egy ideig és aztán haza. Az láger? Tennél egyenlőség jelet aközé és a gulagok és náci táborok közé?
Nem fárassz már kérlek ezzel...
Egy német szó magyar jelentését kérdeztem; semmi többet. És az nem az internálás volt.
A magyarban azért terjedt el a láger szó, mert egyrészt erős volt a német kulturális hatás, főleg katonai, oktatás téren (is) a német szavak begyűrűztek; másrészt az orosz táborokban is jelentős részt németek voltak.
A láger szó semmi mást nem jelent, mint, hogy tábor. Ennyi. Hogy mi milyen tábor (láger) azt meg nyilván meg lehet és szokás nevezni.

Mindegy. Hagyjuk. Igazából mindegy melyik, kellően tragikus a létük.
 
M

molnibalage

Guest
Egy német szó magyar jelentését kérdeztem; semmi többet. És az nem az internálás volt.
A magyarban azért terjedt el a láger szó, mert egyrészt erős volt a német kulturális hatás, főleg katonai, oktatás téren (is) a német szavak begyűrűztek; másrészt az orosz táborokban is jelentős részt németek voltak.
A láger szó semmi mást nem jelent, mint, hogy tábor. Ennyi. Hogy mi milyen tábor (láger) azt meg nyilván meg lehet és szokás nevezni.

Mindegy. Hagyjuk. Igazából mindegy melyik, kellően tragikus a létük.
Stop, a láger egy magyarosított szó és munkatábort jelent, ahol kényszermunka folyik rossz vagy borzalmas körülmények között.
Az internáló tábor fogalom azért létezik, mert az NEM MUNKATÁBOR.

Ennyi erővel a lovat is nevezhetnéd tehénnek, mert négy lába van.
Mindkét tábornak van kerítése, kb. ennyiben merül ki a hasonlóságuk.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka and alali77

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Stop, a láger egy magyarosított szó és munkatábort jelent, ahol kényszermunka folyik rossz vagy borzalmas körülmények között.
Az internáló tábor fogalom azért létezik, mert az NEM MUNKATÁBOR.

Ennyi erővel a lovat is nevezhetnéd tehénnek, mert négy lába van.
Mindkét tábornak van kerítése, kb. ennyiben merül ki a hasonlóságuk.
Szerintem ez egyrészt senkit nem ment fel, aki állampolgárokat faji alapon táborba internál (na, így már jobb? :) ); másrészt azt gondolom, hogy internálás is lehet ugyan olyan szörnyű és nem feltétlen jelent "minőségi fokozatot".
 
Status
Not open for further replies.