Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Amúgy az áfa/jövedéki csökkentés kapcsán bár nem rossz az alap elképzelés, de ahogy @Centquri prime kolléga szokta mondani, a hőn szeretett buzgó hazai vállalkozói réteg az első pillanattól kezdve lenyeli magának plusz haszon formájában az adócsökkentést, aztán te meg ugyanakkorát fizethetsz a végén. Ugyanez volt az élelmiszereknél meg sertéshús áfájánál, hogy rövid átmeneti csökkenés után szépen a kereskedői haszon benyelte az áfa különbözetet. Mindig is ilyen volt az elmúlt években és ilyen is fog maradni, így viszont meg értelme nincs.

Mondok nagyobb gondot: Aki nm erről szól, nem így csinálja, az ha kap is valami fejlesztési támogatást, pályázati pénzt, szétszopatják, közben olyan pályázatokra folyik a pénz, amiknek semmi értelme, teljesen csak kamuk, csak papírgyárak, és ott rejtélyes módon nem kell aggódni, hogy megszopatnak-e az ellenőrök, ha kedvük tartja, de ha a K+F-ben valami kicsit félremegy az ütemtervhez képest, aggódhatsz, hogy elfogadják-e vagy egy összegben kamatostul fizethetsz vissza minden kapott pályázati pénzt... Így fejlesszen a KKV. Én is inkább BMW-t vettem volna belőle... vagy zeneiskolai módszertant dolgoztam volna ki süket autista óvódásoknak, de legalább interprofesszionális szemléletü közösségi szociális munkára felkészítés alternatíváit csináltam volna.

pL1NE0u.png
Na @nyugger olvtárs megszólítására már tegnap válaszolni akartam, de a fejemben elég hosszúra nyúlt, és végül el kellett indulnom gdp-t termelni, így akkor mindkettőtöknek egyszerre, egyfajta témafelvetésként.

Szóval ugorjunk vissza a 80as évekbe. A magyar állam eladósodottsága egyre nő, a közvélekedés szerint, a pénz jóléti kiadásokra volt kötve, a valóság amúgy más. Az okairól sokan sok mindent mondanak (már aki egyáltalán foglalkozni akar vele, de valahogy az egész tabu) mindenesetre ha megkapargatjuk a felszínt, kiderül, hogy a magyar gazdaság egyáltalán nem volt olyan rossz állapotban, mint ahogy el akarjuk magunkkal hitetni.
Viszont megindult, és elterjedt a maszekolás, és a fusizás, amit az állam hivatalosan üldözött, de nem hivatalosan nem foglalkozott vele. Ez miért fontos? Mert így egy csomó ember "tőkét" halmozott fel. Mondhatnánk, hogy ez jó, csak itt kapcsolódunk vissza az előző ponthoz. Miután a gazdaság rendben működött, és az élőlények a hazug narratívával ellentétben biztonságra, és nem versenyre törekednek, az emberek többsége csendben éldegélt, és leginkább csak gyarapodott. Így érkezett meg a rendszerváltás, amikor az egész összeomlott. Sok okot fel lehetne sorolni, ebben bőven benne volt az állam, az elszúrt hitelfelvételek, de nem kifejezetten vizsgált dolog, hogy kis túlzással 89 dec végén a cégek még egy 600 milliós piaccal a hátuk mögött mentek karácsonyozni, januárban meg már egy 10 milliós piacra tértek vissza. Na ez együtt ugye összeomlasztott mindent, jött a privatizáció, és kik voltak, akiknek pénze is volt rá, az ügyeskedő maszekolós fusizós réteg nagy részben.
Miért írtam ezt le eddig? Mert valahol innen indul a teljes baromság, amit az állam elkövetett.
1. A cégek adósságait nem vállalta át, pedig valójában az állam kényszerítette őket dollár hitelre. Így a piacvesztés kigazdálkodhatatlanná vált.
2. A rosszul sikerült "lusztráció" Az állam ugyanis viszonylag kevésszer engedhette meg, hogy nem hozzáértőket rak a főpoziciókba (még ha kellett is a háttér) de a legtöbb esetben a "parkolópályára" tett valódi pártkegyeltek kezébe került a vezetés, mert jól tudták eljátszani, hogy őket valójában elnyomták.
3. A nép nagy része felkészületlenül esett bele az egészbe, így könnyen átvágható volt.
4. Az ügyeskedő réteg cégei szépen elindították a vadkapitalizmust, ami mai napig tombol, az állam meg nem is lépett fel ez ellen. Mostanra mindenhol ez a szemlélet vált uralkodóvá.
Amúgy ezért ilyen Orbán, ezért ilyen Gyurcsány.
És nem mondom azt, hogy nincs igazad @Veér Ispán ezért is írtam, hogy nem egyéni, hanem kollektív szinten ez a hozzáállás. Amit az így kialakult egész rendszer támogat. Pl.: a pályázatokkal is. De hozzá tartozik, hogy azért nagyon sok beruházásra lett volna pénz a "bmw-kből" csak mivel az ügyeskedő az ász, így a hosszútávú megtérülés nevü furcsaság hiányzik a közgondolkodásból.
Lásd még metróbeszerzések:
Az orosz metró felújítható klímával, vagy ventillátorral. Mi a ventillátorost választottuk, me occsób. De a ventillátorok már nem működnek, mert karban kéne tartani.
Kínáltak hozzá csomó szoftvert, és hardvert, de mi megoldjuk okosba nélküle. Aztán lehet mutogatni, hogy az ajtóellenőrző szenzorok nélküli metró szarorosz, igaz mi nem kértük hozzá a szenzorokat.
De ez megy kb mindenhol. Ha veszünk valamit, azt nem tartjuk karban, mert drága, meg megoldjuk okosban.
Ez nem az államon múlik, de az állam tehetne ellene.
  • Mondjuk egy normális világban, az első BB és Való Világ büntetéséből összejött volna annyi pénz, hogy az aktuális jegybankelnök besétál a hitelezőinkhez, és mellényzsebből kirakott csekkel kifizeti egy összegben. Avagy a kultúra változik, ez tény, de az állam szerepe lenne, hogy ne engedje a nyílvánvalóan káros dolgok leszivárgását.
  • A fekete/szürke munka hallgatólagos megtűrése helyett, totális üldözése, mellé egy átlátható új szabályozás.
  • A felelős gondolkodás segítése, a populista hülyeségek helyett. És ide tartozik, hogy sokkal olcsóbb az, ha nem engeded, hogy a nép az istenadta hülye legyen, mint utólag a felelős embereket szopatva megmenteni a felelőtleneket.
Viszont itt jön elő, a miért a fogyasztást adóztatjuk, és ez miért népszerű a munkavállalók között. Mert így az állam költségeinek legalább egy részét nem rajtuk verik le. Más kérdés, hogy igazából nem kéne félre néznie az államnak.
A magyar KKV szektort most amúgy ideje lenne elkezdeni megerősíteni, és szűrni. Azaz el kell kezdeni a felelős gazdálkodók támogatását, de cserébe a "bmw' mentalitásúakat meg kirostálni. Avagy igenis menjen már csődbe az a réteg, aki csak abból tud talpon maradni, hogy olcsón rabszolgamunkával szart gyárt. Mert így örökre beragadunk erre a színtre.

Az egy full más kérdés, hogy ez a nyugatnak jó, és lehet, és kell az ő felelősségükről is beszélni. De első körben rakjunk magunknál rendet.
Aztán nyugodtan szedjétek szét, amit írtam, de én abszolút a közgondolkodásban látom a hibát, nem pedig a politikusokban (még ha ők is a köz része)
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 077
32 580
113
  • Tetszik
Reactions: Macsek83 and cirqle

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
835
4 237
93
Neem, ez mind photoshop. :)) Meg biztos ahhoz sincs semmi köze, hogy tél van ééss tuti nem lesz tavasszal, nyáron, ősszel zöldebb. De nem számít, mert nem kormánypártii szóóóval fikázni kell.
Egyezzünk meg abban, hogy a szuperzöldtől messze van az új tér. A régivel összevetve esztétikusabb, de hogy arányaiban nem lett sokkal több a zöldterület, az biztos. A régi parkoló széleit adó bokrok mennyiségével lesz sztem összevethető a három kerek földterület, ami gondolom virágokkal lesz beültetve. A kis facsemeték a homokszínű "karika" és a földkarikák közti kövezett részen majd megnőve biztos hogy kellemes árnyékot adnak, ez igaz. Viszont a régi fasor a parkoló bal oldalán meg ki lett szedve.
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 863
7 475
113
Basszus, mi ez?
Eddig ha egy diplomással dolgoztál, legalább tudtad, hogy nyugodtan elküldhetsz neki egy doksit, referenciát, publikációt, cikket, akármit, el tudja olvasni, tud vele dolgozni, és ha kell legalább alapszinten el tud makogni egy ügyféllel. De ezután? Mire jó egy diploma, bármiből, ahol az illető el van zárva a nemzetközi tudományos környezettől, mindenhez csak másod-harmadkézből fér hozzá? Miért hívjuk egyáltalán diplomának?
 
M

molnibalage

Guest
Basszus, mi ez?
Eddig ha egy diplomással dolgoztál, legalább tudtad, hogy nyugodtan elküldhetsz neki egy doksit, referenciát, publikációt, cikket, akármit, el tudja olvasni, tud vele dolgozni, és ha kell legalább alapszinten el tud makogni egy ügyféllel. De ezután? Mire jó egy diploma, bármiből, ahol az illető el van zárva a nemzetközi tudományos környezettől, mindenhez csak másod-harmadkézből fér hozzá? Miért hívjuk egyáltalán diplomának?
Komoly egyetem kerni fogja
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 762
11 973
113
A magyar KKV szektort most amúgy ideje lenne elkezdeni megerősíteni, és szűrni.
A mezőgazdaságban ezt már régen megcsinálhatták volna. Ángyán József azon bukott ki, hogy viktor nem azt csinálta, amit ígért neki. Nem a falusi családi vállalkozásokat támogatta, hanem a nagy gazdaságokat, amik, hogy-hogynem, a cimbiké.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 010
14 116
113
Basszus, mi ez?
Eddig ha egy diplomással dolgoztál, legalább tudtad, hogy nyugodtan elküldhetsz neki egy doksit, referenciát, publikációt, cikket, akármit, el tudja olvasni, tud vele dolgozni, és ha kell legalább alapszinten el tud makogni egy ügyféllel. De ezután? Mire jó egy diploma, bármiből, ahol az illető el van zárva a nemzetközi tudományos környezettől, mindenhez csak másod-harmadkézből fér hozzá? Miért hívjuk egyáltalán diplomának?


Ennek úgy lenne értelme--akár közgazdasági/társadalmi szinten is jelentős eredménye=> értelme--, ha a felszabadult időt (ami jelentős +erőforrást!!!) számonkérhetően a szakmai tudás-szint emelésére konvertáltatná azokkal, akik igénybe veszik.

Ez megint egy társadalmi eredmény(elvárás) nélküli (politikai)engedmény egy egyébként komoly (lehetséges) előnyöket hozó területen.

"Gratulálok!" :(

.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Basszus, mi ez?
Eddig ha egy diplomással dolgoztál, legalább tudtad, hogy nyugodtan elküldhetsz neki egy doksit, referenciát, publikációt, cikket, akármit, el tudja olvasni, tud vele dolgozni, és ha kell legalább alapszinten el tud makogni egy ügyféllel. De ezután? Mire jó egy diploma, bármiből, ahol az illető el van zárva a nemzetközi tudományos környezettől, mindenhez csak másod-harmadkézből fér hozzá? Miért hívjuk egyáltalán diplomának?

Mikor a covid-ra hivatkozva először elengedték a dolgot a főnököm azt mondta: majd a piac beárazza az ilyen diplomákat...
Mondjuk ennyi erővel az államvizsgát is el lehetne engedni a végén, ha megvan a kredit automatikusan postázzák ki a diplomát oszt jól van.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 084
10 258
113
Neem, ez mind photoshop. :)) Meg biztos ahhoz sincs semmi köze, hogy tél van ééss tuti nem lesz tavasszal, nyáron, ősszel zöldebb. De nem számít, mert nem kormánypártii szóóóval fikázni kell.
Tarlós István alatti tervek ezek, egy az egyben, szóval teljesen kormánypárti tervezés
 
  • Vicces
Reactions: megazez

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 647
3 242
113
Basszus, mi ez?
Eddig ha egy diplomással dolgoztál, legalább tudtad, hogy nyugodtan elküldhetsz neki egy doksit, referenciát, publikációt, cikket, akármit, el tudja olvasni, tud vele dolgozni, és ha kell legalább alapszinten el tud makogni egy ügyféllel. De ezután? Mire jó egy diploma, bármiből, ahol az illető el van zárva a nemzetközi tudományos környezettől, mindenhez csak másod-harmadkézből fér hozzá? Miért hívjuk egyáltalán diplomának?

Nem volt semmi értelme. Aki nem használja a nyelvet, az a nyelvvizsga után úgy is elfelejti.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 527
55 888
113
Nem volt semmi értelme. Aki nem használja a nyelvet, az a nyelvvizsga után úgy is elfelejti.

Pontosan.
Meg ugye nem egyenlőek a feltételek. Mert állami iskolában lényegében lehetetlen megtanulni a nyelvet, ellenben magán oktatásra nem mindenkinek van pénze. Nekem is maszekban kellet megtanulni a nyelvet egy csomó pénzért.
És azért nem mehettem tovább tanulni (fősuli után egyetem), mert felső fokon már nem ment. Ahhoz ugyanis felsőfokot írtak elő :(
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Mikor a covid-ra hivatkozva először elengedték a dolgot a főnököm azt mondta: majd a piac beárazza az ilyen diplomákat...
Mondjuk ennyi erővel az államvizsgát is el lehetne engedni a végén, ha megvan a kredit automatikusan postázzák ki a diplomát oszt jól van.
Ha belegondolunk, valóban túl sok értelme nincs ebben a formában; amiből már vizsgáztál, meg szigorlatoztál, tehát már eleve legalább két vizsgát sikeresen teljesítettél belőle. Aztán majd ugyan abból harmadjára megbuksz?
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 000
30 884
113
Pontosan.
Meg ugye nem egyenlőek a feltételek. Mert állami iskolában lényegében lehetetlen megtanulni a nyelvet, ellenben magán oktatásra nem mindenkinek van pénze. Nekem is maszekban kellet megtanulni a nyelvet egy csomó pénzért.
És azért nem mehettem tovább tanulni (fősuli után egyetem), mert felső fokon már nem ment. Ahhoz ugyanis felsőfokot írtak elő :(
2 tannyelvű gimi?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 527
55 888
113
2 tannyelvű gimi?

Nézd, az országban lévő iskolák nagy része nem az.
Én például nyelvi előkészítős szakközép iskolába jártam.
A nyelvi előkészítő olyan sikeres volt, hogy a nyelvtanárok jól jártak a sok elszámolható órával, nálunk meg a 30 fős osztályból senki sem tudott nyelvvizsgát tenni...
Én úgy gondolom, hogy a felső oktatásnak nyitotnak kell lennie az alsóbb, de szorgalmas társadalmi rétegek felé. Ezt elszabotálni bűn!
És közel sem érzem gondnak azt, ha valaki egy valós szakma után szerez diplomát.
Amikor én jártam iskolába a gimnáziumok nem adtak szakmát pl.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 000
30 884
113
Nézd, az országban lévő iskolák nagy része nem az.
Én például nyelvi előkészítős szakközép iskolába jártam.
A nyelvi előkészítő olyan sikeres volt, hogy a nyelvtanárok jól jártak a sok elszámolható órával, nálunk meg a 30 fős osztályból senki sem tudott nyelvvizsgát tenni...
Én úgy gondolom, hogy a felső oktatásnak nyitotnak kell lennie az alsóbb, de szorgalmas társadalmi rétegek felé. Ezt elszabotálni bűn!
És közel sem érzem gondnak azt, ha valaki egy valós szakma után szerez diplomát.
Amikor én jártam iskolába a gimnáziumok nem adtak szakmát pl.
A 2 tannyelvűt arra írtam, hogy van lehetőség állami oktatás során 5 év alatt legalább középszintű angol/német/spanyol/olasz nyelvtudást elsajátítani. A lehetőség megvan.
 
  • Tetszik
Reactions: Ramzana

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 527
55 888
113
A 2 tannyelvűt arra írtam, hogy van lehetőség állami oktatás során 5 év alatt legalább középszintű angol/német/spanyol/olasz nyelvtudást elsajátítani. A lehetőség megvan.

Ott ahol van ilyen iskola, kibírják fizetni az "alapítványi pénzt" stb... Igen, van erre elvi lehetőség egy maréknyi embernek.
Nem tagadom ezt el. De én úgy érzem, hogy a felső oktatásnak nyitottnak kellene lennie mindenki számára.