Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

Kopi2000

Guest
Nem volt semmi értelme. Aki nem használja a nyelvet, az a nyelvvizsga után úgy is elfelejti.
Volt értelme, mert a magyarok nagy része nem tud semmilyen nyelvet. Persze, fontos a gyakorlás is, mert elfelejtesz kb. sokmindent, főleg a beszédkészség kapcsán. Én, amikor amerikai cégeknek dolgoztam, angolul gondolkoztam akkor is, amikor egyedül ültem a saját kocsimban, a szabad időmben... Mivel 15 éve csak olvasok, a beszédkészség elszállt...

A kisebbik fiam BP-en dolgozik, olyan multinál (GIVAUDAN), akiknél az angol a kötelező nyelv (két magyar között is).... Direkt azért ment oda, hogy ne felejtsen a felsőfokúja után...

A nagyobbik fiamnak angol és német középokúja van, vasutat tervez egy magyar cégnél, saját bevallása szerint Ő is a beszédkészség elvesztésével küzd...

A volt nejem angol és német középfokúval dobbantott, most Bécsben él... Már letette a német állampolgársági nyelvvizsgát...

Szerintem azért gáz, hogy hivatalosan is elsorvasztják az új magyar értelmiség nyelvtudását, mert ez kb. a szockó szintjére fogja visszalökni az országot...
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 616
25 100
113
Szegény, többször is emlegetett mezőtúri haveromnak volt olyan állásinterjúja, ahol egy olasz próbált volna vele angolul beszélni egy seggébe dugott kaputelefon minőséggel. És igen, az ilyen helyzetek számítanak nem maga a puszta papír. Igaz néha az indiai angolnál tökmindegy, azt tényleg csak egymás közt értik meg
A szóban ha a T betűt ha kiejted akkor azt cseréld D betűre és kész az alap indiai angol :D
És ha belegondolsz tényleg :)
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 756
11 950
113
Ismerősöm, Sopronban úgy tanult japánul, hogy a közös nyelv (a hallgatók és a tanár között) az angol volt...
Fentebb linkeltem egy blogot, amit egy olyan magyar srác írt, aki angolul tanította a japánokat. A közös nyelv a japán volt.
Nyilván, aki külföldre megy dolgozni, az tud valamilyen nyelvet, legtöbbször angolt.
Itt ír a problémákról:
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Szerintem azért gáz, hogy hivatalosan is elsorvasztják az új magyar értelmiség nyelvtudását, mert ez kb. a szockó szintjére fogja visszalökni az országot...
Ez szerintem azért nem fog megvalósulni, mert az akkori időkhöz képest mérhetetlenül több olyan munkahely van, ahol az aktív nyelvtudás elvárt; valamint sok tartalomhoz tudsz könnyen hozzájutni kvázi bármilyen nyelven. Vagy élt kint külföldön; vagy épp ott járt valameddig iskolába.
Tehát sok minden megváltozott ahhoz a korhoz képest.
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 199
23 656
113
Nekem errol a nyelv dologrol az a velemenyem, hogy Magyarorszagon mar alapjaiban es altalanos iskolatol el van kurva.

Iden kezdtuk az elso osztalyt Becsben, az iskola GEPS Schule, azaz csatlakozott a Global Education Primary School programhoz. Az iskolaba angol anyanyelvu tanarok jonnek /nalunk ausztral es amerikai van/ es nem konkret angol orak vannak, hanem orakat tartanak angol nyelven. Kb. mint egy ket nyelvu giminel csak persze iskolat kezdo gyerekekhez igazitva. Igy a kulonbseg a sok ev elony amivel indulnak ezek a kis krapekok es az, hogy mint a szivacs szivjak magukba a nyelvet erolkodes nelkul. Ez melle jon be kesobb egy „harmadik nyelv“, de igazabol ok ezt csak masodiknak elik meg es kezdik el ugy tanulni, mint peldaul otthon egy sima angol, nemet vagy barmilyen nyelvet hiszen az angolt joforman eszrevetlenul sajatitjak el es lesz teljesen termeszetes.
Valami ilyesmire lenne szukseg otthon is szerintem. Nem mindegyik iskola csatlakozott az emlitett programhoz, de rengeteg. Igy el lehet donteni valaki el-e a lehetoseggel vagy sem. Plusz semmi koltsegvonzata nincs, tehat barki szamara elerheto es nem anyagiak kerdese.

Na valami ilyesmi hianyzik Magyarorszagrol, amivel a gyerekek mar egesz kis koruktol egy masodik nyelvet tanulnak meg erolkodes, szotarazas es egyebek nelkul, ezaltal kezdenek szakmunkast, kozepsulit, gimit nagyjabol kozepfoku szinten beszelt masodik nyelvvel. A szulokre pedig nem ro ujabb anyagi terhet es nem penz kerdese.
 
  • Tetszik
Reactions: Árpicsek
M

molnibalage

Guest
Dettó. Ez nekünk sem volt túl erős; sem általánosban, sem gimiben. A beszélt angol az magántanárnál lett emiatt fejlesztgetve.


Igen, amint megvan egy megfelelő alap, onnantól a tartalom fogyasztás ezerrel az rengeteget segít.

Ma már kb. végtelen mennyiségű tartalom lényegében ingyen elérhető. Mikor anno gimi második felében, '98 környékén ráfeküdtem a középfokú angol nyelvvizsgára felkészülésére akkor ezek ugyan már elérhetőek voltak, de még valamennyivel limitáltabban, de legalábbis jóval drágábban.

Szövegértésem és a szókincsem jó volt, de ezen így is nagyot dobott, hogy a felkészülés részeként ráfeküdtem angol TV műsorokra. Ez elsősorban a National Geographic és a Discovery csatornákat jelentette, hiszen akkoriban még csak angolul voltak elérhetőek. Fater ezt még megtámogatta angol National Geographic és Time magazin előfizetéssel. Ugyan volt már internet elérésünk de akkoriban még egyértelműen a TV és a magazinok voltak a fajsúlyosak. Meg azért játszottunk számítógépes játékokkal is, ami szintén megkövetelte az angol szövegértést.

Nyelvvizsgára marha jó volt a hallott és írott szövegértésem + a szókincsem. Beszélt angolom és a kiejtésem szódával elment. Ezekkel nem is volt semmi gond, csak aztán az írásbelin megírtam életem legszarabb nyelvtani tesztjét + levelét, azt' úgy kellett kikuncsorogni a hiányzó 1 pontot a Rigó utcában. Érettségi szóbeli része előtt pár nappal megjött a levél, hogy egye-fene találtak +1 pontot az írásbeli anyagban, megadják :)

Azóta is napi szinten rengeteg angol tartalmat nézek, olvasok, a szövegértésem továbbra is pöpec azt hiszem. Viszont a nyelvvizsga óta eltelt lassan 23 évre visszatekintve kb. 2 kézen meg tudom számolni mennyiszer kellett hosszabbul angolul beszélnem. Nyelvtan és a kiejtés marhára be is van rozsdásodva.



Gimiben kötelező volt egy 2. nyelv is, ami a német lett. Én azzal voltam / jártam így. Elsőben még azért "lelkesen" tanulgattuk, aztán addigra kb. mindenkinek herótja lett tőle a csoportban. Gyalázat, de mára alig maradt meg belőle valami, lényegében semmi.



Kb. Mikor időnként eljátszom a gondolattal, hogy csak rendbe kéne szedni az elrozsdásodott nyelvtant + beszélt angolt, akkor mindig az van, hogy akkor már esetleg felsőfokú. Mert miért ne. De mindig letettem róla, mert nem igényli esetemben semmi.
Angolon kívül tanítottak németet általánosban 5 évig és olaszt 4 évig gimiben. Egyik sem érdekelt, egyik sem maradt meg.
 
  • Tetszik
Reactions: Laci1970 and DTheo

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 658
3 259
113
Volt értelme, mert a magyarok nagy része nem tud semmilyen nyelvet. Persze, fontos a gyakorlás is, mert elfelejtesz kb. sokmindent, főleg a beszédkészség kapcsán. Én, amikor amerikai cégeknek dolgoztam, angolul gondolkoztam akkor is, amikor egyedül ültem a saját kocsimban, a szabad időmben... Mivel 15 éve csak olvasok, a beszédkészség elszállt...

A kisebbik fiam BP-en dolgozik, olyan multinál (GIVAUDAN), akiknél az angol a kötelező nyelv (két magyar között is).... Direkt azért ment oda, hogy ne felejtsen a felsőfokúja után...

A nagyobbik fiamnak angol és német középokúja van, vasutat tervez egy magyar cégnél, saját bevallása szerint Ő is a beszédkészség elvesztésével küzd...

A volt nejem angol és német középfokúval dobbantott, most Bécsben él... Már letette a német állampolgársági nyelvvizsgát...

Szerintem azért gáz, hogy hivatalosan is elsorvasztják az új magyar értelmiség nyelvtudását, mert ez kb. a szockó szintjére fogja visszalökni az országot...

Nem sorvasztja el senki sem, nyilván azért lépték meg, mert szükség lenne diplomásokra... aki meg elér egy bizonyos szintet, az úgyis megtanul előbb-utóbb angolul.
 
K

Kopi2000

Guest
Nem sorvasztja el senki sem, nyilván azért lépték meg, mert szükség lenne diplomásokra... aki meg elér egy bizonyos szintet, az úgyis megtanul előbb-utóbb angolul.
Miért lenne szükség nyelveket nem beszélő diplomásokra? Egyáltalán diplomás túlképzés van, most is, összességében, MO-on... Elileg, a hülyék megnyerése a cél, akik nem tudják megugorni, 23 éves korukra sem az egy középfokú szintet... Ne haragudj, de ezektől mit vársz kreativitás és szakmafejlesztés terén??? Szerintem semmit, csak lejjebb megy a diplomák értéke....
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Ez szerintem azért nem fog megvalósulni, mert az akkori időkhöz képest mérhetetlenül több olyan munkahely van, ahol az aktív nyelvtudás elvárt; valamint sok tartalomhoz tudsz könnyen hozzájutni kvázi bármilyen nyelven. Vagy élt kint külföldön; vagy épp ott járt valameddig iskolába.
Tehát sok minden megváltozott ahhoz a korhoz képest.

Nemzetközi csapatban dolgozom, a szomszédos országok színe javával (kivéve Szerbia) kell együtt működni.

Papíron angol minimum elvárás írásban, de szóban is makogni kellene (mostanában járkálok állásinterjúkra, pislognak is bőszen, hogy német cégnél nem tudok németül).

Nálunk kapásból 2 embernek semmi edukációja nem volt, az idősebbik bőszen google fordítózik ha bármi bonyolultabb van, mint ETA, ATA stb., fiatalabbik World of Tanks-ban és az elmúlt fél évben felszedett annyit, hogy elboldogul szóban/írásban is.

Külföldieknél se jobb a helyzet, szlovák külsős gyakran szlovákul irkál, amire google translate konzultáció után magyarul válaszolok amire visszaír németül...
Cseheknél (nincs szlovák leány a cégben, egybe vannak vonva) is gyakran felfedezem a google jegyeit ha valami komplexem szituációt kell leírniuk, osztrákok általában elég jól elboldogulnak angolul, románoknál 3 kijelölt ember van aki a külvilággal kommunikál...

Szóban szintén csak az osztrákokkal sikerült kommunikálni, többiekkel esélytelen.

Legdurvább élményem eddig az olasz NATO parancsnokkal volt aki éjjel fél 3-kor felvert álmomból és elkezdett olaszul üvöltözni velem, majd 2 percnyi "englis plíz" után átváltott angolra és elüvöltözte ugyanazt...


Úgyhogy nem hiszem, hogy annyira rosszul állnánk idegen nyelv ügyileg a környező mezőnyhöz képest.
Mellesleg én is South Parkból tanultam meg angolul :p
 
M

molnibalage

Guest
Úgyhogy nem hiszem, hogy annyira rosszul állnánk idegen nyelv ügyileg a környező mezőnyhöz képest.
Mellesleg én is South Parkból tanultam meg angolul :p
Ostravában 2012, 2014-ban még a fiatalok, 20 év körüli segítsők sem értettek semmit angoulul.
2016-ban már igen.

Itthon igen sokszor pislogok, hogy belvárosi SPAR, stb. üzletben a pénztárosok is remekül elkommunikálnak alapszinten angoul, ha kell.
Nem a 20-30-asok, volt szemre 40-50 közötti nő is, aki teljesne folyékonyan válaszolt kérdésre angoul.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Miért lenne szükség nyelveket nem beszélő diplomásokra?
Néha megdöbbent mennyire papirokrácia vagyunk.

A válasz a kérdésedre: ha el lehet végezni az adot szakot nyelvtudás nélkül, akkor
a, nem kell hozzá az idegen nyelv
b, az adott diploma értéke nulla, és sok esetben csak azért ér valamit, mert még mindig papirokrácia vagyunk.

Amit leírtál, (a tartalomfogyasztás mellett a megértésed megmarad, de a kommunikáció megtette kötelességét, a kommunikáció mehet) hasonló lehet az alap nyelvérzéked mint nekem.
Mert ugye van az alap nyelvskill, ami amúgy az anyanyelv megtanulásánál is játszik, csak ne tűnik fel, és a logikai skill, ami miatt egyes nyelvek könnyebbek, mások nehezebbek. (Legalábbis európai nyelveknél. A kínai, japán, Koreai még csak csak hasonló hangkészletet használ, de a többi távol-keleti nyelvnél már az egy év, hogy megtanuld a hangokat. És ez csak a megértés)
Nekem az angol ebből a szempontból a vicces. Mint mondtam, 2 évembe, és 4 jó tanárba került a logika és a már emlegetett kiejtés miatti nem merek beszélni lekűzdése.
De azóta mindent megértek, csak miután képekként jelenik meg az agyamban a nyelv, nem tudom jobban mondani, magyarul olvasom, hallgatom az angolt. De ez odáig ment, hogy volt egy könyvsorozat, amiről szentül meg voltam győződve, hogy végig ki volt adva magyarul. Mostanában elkezdtem újra olvasni, és rácsodálkoztam, hogy jé csak az első 4 rész. Szerintem te is ilyen lehetsz.
Na de a lényeg, németből megvolt a nyelvvizsgám, angolul boldogultam, szóval nem is törtem magam a papírért.
Hogy aztán angol nyelvű állásinterjú végén jöjjön a kérdés, hogy elfelejtette beírni a nyelvvizsgáját, be tudná mutatni.
Mondottam vala, nem elfelejtettem, nincs.
Akkor sajnos nem tudnak felvenni.
Na akkor csináltam meg.
Azóta is kb azt érzem, hogy nagyon spec helyzeteket kivéve csak azért, mert lehet mutogatni, hogy van papírom róla.

Avagy fontos a nyelvtudás, de a hangsúly a tudás szón van, nem a vizsgán. Csak nálunk a legtöbb helyre a vizsgát kérik, és nem a tudást.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Angolon kívül tanítottak németet általánosban 5 évig és olaszt 4 évig gimiben. Egyik sem érdekelt, egyik sem maradt meg.
A németet én szerencsére csak két évig, franciát mésfél és olaszt 2,5 évig tanultam, bár lehet pontosabb lenne, ha a "tanítottak" szót használnám.
Szerintetek koreaiul érdemes tanulni, ad-e pluszt, vagy tök mindegy, mert úgyis angolul folyik a kommunikáció?
Május körül kezdtem újra a franciát, ami sajnos abba is maradt. Most én is a koreai nyelven gondolkozom egy ideje, de a filmek/sorozatok koreaiul történő nézése nem sokat segített... : D Bár úgy gondolom, hogy itt a felirat a "ludas" sok esetben.

Miközben írtam ezt a hsz-t eszembe jutott egy nagyon jó kis program, amit ajánlok figyelmükbe:
Rosetta Stone

Állítólag az egyik torrent oldalon fent van az lvl 1-3 a koreaihoz. ( :
Még a franciát is meg fogom lesni, abból állítólag 5 szint van.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros
T

Törölt tag 1711

Guest
Angolon kívül tanítottak németet általánosban 5 évig és olaszt 4 évig gimiben. Egyik sem érdekelt, egyik sem maradt meg.

Német 9 év (5 év általános + 4 év "haladó" szint gimiben), talán 1-2 óvodás szintű mondatot össze tudnék rakni.

Angol 4 év (kezdő szint gimiben) + nyelvvizsga előtt volt 5*3 óra vizsgafelkészítő főiskolán, kb. átvettük milyen típuskérdések lehetnek írásbelin meg utolsó alkalommal tippek milyen előadással készüljünk szóbelire... 95%-os lett, kiemelték, hogy ha nem lenne ilyen förtelmes akcentusom simán meglenne a felsőfok is :D
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and DTheo