Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 547
24 613
113
Basszus, mi ez?
Eddig ha egy diplomással dolgoztál, legalább tudtad, hogy nyugodtan elküldhetsz neki egy doksit, referenciát, publikációt, cikket, akármit, el tudja olvasni, tud vele dolgozni, és ha kell legalább alapszinten el tud makogni egy ügyféllel. De ezután? Mire jó egy diploma, bármiből, ahol az illető el van zárva a nemzetközi tudományos környezettől, mindenhez csak másod-harmadkézből fér hozzá? Miért hívjuk egyáltalán diplomának?
Akinek kell a munkához az így is megtanul valamilyen nyelvet, basszus hány olyant ismerek akinek van nyelvvizsgája aztán google fordítót használ, mert valaha megcsinálta, aztán évi 1x való használattal kikopott az egész ismerete.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 722
28 337
113
Sőt egyik ismerősöm ahol dolgozik, ott a főnök beszél 3 nyelvet, amit meg nem beszél hív olyat aki beszéli. Csak akkor adja a nettó +30at a fizuhoz ha megbizonyosodik róla, hogy tényleg beszéled nem csak papírod van róla.
Szegény, többször is emlegetett mezőtúri haveromnak volt olyan állásinterjúja, ahol egy olasz próbált volna vele angolul beszélni egy seggébe dugott kaputelefon minőséggel. És igen, az ilyen helyzetek számítanak nem maga a puszta papír. Igaz néha az indiai angolnál tökmindegy, azt tényleg csak egymás közt értik meg
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 304
33 311
113
Basszus, mi ez?
Eddig ha egy diplomással dolgoztál, legalább tudtad, hogy nyugodtan elküldhetsz neki egy doksit, referenciát, publikációt, cikket, akármit, el tudja olvasni, tud vele dolgozni, és ha kell legalább alapszinten el tud makogni egy ügyféllel. De ezután? Mire jó egy diploma, bármiből, ahol az illető el van zárva a nemzetközi tudományos környezettől, mindenhez csak másod-harmadkézből fér hozzá? Miért hívjuk egyáltalán diplomának?

Egy jogásznak vagy tanárnak (nem nyelvtanár) miért is kellene nyelvvizsga?
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
Szegény, többször is emlegetett mezőtúri haveromnak volt olyan állásinterjúja, ahol egy olasz próbált volna vele angolul beszélni egy seggébe dugott kaputelefon minőséggel. És igen, az ilyen helyzetek számítanak nem maga a puszta papír. Igaz néha az indiai angolnál tökmindegy, azt tényleg csak egymás közt értik meg
Két évig voltam kábeltvs angliában egy skót volt a kollégám hát amit brszélt az kb a magyarra jobban hasonlított mint az angolra:D
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 012
15 972
113
Neem, ez mind photoshop. :)) Meg biztos ahhoz sincs semmi köze, hogy tél van ééss tuti nem lesz tavasszal, nyáron, ősszel zöldebb. De nem számít, mert nem kormánypártii szóóóval fikázni kell.

Hát, a kormánypárt szervezte meg, ők készítették elő és ők rakták össze hozzá a pénzt.

Geri hozzáadott értéke egy év szarakodás, jónéhány tanácsadó és a végén átvágja a szalagot.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Az elmúlt napok érdekes történései nyilván nem egymástól független események voltak. Egy újabb darab került a kirakósban a helyére:

origo.hu/itthon/20221209-rendoresgi-vizsgalat-indult-a-remhirterjesztes-ugyeen

"Rémhírterjesztő sms-ek miatt indított eljárást a rendőrség. Az üzenetekben az szerepel, hogy az emberek vegyék ki a pénzüket a bankokból. Érdekes módon a dollárbaloldal egyik képviselője, Varju László hasonló címen tart pénteken tájékoztatót. ..."
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
.
Állítólag, a japánok se nagyon tudnak angolul.
Az anyaországban nem tudom, akik kijöttek nem szerettek beszélni, de tudtak. Legalábbis nekem ez volt a tapasztalatom. Aztán pár japán meghajlás, meg egy két megtanult japán udvariassági forma csodákra volt képes. Onnantól beszéltek. Ilyen szempontból olyanok mint az oroszok. Még a háború előtt kiküldetésen vagy 10 perc kézzel lábbal és 20 perc várakozás után, egy elkapott englinszkij szóra döbbent felismerés utáni nyet englinszkij, vengrinszkij elég volt arra, hogy kiderüljön amúgy a portás perfekt angolból...
"Nemzeti büszkeség" én így szeretlek.
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 756
11 950
113
.

Az anyaországban nem tudom, akik kijöttek nem szerettek beszélni, de tudtak. Legalábbis nekem ez volt a tapasztalatom. Aztán pár japán meghajlás, meg egy két megtanult japán udvariassági forma csodákra volt képes. Onnantól beszéltek. Ilyen szempontból olyanok mint az oroszok. Még a háború előtt kiküldetésen vagy 10 perc kézzel lábbal és 20 perc várakozás után, egy elkapott englinszkij szóra döbbent felismerés utáni nyet englinszkij, vengrinszkij elég volt arra, hogy kiderüljön amúgy a portás perfekt angolból...
"Nemzeti büszkeség" én így szeretlek.
Az iskolai nyelvoktatásuk katasztrófa. Nyelvórán meg sem szólalnak.
A totalcaros Winklernek volt egy sztorija egy japániai autóbemutatóról/gyárlátogatásról, ahol egy helyi arc beszélt a színpadon. Azt gondolták, hogy valamelyik kollégájának magyaráz bekapcsolt mikrofonnal, de aztán lassan leesett nekik, hogy már tíz perce megy az előadás "angolul". Biztos tudták a sajtósaik, hogy gond lesz az érthetőséggel, mert a kezükbe nyomtak egy tolmácsgépet, amin értetlenkedtek is az újságírók először.
Van egy blog, amit egy olyan magyar fickó írt, aki angolt tanított Japánban. Persze szubjektív, de rengeteg érdekes dolgot leír, amit tapasztalt. És szórakoztató.
Ha érdekel:

Egy részlet az első bejegyzésből:
"Odaérek az ötven bejárat egyikéhez, és az elektronikus kapu kinyílik előttem, ahogy a „suica”-mat a szenzorhoz érintem. Ez egy univerzális kártya, vásárlásra is használható, de főleg tömegközlekedésre. Utazással kapcsolatos becenevet kellett neki adni, ezért lett „suica” vagyis magyarul „görögdinnye”, és ennek megfelelően egy pingvin látható rajta."
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Az iskolai nyelvoktatásuk katasztrófa. Nyelvórán meg sem szólalnak.
A totalcaros Winklernek volt egy sztorija egy japániai autóbemutatóról/gyárlátogatásról, ahol egy helyi arc beszélt a színpadon. Azt gondolták, hogy valamelyik kollégájának magyaráz bekapcsolt mikrofonnal, de aztán lassan leesett nekik, hogy már tíz perce megy az előadás "angolul". Biztos tudták a sajtósaik, hogy gond lesz az érthetőséggel, mert a kezükbe nyomtak egy tolmácsgépet, amin értetlenkedtek is az újságírók először.
Van egy blog, amit egy olyan magyar fickó írt, aki angolt tanított Japánban. Persze szubjektív, de rengeteg érdekes dolgot leír, amit tapasztalt. És szórakoztató.
Ha érdekel:

Egy részlet az első bejegyzésből:
"Odaérek az ötven bejárat egyikéhez, és az elektronikus kapu kinyílik előttem, ahogy a „suica”-mat a szenzorhoz érintem. Ez egy univerzális kártya, vásárlásra is használható, de főleg tömegközlekedésre. Utazással kapcsolatos becenevet kellett neki adni, ezért lett „suica” vagyis magyarul „görögdinnye”, és ennek megfelelően egy pingvin látható rajta."
Tényleg nem tudom, Japánba nem jutottam el, "idő előtt" feladtam a világutazó mellékmelót. Jó poén volt, de nem túl családbarát, a "szia, tudnál menni Barcelónába? Persze, mikor? Mikorra tudsz összepakolni? életstílus. Így csak első kézből láttam ÉK-t :)
Nekem tényleg ez volt a tapasztalatom velük.
De nem lepne meg. Mint mondtam "nemzeti büszkeség" így szeretlek. Itthon is ez van. Ha meg megjegyzem, hogy amúgy az OMMben egy művelt magyartól elvárták a német mellett a francia és az angol is le vagyok bunkózva.
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
5 049
28 417
113
Tényleg nem tudom, Japánba nem jutottam el, "idő előtt" feladtam a világutazó mellékmelót. Jó poén volt, de nem túl családbarát, a "szia, tudnál menni Barcelónába? Persze, mikor? Mikorra tudsz összepakolni? életstílus. Így csak első kézből láttam ÉK-t :)
Nekem tényleg ez volt a tapasztalatom velük.
De nem lepne meg. Mint mondtam "nemzeti büszkeség" így szeretlek. Itthon is ez van. Ha meg megjegyzem, hogy amúgy az OMMben egy művelt magyartól elvárták a német mellett a francia és az angol is le vagyok bunkózva.
Sztem meg a magyarok túl szerények, amikor a nyelvtudásukat kell értékelni, ill nem mernek megszólalni, mert hátha rosszul mondják. Ellenben.
Aki a lengyeleknél külföldiül beszél, az már külföldön van. Oké, Krakkóban, Varsóban és Gdanskban boldogulsz angolul, de máshol nem. Középiskolások, akiknek elméletileg 2 idegennyelvet tanítanak, nem tudnak 3 szót mondani.
Románok dettó.
A spanyol minden lelkifurdalás nélkül beírja az önéletrajzába, hogy ő társalgási szinten beszél angolul, 2 hét alatt nem hallottam tőle mást, csak h "Hi", "Thank you" és "Good bye" - ez is társalgás, valóban. A másik tökéletesen ért angolul, és válasznál automatikusan vált spanyolra. A harmadik elméletileg tud angolul, és direkt azért raktak mellé, h majd én tanítom. Egy agrár kutatóintézetnél. Tehát mindenkinek felsőfokú végzettsége volt.
Osztrákok megint csak. Reméli, h én tudok angolul, mert ő nem. Mondom, nem tanultál gimnáziumban? De.. Mondom, oké, de én meg németül meg franciául* tanultam, az angol nekem csak a 3. helyen volt.
A franciák meg ha beszélnek idegen nyelven, abban sincs köszönet. Szóval én ezekkel a statisztikákkal szkeptikus vagyok, papíron mindenki sokkal jobban beszél nálunk külföldiül, a gyakorlat meg mást mutat.

* Jó, oké, hát azt hagyjuk, inkább csak tanították. :D
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
5 049
28 417
113
Pontosan.
Meg ugye nem egyenlőek a feltételek. Mert állami iskolában lényegében lehetetlen megtanulni a nyelvet, ellenben magán oktatásra nem mindenkinek van pénze. Nekem is maszekban kellet megtanulni a nyelvet egy csomó pénzért.
És azért nem mehettem tovább tanulni (fősuli után egyetem), mert felső fokon már nem ment. Ahhoz ugyanis felsőfokot írtak elő :(
Hát én még akkor tanultam idegen nyelven, amikor majdnem lehetetlen volt idegen nyelvű tartalomhoz jutni vidéken, és a hallásértés szar magnóról ment. Ma már minden egy kattintásra van: újságok, könyvek, filmek, podcastek, fórumok. Aki állami iskolában nem jut el egy középfokúig, az meg is érdemli. A felsőfokú fétist meg nem értem, igazából aki nem kutat vagy turizmusban dolgozik, annak minek felsőfokú?
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 756
11 950
113
Nekem tényleg ez volt a tapasztalatom velük
Az ajánlott blog egyik bejegyzésében írta a srác, hogy a nemzetközi üzleti életben komoly gond a rossz angolsággal megfogalmazott szerződések, a videókonferenciák sikertelensége, ilyenek, és ezért sokan tanulnak magániskolában angolul.
De biztosan sokan jól beszélnek, hiszen a világ egyik legnagyobb gazdasági hatalma és mindenhol ott vannak a bolygón. Csak az állami iskolai nyelvoktatásuk nem igazán hatékony.
Meg is találtam:
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Aki kutat annak minek felsőfok? Szaknyelv kell, és szövegértés. Ha nemzetközi konferenciákra is jár, akkor egy társalgási színt.
A felsőfok egy jó dolog, nekem célom, mert miért ne. De a legtöbb helyzetben bőven nem szükséges.

Sztem meg a magyarok túl szerények, amikor a nyelvtudásukat kell értékelni, ill nem mernek megszólalni, mert hátha rosszul mondják.
Ebben egyetértek, de azt is fenntartom amit mondtam.
Ketté bomlott az egész, van egy egyre elangolosodóbb közbeszéd, ahol azok akik amúgy nem tudnak nyelvet, használnak totál feleslegesen angol szavakat, és elmagyarázzák, hogy hülye bunko vagy, aki szerint a vaják van olyan jó, mint az eredeti Witcher. (Majd megsértődnek amikor jelzed, hogy amúgy a Witchet ugyanúgy fordítás)
Van a réteg, aki szerint minek idegen nyelv, igaz általában a magyarral is hadilábon állnak. Ők a többség.
És van az előbb említett önbizalomhiányos réteg.

Ma már minden egy kattintásra van: újságok, könyvek, filmek, podcastek, fórumok
De a nyelvérzék még mindig ugyanúgy egyén függő. Ezért kéne normális oktatás.
Németül kb megtanultam a Star Trek Armada deutsch változatából.
A ciril betüket kárpátalján pár óriásplakátból
Az angolhoz meg két remek anyanyelvi két remek magyar tanár, és 2 év kellett.
Másnak meg nyilván más nyelvek mennek.
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 756
11 950
113
Hát én még akkor tanultam idegen nyelven, amikor majdnem lehetetlen volt idegen nyelvű tartalomhoz jutni vidéken, és a hallásértés szar magnóról ment. Ma már minden egy kattintásra van: újságok, könyvek, filmek, podcastek, fórumok. Aki állami iskolában nem jut el egy középfokúig, az meg is érdemli. A felsőfokú fétist meg nem értem, igazából aki nem kutat vagy turizmusban dolgozik, annak minek felsőfokú?
Szerintem, ez "alkat" kérdése is.
Én egy nagydumás, született kereskedő fickóval, aki bármit el tud adni, jártam angoltanárhoz.
Én nekem a szókincsem, nyelvtani tudásom jóval magasabb szinten volt a "felmérők" alapján, de beszélgetésben, fogalmazásban úgy zsebre tett, hogy öröm volt nézni. Rendesen tárgyalt angolul a külföldi üzletfeleivel, meg minden, én meg szinte csak makogtam.
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
5 049
28 417
113
Aki kutat annak minek felsőfok? Szaknyelv kell, és szövegértés. Ha nemzetközi konferenciákra is jár, akkor egy társalgási színt.
A felsőfok egy jó dolog, nekem célom, mert miért ne. De a legtöbb helyzetben bőven nem szükséges.


Ebben egyetértek, de azt is fenntartom amit mondtam.
Ketté bomlott az egész, van egy egyre elangolosodóbb közbeszéd, ahol azok akik amúgy nem tudnak nyelvet, használnak totál feleslegesen angol szavakat, és elmagyarázzák, hogy hülye bunko vagy, aki szerint a vaják van olyan jó, mint az eredeti Witcher. (Majd megsértődnek amikor jelzed, hogy amúgy a Witchet ugyanúgy fordítás)
Van a réteg, aki szerint minek idegen nyelv, igaz általában a magyarral is hadilábon állnak. Ők a többség.
És van az előbb említett önbizalomhiányos réteg.


De a nyelvérzék még mindig ugyanúgy egyén függő. Ezért kéne normális oktatás.
Németül kb megtanultam a Star Trek Armada deutsch változatából.
A ciril betüket kárpátalján pár óriásplakátból
Az angolhoz meg két remek anyanyelvi két remek magyar tanár, és 2 év kellett.
Másnak meg nyilván más nyelvek mennek.
A nyelvérzék születési adottság, kicsi korban fejleszthető. De ha napi szinten akár csak fél órát foglalkozik valaki egy nyelvvel, akkor ragad rá más is, nem csak a kosz. Na most ez ma az internetnek és a 225 TV csatornának hála megvan, amikor én tanultam nyelvet (iskolában) ez nem volt. És nem, a tanárok sem voltak annyival jobbak, volt, aki 3 leckével járt előttünk. Persze, lenne mit javítani a nyelvoktatáson, én sokkal beszédközpontúbbá tenném, mondjuk nyilván a feleletválasztós tesztet egyszerűbb javítani. De egyszerűen nem igaz, h iskolai keretek között nem lehet megtanulni. Ha valaki akar, meg tud. Jó, oké, motiváció nélkül nem fog menni, én is azért nem tanultam meg franciául, nem azért, mert a tanárok rosszak voltak. Rühelltem, ennyi.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Csak közvetve érinti a topikot a következő hsz.

Olvasom ma, hogy nem jó az úgy, ahogy volt az egykori 17 pont (ami mostmár 27 vagy mennyi, mert ezt már nem tudtam követni):
"A Reuters értesülései szerint ugyanis az Európai Bizottság friss értékelése szerint továbbra is súlyos hiányosságok vannak a magyar vagyonnyilatkozatok rendszerében, ugyanakkor elismeri a magyar fél eddig tett erőfeszítéseit a korrekciós intézkedések közül többnek is a kezelésére."

Na ez a dolog úgy néz ki, hogy nyáron, azaz júliusban a magyar OGY. megváltoztatta a vagyonnyilatkozati rendszert eu-s iránymutatás alapján. Konkrétan az EP-ben használatos rendszert kellett átvenni, viszont ezzel az volt a gond, hogy ez még annyira se volt "szigorú", mint az előző, amit a kedvükért töröltek el(!).

Magyarán két dolog történt:
1. brüsszel úgy kérte egy törvény módosítását, hogy annak a magyar verzióját valójában nem is ismerte(!).
2. Majd mikor ráeszmélt(!), hogy ez így még se lesz jó, akkor ezt rákente a magyar kormányra. Briliáns.

Arra emlékeztet, mikor pár évvel ezelőtt a felvidéki parlamentben a magyar képviselők is megszavazták azt a törvénymódosítást, mely a magyar Himnusz "betiltására" irányult. Később kiderült, hogy el se olvasták a törvényjavaslatot.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 595
85 868
113
Kemények.

Majd lomtalanításnál, ha a cigányok szétqurják a kirakott tvt a benne lévőkért, szólok nekik, hogy ezért a Soros dollárt ad, ha elviszik a köztévé elé.
 
  • Vicces
Reactions: DTheo and hete