Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 916
21 467
113
Főleg a torta. Torta jó.
Naaaah megerkeztel te is… :D
8yFK.gif
 
  • Vicces
Reactions: SirHiggins

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Komplexebb ez azért... :)
Persze, hogy komplexebb. De azért elég nehéz azt meghatározni, hogy mitől németebb a bajor, és mitől kevésbé az osztrák. Mert ha úgy nagy egészét nézzük, akkor inkább a poroszokkal lehet szembe állítani és különbségeket találni -már amennyire; de pl azért nehezebb a helyzet, ha mondjuk a bajoroktól akarjuk az osztrákot megkülönböztetni. A bajorra meg mégsem azt mondjuk, hogy ő bajor és nem német.

De mikor a monarchia után elnevezték önmagukat mit is választottak ország névnek? -Deutsch-Österriech Republic. Csakhogy egy évvel később a Saint-Germain-i békeszerződés írta elő nekik, hogy a régebb óta már használt német-osztrák elnevezésükből ill. az államuk nevéből külső nyomásra a németet el kell hagyni; nyilván, hogy ezzel is gyengítsék Németország közép-európai befolyását. Mint ahogy pusztán ezért nem történt meg akkor az anschluss -ami bekövetkezte által ma nem is folyhatna erről a kérdésről beszélgetés.

Másrészt meg szeretik az identitásuk részének tekinteni a jó dolgokat, a kevésbé kellemes dolgokról meg jobb esetben hallgatnak nyilvánosan. Fentebb raktam be egy tanulmányt, hogy milyen sok, általában nem is gondolt dolog tud identitási alap lenni, pl. turizmus, gasztronómia.
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Amúgy érdekes, hogy még az államuk (Német-Ausztria) nevében az Ausztria kifejezést is milyen nehezükre esett használni.
"Tatsächlich betrachteten vor allem Sozialdemokraten und Großdeutsche den Begriff „Österreich“ als Relikt der untergegangenen Habsburgermonarchie und strebten dessen Beseitigung an. Karl Renner hatte daher in seinem im Oktober 1918 entstandenen, mehrfach geänderten Entwurf zur provisorischen Verfassung den neuen Staat als „Südostdeutschland“ bezeichnet.[63] Auch Namensvorschläge wie „Hochdeutschland“, „Deutsches Bergreich“, „Donau-Germanien“, „Ostsass“, „Ostdeutscher Bund“, „Deutschmark“, „Teutheim“, „Treuland“, „Friedeland“ oder „Deutsches Friedland“ waren als Vorschläge in Umlauf.[62] Schließlich setzten sich mit der Bezeichnung Deutschösterreich jedoch die christlichsozialen Politiker durch, die den Österreich-Begriff nicht völlig aufgeben wollten.

Das im Friedensvertrag ausgesprochene Verbot des Anschlusses an Deutschland wurde von den meisten politisch Verantwortlichen als Verwehrung des Selbstbestimmungsrechts der Völker betrachtet und daher abgelehnt. So schrieb etwa der Christlichsoziale Michael Mayr, der an der Ausarbeitung des Bundes-Verfassungsgesetzes (B-VG) mitarbeitete und später kurze Zeit Bundeskanzler war, in der Präambel zu einem seiner Verfassungsentwürfe:


„Kraft des Selbstbestimmungsrechtes des deutschen Volkes und seiner geschichtlich gewordenen Glieder und mit feierlicher Verwahrung gegen jede zeitliche Schranke, die der Ausübung dieses unveräußerlichen Rechtes gesetzt ist, vereinigen sich die selbständigen Länder der Republik Österreich zu einem freien Bundesstaat unter dieser Verfassung.“[64]

„Dennoch: […] stärker als der aller Vernunft und Sittlichkeit hohnsprechende Verlauf der jüngsten Geschichte, deren Produkt das heutige Oesterreich ist, stärker als Oesterreich selbst ist sein Wunsch: aufzugehen im deutschen Vaterland.“[65]


Egyébként a wikipedián is elég részletes szócikk van az osztrák-német identitásról:

(Sajnos csak angolul és németül találtam meg, pedig kerestem az osztrák verziót is. :( )
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 857
15 243
113
Mikor majd legközelebb valaki azt mondja, hogy ő nem német, hanem osztrák, akkor csodálkozz már rá, hogy óóó, igen? I. világháború kirobbantása, Adolf Hitler, sacher torta? :)
"Könnyű azonosulni azzal, ami jó."

Az osztrák az a német aki el tudja neked adni hogy Adolf Hitler német volt, Mozart pedig osztrák. ;)

Viccet félretéve a német egy gyűjtőfogalom a különféle német nyelvjárásokat beszélő népekre.
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 916
21 467
113
Úgy vélem hazai égbolt tekintetében ma igazi kuriózum húzott el felettünk.

Bitang turboprop muzsikára lettem figyelmes, kimenni nem volt jelenésem meglesni, de FR24-re persze egyből rálestem. És mint kiderült a pogányi reptérről pár perccel korábban elstartolt, kanadai Basler BT-67 búgott el a közelben!

A BT-67-esek felújított, avionika téren fullosan modernizált, hajtómű terén turboprop konverzión átesett DC-3 / C-47 gépek. A Basler-t úgy tudom a 90-es évek elején direkt erre alapították. A szóban forgó példány eredetileg 1943 januári gyártású.

A napokban érkezett Kanada -> Izland -> Skócia -> Németország -> Pécs-Pogány útvonalon.
Rá-ránéztem FR24-en, hosszú szakaszon 7-800 láb (kb. 210-250 méter) magasságon tolta az ipart. Elment körberepülte a Somlót és visszajött Pogányba.
@Pogány valamit hozza szeretnel fuzni? :D
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 857
15 243
113
Ez ilyen eurokonform rendszer...? Vagy mi volt az oka...? Ez meg a mindenfele tablabirosagok meg LB->Kuria meg anyamkinja visszahozatalakor tortent?

Alapvetően fogalmam sincs, egységes jogi struktúra az EU-ban biztos nincs. Valamikor 2012 táján történt az eset, én arra tudok tippelni hogy a maroknyi honvédségnek tök fölösleges volt fenntartani egy elkülönült katonai rendszert és infrát, civil kontroll stb., így egyszerűen lett egy külön osztály az ügyészségen meg a bíróságokon is egy katonai büntetőügyekre specializálódott tanács, ugyanúgy ahogy volt P(olgári), K(özig), M(unkaügyi), G(azdasági) stb.

Szép Bastille-jellegű épülete volt a katonai ügyeknek a Fő utca 70-emben, ahol korábban a "Pestvidéki" (Pest megyei) Törvényszék illetve a Gestapo, SD, ÁVH főhadiszállása is volt :D illetve tudtommal most is változatlanul ott vannak a katonai tanácsok, csak a Fővárosi Törvényszék egyik kihelyezett kollégiumaként (ilyenből amúgyis van egy pár a környéken Budán), szóval a gyakorlatban olyan sok azért nem változott.

A Központi Nyomozó Ügészség pedig eleve speciális, pl. a rendőrök után nyomoz (a katonai bűncselekmények tekintetében többek között a rendőr is "katona"), így logikus hogy a katonák után is ők menjenek.

Aztán az is lehet hogy így egyszerűbb volt kirúgni, eltávolítani a régi rendszert fedező komcsi bírákat, elvégre a munkahelye, beosztása megszűnt... ugye 2006 után annyira nem serénykedtek megtalálni a fő felelősöket sem.


fo_utca_katonai-fougyeszseg_0.jpg


Nekem amugy sosem volt tiszta, minek kellett egy negyedik szintet beiktatni ahelyett, hogy bovitettek volna torvenyszekeket (ez volt a megyei birosagi szint korabban, ugye?)

Valószínűleg hagyománytisztelet (elvégre ez a régi magyar rendszer, megnevezés), illetve tehermentesítési értelme ténylegesen volt. Vannak ügyek, amik eleve a Törvényszéken (ez a régi-új megyei) indulnak ügytípus vagy érték (alapból pl. 30+ millió+ ügyérték fölött), ezek már eleve az LB/Kúriára mentek fellebbvitelre, ott pedig várhattál a sorodra. Így most van beiktatva 5 regionális Ítélőtábla, ami tehermentesíti a sima fellebbezések során a Kúriát, így ez utóbbi már szinte csak a rendkívüli jogorvoslatokkal (felülvizsgálatokkal) foglalkozik a másodfok felett, egy eleve korlátozottabb megengedhetőségi körben.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 648
55 277
113
Azért a németek sem annyira woke-ok, mint azt a médiában hozzák. :)
Próbálok pénzt bedobni a parkoló automatába Weimarban. A két érme kiesik, újra meg újra. Mellettem ál egy városi munkás narancssárga ruhában és nézi próbàlkozásaimat.
Mondja:
Szeszélyes (zickig..).
Én:Biztos nőnemű.
Ő:Igen, nem szereti, ha túl sokat dugnak be neki egyszerre.
Aztán tőle bevette a pénzem.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Azért a németek sem annyira woke-ok, mint azt a médiában hozzák. :)
Próbálok pénzt bedobni a parkoló automatába Weimarban. A két érme kiesik, újra meg újra. Mellettem ál egy városi munkás narancssárga ruhában és nézi próbàlkozásaimat.
Mondja:
Szeszélyes (zickig..).
Én:Biztos nőnemű.
Ő:Igen, nem szereti, ha túl sokat dugnak be neki egyszerre.
Aztán tőle bevette a pénzem.
Hagyjuk a németeket. Tegnap addig emlegettem, még ma megjelent egy bajor.
Hát, érzem én a német nyelvtanítás hiányosságát a Willi Froggal, meg a Zirkus Zimpanellivel, mikor a népfelkelőt kellene elmagyarázni, miközben a 'tolmácsnak' sincs fingja róla.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Hagyjuk a németeket. Tegnap addig emlegettem, még ma megjelent egy bajor.
Hát, érzem én a német nyelvtanítás hiányosságát a Willi Froggal, meg a Zirkus Zimpanellivel, mikor a népfelkelőt kellene elmagyarázni, miközben a 'tolmácsnak' sincs fingja róla.
Ilyenkor talán érdemes visszamenni a gyökerekhez: inszurgens-ből kihozni vmit pl?
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Akkor meg minek akarsz egy némettel a népfelkelésről beszélgetni :D
Akar a franc. A temetőbe mentünk ki más okból és ott álltunk az I. vh-s síroknál és megállapítottuk, hogy milyen fiatalok és rá van írva a sírokra, hogy népfelkelő. (A többségnél.)

Most a gyerek tanul németül és újfent megállapítottam, hogy olyan hülye dolgokat tanulnak ma is -magántanárnál is, amik elég kicsi valószínűséggel fognak előjönni, mint beszédtéma; miközben sokkal hétköznapibb, életszerűbb dolgokat meg nem tanulnak. De tényleg, indokolja már meg valaki, hogy miért kell pl. a tarajossülről tanulni német nyelvleckében, alap nyelvtudáshoz?
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Akar a franc. A temetőbe mentünk ki más okból és ott álltunk az I. vh-s síroknál és megállapítottuk, hogy milyen fiatalok és rá van írva a sírokra, hogy népfelkelő. (A többségnél.)

Most a gyerek tanul németül és újfent megállapítottam, hogy olyan hülye dolgokat tanulnak ma is -magántanárnál is, amik elég kicsi valószínűséggel fognak előjönni, mint beszédtéma; miközben sokkal hétköznapibb, életszerűbb dolgokat meg nem tanulnak. De tényleg, indokolja már meg valaki, hogy miért kell pl. a tarajossülről tanulni német nyelvleckében, alap nyelvtudáshoz?
Míg a népfelkelést meg bezzeg nem tudja :d
Egyébként nem landsturm? Vmi ilyen rémlik, vagy az az ottani honvéd volt? Fassetudja
 
Status
Not open for further replies.