Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Ja, és a "Sturm"-nak van még egy jelentése: murci (aki nem ismerné, félig megerjedt must).Persze, nyilván le lehet vezetni és megvan a maga logikája is a dolognak; csak ha tükörfordításban nézzük akkor elég érdekes eredményt kapunk.
Végülis az is rohammal végződik.Ja, és a "Sturm"-nak van még egy jelentése: murci (aki nem ismerné, félig megerjedt must).
Imádom.Ja, és a "Sturm"-nak van még egy jelentése: murci (aki nem ismerné, félig megerjedt must).
Sturm und drangSőt, volt Der Sturm nevű modernista újság is.
Persze... Nyomor. Hasonló módon élek, csak mivel az 1ha nincs, ez ért dolgozom. A nyolcadmaga az apu;anyu+6 gyerek? Mert akkor az annyira nem tűnik vésznek. Mi volt a gond?Hát,öregapám,a 7szilvafás nemesi csemete,ki kemény 7 kataszteri holdas nemesi birtokon nőt fel nyolcadmagával-nagyon kemény keresetlen szavakkal küldene el melegebb éghajlatra,hogy élj úgy Te.Majd megtudnábd,hogy milyen szép élet volt is az a "tisztes szegénység".Nyomor,az volt.
Nyolcadmagával nőt föl,vagyis nyolc gyerek.Persze... Nyomor. Hasonló módon élek, csak mivel az 1ha nincs, ez ért dolgozom. A nyolcadmaga az apu;anyu+6 gyerek? Mert akkor az annyira nem tűnik vésznek. Mi volt a gond?
Az, hogy mennyi a terület még nem adja meg automatikusan, hogy mekkora az eltartóképessége. De ugye régen csak ebből kellett a mindennapi megélhetés mellett az igaerőt megoldani, a gyerek tanulását, a vagyon, egészség és életbiztosítást, az adót, a nyugdíjalapot megteremteni; sokszor a nullából vagy a semmiből indulva.Persze... Nyomor. Hasonló módon élek, csak mivel az 1ha nincs, ez ért dolgozom. A nyolcadmaga az apu;anyu+6 gyerek? Mert akkor az annyira nem tűnik vésznek. Mi volt a gond?
nem hát, Rákosi atyátok kitalálta, és azóta is ezt szajkózzátok.És nem véletlenül hivták az akkor 7miliós Mo-ot a 3 millió koldus országának.
Ez már a rákosi kor előtt is ismert volt; ugye a népi írók munkájából (akik persze valamelyest részben akár vádolhatók is lehetnek mai értelemben baloldalisággal -ami inkább szociális indíttatású volt és többség elég hamar félre lett állítva 47 után) elég jól meg lehet ismerni a két háború közti szegényparaszti, zsellér világot.nem hát, Rákosi atyátok kitalálta, és azóta is ezt szajkózzátok.
Elösször is-a Te atyád Rákosi.nem hát, Rákosi atyátok kitalálta, és azóta is ezt szajkózzátok.
Azért ez sem teljesen igaz. Alapvetően Te a zsellérséget is belesorolod szerintem a parasztságba; azonban a kettő nem egy és ugyan az. De még a zsellérségből és szegénységből is ki lehetett törni, akár még nadrágos emberségig is. Tehát még ez sem predesztinálta az ember életét; nyilván nagyobb akaraterő, tudatosság, szerencse, vagy kurázsi kellett hozzá.az átlag magyar parszt bizony szegény volt,mint a templom egere
Te ismételgeted a hazugságait.Elösször is-a Te atyád Rákosi.
Azután meg már Horthy hazaáruló seggedtengernagy idején úgy hivták.Mert az volt a valóság,hogy az átlag magyar parszt bizony szegény volt,mint a templom egere.
A Horthy korszakra egyáltalán nem volt jellemző a kivándorlás.Nyilván ez is oka volt, hogy sokan kivándoroltak a jobb élet reményében.
Mármint hol lettek félre állítva? A ma ünnepelt szerzőik, hamar csatlakoztak a kommunista párthoz, és büszkén vallották magukat Rákosi hívének.kik persze valamelyest részben akár vádolhatók is lehetnek mai értelemben baloldalisággal -ami inkább szociális indíttatású volt és többség elég hamar félre lett állítva 47 után
Igen,helyesebb lett volna a vidék/falu népéről irni.Azért ez sem teljesen igaz. Alapvetően Te a zsellérséget is belesorolod szerintem a parasztságba; azonban a kettő nem egy és ugyan az. De még a zsellérségből és szegénységből is ki lehetett törni, akár még nadrágos emberségig is. Tehát még ez sem predesztinálta az ember életét; nyilván nagyobb akaraterő, tudatosság, szerencse, vagy kurázsi kellett hozzá.
Ugyan ez igaz a kis birtokon való gazdálkodásra is, abból is lehetett ilyen és olyan szintű jövedelmet előállítani ugyan azon környezeti adottságok mellett is.
Igen, ez így utólag összemosódott a hozzászólásomban, a falukutatókra íródott a Horthy korszak. Bár akkor is sokan mentek például Németországba gyárakba dolgozni, de igazad van, a nagy kivándorlási hullám addigra lezajlott.A Horthy korszakra egyáltalán nem volt jellemző a kivándorlás.
Össze vannak mosva a korban jobban elváló társadalmi csoportok, (cseléd), zsellér, házas-zsellér, (tanyabérlő) és utána a földdel rendelkező parasztság 3-4-5 szintű további tagozódása. A zsellérnek nem volt általában semmilyen földbirtoka, a házasnak esetleg hát és mai fogalommal élve kb. konyhakert. Tehát minden zsellér szegény. De még ezután is olyan szegényparaszti réteg következik, akiknek olyan szintű törpebirtokaik voltak, ami az alapvető életfeltételnek sem nagyon tettek eleget, ezért még ők is rá voltak szorulva a napszámosságra; majd csak őket követte az a réteg, aki már a létfeltételt meg tudta teremteni, de a létbiztonság fenntartása, vagy plusz forrás végett vállalt időszakos, napszámos, vagy egyéb bérmunkát.Mert általában még a Horthy korszakkal kritikusabb nem kommunista részük esetében is, a szegény zsellér az, akinek napszámba kell járnia, hogy megéljen.
Egy része igen. Pl. Kodolányi, Féja, Németh, Illyés sem voltak a korszak (47-53 között főleg) feltétlen kedvencei. Érdekes, hogy elmondható, hogy a népi írók közül a kevésbé jó tollúak álltak közel a rákosi által fémjelzett időszakhoz, azonban ez két oldalú, mert a hatalom ezzel is legitimálta magát és igazából felhasználta őket (nem mentegetésből, mert sokan éltek a lehetőséggel). Tehát, hogy Rákosinak mennyire voltak hívei az sok esetben egyénileg értékelendő. Azt nem tagadom, hogy általában erős (mai értelemben vett) baloldali beállítottságú írókról beszélünk és például a keresztén/keresztyén-szocialista vonalról például kevesebb írói munkásság maradt fenn az átélt történelmi kor/korok miatt is.Mármint hol lettek félre állítva? A ma ünnepelt szerzőik, hamar csatlakoztak a kommunista párthoz, és büszkén vallották magukat Rákosi hívének.
Mint sokszor, úgy itt is azért ez is árnyaltabb.Akkoriban még nem volt meg az a kommunikációs szállitási kapacitás,ami ma megvan.Akkoriban nem volt meg az az agrotechnika,ami ma megvan.Traktorja egyedül a grófi uradalomnak (Hofherr,cséplőgépje is csak az uradalomnak) volt,többieknek lófogatú eke járt.Se műtrágya,se modern növényvédő szerek (rézgálic,bordói lé,bagófözet,ez volt),se hütött tartályos tejbegyűjtő gépkocsi.