Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Ha pedig nem tudsz oroszul - és nem is törekszel legalább megtanulni - akkor mondjuk mi lenne, ha olyan idegen forrásokból vállalnád a hírek hozatalát, amely nyelven értesz is?
haubagoi
Ha az ilyen kereseiddel lenullazod ezeket a forrasokat akkor az a minimum, hogy hozol jobbat helyette. Jani22 sem linkelne igy ezeket, ha masok megtennek helyette perfekt orosz nyelvismerettel. (Most eppen nem talalom azt a kopasz baglyos kepet, hogy nyomatekot adjak a szavaimnak... :))
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
haubagoi
Ha az ilyen kereseiddel lenullazod ezeket a forrasokat akkor az a minimum, hogy hozol jobbat helyette. Jani22 sem linkelne igy ezeket, ha masok megtennek helyette perfekt orosz nyelvismerettel. (Most eppen nem talalom azt a kopasz baglyos kepet, hogy nyomatekot adjak a szavaimnak... :))

Figyelj zeal,

1) mi annak a hozzáadott értéke, hogy valaki elmegy egy YouTube csatornára (pl. az orosz védelmi minisztériuméra), megnézi, hogy van-e 1 napnál/hétnél/hónapnál frissebb videó, majd ha van - és elég látványos - akkor bevágja a címét egy Google fordítóba, majd az egészet, úgy ahogy van, nyersen, megosztja?
Természetesen van valamennyi hozzáadott értéke, de nem sok!

2) Én úgy gondolom, hogy ahogy molnibalage topic műszaki topikjaiban alapkövetelmény (lenne) a fizika ismerete, úgy a BIZTPOL-osoktól pedig elvárható lenne legalább 3 idegen nyelv ismerete.
A BIZTPOL nagyon hasonló a diplomáciához, alapvetően országok/nemzetközi szereplők közötti szövetségekről, fenyegetésekről szól, és a hírforrások nagyrésze is idegen nyelvű. Ezért gondolom, hogy nálunk a BIZTPOL topikokban pedig legyen 3 idegen nyelv (legalább alapfokú) ismerete a cél!
Én magam is ehhez igyekszem tartani!

3) Zavar az önkritika hiánya is. Ha valaki még alapfokon sem tud oroszul (nem perfektül, hanem alapfokon se!), akkor miért gondolja úgy, hogy neki pont orosz nyelvterületről kellene híreket megosztania? Hozzáteszem, megintcsak nem az zavar, hogy nem tud perfektül oroszul (én sem tudok!), hanem az, hogy emellett még megtanulni sem hajlandó: ha valaki kijavítja, figyelmezteti, akkor megsértődik. Nézd, engem nem zavar, de így soha nem fog tudni magasabb szintre lépni az érdekes képek és videók megosztásánál - amely valahol nagyjából egy gyerek tudásszintje. A BIZTPOL topikok szempontjából nézve pedig mindjárt másabb lenne ezen topikok megítélése, ha úgy gondolnánk magunkra, mint diplomata szakemberekre, azzal az igényességgel, hogy előbb-utóbb vállaljuk, hogy 3 idegen nyelven megtanulunk és értő módon posztolunk híreket.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
haubagoi

1, Nem egy csatornara megy fel, hanem rengetegre. Oroszra, ukranra, angolra, nemetre, arabra, kurdra, pastura stb. Nem tehetunk rola, hogy Anglia es az usa kozott megint elnapoltak a haborut. :) Pedig akkor megkaphatnad a szepen forditott linkeket. Ha holnap a franciak es a spanyolok vesznenek ossze akkor megint csak bajban lennenk, de akkor teged sem zavarna a guglis fordito. Az orosz nyelvvel is csak igy vannak masok.
2, Mifele fizikarol beszelsz, a Newtonirol? Akkor inkabb meg se szolaljon technikai temaban senki sem. Hol van az anyagismeret, a relativitas-elmelet, az informatikai alapok, a mikroelektronika, a radiotechnika stb, stb? Szerintem nem kell a kovetelmenyekkel tulzasokba esni.
3, Szerintem sokan vagyunk akik szivesen megtanulnank oroszul, de vannak mas prioritasok az emberek eleteben. Ezeket a prioritasokat nem a te elvarasaid alakitjak. Persze ha nagyon idegesito leszel, akkor paran biztos elobbre hozzak az orosz nyelv megtanulasat. :p
 
  • Tetszik
Reactions: jani22 and wolfram

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
haubagoi

1, Nem egy csatornara megy fel, hanem rengetegre. Oroszra, ukranra, angolra, nemetre, arabra, kurdra, pastura stb. Nem tehetunk rola, hogy Anglia es az usa kozott megint elnapoltak a haborut. :) Pedig akkor megkaphatnad a szepen forditott linkeket. Ha holnap a franciak es a spanyolok vesznenek ossze akkor megint csak bajban lennenk, de akkor teged sem zavarna a guglis fordito. Az orosz nyelvvel is csak igy vannak masok.
2, Mifele fizikarol beszelsz, a Newtonirol? Akkor inkabb meg se szolaljon technikai temaban senki sem. Hol van az anyagismeret, a relativitas-elmelet, az informatikai alapok, a mikroelektronika, a radiotechnika stb, stb? Szerintem nem kell a kovetelmenyekkel tulzasokba esni.
3, Szerintem sokan vagyunk akik szivesen megtanulnank oroszul, de vannak mas prioritasok az emberek eleteben. Ezeket a prioritasokat nem a te elvarasaid alakitjak. Persze ha nagyon idegesito leszel, akkor paran biztos elobbre hozzak az orosz nyelv megtanulasat. :p

1) Na ezért abban ne legyél olyan biztos, hogy francia-spanyol viszonylatban nem lehet összefutni velem :)
2) molnibalage elvárja az alapszintű fizikai ismereteket azokban a témákban, amelyhez ő aktívan hozzászól - és joggal
3) valahogy hasonlóan nem ártana törekedni a BIZTPOL topikok szintjének növelésére a nyelvismeret bővítésével - ezek nem az én elvárásaim, hanem szerintem ez joggal elvárható mindenkitől, aki a diplomácia-biztonságpolitikai vonalon mozog (akár hobbiból is)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 842
113
Hóbagoly

"2) Én úgy gondolom, hogy ahogy molnibalage topic műszaki topikjaiban alapkövetelmény (lenne) a fizika ismerete, úgy a BIZTPOL-osoktól pedig elvárható lenne legalább 3 idegen nyelv ismerete. "

Miért nem máris 8 nyelven ??? Ekkora f@szságot rég olvastam ezen a fórumon, pedig már jó ideje itt vagyok.
Csak kiegészítésként elmondom, hogy azoknak akik egyetemen "Nemzetközi kapcsolatok szakon" (értsd. diplomata) végeznek, nekik két nyelv ismerete kötelező, ebből az egyik felsőfokú szinten.
Ehhez képest te előállsz ezzel a butasággal, hogy aki itt a biztpolba ír az tudjon 3 nyelven legalább... Honnan jönnek a fejedbe az ilyen gondolatok ? :)

Abba meg már bele se megyek, hogy mi számít valódi nyelvtudásnak, vagy, hogy az hogy érted a szavakat nem egyenlő azzal, hogy érted a szöveget meg a mögöttes tartalmat is.
Példa a való életből:
Egyetemen anno csoportban dolgoztunk és hibás volt az angol szöveg. Csoportomban lévő, angolt felső fokon beszélő csajszit nem tudtam meggyőzni arról, hogy bizony felcserélték a szövegben a hangradar és az UHF rádió funkcióját. Ő tudott jobban angolul, én meg szimplán tudtam, hogy melyik eszköz mire való.... Ennyit az önmagában álló nyelvtudásról...

Szóval kérlek ne terrorizáld virtuálisan Jani22-őt, se mást! Nekik is joguk van itt lenni, meg nekik is joguk van információt megosztani. Szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: jani22 and wolfram

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
2) molnibalage elvárja az alapszintű fizikai ismereteket azokban a témákban, amelyhez ő aktívan hozzászól - és joggal


Az "alapszintű fizikai ismeretek" minden olyan ember felé igény lehet, akik az annyira a fizikára építő témákhoz szólnak hozzá, mint a haditechnika (TECHNIKA, benne van a nevében is). Az orosz nyelv ismerete marginális jelentőségű, bár szerintem hasznos (sajnos nekem pl. nagyon szar a "nyelvérzékem") lenne. De nem várható el mindenkitől. :)
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
2) Én úgy gondolom, hogy ahogy molnibalage topic műszaki topikjaiban alapkövetelmény (lenne) a fizika ismerete, úgy a BIZTPOL-osoktól pedig elvárható lenne legalább 3 idegen nyelv ismerete.

Legutóbb boki húzott fel annyira, hogy vettem egy orosz nyelvkönyvet. Most már nekiállok tanulni is :D
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 940
113
Úgy érzem, hogy a magyar átlagot jóval meghaladja a műszaki végzettségem. Mondjuk 10,5 évig tanultam oroszul is, de ezt hagyjuk.

Még1*, csak fel szerettem volna hívni Nektek az újra a figyelmet. Ha valaki búvárkodni akar a témában tegye meg magának, vagy hasznos hozásszólással a Közösséget tájékoztassa.

Egyébként meg nem kívánok magyarázkodni olyanoknak, akik csak a hecc kedvéért beszólnak, és valószínűleg tetszelegnek maguk előtt, hogy milyen jó fej vagyok. :p


Köszönöm azoknak, akik kiálltak mellettem. :):)

Igyekszek visszafogni magamat, de akkor sem vagyok hajlandó x nyelvről magyarosítani. A Goggle fordítását csak és kizárólagosan figyelem felhívásnak szántam.


Hóbagoly és társainak javaslom, hogy kezdeményezzék a kitiltásomat.

A jelzett sértődésemet vesd össze, arrogáns hozzászólásaiddal.

Ha válaszolsz, legyen építő jellegű, még ha kritikát is tartalmaz.

Részemről befejeztem a témádat.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 762
113
Nem àrtana néha arra gondolni, hogy ez egy amatör forum, még ha vannak is esetleg, akik nem igy gondoljàk.. Mind a haditechnikai, mind a biztonsàgpolitikai oldalon. Ez nem is baj. Nyugodtan lehetne a dolgokat könnyebben, egy kis humorral venni nèha. Szerintem.
Jani, csak kivàncsisàgbòl kèrdem: Mit lehet az orosz ( vagy màs nyelven..) 10,5 évig tanulni ? A nyelven, nem a nyelvèszeten, irodalmon...
 
  • Tetszik
Reactions: jani22

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 762
113
Fura egy cikk. Azt írja, négy vezető beosztású felső vezető felmondott a külügyminisztériumban, mert nem akarnak Trump politikájában részt venni. Egyiket január végén nyugdíjazzák, a három másik meg más beosztást kap a minisztériumban.
Pontosan. Ill. megelözték a felmondàssal, hogy kirugjàk öket....
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 762
113
Értem. Akkor ezen logika mentén az összes szovjet vadászgép egy rakás szar, mert hülyére pofozták mindegyiket. Minek nézni a körülményeket. Lelőtték mind. Tehát szar.
Hàt, van benne valami :)
De ezt csak akkor fogjuk megtudni, ha az US és Oo összeakassza a bajuszàt.
Az ami elnökin a titànok összecsaptak és az az "idiòta" gyözott. Akit kinevettek, eselytelennek tartottak a "szakèrtök", akinek a budgetje csak fele annyi volt mint Clintonnének stb. Magyarul a " szar orosz gép nyert".
Tudom, hogy ragaszkodsz ahhoz, hogy tied legyen az utolsò szò, szòval vàrom a vàlaszod.:)
Reszemröl ennyi. Èrtsünk egyet abban, hogy nem èrtunk egyet :)
 
A

altx

Guest
na most olvasom, az aple azt tervezi hogy trump politikaja miat viszatelepiti a termelest kinabol.
mivel a atelepites meg az amcsi munkaberek miat vesztesegbe volnanak, ugy gondoljak hogy megemelik az uj iphone arat 200 dollcsival.

es biztosak benne hogy igy is bum lesz es mindenki azt akarja majd megvenni :p
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
na most olvasom, az aple azt tervezi hogy trump politikaja miat viszatelepiti a termelest kinabol.
mivel a atelepites meg az amcsi munkaberek miat vesztesegbe volnanak, ugy gondoljak hogy megemelik az uj iphone arat 200 dollcsival.

es biztosak benne hogy igy is bum lesz es mindenki azt akarja majd megvenni :p

Akkor Trump politikája bevállni látszik. Amúgy az enyhe túlzás, hogy a magasabb bérek miatt veszteséges lenne a termelés... Az Apple hatalmas haszonkulccsal dolgozik.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
haubagoi
Ne felejtsd el, mi nem vagyunk "BIZTPOL-osok", ergo nem kötelező min 3 (+ akárhány) nyelven beszélnünk, de attól még van akiket érdekel a biztonságpolitikai téma (is).
 
  • Tetszik
Reactions: jani22

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Úgy érzem, hogy a magyar átlagot jóval meghaladja a műszaki végzettségem. Mondjuk 10,5 évig tanultam oroszul is, de ezt hagyjuk.
Még1*, csak fel szerettem volna hívni Nektek az újra a figyelmet. Ha valaki búvárkodni akar a témában tegye meg magának, vagy hasznos hozásszólással a Közösséget tájékoztassa.
Egyébként meg nem kívánok magyarázkodni olyanoknak, akik csak a hecc kedvéért beszólnak, és valószínűleg tetszelegnek maguk előtt, hogy milyen jó fej vagyok. :p
Köszönöm azoknak, akik kiálltak mellettem. :):)
Igyekszek visszafogni magamat, de akkor sem vagyok hajlandó x nyelvről magyarosítani. A Goggle fordítását csak és kizárólagosan figyelem felhívásnak szántam.
Hóbagoly és társainak javaslom, hogy kezdeményezzék a kitiltásomat.
A jelzett sértődésemet vesd össze, arrogáns hozzászólásaiddal.
Ha válaszolsz, legyen építő jellegű, még ha kritikát is tartalmaz.
Részemről befejeztem a témádat.

Jani22 - ne legyél már buta! Semmi bajom veled, a fordításra vonatkozó dolgok nem a személyed ellen irányulnak!!! Ebből egyedül csak te csinálsz háborúskodást azzal, hogy dacos módon megsértődsz és igyekszel magad mellé állítani minél több fórumozót, mondván, hogy téged támadnak ("Köszönöm azoknak, akik kiálltak mellettem.", "kezdeményezzék a kitiltásomat" és hasonlók) !!! Nem kell kiállni MELLETED, mert NEM TÉGED támadlak, hanem tettem egy észrevételt, hogy szerintem mi a zavaró abban, ahogy "fordítasz" és az miért hiba, ahogy csinálod. Ennyi.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
MINDENKINEK: a 3 nyelv ismerete, amit írtam, NEM KÖTELEZŐ, ez egy belső elvárás lehet SAJÁT MAGUNKKAL SZEMBEN, egy cél.
Nem kell 3 nyelven beszélnie annak, aki a BIZTPOL-ba írni akar, és NEM KÖVETELEM meg ezt senkitől.
Annyit viszont igenis mondanék, hogy ha valaki egy adott nyelvterületről hoz / fordít híreket, akkor legyen már annyira igényes, hogy igyekszik az adott nyelvet megtanulni !!!

Megj.: továbbra is fenntartom, hogy 3 nyelv ismerete diplomácia/nemzetközi kapcsolatok/biztpolnál MINIMUM SZINT. Ld. Nógrádi György is tud 1. németül 2. oroszul 3. angolul. Úgylehet még több nyelven is. Ha belegondoltok, 3 nyelv nem sok. Miért? Az 1. máris az angol. Ha amerikai-orosz viszonylat (2. hidegháború) meghatározó számunkra, akkor evidens, hogy a 2. nyelv az orosz. És még lehet egy 3., pl. német, vagy egy szomszédos ország nyelve. Aki mondjuk felvidéki magyar, az máris tud szlovákul, vagy aki erdélyi, az románul. stb. És akkor már meg is van a 3.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Az "alapszintű fizikai ismeretek" minden olyan ember felé igény lehet, akik az annyira a fizikára építő témákhoz szólnak hozzá, mint a haditechnika (TECHNIKA, benne van a nevében is). Az orosz nyelv ismerete marginális jelentőségű, bár szerintem hasznos (sajnos nekem pl. nagyon szar a "nyelvérzékem") lenne. De nem várható el mindenkitől. :)

Kivéve, ha valaki önszántából azt a feladatot vállalja magára, hogy oroszból "fordít" híreket. Akkor azért nem marginális jelentőségű lenne, szerintem.
 
A

altx

Guest
Akkor Trump politikája bevállni látszik. Amúgy az enyhe túlzás, hogy a magasabb bérek miatt veszteséges lenne a termelés... Az Apple hatalmas haszonkulccsal dolgozik.

es ha nem akar lemondani a haszonrol, akor fel kell hogy emelje az arakat ahogyan tervezi is csinalni.
azert nem keves az a 200 dolcsi emeles...
mar igy sem nem az iphone no1 a piacon. a kinai olcsobb cucok amelyek tobbet tudnak tole igy is kiszoritjak.
igy csak sajat terdukbe lonek, ki a franc fizet +200 dolcsit csak azert mert alma van a telefon hatuljan?



haubagoly...
te mennyi nyelvet tudsz? van valami hatalmas nagy tudasod az elet minden fontosabb teruleterol hogy igy irj?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
haubagoly...
te mennyi nyelvet tudsz? van valami hatalmas nagy tudasod az elet minden fontosabb teruleterol hogy igy irj?

3+ nyelven. Angol felső, német közép. Oroszul autoditakta úton tanulok. Alapszinten tudok még franciául és spanyolul.

"van valami hatalmas nagy tudasod az elet minden fontosabb teruleterol hogy igy irj?"

Miért, hogy írok?

Pici history arról, miről vesztünk össze Jani22-vel:

1. Jani22 leírta ezt a mondatot "Útmutató 100-méteres pontonhíd komp a befagyott folyón Oka".

2. Válaszoltam: "Útmutató :D?"

3. Jani22 like-olta, mert nincs önkritikája. Nem értette mire céloztam.

4. Ezért kifejtettem: 1) Nem útmutató. 2) a kifejezés azt jelenti, hogy "ponton átkelő/híd vetése". 3) "befagyott folyón Oka" - ha magyarok vagyunk, ne írjunk már le ilyent! meddig tartott volna átírni: "a befagyott Oka folyón".

5. Erre ezt Jani22 személye elleni támadásnak vette, mondta, hogy neki erre nincs idegrendszere, és jött segítséget kérni ide a Beszélgetőre.

Ennyi a történet.

Én még annyit tettem hozzá, hogy aki azt vállalja magára, hogy oroszból fordít / hoz híreket, az legyen már - saját BELSŐ késztetésétől - annyira igényes és önkritikus, hogy legalább igyekszik megtanulni azt a nyelvet, amilyen nyelvterületről a hírt hozza.

Erre jöttek a válaszok, hogy ez nem lehet elvárás, hogy beszélje az adott nyelvet. Erre mondtam, hogy dehogynem. Diplomácia/Biztpol vonalon szerintem a 3 nyelv ismerete is elvárás lehetne.

Aztán elszabadultak az indulatok, mert a fórumozók többsége itt kapcsolódott be a beszélgetésbe, hogy a szemét hóbagoly elő akarja írni nekünk, hogy csak akkor írhatunk a BIZTPOL topikokba, ha 3 nyelven beszélünk. De az előzményeket ld. előbb.