Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.
M

molnibalage

Guest
Az utóbbi napokban elgondolkoztam azon, hogy mennyire elkoptatott lett az áttörés és disztruptív technológia és mennyi minden szarra használják, amikor az elmúlt 250 évből talán egy tucat ilyen tudok mondani, minden más csak azok alkalmazása vagy cizellálása. Ehhez képest ma mindig majd "jön az áttörés". Arra, hogy lesz egy jobb akksi. Az nálam nem áttörés...
  • védőoltás,
    Enélkül ma is hullana az emberiség, van ahol még most is, olyan betegségeket gyűr le ezek után maga az emberi immundrendszer, amire enélkül nem vagy borzalmasan rosszul lenne csak képes.

  • antibiotikum,
    Banális dolgokba bele lehetett hali mai szemmel (sikerült is jól túlhasználni...)

  • gőzgép,
    Végre nem az emberi teljesítménysűrűség volt a limit, hanem szélkerék és vízkerékhez képest sokkal nagyobb teljesítmény volt elérhető és nem kellett se szél, se víz, sokkal földrajzilag függetlenebb volt az alkalmazása és tervezhetőbb. Lényegében emiatt tűnt el a rabszolgaság egyes helyeken, mert a gőzgép olcsóbb volt, mint a rabszolga fajlagosan...

  • belső égésű motor,
    Szép szép, a gőzgép, de valami kompaktabb és a kisebb léptékű alkalmazáshoz is szükséges meghajtás volt szükséges, mert nem minden lehet gőzmozdony méretű... Konkrétan a repülést is ezt tette lehetővé és a nag léptékű közúti közlekedést

  • gázturbina,
    A repülés mai formában elképzelhetetlen lenne nélküle, és úgy tűnik a közeljövőben az energetika is nagyon erre fog alapozni. A CCGT erőművek hatásfoka 60% felett van. Ha Bp mellé ma épülne egy 500MW erőmű, akkor városfűtéssel kihasználva a hulladékhő nagyját ez akár 85% is lehetne...

  • atomenergia,
    Az első olyan energiaforrás, ami fosszilis tüzelőanyag nélkül is működik, a teljesítménysűrűsége megfelelő és tervezhető vele a termelés, mert nem függ az időjárástól sem. A vízienergiát korábban ismertük, tehát a völgyzáró gátban semmi új nincs, csak nagyobb...

  • integrált áramkörök és tranzisztor,
    Ezt nem kell magyarázni.

  • villamosság
    Ezt szerintem nem kell magyarázni.

  • elektromos energia tárolása,
    Még ha borzalmas energiasűrűséggel és drágán, de lényegében ez tette lehetővé, hogy egyes elektromos energiát használó berendezéseket lehessen a hálózattól függetlenül is használni.

  • rakéta hajtómű
    Enélkül nincs sem űrutazás,műholdak, sem a mai értelemben vett haditechnika sem.

  • vezetékes és vezeték nélküli kommunikáció,
    Ezt nem akartam szétbontani, a lényeg az, hogy ezek előtt kb. egy futár a lovon és a postagalamb volt leggyorsabb kommunikáció. Az olyan egyedi dolgokat, mint a fénnyel egymásnak jelző állomások, azok marginális lefedettsége és költsége miatt az én szememben nem számítanak. Ezzel terjedhetett az információ olyan sebességgel, mint előtte soha. A korábbiakhoz képest valós időben volt tervezhető akár még a transzatlanti kereskedelem is.

  • idő mérése pontosan
    Ez előtt nem lehetett tervezve termelni, mert az idő mindenkinek más volt mindenhol. Ez talán határeset, mert az első tengerészeti kronométer ipari forradalom előtt volt, de az, hogy mindenkinek legyen pontos órája vagy legalább máshonnan idő adata, az azért odébb volt.

És, kb. ennyi. Minden más ezekre fejlesztett "alkalmazás".
Minden létezett már az ipari forradalom előtt. Volt optika, volt fémmegmunkálás, írás, nyomtatást, stb. Tehát hiába tart ma fényévekkel előbb a kohászat, mint 200 éve, magát az alapelvet már nagyon, nagyon, nagyon régen ismerte az emberiség.

Vagy pl. azt én nem nevezem áttörésnek, hogy valaki összepárosítja a vezeték nélküli komm + számítógépet és lesz okostelefon. Vagy, hogy ír valaki esz szoftvert egy hardverre. Ezek már alkalmazások cizellálva.
A fentiek olyan alap dolgokat tettek lehetővé, amit előtte semmi. Mondjuk ilyen lenne a fúziós energia.

Kíváncsi vagyok, hogy ki hogyan látja ezt.
 
T

Törölt tag 2822

Guest
Az utóbbi napokban elgondolkoztam azon, hogy mennyire elkoptatott lett az áttörés és disztruptív technológia és mennyi minden szarra használják, amikor az elmúlt 250 évből talán egy tucat ilyen tudok mondani, minden más csak azok alkalmazása vagy cizellálása. Ehhez képest ma mindig majd "jön az áttörés". Arra, hogy lesz egy jobb akksi. Az nálam nem áttörés...
  • védőoltás,
    Enélkül ma is hullana az emberiség, van ahol még most is, olyan betegségeket gyűr le ezek után maga az emberi immundrendszer, amire enélkül nem vagy borzalmasan rosszul lenne csak képes.

  • antibiotikum,
    Banális dolgokba bele lehetett hali mai szemmel (sikerült is jól túlhasználni...)

  • gőzgép,
    Végre nem az emberi teljesítménysűrűség volt a limit, hanem szélkerék és vízkerékhez képest sokkal nagyobb teljesítmény volt elérhető és nem kellett se szél, se víz, sokkal földrajzilag függetlenebb volt az alkalmazása és tervezhetőbb. Lényegében emiatt tűnt el a rabszolgaság egyes helyeken, mert a gőzgép olcsóbb volt, mint a rabszolga fajlagosan...

  • belső égésű motor,
    Szép szép, a gőzgép, de valami kompaktabb és a kisebb léptékű alkalmazáshoz is szükséges meghajtás volt szükséges, mert nem minden lehet gőzmozdony méretű... Konkrétan a repülést is ezt tette lehetővé és a nag léptékű közúti közlekedést

  • gázturbina,
    A repülés mai formában elképzelhetetlen lenne nélküle, és úgy tűnik a közeljövőben az energetika is nagyon erre fog alapozni. A CCGT erőművek hatásfoka 60% felett van. Ha Bp mellé ma épülne egy 500MW erőmű, akkor városfűtéssel kihasználva a hulladékhő nagyját ez akár 85% is lehetne...

  • atomenergia,
    Az első olyan energiaforrás, ami fosszilis tüzelőanyag nélkül is működik, a teljesítménysűrűsége megfelelő és tervezhető vele a termelés, mert nem függ az időjárástól sem. A vízienergiát korábban ismertük, tehát a völgyzáró gátban semmi új nincs, csak nagyobb...

  • integrált áramkörök és tranzisztor,
    Ezt nem kell magyarázni.

  • villamosság
    Ezt szerintem nem kell magyarázni.

  • elektromos energia tárolása,
    Még ha borzalmas energiasűrűséggel és drágán, de lényegében ez tette lehetővé, hogy egyes elektromos energiát használó berendezéseket lehessen a hálózattól függetlenül is használni.

  • rakéta hajtómű
    Enélkül nincs sem űrutazás,műholdak, sem a mai értelemben vett haditechnika sem.

  • vezetékes és vezeték nélküli kommunikáció,
    Ezt nem akartam szétbontani, a lényeg az, hogy ezek előtt kb. egy futár a lovon és a postagalamb volt leggyorsabb kommunikáció. Az olyan egyedi dolgokat, mint a fénnyel egymásnak jelző állomások, azok marginális lefedettsége és költsége miatt az én szememben nem számítanak. Ezzel terjedhetett az információ olyan sebességgel, mint előtte soha. A korábbiakhoz képest valós időben volt tervezhető akár még a transzatlanti kereskedelem is.

  • idő mérése pontosan
    Ez előtt nem lehetett tervezve termelni, mert az idő mindenkinek más volt mindenhol. Ez talán határeset, mert az első tengerészeti kronométer ipari forradalom előtt volt, de az, hogy mindenkinek legyen pontos órája vagy legalább máshonnan idő adata, az azért odébb volt.

És, kb. ennyi. Minden más ezekre fejlesztett "alkalmazás".
Minden létezett már az ipari forradalom előtt. Volt optika, volt fémmegmunkálás, írás, nyomtatást, stb. Tehát hiába tart ma fényévekkel előbb a kohászat, mint 200 éve, magát az alapelvet már nagyon, nagyon, nagyon régen ismerte az emberiség.

Vagy pl. azt én nem nevezem áttörésnek, hogy valaki összepárosítja a vezeték nélküli komm + számítógépet és lesz okostelefon. Vagy, hogy ír valaki esz szoftvert egy hardverre. Ezek már alkalmazások cizellálva.
A fentiek olyan alap dolgokat tettek lehetővé, amit előtte semmi. Mondjuk ilyen lenne a fúziós energia.

Kíváncsi vagyok, hogy ki hogyan látja ezt.

Egyetértek, de én szétválasztanám azt amit a kommunikációról írtál és, feltételezve, hogy magát a teljes internethálózatot beleértetted, azt én kivenném és nagybetűvel külön írnám.

Nekem is a fúziós energia ugrik be először, hogy mi lehet majd a következő nagy dolog.

Ezen kívül a mesterséges intelligenciát gondolom ami elérhető távolságban van talán még az én életemben, nem azt amit ma annak csúfolnak (persze az is nagyszerű és hasznos), hanem a tényleges öntudattal rendelkező szoftvert akár emberi akár valamilyen alacsonyabb intelligencia szinten.

Olvastam több cikket is arról, hogy a NASA foglakozott/foglalkozik? a térhajtómű gondolatával, és elméleti síkon megvalósíthatónak tartják. Hogy lassú folyamatos fejlődés következtében, vagy egyszer majd egy váratlan felfedezéssel, de szerintem az egyik legfontosabb eredményünk az lesz amikor rövid időn belül nagy távolságokat tudunk leküzdeni a világűrben. Nem nehéz belátni, hogy még mielőtt felélnénk minden tartalékát a bolygónak kifelé kell nézelődnünk.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage
M

molnibalage

Guest
Egyetértek, de én szétválasztanám azt amit a kommunikációról írtál és, feltételezve, hogy magát a teljes internethálózatot beleértetted, azt én kivenném és nagybetűvel külön írnám.

Nekem is a fúziós energia ugrik be először, hogy mi lehet majd a következő nagy dolog.

Ezen kívül a mesterséges intelligenciát gondolom ami elérhető távolságban van talán még az én életemben, nem azt amit ma annak csúfolnak (persze az is nagyszerű és hasznos), hanem a tényleges öntudattal rendelkező szoftvert akár emberi akár valamilyen alacsonyabb intelligencia szinten.

Olvastam több cikket is arról, hogy a NASA foglakozott/foglalkozik? a térhajtómű gondolatával, és elméleti síkon megvalósíthatónak tartják. Hogy lassú folyamatos fejlődés következtében, vagy egyszer majd egy váratlan felfedezéssel, de szerintem az egyik legfontosabb eredményünk az lesz amikor rövid időn belül nagy távolságokat tudunk leküzdeni a világűrben. Nem nehéz belátni, hogy még mielőtt felélnénk minden tartalékát a bolygónak kifelé kell nézelődnünk.
Az Internet a vezetékes és vezeték nélküli komm és integrált áramkör házasítása. Tehát az ALKALMAZÁS tényleg felforgatta a világot, de maga a technológia nem volt új. Csak gyorsabb, jobb.

Ezért van az, hogy első gázturbina és jetlinerek 1960 = luxus a repülés.
Mai turbinák és más 2019 = diákok repkednek, nem luxus.
 
K

kamm

Guest
Az Internet a vezetékes és vezeték nélküli komm és integrált áramkör házasítása. Tehát az ALKALMAZÁS tényleg felforgatta a világot, de maga a technológia nem volt új. Csak gyorsabb, jobb.

Dehogy. :)
Inkabb ne terjeszzunk teves elmeleteket... az egesz a protkollokrol szol, semmi koze a physical layerhez.
Az Arpanet volt ez elso packet-alapu TCP-IP halozat, kozponti (kiloheto) server nelkul.

Nem fogok kisregenyt gepelni, inkabb Google a kovetkezoket:
"transmission control protocol"
"internet protocol"
es olvasd oket at.
Utana "OSI layers" es akkor megerted az egeszet. :)

Utana mar kerdezhetsz. :)
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Dehogy. :)
Inkabb ne terjeszzunk teves elmeleteket... az egesz a protkollokrol szol, semmi koze a physical layerhez.
Az Arpanet volt ez elso packet-alapu TCP-IP halozat, kozponti (kiloheto) server nelkul.

Nem fogok kisregenyt gepelni, inkabb Google a kovetkezoket:
"transmission control protocol"
"internet protocol"
es olvasd oket at.
Utana "OSI layers" es akkor megerted az egeszet. :)

Utana mar kerdezhetsz. :)
Namost én nem akartam hozzászólni, mert számomra 1-2 naponta 1 intellektuális lavina is bőven sok. Igazad van. :) "Az integrált áramkörrel házasság" az már nekem bőven sok volt, mivel az egy általános elv, amit millióféle elektronikai egységnél alkalmaznak. A kommunikációs protokolloknak pedig semmi köze az alkalmazott hardverhez, lehet sugárzott, vezetékes, ezen belül elektromos, optikai, lézer, stb. a továbbítás. A lényege hogy már nem analóg, nincs információ veszteség, mindegy hány erősítő ponton halad át az útja során, 1 db-on vagy egymillión. Egy analóg rendszernél ez egyáltalán nem mindegy.

Amúgy az eszmecserével nincs semmi bajom, "beszélgetni szükséges" az elhíresült hajós mondás után szabadon. :)
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Ugy 22+ eve informatikus vagyok, ezt azért nem hagytam szó nélkül... :)
Én elektronika (is) meg a számítógépben is leturkálok a fizikai lemez nyers adat szintig ha valami nagyon felbosszant, kicsit átírok dolgokat stb... De fémipari szakmáim is vannak. Mindet szeretem. Amúgy jó hogy molnibalage feszegeti ezeket a kérdéseket, de azért ilyen szarvashibákat muszáj javítani benne. Ez persze nem az ő tudásának a megkérdőjelezése, senki nem tudhat mindent a világon, az egy utópia lenne. :)
 
M

molnibalage

Guest
Én elektronika (is) meg a számítógépben is leturkálok a fizikai lemez nyers adat szintig ha valami nagyon felbosszant, kicsit átírok dolgokat stb... De fémipari szakmáim is vannak. Mindet szeretem. Amúgy jó hogy molnibalage feszegeti ezeket a kérdéseket, de azért ilyen szarvashibákat muszáj javítani benne. Ez persze nem az ő tudásának a megkérdőjelezése, senki nem tudhat mindent a világon, az egy utópia lenne. :)
Nem értették meg azt, hogy miről szólt az a rész.

Amúgy az internet előtt is voltak hálózatok? Bizony voltak. Tehát maga az Internet nem volt egy új ötlet. A 70-es években itthon is Ferihegy része volt egynek, aminek 2 sec válaszideje volt az USA-ban levő egy másik géppel is, ha valaki jegyet foglalt.(Kutor László egyik előadásában említette ezt.)

Ez mára gyorsabb, szerteágazóbb lett, de ettől nem lett újabb.
Olcsóbb, gyorsabb, több user --> más funkciók, amiket megérte csinálni. Akkor nem volt üvegszál, de most volt, de ettől ez nem áttörés. A közel valós idejű komm. több adattal lehetséges. Simán csak felfuttatása volt egy iparágnak. Ahogy régen Józsi a kovács verte az üllőt, ma meg helyette van ipari öntöde.

Ezen rész lényege az volt, hogy a távíró és rádió előtt nem volt nagy távolságú azonnali komm. Aztán lett. Minden, ami azóta van csak az adatátvitel gyorsítása és több végpont. Mondom, a NAGYON ALAP dolgokat néztem.

Ez kb. olyan, mint különbséget tenni a legelső Otto-motor és a mai no1. motor között. A funkció és alapötlet ugyanaz.

Mi lenne áttörés? Mondjuk pl. szobahőmérsékletű szupravezető. Ilyesmikre gondolok.
 
K

kamm

Guest
Komolyan, ne allj bele, mert nem erted, rosszul erted, hulyeseg az egész okoskodas.
Halozat es halozat kozott egetvero kulonbseg lehet.

Guglizd, amket mondtam es olvasd el oket. Azok az alapfogalmak.

Nem értették meg azt, hogy miről szólt az a rész.

Amúgy az internet előtt is voltak hálózatok? Bizony voltak. Tehát maga az Internet nem volt egy új ötlet. A 70-es években itthon is Ferihegy része volt egynek, aminek 2 sec válaszideje volt az USA-ban levő egy másik géppel is, ha valaki jegyet foglalt.(Kutor László egyik előadásában említette ezt.)

Ez mára gyorsabb, szerteágazóbb lett, de ettől nem lett újabb.
Olcsóbb, gyorsabb, több user --> más funkciók, amiket megérte csinálni. Akkor nem volt üvegszál, de most volt, de ettől ez nem áttörés. A közel valós idejű komm. több adattal lehetséges. Simán csak felfuttatása volt egy iparágnak. Ahogy régen Józsi a kovács verte az üllőt, ma meg helyette van ipari öntöde.

Ezen rész lényege az volt, hogy a távíró és rádió előtt nem volt nagy távolságú azonnali komm. Aztán lett. Minden, ami azóta van csak az adatátvitel gyorsítása és több végpont. Mondom, a NAGYON ALAP dolgokat néztem.

Ez kb. olyan, mint különbséget tenni a legelső Otto-motor és a mai no1. motor között. A funkció és alapötlet ugyanaz.

Mi lenne áttörés? Mondjuk pl. szobahőmérsékletű szupravezető. Ilyesmikre gondolok.
 
M

molnibalage

Guest
Vagy akkor mondok más. A szovjet és amerikai légvédelmi rendszerek és radarok is hálózatban voltak kötve és kommunkáltak egymással. Tehát az, hog itt most protokollokon lovagoltok, az irreleváns.

Voltak hardverek és számítógépek, amik egymással kommunikáltak, akár vezetéken, akár vezeték nélkül és több ezer km távolságban is. Azonnali adatmegosztás.
Az Angliai csata alatt a rávezető rendszer telefonon működött, az AVR-ek ezt automatizálták. Tehát a funkció ugyanaz, csak gyorsabb és jobb.

Az internet előtt is küldtek képeket át, csak szarabbat és lassabbat.

A távíró idején a hírt elmorzézták, hogy "lelőtték az elnököt a lépcsőn". Két nem volt hozzá.
For vagy Regan lelövéséről már kép és/vagy videó is volt és továbbítani is tudták, úgy ahogy.
Ma meg 4k-ban tolod át valós időben. De az információ terjesztése közel valós idejű volt. Az ötlet megvalósult.

A tranzisztor miatt lett gyorsabb számítógép és minden más, ami erre képes. De ez minőségbeli és mennyiségbeli javulás csak szigorúan. De nem áttörés.
Ha majd kvantum összefonódással vagy mittomén mival azonnal küldenek adatot Mars-Föld távon, akkor beszélhetünk valamiről. Az áttörés.

Így már érthető?
 
K

kamm

Guest
Én elektronika (is) meg a számítógépben is leturkálok a fizikai lemez nyers adat szintig ha valami nagyon felbosszant, kicsit átírok dolgokat stb...

En hybrid clustereket terveztem majd epitettem meg tavalyelőtt egy médiacegnek, auto-tiering sw defined storage layerrel, ott per volume definialod a redudanciat, cache levelt stb, az egy fokkal komplikaltabb mar. Viszont lehet geographically dispersed, olyat is csinaltam mar tobbszor, ahhoz igen jo vonal kellett kozejuk (LA-NYC-Vancouver.) :D

FYI en ZX Spectrumon kezdtem, ennyen szerintem elég mondanom, nem? :D

De fémipari szakmáim is vannak. Mindet szeretem. Amúgy jó hogy molnibalage feszegeti ezeket a kérdéseket, de azért ilyen szarvashibákat muszáj javítani benne. Ez persze nem az ő tudásának a megkérdőjelezése, senki nem tudhat mindent a világon, az egy utópia lenne. :)

Persze, csak zöldség ne terjedjen, az a halalom.
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Nem értették meg azt, hogy miről szólt az a rész.

Amúgy az internet előtt is voltak hálózatok? Bizony voltak. Tehát maga az Internet nem volt egy új ötlet. A 70-es években itthon is Ferihegy része volt egynek, aminek 2 sec válaszideje volt az USA-ban levő egy másik géppel is, ha valaki jegyet foglalt.(Kutor László egyik előadásában említette ezt.)

Ez mára gyorsabb, szerteágazóbb lett, de ettől nem lett újabb.
Olcsóbb, gyorsabb, több user --> más funkciók, amiket megérte csinálni. Akkor nem volt üvegszál, de most volt, de ettől ez nem áttörés. A közel valós idejű komm. több adattal lehetséges. Simán csak felfuttatása volt egy iparágnak. Ahogy régen Józsi a kovács verte az üllőt, ma meg helyette van ipari öntöde.

Ezen rész lényege az volt, hogy a távíró és rádió előtt nem volt nagy távolságú azonnali komm. Aztán lett. Minden, ami azóta van csak az adatátvitel gyorsítása és több végpont. Mondom, a NAGYON ALAP dolgokat néztem.

Ez kb. olyan, mint különbséget tenni a legelső Otto-motor és a mai no1. motor között. A funkció és alapötlet ugyanaz.

Mi lenne áttörés? Mondjuk pl. szobahőmérsékletű szupravezető. Ilyesmikre gondolok.
De megértettem mindent amit írtál, csak nem mindenben értek egyet, és nem ok nélkül. :)

Az áttörés az elektronikában először a tranzisztorok megjelenése volt, másodszor ezek hálózatba integrálásával az integrált áramkörök, aztán a harmadik a komplett digitális egységek egy lapkára történő integrálása, ez volt a mikroprocesszorok megjelenése. Azóta ezen a területen valóban csak a finomítás megy, jelenleg a fény hullámhosszának túlzott hosszával küzdenek a nanométeres tartományban, hogy a topológiákat ennél is nagyobb felbontásban tudják megvalósítani. Ezért nem jó az amit írtál, hogy "Az Internet a vezetékes és vezeték nélküli komm és integrált áramkör házasítása." Ennél azért jóval többről és jóval szélesebben szól a történet ami az integrált áramköröket illeti. :)

Amúgy a kvantum kommunikáció valóban áttörést hozna, de még tudnék területeket említeni, amiknél gyakorlatilag nulla információkkal rendelkezünk, és a továbbhaladáshoz szükséges lenne megfejtenünk. Ha azt vesszük azok is a kvantum jelenségekhez hasonlóak, és fogalmunk sincs a működésükről. Azt viszont pontosan tudjuk, hogy léteznek és működnek is.
FYI en ZX Spectrumon kezdtem, ennyen szerintem elég mondanom, nem? :D
Elég, persze... :D

Most kicsit el kell mennem, de jövök majd. Nem túl mélyen folytathatjuk a témákat. ;)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 105
31 050
113
Vagy akkor mondok más. A szovjet és amerikai légvédelmi rendszerek és radarok is hálózatban voltak kötve és kommunkáltak egymással. Tehát az, hog itt most protokollokon lovagoltok, az irreleváns.

Voltak hardverek és számítógépek, amik egymással kommunikáltak, akár vezetéken, akár vezeték nélkül és több ezer km távolságban is. Azonnali adatmegosztás.
Az Angliai csata alatt a rávezető rendszer telefonon működött, az AVR-ek ezt automatizálták. Tehát a funkció ugyanaz, csak gyorsabb és jobb.

Az internet előtt is küldtek képeket át, csak szarabbat és lassabbat.

A távíró idején a hírt elmorzézták, hogy "lelőtték az elnököt a lépcsőn". Két nem volt hozzá.
For vagy Regan lelövéséről már kép és/vagy videó is volt és továbbítani is tudták, úgy ahogy.
Ma meg 4k-ban tolod át valós időben. De az információ terjesztése közel valós idejű volt. Az ötlet megvalósult.

A tranzisztor miatt lett gyorsabb számítógép és minden más, ami erre képes. De ez minőségbeli és mennyiségbeli javulás csak szigorúan. De nem áttörés.
Ha majd kvantum összefonódással vagy mittomén mival azonnal küldenek adatot Mars-Föld távon, akkor beszélhetünk valamiről. Az áttörés.

Így már érthető?
Hát,ami azt illeti,már a dél angliai radarkordon is hálózatba volt kötve,1940ben,csak az adattovábitás volt TBK-n,élőszóval.......De még régebbre is lehet menni,mert maga a hálozatos elvet -már a régi rómaiak is;)-alkalmazták a határörzö tornyok hálózatában.A hálózatosság,mint elv nagyon is régi.A technológiai fejlődés az ami hatalmas.Kommunikáció sebességének növekedése hoz ki sokkal többet a hálozatosság egyébként ősrégi elvéből.
A belsőégésű motor jelentőségét se lehet eléggé túlhanksúlyozni.Nélkülük még mindig a fejlett vidékeken is az emberek fele a földeken dolgozna.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Az utóbbi napokban elgondolkoztam azon, hogy mennyire elkoptatott lett az áttörés és disztruptív technológia és mennyi minden szarra használják, amikor az elmúlt 250 évből talán egy tucat ilyen tudok mondani, minden más csak azok alkalmazása vagy cizellálása. Ehhez képest ma mindig majd "jön az áttörés". Arra, hogy lesz egy jobb akksi. Az nálam nem áttörés...
  • védőoltás,
    Enélkül ma is hullana az emberiség, van ahol még most is, olyan betegségeket gyűr le ezek után maga az emberi immundrendszer, amire enélkül nem vagy borzalmasan rosszul lenne csak képes.

  • antibiotikum,
    Banális dolgokba bele lehetett hali mai szemmel (sikerült is jól túlhasználni...)

  • gőzgép,
    Végre nem az emberi teljesítménysűrűség volt a limit, hanem szélkerék és vízkerékhez képest sokkal nagyobb teljesítmény volt elérhető és nem kellett se szél, se víz, sokkal földrajzilag függetlenebb volt az alkalmazása és tervezhetőbb. Lényegében emiatt tűnt el a rabszolgaság egyes helyeken, mert a gőzgép olcsóbb volt, mint a rabszolga fajlagosan...

  • belső égésű motor,
    Szép szép, a gőzgép, de valami kompaktabb és a kisebb léptékű alkalmazáshoz is szükséges meghajtás volt szükséges, mert nem minden lehet gőzmozdony méretű... Konkrétan a repülést is ezt tette lehetővé és a nag léptékű közúti közlekedést

  • gázturbina,
    A repülés mai formában elképzelhetetlen lenne nélküle, és úgy tűnik a közeljövőben az energetika is nagyon erre fog alapozni. A CCGT erőművek hatásfoka 60% felett van. Ha Bp mellé ma épülne egy 500MW erőmű, akkor városfűtéssel kihasználva a hulladékhő nagyját ez akár 85% is lehetne...

  • atomenergia,
    Az első olyan energiaforrás, ami fosszilis tüzelőanyag nélkül is működik, a teljesítménysűrűsége megfelelő és tervezhető vele a termelés, mert nem függ az időjárástól sem. A vízienergiát korábban ismertük, tehát a völgyzáró gátban semmi új nincs, csak nagyobb...

  • integrált áramkörök és tranzisztor,
    Ezt nem kell magyarázni.

  • villamosság
    Ezt szerintem nem kell magyarázni.

  • elektromos energia tárolása,
    Még ha borzalmas energiasűrűséggel és drágán, de lényegében ez tette lehetővé, hogy egyes elektromos energiát használó berendezéseket lehessen a hálózattól függetlenül is használni.

  • rakéta hajtómű
    Enélkül nincs sem űrutazás,műholdak, sem a mai értelemben vett haditechnika sem.

  • vezetékes és vezeték nélküli kommunikáció,
    Ezt nem akartam szétbontani, a lényeg az, hogy ezek előtt kb. egy futár a lovon és a postagalamb volt leggyorsabb kommunikáció. Az olyan egyedi dolgokat, mint a fénnyel egymásnak jelző állomások, azok marginális lefedettsége és költsége miatt az én szememben nem számítanak. Ezzel terjedhetett az információ olyan sebességgel, mint előtte soha. A korábbiakhoz képest valós időben volt tervezhető akár még a transzatlanti kereskedelem is.

  • idő mérése pontosan
    Ez előtt nem lehetett tervezve termelni, mert az idő mindenkinek más volt mindenhol. Ez talán határeset, mert az első tengerészeti kronométer ipari forradalom előtt volt, de az, hogy mindenkinek legyen pontos órája vagy legalább máshonnan idő adata, az azért odébb volt.

És, kb. ennyi. Minden más ezekre fejlesztett "alkalmazás".
Minden létezett már az ipari forradalom előtt. Volt optika, volt fémmegmunkálás, írás, nyomtatást, stb. Tehát hiába tart ma fényévekkel előbb a kohászat, mint 200 éve, magát az alapelvet már nagyon, nagyon, nagyon régen ismerte az emberiség.

Vagy pl. azt én nem nevezem áttörésnek, hogy valaki összepárosítja a vezeték nélküli komm + számítógépet és lesz okostelefon. Vagy, hogy ír valaki esz szoftvert egy hardverre. Ezek már alkalmazások cizellálva.
A fentiek olyan alap dolgokat tettek lehetővé, amit előtte semmi. Mondjuk ilyen lenne a fúziós energia.

Kíváncsi vagyok, hogy ki hogyan látja ezt.
Tetszik a nézőpont :) Magamnak ezt úgy szoktam megfogalmazni, hogy vannak forradalmi (revolúciós) és azokból következő, azaz evolúciós találmányok és fejlesztések. (Pl. az okostelefon sztem is csak egy evolúciós lépés volt.) Ami igazán forradalmi pillanat lehetett, az a kerék és a tengely feltalálása, abból végtelen sokfajta gép származott. A villanosságnál árnyaltabb a dolog, mert az egyenáram is nagy dolog, de a váltóáram a zseniális.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Engem ezeknél a külső hőszigetelő rendszereknél két dolog zavar általában.

1. Élettartam. Mennyi ideig bírja pl. egy ház kőzetgyapotos vagy nikecelles anyaga, mielőtt elkezdi látványosan elveszteni az eredeti tulajdonságait? (hőmérséklet ingadozás, UV, fagy, nedvesség stb. hatása)
2. Megtérülés. Az energiahatékonyságon nyert rezsin bejön-e valaha is egy ilyen befektetés? Mert ezek a cuccok nem olcsók, nagyon nem. Ha jó minőségű közetgyapot 2500-3000 négyzetméterenként, + fedőanyag (mert csupaszon nem lehet) és ennek a munkadíja. Az rohadt sok pénz lesz nagyon nagyon gyorsan. Egy családi háznál még talán, de még ott is neccesnek érzem. Az hogy évente megspórolsz mondjuk évente 50.000 Ft fűtést (mondtam egy számot) az nagyon szép, csak ha erre a spórolásra elköltöttél 5 milliót...


Jó megközelítés ! Ezért nem lesz napelemem ! A hőszigetelés viszont jó ha ésszel van készítve ! A ház energetikáját komplexen kell megtervezni és elkészíteni ! Sajnos sok technológiáról csak idővel derül ki , hogy xart se ér ! A szigetelés egy kényes téma (pont ezért szereztem be egy komoly PUR szóró gépet és dolgoztam ki a saját PUR homlokzati "rendszeremet"(qrva nagyképűen hangzik de a szabadalmi hivatalból nem dobták vissza) mert jelen pillanatban ez a csúcs jobb lamda értékkel mind bármi elérhető szigetelés és szakadás/toldás/hőhíd nélküli azok minden előnyével , hátrányaik nélkül !



 
M

molnibalage

Guest
Tetszik a nézőpont :) Magamnak ezt úgy szoktam megfogalmazni, hogy vannak forradalmi (revolúciós) és azokból következő, azaz evolúciós találmányok és fejlesztések. (Pl. az okostelefon sztem is csak egy evolúciós lépés volt.) Ami igazán forradalmi pillanat lehetett, az a kerék és a tengely feltalálása, abból végtelen sokfajta gép származott. A villanosságnál árnyaltabb a dolog, mert az egyenáram is nagy dolog, de a váltóáram a zseniális.
Nem választottam szét, mert mind a mai napig használatos mindkét formája. Sőt, pontatlanul fogalmaztam. Mert az elektromágnesesség megértése volt az igazi kulcs. És azóta is átkozza mindenki a természet ősanyát és tiszteli és féli Maxwell nevét. :)
 
  • Tetszik
Reactions: FilcTroll
S

speziale

Guest
Nem választottam szét, mert mind a mai napig használatos mindkét formája. Sőt, pontatlanul fogalmaztam. Mert az elektromágnesesség megértése volt az igazi kulcs. És azóta is átkozza mindenki a természet ősanyát és tiszteli és féli Maxwell nevét. :)

Bedobok én is egyet, hogy legyen min csámcsogni :D

nem műszaki, de a mai világ eléggé elképzelhetetlen lenne nélküle: kettős könyvelés
 
  • Tetszik
Reactions: FilcTroll

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 099
3 049
113
Ezen a fórumon mindenki mindenhez ért :D:D...és mindinki alapból hülye ha nem kérdez......Én 200 ház után telibekakilom mi a "jó" vagy mi a "szar"......a gazda szerint..(amúgy Ő a legokosobb lény a világon:):))...tisztelet a kivételnek...én azt csinálom amire kérnek és fizetnek:D:D:D......és úgy látom nagyon jól el vagyok :p:pvele....Ha megkérdez szívesen válaszolok,de már nagyon régen nem akarom őket meggyőzni menet közben semmiről
 
Status
Not open for further replies.