Tök jó, hogy most írtad le azt, hogy ha egyik nap 2 órával korábban kell, akkor a szinkronizációs jelek szétcsúsznak. Nem kell hozzá óraátállítás...
Sokadszor érzem azt, hogy itt és még sok helyen a biológia olyan nevetséges izéként van kezelve, pedig pont olyan egzakt tudomány, mint a mérnöki dolgok. Ezért inkább nagy levegőt veszek, és csak hallgatok, mert méltó átkot úgy se mondhatna más, a rettentő szavak tudója Ézsaiás.
Szóval nagy levegő újra.
Az idő egy fura dolog. Van egyszer ami megfoghatatlan, de létezik. Ennek a mérését elkezdtük valamikor, és önkényesen a napot felosztottuk 24 órára, ahol a nap 12 órakkor, azaz délben delel. Látszólag ez a legegyszerűbb, csak jött egy kis gond, az országok összehangolásához szükségvolt nagyobb területeket egységbe foglalni, mert pl Bp és Szeged között 4 perc különbség lenne a valóságban. Na most ez az amit talán leginkább társadalmi időnek hívhatunk.
Az embernek, és kvázi minden élőnek vannak cirkadián ritmusai, nevezzük bioritmusnak az egyszerűség kedvéért. Ezek am utolsó tudásom szerint 22-26 óra hosszuak, ha szabadon, szinkronizáció nélkül futnak. Erre hozhatnék még linkeket, de ott az a rohadt összefoglaló, amit belinkeltem, így nem fogok.
Ezek szinkronizálását az agy végzi, a nucleus suprachiasmaticussal, azaz a látóideg átkereszteződés fölötti maggal. Ez a terület amúgy elég ősi, és itt jön be a humorális vagy ha úgy jobban tetszik hormonális idő. Mivel ez, az extrém ősi fényérzékelő terület toboz mirigye termeli a melatonin nevű fényérzékeny hormont, aminek szintje a szinkronizáló tényező. Fun fact, valszeg valamennyire még ma is közvetlen fényérzékeny rész, de ma már a legtöbb jelet a retinából kapja. Ez a rendszer felel azért, hogy a szervezet tisztában legyen azzal, hogy hajnali kettő van, vagy épp délután négy. Ezért veszted el az időérzékedet amikor egész nap borongós félhomály van pl.
Ezen infók és a saját napi rutinod alapján a szervezeted beállítja a személyes napi ritmusod. Azaz pl reggel 6kor kelsz, x időben vagy a legproduktívabb, yban éhes, és zben rohadt álmos, úgy, hogy menj aludni. Ha az életritmusod nem szabályos, pl műszakokban dolgozol, akkor amúgy valóban kvázi beállíthatatlan, így végül a belső ritmusaid szabadon futókká válnak, vagy kvázi van egy pörgős 8 tól 22 óráig időszakaod, a maradék időben hulla fáradt vagy.
Na most itt jön az, ami változik. Tegnap a társadalmi idő még eg, órával később volt, tehát a hormon termelésed 1 órával el van tolva a valós napi ritmusodtól, így a biológiai órád aszinkronná vált. Ez az emberek nagy többségét kisebb nagyobb mértékben megviseli.
És ha hajnali 2ig bulizol, vagy épp délben kelsz az nem változtat a szinkronon normál esetben,mivel a szervezet belső óráján is hajnali 2 van, vagy épp dél. Ez max az infradián, és ultradián ritmusosok szempontjából fontos...