Ebben mind igazad van. Kivéve az emberanyagot, mert a bennszülött USA lakosság - a jólétből fakadó kényelme okán - ugyanazon kórtüneteket mutatja, mint a Ny-európai. Ott is élni (szórakozni, ingyen pénzt kapni, nem dolgozni, stb.) akarnak a fiatalok. Ezeknek esze ágában sincs fagyhalálban meghalni a nagy büdös orosz pusztában. Ez a mentalitás már kialakulóban az 1970-es években. Lásd a nagy vietnámi háború ellenes megmozdulásokat, aminek a végeredménye a sorozott katonaság eltörlése és a zsoldos hadsereg felállítása lett.
És azt sem szabad elfelejteni, hogy már vagy 5 emberöltő óta nem volt saját területen háborúban része az ottaniaknak. Utoljára a polgárháború tépázta meg a közérzetüket, de azóta semmi komoly, azonkívül, hogy elmenet a lakosság kb. 1%-a háborúzgatni idegenbe. Ez azonban nem traumatizálta a kollektív tudatalattit, így a rögzült emlékek hiánya okán, nem acélozza meg a tömegeket.
Ezzel szembe az Európai ember az elmúlt 100 évben átélt egy s mást, pl. az én nagyszüleim (de még apám és anyám is gyerekként a II. vh alatt) kétszer is menekültek szekérrel családostól vagy 300 km-re a falujuktól, míg a férfiak a fronton voltak. Na ezek akarva akaratlan tovább adták a tapasztalatukat a leszármazottaknak.
Szóval lehet, hogy az emberanyag végtelen az USA-ban (akkor mit mondjon Kína
?), de megítélésem szerint a fenti okokból kifolyólag silány minőségű. Már zsoldosnak sem nagyon akarnak menni a polgárok, legfeljebb a társadalom alsó rétegeiből. Nem véletlen, hogy zöld kártya és állampolgárság ígéretével próbálják a külsősöket becsalogatni a hadseregbe (főleg latinókat).
Ha megfigyelitek az USA nagyon sok mindenben hordozza a hanyatló Róma ismérveit. Többek között a hadsereg szerkezetét tekintve is. A köztársasági Rómában állampolgári kötelesség volt a katonaság, amit a polgárok szívesen és büszkén vállaltak, aztán ahogy nőtt a jólét, szépen alábbhagyott a lelkesedés és a kényelemben elpuhult romai polgár megváltotta a katonaságot, olyan formán, hogy maga helyett valaki mást küldött katonáskodni (fizetett neki, vagy egyik rabszolgáját felszabadította).
És ezzel minden elindult a lejtőn.
A kényelem korrupciót hozott. A perifériák helytartói titokban elkezdetek saját szakállra üzletelni Róma ellenében a barbárokkal (itt is van hasonlat a jelen USA hadsereggel, mert ne mondja senki, hogy a románok amerikai tiszt segítsége nélkül el tudtak lopni 2 millió euróra gázolajat az usa seregtől) és így tovább. Aztán a végén már azt is megszavazták, hogy nincs kötelező katonai szolgálat és jött a szedett-vedett zsoldos sereg, ami aztán két lázadás között vagy harcolt vagy nem. Szóval ismétli magát a történelem. Senki sem kerülheti el a sorsát, így egy birodalom sem. Ha egyszer megszületik egyszer ki is fog múlni. Ha nem más az entrópia törvénye okán. Sic transit gloria iperium!
Talán az eddigi egyetlen kivétel Kína. Az elmúlt 3000 évben - még ha valamennyi esetben is vérből - mindig újjá tudott születni. Talán a gondolkodásuk az oka (kollektivista, ősöket és felsőbbségeket mélyen tisztelő).
Gondolom az okokat és miérteket lázasan kutatják Wasington DC-ben.