Joe Biden kicsinyes döntése a "demokrácia-csúcson", hogy nem hívta meg Magyarországot, visszafelé sül el
A Fehér Ház döntése, miszerint nem hívja meg Magyarországot a nagyra becsült "demokrácia-csúcstalálkozóra", olyan válaszlépéseket váltott ki Budapestből, amelyek miatt az EU nem tud részt venni és ezzel egyidejűleg csapást mér Washingtonra és Brüsszelre.
Mindig elégedettséggel tölt el, amikor az ember látja, hogy egy zsarnok megkapja a magáét. Tudod, amikor az esélytelenebb kiüti a bajnok bokszolót, vagy amikor George McFly a "Vissza a jövőbe" végén megdönti Biffet és megkapja a lányt.
Nos, ma hasonló elégedettséget érzek, amikor Magyarország bosszút áll a Biden-kormányon és az Európai Unión.
Orbán Viktor kormányát ugyanúgy nem kedvelik Washington DC-ben, mint Brüsszelben és ehhez nem árt némi kutatómunkát végezni.
A Biden-kormányzat számára Orbán túlságosan illiberális és túlságosan közel állt Trump elnökhöz, ami persona non grata a jelenlegi nyugati szárnyban. (tegyük hozzá, hogy az amúgy is teljesen alkalmatlan és töketlen Joe Biden még csak egy lapon sem említhető Donald Trumppal, az utóbbit ért minden kritika ellenére sem! - Vilaghelyzete megj)
Míg az EU pénzügyi fenyegetésekkel és bírósági úton folytat bosszúhadjáratot Magyarországgal szemben, addig a Biden-kormányzat a megalázással próbálja ezt elérni.
Ennek legújabb példája a múlt héten jött, amikor bejelentették, hogy Magyarország lesz az egyetlen uniós tagállam, amely nem kapott meghívást Biden jövő héten esedékes virtuális "demokrácia-csúcstalálkozójára".
Magyarországot valahogy nem tartották elég demokratikusnak ahhoz, hogy felkerüljön a 110 fős listára, amelyen a demokrácia olyan kiváló példái szerepelnek, mint Pakisztán, Irak és a Kongói Köztársaság.
Ha ez komikusan hangzik, az azért van, mert az is.
Ha ugyanis a felszínt megvakarjuk, akkor azt találjuk, hogy ez a "csúcstalálkozó" inkább Biden napirendjéről és a PR-ról szól, mint a demokráciáról.
Mindenesetre egy másik név Biden nem túl fényes meghívottjainak listáján az Európai Unió.
Ha figyelembe vesszük, hogy az EU egyetlen választott intézménye az Európai Parlament, amely nem kezdeményezhet semmilyen jogszabályt, akkor valóban meg kell kérdőjeleznünk a demokratikus hitelességét. De ezen a csúcstalálkozón úgy tűnik, ez nem számít.
Biden ugyanis ettől az égbekiáltó ellentmondástól függetlenül kedveli az EU-t. Olyannyira, hogy rendszeresen támogatja az EU-t a Nagy-Britanniával való úgynevezett "különleges kapcsolat" helyett. Feltételezem tehát, hogy az EU főképviselője, Josep Borrell helyet foglal majd a demokrácia-csúcstalálkozó virtuális főasztalánál... vagy mégsem?
A Fehér Ház vagy a Külügyminisztérium tollforgatói nem vették észre, hogy az EU külpolitikai kezdeményezéseihez "egyhangúságra" van szükség, ami azt jelenti, hogy minden tagállamnak egyet kell értenie.
Elég egy ellenvetés és az egész kártyavár a földre dől. Nincs mozgástér, vagy nem is kellene, hogy legyen, mivel ez a szerződésekben szerepel.
Ez a probléma évek óta irritálja a németeket és az új kormány, amely elszántan törekszik az "Európai Egyesült Államok" megteremtésére, megfogadta, hogy a szerződés módosítását fogja szorgalmazni és megszabadul tőle. Mindazonáltal a dolgok jelenlegi állása szerint ezek a szabályok és higgyék el nekem, Brüsszel szereti a szabályokat, így az eurokratáknak be kell nyelniük.
Ezért nagy örömmel olvastam, hogy a magyarok tiltakoztak az ellen, hogy az EU képviselje a tagállamokat a virtuális demokráciacsúcson. Úgy tűnik, hogy ha Biden kicsinyes politikát akar játszani, akkor ketten is játszhatnak ebben a játékban.
Az uniós nagykövetek szerdai közös ülésén a magyarok közölték kifogásaikat. Sőt, a magyar miniszterelnöki hivatal szóvivője azóta közölte: "ha Magyarországot nem hívják meg a részvételre, akkor nem lehet közös uniós álláspont, hiszen közös álláspontot csak valamennyi tag egyetértésével lehet kialakítani".
Majd azt is mondta, több mint egy csipetnyi szarkazmussal:
"ha tudunk segíteni, és Amerika úgy gondolja, hogy szüksége van a tanácsunkra, mi rendelkezésre állunk.
Magyarországon mi nem tartunk ott, hogy a választók közel egyharmada úgy gondolja, hogy a demokratikus választást manipulálták" (mi több, elcsalták...) .
Az irónia egyszerűen gyönyörű.
És most mi lesz?
Nos, a Biden-kormány vagy végrehajt egy mindenképp megalázó fordulatot és pronto gyors-postán kap meghívást Budapest is, vagy az EU nem lesz ott a csúcstalálkozón a tagállamok hivatalos képviseletében... kivéve, ha hajlandó megszegni a saját szerződéseit.
Az előbbi esetben a 26 tagállam - Magyarország kivételével - saját képviselői vesznek részt a csúcstalálkozón, de nem az EU égisze alatt.
Ha ez utóbbi történik, és az EU egyszerűen figyelmen kívül hagyja Magyarország tiltakozását, akkor az egy csúnya jogi kukacoskannát nyit meg, amit Magyarország biztosan élvezettel fog végignézni.
Összességében ez az egész forgatókönyv kínos a Fehér Ház számára és mindez elkerülhető lett volna.
Magyarország meghívásának mellőzése eleve bunkóság és gyerekes dolog volt, és most a Biden-kormány hülyének nézi saját magát, mert valaki nem vette a fáradságot, hogy kiderítse, hogyan működik az EU.