Érdemes arra is odafigyelni, hogy most speciel Oroszország potenciális széteséséről beszélünk, de ez általánosan igaz több centrum esetébenn is: pl. Spanyolország (baszk és katalán kisebbség), Nagy-Britannia (skót függetlenségi mozgalom, ír függetlenedési szándék), önmagában az EU is a széthullás rémével nézhet majd szembe (német gazdaság potenciális bedőlése és az eurozóna lehetséges csődje, PIGS államok) és ne feledjük az egyre durvuló belső társadalmi polarizációt az Egyesült Államok esetében sem, ahol szintén nem zárható ki a belátható jövőben egy széthullás lehetősége, pláne, ha komolyabb háborúba keveredik teszem azt Kínával.Oroszország mindig a széthullás szélére került, amikor a központi hatalom meggyengült.
Ha a jelenlegi központi hatalom megbukik, akkor vagy szétesik az OF, vagy lesz egy új központi hatalom, amely betölti az űrt. 1917-ben ezek a bolsevikok voltak.
A jelenlegi globális világrend strukturális változása alapjaiban írhatja majd felül a regionális centrumok belső kohézióját és működési sémáit, ez teljesen törvényszerű egy alapjaiban átalakulófélben lévő világban.
A mostani trendek több, eddig fixnek tekintett centrum esetében is gyengülő belső kohéziót és a kialakulófélben lévő új "gravitációs" erővonalak miatt jelentős változásokat sejtet a jövőben.
Akkor még nem beszéltünk a Közel-Kelet térségében a változásokról, aminek az egyik leginkább látványos része az újottomán mozgalom (Törökország központtal) vagy épp Szaúd-Arábia globális újrapozícionálódása, de nem hagynám ki Közép-Ázsiában Kazahsztán kérdését sem, amelyik éppen még mindig nem találja a helyét.