[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
"Amúgy neked általában elég durva teóriáid vannak, akkor itt van egy tőlem: Dugin keményvonalas. Vezető. Pszochopata. Egyáltalán nem biztos, hogy olyan jó volt a kapcsolata a lányával, mint külső szemlélő hiszi. Diktátoréknál ez a családi leszámolás alap. Mi van ha politikai tőke kovácsolása céljából most a szegény apa áldozat szerepébe kerül, hogy a tömegtámogatását növelje? Nem mondom, hogy ez történt, de nem zárom ki. Dugin úgy is gondolhatta, hogy ez az egyetlen módja arra, hogy a népszerűségét megfelelő mértékben megnövelje, és ha a lánya is fanatikus híve volt, még az is lehet úgy gondolta megéri meghalni a nemzet jövőjéért, ha ezzel apja hatalomra jut..."

Ne gyere már b+ ilyen hülyeséggel!!! :mad:
Hát amikkel te is jössz, ez azon a szinten van :D De gondolj bele egy picit. Qui prodest? Kinek állt érdekében? Az biztos, hogy Dugin, aki edig úgy nézett ki elszigetelődött, mert a kormány nem azt csinálta amit ő követelt, és csak egy vékony szélsőséges támogatottsága volt annak ellenére, hogy sokak máját hízlalta az aminek az elérésére törekedett, szinte senki nem vette komolyan. De most sikerült élő mártírt csinálni belőle. Ha nem Dugin maga csinálta, akkor a merénylő jobb ha fél napon belül befejezi amit elkezdett, mert pont az ellenkezőjét éri el annak amit szeretett volna. Nőni fog Duginék támogatottsága és ismertsége. A szélsőséges eszméket valló ideológusok mind zakkantak, bőven belefér, hogy meghalnak azért, hogy az eszme győzedelmeskedjen. Már abban az esetben ha nem csak megélhetési politikus volt Daria... szerintem te is úgy gondolod, hogy ők komolyan gondolják amit prédikálnak. Ha pedig így van, ez a célért bőven belefért volna. De a helyzet az, hogy a Kremlnek is kellemetlenek voltak, Ukrajnának is, nyilván az USA-nak is, szinte mindenki azt kívánhatta, hogy tűnjenek már a fenébe, de mártírt EGYIKÜK SEM akarhatott csinálni belőlük. Ez CSAK Duginéknak maguknak az érdekük. És @Ember gondolataihoz csatlakozva, ha ez az eszme széles befolyást nyer ezáltal, nagyon sokan fognak meghalni, mindenhol... mert Duginék szélsőséges radikálisak, komoly katonai tervekkel, amiknek a megvalósításában vagy inkább megvalósítási kísérletében sokan fognak meghalni.
 
  • Szomorú
Reactions: Bleroka
W

Wilson

Guest
de, és ha megnézzük az eu-orosz kapcsolatokat 2014-ig kifejezetten sikeres is volt a projekt
de aztán jött a maidan, és abból következtek a mai eu-orosz viszonyok
Nem okvetlenün gondolom így mivel ha megnézed az oroszok pont akkor írták alá az Északi Áramlat 2 vezeték létrehozásáról a szerződést Szásáékkal amikor Putyin éppen "bekebelezte" a Krím félszigetet, kiszabdtak néhány tessék lássék módon megszabott szankciót de ugyanúgy folytatták ahogy azelőtt az üzletelést az Oroszokkal Németország és Merkel meg volt győződve arról, hogy ha tovább folytatják a korábbi politikát akkor meg tudja szelídíteni Putyint , mint látjuk tévedet Putyin számára ezek az elsősorban gazdasági kapcsolatok nem sokat jelentettek , egy percig sem habozott amikor arról volt szó, hogy az invázió miatt ezeket le kell húznia a klozetten.
 

Ember

Well-Known Member
2022. április 21.
975
8 224
93
Hát amikkel te is jössz, ez azon a szinten van :D De gondolj bele egy picit. Qui prodest? Kinek állt érdekében? Az biztos, hogy Dugin, aki edig úgy nézett ki elszigetelődött, mert a kormány nem azt csinálta amit ő követelt, és csak egy vékony szélsőséges támogatottsága volt annak ellenére, hogy sokak máját hízlalta az aminek az elérésére törekedett, szinte senki nem vette komolyan. De most sikerült élő mártírt csinálni belőle. Ha nem Dugin maga csinálta, akkor a merénylő jobb ha fél napon belül befejezi amit elkezdett, mert pont az ellenkezőjét éri el annak amit szeretett volna. Nőni fog Duginék támogatottsága és ismertsége. A szélsőséges eszméket valló ideológusok mind zakkantak, bőven belefér, hogy meghalnak azért, hogy az eszme győzedelmeskedjen. Már abban az esetben ha nem csak megélhetési politikus volt Daria... szerintem te is úgy gondolod, hogy ők komolyan gondolják amit prédikálnak. Ha pedig így van, ez a célért bőven belefért volna. De a helyzet az, hogy a Kremlnek is kellemetlenek voltak, Ukrajnának is, nyilván az USA-nak is, szinte mindenki azt kívánhatta, hogy tűnjenek már a fenébe, de mártírt EGYIKÜK SEM akarhatott csinálni belőlük. Ez CSAK Duginéknak maguknak az érdekük. És @Ember gondolataihoz csatlakozva, ha ez az eszme széles befolyást nyer ezáltal, nagyon sokan fognak meghalni, mindenhol... mert Duginék szélsőséges radikálisak, komoly katonai tervekkel, amiknek a megvalósításában vagy inkább megvalósítási kísérletében sokan fognak meghalni.
Én mindkettőtök gobdolataiban látok rációt, és a baj az, hogy most az összes narratíva radikalizálódik. Mi csak annyit tehetünk, hogy nem esünk egymás torkának szóban sem. Én semelyik politikusban sem ideológusban nem bízok, azokban akiket személyesen ismerek, a saját ismeretségi körömet viszont állandóan próbálom békíteni :). Qui prodest: továbbra is a fegyvergyártók, energetikai óriások, big tech big data, radikálisok, multik. A politikus meg ezeknek a kurvája.
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 730
3 833
113
Bocsánat, de ha nem a verseny határozza meg az árat, akkor három dolog lehetséges legjobb tudomásom szerint:
1. Kartellek döntik el az árakat.
2. Saját tartalékaira támaszkodva az állam dönti el az árakat.
3. Idegen állam dönti el az árakat, ami a teljes kiszolgáltatottság jele.

Csak azok a komcsi államok voltak képesek fejlődésre, ahol teret engedtek a kapitalizmusnak (Kína, Vietnám), a többi elbukott vagy jelenleg is szenved (Kuba, Venezuela, észak-korea).
Fals a gondolatmenet, mert Kína és Vietnám nincs szankciókkal korlátozva míg, Kuba, Venezuela és Észak-Korea kőkeményen szankcionálja van.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Na, tessék!

Putyin megölette Dugin lányát!!! :mad::mad::mad::mad::mad: Dugint akarta kinyírni, de a lánya ült az autóba.

Nézzétek és lássátok!

#151 515

Ez Putyin!!!

Na ezért nem megy rendesen a háború Ukrajnában. Putyin ahelyett, hogy mozgósítana, megöleti a saját keményvonalasait.
Mert azok kezdték el a háborút, nem Putyin. És ez most Putyin bosszúja.
Egy régebbi rádióműsorban vagy hol hallottam valamit, ami most érdekes lehet, persze csak fél füllel figyeltem:
Talán egy történész volt a vendég, aki arról beszélt, hogy miért érdekes az első világháború kirobbanása és annak gyors eszkalálódása. Akár egy marginális történet is lehetett volna a merénylet, de mégis vh lett belőle. Azóta olyan szempontból is elemezni kell a politikai szereplőket, hogy milyen választ váltana ki, ha egy merényletet követnének el ellenük.

Szóval megint egy befolyásos szereplő örököse halt meg...
Cui prodest? Szerintem nem Putyin a hunyó. :rolleyes:
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Fals a gondolatmenet, mert Kína és Vietnám nincs szankciókkal korlátozva míg, Kuba, Venezuela és Észak-Korea kőkeményen szankcionálja van.
Venezuela csak azért van szankciózva, mert államosított mindent, mivel a csúnya külföldiek nyerészkedtek rajtuk.
észak-koreának Trump óriási segédkezet nyújtott, csak az atomot kellett volna letennie. Kína miatt soha nem támadták volna meg annak hiányában sem, de a pufi máshogy gondolta.
Kuba egy összetett kérdés. Addig nagyon kényelmesen éldegélt, míg a venezuelai és orosz ajándékok a felszínen tartották. Régen megbukott volna azok nélkül. Emlékeztetném, hogy ott is államosítottak mindent.
Meggyőződésem, hogy a háromból kettő ország bizonyosan járhatná a másik kettő útját, de nem igazán akarja.

A bukott komcsi államokról egyébként miért nem írt egy szót se?
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
Nem ezzel próbálkozott az EU és merkeli Németország 22 éven keresztül? Én úgy emlékszem,hogy igen, rendesen "bekötötték" az Orosz politikai és gazdasági elitet és az orowz energiahordozókat az EU gazdasági vérkeringésébe, de ahogy Merkel lelépett a színről dugába dölt az egész elképzelés.
Mielőtt félreértené valaki nem Merkel visszavonulásához kötöm ezt a dolgot.
Ez így féligazság ebben a formában, ennyi erővel a német gazdasági és politikai elit is be lett kötve (pl. Schröder és a Rosznyeft) visszafelé, Európa mégsem volt képes a saját lábára állni.
Európa önállóságának minimum látszata kimerült abban, hogy 2003-ban, amikor az USA és GB "bizonyos" indokok alapján megtámadta Irakot, akkor a francia külügyér az angolszász indokokra annyit mondott: "Merde!"
Ez édeskevés és ezen kívül az EU tagállamok politikai vezetése szinte minden téren szervilisen kiszolgálta az USA vezetés döntéseit.
Innentől kezdve nem beszélhetünk semmiféle valódi próbálkozásról.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
Csak éppen az a gond, hogy ha Európa teljesen összefonódna Oo.-al, az oroszoknak egy idő után csak, mint felvelő piac lenne ránk szüksége. Ugyanis miért elégedne meg azzal, hogy a nyers/félkész terméket Európába exportálja, s a nagy hasznot itt tegyék el?
Amellett Oo. alapvetően imperialista, s itt sztm felesleges nyitnunk az önvédelemből indított területszerzésről egy vitát - pl. ha jól tudom Dugin is ilyesmikről írt.
Amellett nem látom a rációt abban, hogy miért jobb Európa kiszolgáltatottsága, mint a különböző nyersanyagok diverzifikációja? A verseny minden esetben csökkenti az árakat. Európa alapvetően nyersanyaghiányos, így mindenképpen importra szorul, tehát a tudásából élhet meg hosszútávon, illetve abból, hogy az import-ot az ésszerűség keretei között visszaszorítja.
Nem értek ezzel egyet, ráadásul ki lehetne még Európa természetes szövetségese, vagy akár az EU tagja? Az arab világ? Az USA? Európa nyersanyagban és energiahordozókban szegény, a saját iparát és gazdaságát nem képes önmaga ellátni, a versenyképessége pedig alapvetően függ a "működési rezsijétől".
Természetesen "el lehet engedni" Oroszországot, legfeljebb a világ többi részét fogja ellátni olcsó alapanyaggal és energiával, akiknek meg minden fontosabb lesz, mint az EU jóléte.
Az európai-orosz összefogás már de Gaulle óta téma az európai politikai/gazdasági körökben, ez az, amitől az angolszászok visítófrászt kapnak, nem véletlenül.
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
Egy régebbi rádióműsorban vagy hol hallottam valamit, ami most érdekes lehet, persze csak fél füllel figyeltem:
Talán egy történész volt a vendég, aki arról beszélt, hogy miért érdekes az első világháború kirobbanása és annak gyors eszkalálódása. Akár egy marginális történet is lehetett volna a merénylet, de mégis vh lett belőle. Azóta olyan szempontból is elemezni kell a politikai szereplőket, hogy milyen választ váltana ki, ha egy merényletet követnének el ellenük.

Szóval megint egy befolyásos szereplő örököse halt meg...
Cui prodest? Szerintem nem Putyin a hunyó. :rolleyes:

"Cui prodest? Szerintem nem Putyin a hunyó. :rolleyes:"

Nincs igazad.
 
W

Wilson

Guest
Ez így féligazság ebben a formában, ennyi erővel a német gazdasági és politikai elit is be lett kötve (pl. Schröder és a Rosznyeft) visszafelé, Európa mégsem volt képes a saját lábára állni.
Európa önállóságának minimum látszata kimerült abban, hogy 2003-ban, amikor az USA és GB "bizonyos" indokok alapján megtámadta Irakot, akkor a francia külügyér az angolszász indokokra annyit mondott: "Merde!"
Ez édeskevés és ezen kívül az EU tagállamok politikai vezetése szinte minden téren szervilisen kiszolgálta az USA vezetés döntéseit.
Innentől kezdve nem beszélhetünk semmiféle valódi próbálkozásról.
Én ezt máshogy látom, szerintem az hogy a német vezetés elnézte Putyinnak a Krím annektálását és ha visszaemlékszel ellenállt Washington nyomásának és minden egyes probálkozásának, hogy megépítsék az Északi Áramlat 2 vezetéket az szerintem bőven több volt mint próbálkozás ez annak a folyamatnak(amely Trump elnöksége alatt vált láthatóvá) a része lett volna amely során az EU függetlenebbé válik és csökkenti az USA befolyását, azt a folyamatot tette semmisé Putyin a február 24-én Ukrajna ellen megindított katonai támadasával.
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
Honnan veszitek, hogy ezt Putyin rendelte el?
Oké, spekulációként, mint lehetőség elmegy, de azért tűzbe nem tenném a kezem, hogy ez tuti így volt.

Ha elolvasod az utóbbi órákban írt hozzászólásaimat (Sakktábba, Oo. topik, Ukrajna topik), bőven kifejetettem az okokat.
Nagyon elfáradtam már a hozzászólások írásával, úgyhogy ha nem haragszol, nem ismétlem meg azokat.
Inkább most már várjuk meg mi történik:

1) Putyin leállítja-e az Ukrajna elleni háborút. (Ha igen, akkor ő volt az elkövető.)
2) Vagy elrendeli a teljes mozgósítást és rendes háborút indít Ukrajna ellen. (Akkor nem ő volt az elkövető.)

Harmadik lehetőség nincs, mert a jelenlegi "molyolás" Ukrajnában lázadást fog szítani belföldön, Oroszországban Putyin ellen.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
Én ezt máshogy látom, szerintem az hogy a német vezetés elnézte Putyinnak a Krím annektálását és ha visszaemlékszel ellenállt Washington nyomásának és minden egyes probálkozásának, hogy megépítsék az Északi Áramlat 2 vezetéket az szerintem bőven több volt mint próbálkozás ez annak a folyamatnak(amely Trump elnöksége alatt vált láthatóvá) a része lett volna amely során az EU függetlenebbé válik és csökkenti az USA befolyását, azt a folyamatot tette semmisé Putyin a február 24-én Ukrajna ellen megindított katonai támadasával.
Aha.
Tehát - szerinted - ha Putyin nem megy neki Ukrajnának,akkor az EU szépen kibújuk az USA alól?
Ez komoly?
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
Ha elolvasod az utóbbi órákban írt hozzászólásaimat (Sakktábba, Oo. topik, Ukrajna topik), bőven kifejetettem az okokat.
Nagyon elfáradtam már a hozzászólások írásával, úgyhogy ha nem haragszol, nem ismétlem meg azokat.
Inkább most már várjuk meg mi történik:

1) Putyin leállítja-e az Ukrajna elleni háborút. (Ha igen, akkor ő volt az elkövető.)
2) Vagy elrendeli a teljes mozgósítást és rendes háborút indít Ukrajna ellen. (Akkor nem ő volt az elkövető.)

Harmadik lehetőség nincs, mert a jelenlegi "molyolás" Ukrajnában lázadást fog szítani beföldön, Oroszországban Putyin ellen.
Olvastam, nem zárom ki, mint lehetőséget, de van itt más opció is az asztalon.
Értem én, hogy mindenhol és mindenről is kizárólag Putyin tehet, de szerintem még korai végítéletet hirdetni a kérdésben.
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
Olvastam, nem zárom ki, mint lehetőséget, de van itt más opció is az asztalon.
Értem én, hogy mindenhol és mindenről is kizárólag Putyin tehet, de szerintem még korai végítéletet hirdetni a kérdésben.

"mindenhol és mindenről is kizárólag Putyin tehet..."

de hülye érv... :mad: nem, nem ő tehet mindenről... Putyin mindenáron Lisszabontól-Vlagyivosztokot akar, amit az USA nem akar, de Németország (EU) sem akar, mert Németország (EU) gyarmatosítani akarja Oroszországot, nem pedig partnerként kezelni.
Az USA meg sem Lisszabontól-Vlagyivosztokot nem akar, sem pedig Ural-ig érő EU-t.
Ezért az USA-nak kell most lépnie, két fronton is:
1) az EU ellen
2) Oroszországban pedig valamit tennie kell az USA-nak, hogy megerősödjenek az orosz nacionalista és szovjet-párti erők
mégpedig azért,
hogy sem a Lisszabontól-Vlagyivosztok,
sem pedig az Ural-ig érő EU ne jöhessen létre.
Mert ha Putyinon múlik, akkor valamelyik a kettő közül létrejön.
És egyik sem érdeke sem Oroszországnak, sem pedig az USA-nak. Egyedül az EU-nak.
 
W

Wilson

Guest
Aha.
Tehát - szerinted - ha Putyin nem megy neki Ukrajnának,akkor az EU szépen kibújuk az USA alól?
Ez komoly?
Ha figyelmesen elolvastad a hozzászólásomat akkor láttad, hogy nem azt írtam, hogy függetlenné válik hanem azt, hogy függetlenebbé válik az USA-l, és csökkenti a befolyását, teljesen a belátható időn belül nem tudott volna függetlenné válni, tekintve ,hogy az USA a világ legerősebb katonai és gazdasági hatalma.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 426
7 007
113
Putyin számára ezek az elsősorban gazdasági kapcsolatok nem sokat jelentettek , egy percig sem habozott amikor arról volt szó, hogy az invázió miatt ezeket le kell húznia a klozetten.
fordítva értékelném
putyin addig nem indította el az invázióját amíg a ns2 el nem készült, pont azért mert nagyon is fontos volt számára ez a kapcsolat
és az benne volt a pakliban hogy az ukrán és a lengyel vonal megálljon, és tudta hogy a ns1-en nem tudja ellátni európát
európa viszont nem értékelte az ns2-t, beállt az ukránok mögé
ezt követően alakult ki a mai helyzet amikor az ns1 húsz százalékon csöpögteti a gázt, mi megkapjuk délről, és itt vége is, leszámítva az lng-s bohóckodást...
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Természetesen "el lehet engedni" Oroszországot, legfeljebb a világ többi részét fogja ellátni olcsó alapanyaggal és energiával, akiknek meg minden fontosabb lesz, mint az EU jóléte.
Bocsánat, de én ilyet nem írtam.
Én arról írtam, hogy Európa és Oo. viszonyát kereskedelmi egyezménnyel is lehet rendezni, nincs szükség szorosabb szövetségre.

Számos lehetőségünk van "energia-fronton" is diverzifikációra, ezekről itt írtam:
De csak az érdekesség kedvéért leírnám, hogy nemcsak a gazprom és a németek tettek sokat azért, hogy a jelenlegi helyzetbe kerüljön Európa.

Mielőtt részletezném, milyen egyéb alternatívák voltak lehetségesek, régóta terv, hogy egészen a Közel-Keletről az arab államoktól vezetéken érkezzen gáz Európába. Ezt természetesen az iraki háború, később a szíriai konfliktus ellehetetlenítette.
Ezenkívül, a teljeség igénye nélkül, Algéria (aki most éppen csökkentette a Marokkón át futó gázt spanyol irányba, mert az USA elsimerte Nyugat-Szaharát Marokkó részeként - pozitívum, hogy az olaszok irányába megnövelik az exportjukat), Líbia (ahol Kadhafi megölése óta, egy rövid intermezzo tekintetével premanens polgárháború dúl), Egyiptom (a törökök támogatta, s nyugat által részlegesen elismert kormány líbiai kormány új tengeri határai miatt ez problémássá vált), Izrael (ami részlegesen lehetséges, de a libanoni- és palesztin tengeri-mezők kitermelése nem megoldható), ciprusi/görög/török (majdnem háború robbant ki a török próbafúrások kapcsán), Azerbajdzsán (a háború óta végre pozitív folyamatok indultak el, régebben az azeri kenőpénzek még a nabucco előtt se voltak képesek sepregetni az utat - vélhetően mások többet fizettek a megfelelő helyekre), Norvégia.

1. A zöld (fenntarthatósági) alapok következtében, csökkent Európa finomítói kapacitása (kőolajszármazékokból is importra szorolunk), csökkentek a kutatásokra/egyéb beruházásokra költött pénzek.
2. Magyarán nemcsak a Gazprom és a németek felelősek a jelenlegi helyzetért, hanem amerikai is erősen rájátszott erre. Gondolhatunk itt a román-mezők kiaknázására, ami végül "valamiért" elmaradt.
Ez meg egy bónusz 2022 januárjából:

Visszatérve, mert szerintem ezt hangsúlyoznom kell.
Én se most, se az előző hozzászólásaimban nem utasítottam el az orosz beszerzéseket, ahogy arra Ön vagy éppen @Centquri prime utal. Sőt, azt se írtam, hogy ideológiai vagy bármilyen alapon a drágább nyersanyagok beszerzésére kellene összpontosítanunk. Arról írtam, hogy versenyt kell teremteni.
Ha pedig úgy gondolják, hogy felesleges ~10 milliárd eurókat fektetni a különböző csővezeték projektekbe, akkor óriási tévedében vannak. Az orosz vezetékeket is valamikor meg kellett építeni, s azok se voltak olcsóbbak (reál értéken vélhetően még drágábbak is), s így egy érdemi verseny jöhet létre. Pont ez a gondolkozás vezetett oda, hogy most az oroszok képesek zsarolni az egész kontinenst a gázcsapjaik nyitásával/zárolásával. Azonfelül, hogy ezen vezetékrendszer jelentős része öregedőben van, s például hidrogén szállítására vagy teljes mértékben alkalmatlan, vagy arra csak részlegesen képes (Északi-Áramlat II, Török Áramlat - ez a kettő részlegesen képes gázzal elegyítve).

Európának nincs szüksége semmilyen "természetes" szövetségesre, erre utaltam akkor, mikor arról írtam, hogy egy védelmi&gazdasági szövetségben lévő Európa, amely képes magát megvédeni, nincs kiszolgáltatva semelyik irányba. Európának olyan kereskedelmi partnerekre van szüksége, akik a legtöbb területen nem tudnak dominanciát/monopóliumot kiépíteni (ezalól egyedül a ritkaföldfémek jelenthetnek kivételt), de a gáz/olaj nem.
 
  • Tetszik
Reactions: MangaMonguz
Status
Not open for further replies.