De csak az érdekesség kedvéért leírnám, hogy nemcsak a gazprom és a németek tettek sokat azért, hogy a jelenlegi helyzetbe kerüljön Európa.
Mielőtt részletezném, milyen egyéb alternatívák voltak lehetségesek, régóta terv, hogy egészen a Közel-Keletről az arab államoktól vezetéken érkezzen gáz Európába. Ezt természetesen az iraki háború, később a szíriai konfliktus ellehetetlenítette.
Ezenkívül, a teljeség igénye nélkül, Algéria (aki most éppen csökkentette a Marokkón át futó gázt spanyol irányba, mert az USA elsimerte Nyugat-Szaharát Marokkó részeként - pozitívum, hogy az olaszok irányába megnövelik az exportjukat), Líbia (ahol Kadhafi megölése óta, egy rövid intermezzo tekintetével premanens polgárháború dúl), Egyiptom (a törökök támogatta, s nyugat által részlegesen elismert kormány líbiai kormány új tengeri határai miatt ez problémássá vált), Izrael (ami részlegesen lehetséges, de a libanoni- és palesztin tengeri-mezők kitermelése nem megoldható), ciprusi/görög/török (majdnem háború robbant ki a török próbafúrások kapcsán), Azerbajdzsán (a háború óta végre pozitív folyamatok indultak el, régebben az azeri kenőpénzek még a nabucco előtt se voltak képesek sepregetni az utat - vélhetően mások többet fizettek a megfelelő helyekre), Norvégia.
1. A zöld (fenntarthatósági) alapok következtében, csökkent Európa finomítói kapacitása (kőolajszármazékokból is importra szorolunk), csökkentek a kutatásokra/egyéb beruházásokra költött pénzek.
2. Magyarán nemcsak a Gazprom és a németek felelősek a jelenlegi helyzetért, hanem amerikai is erősen rájátszott erre. Gondolhatunk itt a román-mezők kiaknázására, ami végül "valamiért" elmaradt.
Ez meg egy bónusz 2022 januárjából:
Osztottak-szoroztak, végül így döntöttek.
www.portfolio.hu