[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Európa ipara nagyon fejlett, de nyersanyagban és energiahordozókban kiszolgáltatott. Az Európa-Oroszország összefonódás több előnnyel is járna, ilyen szempontból Európa kvázi "medveszelidítő" szerepbe kerülne és hosszabb távon nem kellene attól tartania, hogy Moszkva a fejére nő. Ennek az oka egyszerű: az orosz gazdasági-politikai elitek olyan szinten be lennének kötve Európába, hogy a mackó az európai menyecske kezéből enne és megszűnne a világ többi részre felé a kiszolgáltatottsága.
A másik lehetőség Európa számára, hogy több irányból biztosítja a szükséges forrásokat ahhoz, hogy önálló és önellátó centrummá váljon, de ezzel egyidejűleg a riválisai száma nem csökken és nem lenne képes olyan szintre jutni, mint egy "háziasított" Oroszországgal a háta mögött. Ha valakinek erre lenne igazi sansza, az pont Európa.
Az európai és orosz összefonódás, mint írtam, véleményem szerint csak papíron mutat szépen. Európa számos országa (nem alaptalanul) gyűlöli az oroszokat, tehát beszélhetünk történelmi okokról, amellett kulturális különbségek is vannak. Az ilyen sérelmeket tudomásul kellene vennünk, s nem elbagatellizálni azok súlyát.
Ha a kellő diverzifikáció nem jön létre, akkor bizonyos területeken monopol helyzetbe kerül Oo., ami által képes szabályozni az árakat (a mostani helyzet ennek egy szélsőséges példája, de egyben ez azt is mutatja, hogy erre régebben is képes volt, csak akkor nem ilyen mértékben tette, bár szvsz fokozódott volna, mivel a hosszútávú szerződések egyre inkább háttérbe szorultak). Egy idő után Európa pénzének következtében egyre nagyobb befolyásra tehetnek szert (pl. Gazprom a háború előtt), főleg akkor, ha és amennyiben Oo. visszafogná egy ilyen esetben katonai kiadásait, átcsoportosítanná a forrásait, s ennek hatására egyre több ágazatot tudna kellően felemelni, így az Európai tőke és tudás egyre több területen kerülne háttérbe.
Szóval egy összefonódás, amellett, hogy szvsz kivitelezhetetlen, hosszútávon nem lehet Európa érdeke.
Békeidőben, pont a diverzifikáció okozhatná az Európába irányuló nyersanyagárak csökkenését. Erre egy nagyon jó példa van Hazánkban is, mikor is a 2014-es magyar-magyar(szlovák) interkonnektor megépült, egy "csoda" folytán már a léte is elég volt, hogy tartósan ~30-50%-os árcsökkenést eredményezzen a gáz árában.

Egyébként azzal, hogy senki nem számított egy ilyen orosz teljesítményre - mármint ilyen gyengére - az akár az önállósodás irányába is tolhatta volna Európát, de nem ez történt.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Olvasom, hogy Kína háborúra készül:

Tegyük fel, hogy így is lesz, ebben az esetben mik a várható következmények?
A száraz tényeket azzal zárnám rövidre, hogy Tajvan a félvezetők gyárátásnak az egyik fellegvára, s így az egész világ elektronikai iparára kihatással lesz, illetve minden olyan területre, ahol ilyen csippek kerülnek felhasználásra (nálunk pl. leáll az autóipar).
Mi várható?
Az eu szankciókat vezethet be Kínával szemben, amennyiben teljes egyetértés (!) van a kérdésben.

Ki hogyan látja a kérdést?

Szerintem zéró kommentár mellett "vétóznunk" kell. Magyarán nem kell egyetlen szóval sem megindokolnunk a döntésünket. Nem szükséges polemizálni, érveket felvonultatni, mert teljesen felesleges lesz egy ilyen esetben. Az esetlegesen Kína ellen bevezetett szankciók Európa teljes összeomlásához vezethetnek, ezért nincs miről beszélni a kérdésben. A jelen folymatok tükrében, ebben a kérdésben már nincs hova hátrálnunk az eu-val történő különböző "alkudozások" (zsarolások) okán.

Egyébként, ha tényleg így lesz, akkor ezt az egészet egy öngerjesztő folyamatnak tartom, aminek beláthatatlan következményei lehetnek.

Mielőtt valaki moralizálna jelezném, hogy minden ártatlant nagyon sajnálok, a háború rossz, de az is tény, hogy "az ember természeténél fogva kegyetlen", szóval a világbéke éppen sokkal messzebb van, mint mondjuk 15 éve. Egyetlen egy európai szankció se fog megvédeni, egyetlen egy tajvani életet sem, sőt ezek az esetleges szankciók bőven túl fogják élni Tajvan "szabadságát". Ahogy az sem hagyható figyelmen kívül, hogy egy ilyen apokaliptikus forgatókönyv esetén, valószínű nem csak békés tüntetések játszódnának le mondjuk 2023 Karácsonyakor -20 fokban Európában.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Az európai és orosz összefonódás, mint írtam, véleményem szerint csak papíron mutat szépen. Európa számos országa (nem alaptalanul) gyűlöli az oroszokat, tehát beszélhetünk történelmi okokról, amellett kulturális különbségek is vannak. Az ilyen sérelmeket tudomásul kellene vennünk, s nem elbagatellizálni azok súlyát.
Pl. a németek és a franciák egymás iránti gyűlölete is hasonlóan komoly (volt?), mégis találtak olyan békés(!) megoldást, ami mindkét országnak jó.
 
W

Wilson

Guest
Európa ipara nagyon fejlett, de nyersanyagban és energiahordozókban kiszolgáltatott. Az Európa-Oroszország összefonódás több előnnyel is járna, ilyen szempontból Európa kvázi "medveszelidítő" szerepbe kerülne és hosszabb távon nem kellene attól tartania, hogy Moszkva a fejére nő. Ennek az oka egyszerű: az orosz gazdasági-politikai elitek olyan szinten be lennének kötve Európába, hogy a mackó az európai menyecske kezéből enne és megszűnne a világ többi részre felé a kiszolgáltatottsága.
A másik lehetőség Európa számára, hogy több irányból biztosítja a szükséges forrásokat ahhoz, hogy önálló és önellátó centrummá váljon, de ezzel egyidejűleg a riválisai száma nem csökken és nem lenne képes olyan szintre jutni, mint egy "háziasított" Oroszországgal a háta mögött. Ha valakinek erre lenne igazi sansza, az pont Európa.
Nem ezzel próbálkozott az EU és merkeli Németország 22 éven keresztül? Én úgy emlékszem,hogy igen, rendesen "bekötötték" az Orosz politikai és gazdasági elitet és az orowz energiahordozókat az EU gazdasági vérkeringésébe, de ahogy Merkel lelépett a színről dugába dölt az egész elképzelés.
Mielőtt félreértené valaki nem Merkel visszavonulásához kötöm ezt a dolgot.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Pl. a németek és a franciák egymás iránti gyűlölete is hasonlóan komoly (volt?), mégis találtak olyan békés(!) megoldást az együttműködésre, ami mindkét országnak jó.
Csak éppen az a gond, hogy ha Európa teljesen összefonódna Oo.-al, az oroszoknak egy idő után csak, mint felvelő piac lenne ránk szüksége. Ugyanis miért elégedne meg azzal, hogy a nyers/félkész terméket Európába exportálja, s a nagy hasznot itt tegyék el?
Amellett Oo. alapvetően imperialista, s itt sztm felesleges nyitnunk az önvédelemből indított területszerzésről egy vitát - pl. ha jól tudom Dugin is ilyesmikről írt.
Amellett nem látom a rációt abban, hogy miért jobb Európa kiszolgáltatottsága, mint a különböző nyersanyagok diverzifikációja? A verseny minden esetben csökkenti az árakat. Európa alapvetően nyersanyaghiányos, így mindenképpen importra szorul, tehát a tudásából élhet meg hosszútávon, illetve abból, hogy az import-ot az ésszerűség keretei között visszaszorítja.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
A problema csak az, hogy Putyin nem hagyja magát provokálni, és szépen elteszi láb alól Oroszország keményvonalasait.
Nem tudom hallottátok-e, hogy Dugin ellen merényletet próbáltak elkövetni, de nem sikerül (ez is beleillik az elteszi láb alól gondolatmenetbe). Talán a lánya lett az áldozat. Oo.-ban is emelik a tétet. Minden esetre ez nem jó ómen Putyinra nézve. Szerintem meg vannak számlálva a napjai, ha már erre vetemedett (ha egyáltalán ő és körei voltak a kiötlői a merényletnek).
 
  • Tetszik
Reactions: Raszputyin

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
Nem tudom hallottátok-e, hogy Dugin ellen merényletet próbáltak elkövetni, de nem sikerül (ez is beleillik az elteszi láb alól gondolatmenetbe). Talán a lánya lett az áldozat. Oo.-ban is emelik a tétet. Minden esetre ez nem jó ómen Putyinra nézve. Szerintem meg vannak számlálva a napjai, ha már erre vetemedett (ha egyáltalán ő és körei voltak a kiötlői a merényletnek).

Hallottuk, éjfél után egész beszélgetés-folyam ment erről az ukrán topikban, csak sajnos a modik kitörölték az egészet. De úgy van, ahogy mondod.

(A hírt először Boki hozta, valamikor éjfél körül. Arra reagáltam én itt rögtön a nagy sakktábla topikban, mert az ukrán topikba időkorlát miatt nem tudtam írni.)
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Amíg ezen a hamis alapon nem lépünk túl, mindig veszíteni fogunk.
A verseny akkor csökkenti az árakat, ha azok csökkenthetők.
Ha nem, akkor maradnak ahol vannak.
Ha meg a kereslet növekedését nem tudja lekövetni a kínálat, még növeli is.
Bocsánat, de ha nem a verseny határozza meg az árat, akkor három dolog lehetséges legjobb tudomásom szerint:
1. Kartellek döntik el az árakat.
2. Saját tartalékaira támaszkodva az állam dönti el az árakat.
3. Idegen állam dönti el az árakat, ami a teljes kiszolgáltatottság jele.

Csak azok a komcsi államok voltak képesek fejlődésre, ahol teret engedtek a kapitalizmusnak (Kína, Vietnám), a többi elbukott vagy jelenleg is szenved (Kuba, Venezuela, észak-korea).
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 992
53 879
113
Csak éppen az a gond, hogy ha Európa teljesen összefonódna Oo.-al, az oroszoknak egy idő után csak, mint felvelő piac lenne ránk szüksége. Ugyanis miért elégedne meg azzal, hogy a nyers/félkész terméket Európába exportálja, s a nagy hasznot itt tegyék el?
Amellett Oo. alapvetően imperialista, s itt sztm felesleges nyitnunk az önvédelemből indított területszerzésről egy vitát - pl. ha jól tudom Dugin is ilyesmikről írt.
Amellett nem látom a rációt abban, hogy miért jobb Európa kiszolgáltatottsága, mint a különböző nyersanyagok diverzifikációja? A verseny minden esetben csökkenti az árakat. Európa alapvetően nyersanyaghiányos, így mindenképpen importra szorul, tehát a tudásából élhet meg hosszútávon, illetve abból, hogy az import-ot az ésszerűség keretei között visszaszorítja.




Kb semmit sem tudsz diverzifikálni abból,ami eddig Oroszországból jött,csak drágábbra,messzebbről jövőre,ill ugyanazon Orosz cuccok,másodkézből megvásárlására,drágábban.
Nem területet akarnak,mármint nem elfoglalni,hanem a natotól,vagyis az usát távoltartani,ill az usa fegyvereket,főleg az első csapás mérésére is laklamas,középhatőtávolságú rendszereket,de egyébként mitől ne útálnák a képükbe tolt nem atomfegyvereit is az usának?
Simán le kellene velük ülni,közép európai országoknak,és átbeszélni egy fegyverzet korlátozási,közös ellenőrzési rendszert,szigorúan az usa nélkül,és kész.
Mitől ne idegeskednénk egy ,a határunktől 5km-re lévő román laktanyától,tele himarssal,meg tankokkal,stb?
Ukrajnát is leszarták volna,ha minimum nem kezdik el gyilkolni az ott élő Oroszokat,és nek akarták volna felvenni a natoba,és telerakni usa fegyverekkel.
Hagyjuk már ezt az Orosz imperializmust,max nyugton akarnak élni,egyenlőre őket akarja a nyugat-usa/angolszászok leigázni,felosztani,koncessziókat szerezni,kormányzati szinten nyilatkozzák ezeket,lássuk már reálisan a dologokat.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Bocsánat, de ha nem a verseny határozza meg az árat, akkor három dolog lehetséges legjobb tudomásom szerint:
Na várjunk, az, hogy a verseny határozza meg az árakat, az egy alapvetés lehet.
Csak te nem ezt írtad, hanem azt, hogy a verseny csökkenti az árakat.
Ami nem igaz.
A fejeden is pöröghetsz, ha egy doboz hintőpir előállítási költsége 150 Ft akkor nem lesz kapható 100 Ftért.

Ha belép még 3 gyártó, akkor se lesz több a műanyag, ami a dobozhoz kell, így még nőnek is az árak, mert felvetik ezzel.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Kb semmit sem tudsz diverzifikálni abból,ami eddig Oroszországból jött,csak drágábbra,messzebbről jövőre,ill ugyanazon Orosz cuccok,másodkézből megvásárlására,drágábban.
Az energiát pl. képesek lennénk, de a franciákon kívül (akik éppen nem jeleskednek), senki nem épít atomerőműveket Európában. Ezzel megoldanánk az áram és hő problémáinkat, így már csak a kőolaj maradna hátra. Ezenfelül számos területen lehetséges lenne az import kiváltása "hazaival" (pl. faanyag).
Egyébként én nem arról írtam, hogy el kell vágni minden kapcsolatot az oroszokkal, sőt kereskedelmi egyezményről írtam korábban, s azt kívántam hangsúlyozni, hogy meg kell teremteni a diverzifikáció lehetőségét. Nem 1-2 projektet furtak meg az elmúlt évtizedekben (Nabuccu, afrikai vezetékek stb.).

Nem területet akarnak,mármint nem elfoglalni,hanem a natotól,vagyis az usát távoltartani,ill az usa fegyvereket,főleg az első csapás mérésére is laklamas,középhatőtávolságú rendszereket,de egyébként mitől ne útálnák a képükbe tolt nem atomfegyvereit is az usának?
Simán le kellene velük ülni,közép európai országoknak,és átbeszélni egy fegyverzet korlátozási,közös ellenőrzési rendszert,szigorúan az usa nélkül,és kész.
Itt is csak azt tudom írni, mint korábban. Egy önálló Európa esetén magától értetődően nem lennének amerikai atomtöltetek/bázisok a kontinensen.

Egy KKE-unióra a háború előtt volt reális esély, most az elég hosszú időre "megszűnt", szvsz.

Hagyjuk már ezt az Orosz imperializmust,max nyugton akarnak élni,egyenlőre őket akarja a nyugat-usa/angolszászok leigázni,felosztani,koncessziókat szerezni,kormányzati szinten nyilatkozzák ezeket,lássuk már reálisan a dologokat.
Oo. a világ legnagyobb országa. Ezt nem hiszem hogy érdemben kellene kommentálni. Ha ők nem imperialisták, a "végtelen" számú kisebbségükkel, akkor kik tekinthetők imperialistának?
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Na várjunk, az, hogy a verseny határozza meg az árakat, az egy alapvetés lehet.
Csak te nem ezt írtad, hanem azt, hogy a verseny csökkenti az árakat.
Ami nem igaz.
A fejeden is pöröghetsz, ha egy doboz hintőpir előállítási költsége 150 Ft akkor nem lesz kapható 100 Ftért.

Ha belép még 3 gyártó, akkor se lesz több a műanyag, ami a dobozhoz kell, így még nőnek is az árak, mert felvetik ezzel.
Azért azt ne felejtsd el, hogy a verseny arra is késztetheti a piaci szereplőket, hogy olyan új megoldasokba/technológiai,beszerzés stb/ invesztáljanak amely csökkenti az adott termék előállítási költségét, számtalan példa van erre a történelembe.
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Na várjunk, az, hogy a verseny határozza meg az árakat, az egy alapvetés lehet.
Csak te nem ezt írtad, hanem azt, hogy a verseny csökkenti az árakat.
Ami nem igaz.
A fejeden is pöröghetsz, ha egy doboz hintőpir előállítási költsége 150 Ft akkor nem lesz kapható 100 Ftért.

Ha belép még 3 gyártó, akkor se lesz több a műanyag, ami a dobozhoz kell, így még nőnek is az árak, mert felvetik ezzel.
És én azt hol vitattam, hogy az önköltségi árak alá mehet tartósan valaminek az ára?
Egyébként kiszorítósdi esetén pont ezt csinálják a cégek. Megölik a kicsiket.

Vagy arra próbált célozni, hogy az eu-ban tapasztalható gázárak a minimumon voltak a háború előtt? Vagy nem teljesen értem, hogy hova kíván kilyukadni.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
És én azt hol vitattam, hogy az önköltségi árak alá mehet tartósan valaminek az ára?
Egyébként kiszorítósdi esetén pont ezt csinálják a cégek. Megölik a kicsiket.

Vagy arra próbált célozni, hogy az eu-ban tapasztalható gázárak a minimumon voltak a háború előtt? Vagy nem teljesen értem, hogy hova kíván kilyukadni.
Úgy csináltok, mintha azért az orosz nyersanyagot/félkész terméket, stb vette volna mindenki, mert eddig nem volt verseny, és sehonnan máshonnan nem lehetett volna beszerezni. Pedig pacikukit. Idáig is lehetett volna bárhonnan máshonnan beszerezni, csak a versenyben a legjobb árakat az oroszok adták. Szóval kiváltható persze. Drágábban és rosszabb kondíciókkal
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Úgy csináltok, mintha azért az orosz nyersanyagot/félkész terméket, stb vette volna mindenki, mert eddig nem volt verseny, és sehonnan máshonnan nem lehetett volna beszerezni. Pedig pacikukit. Idáig is lehetett volna bárhonnan máshonnan beszerezni, csak a versenyben a legjobb árakat az oroszok adták. Szóval kiváltható persze. Drágábban és rosszabb kondíciókkal
De most miért próbál olyan szavakat a számba adni, amiket nem mondtam?

A gáz és olaj esetén is voltak más opciók, csak éppen bele kellett volna invesztálni jó pár milliárd eurót, az így kialakuló verseny, pedig bizonyosan csökkentette volna az árakat (hazai példát írtam korábban - pedig azon is orosz gáz jött volna főként). Nem LNG terminálokról írtam, hanem más/új csőrendszerekről írok példának okán.
 
  • Vicces
Reactions: vilmoci

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
De csak az érdekesség kedvéért leírnám, hogy nemcsak a gazprom és a németek tettek sokat azért, hogy a jelenlegi helyzetbe kerüljön Európa.

Mielőtt részletezném, milyen egyéb alternatívák voltak lehetségesek, régóta terv, hogy egészen a Közel-Keletről az arab államoktól vezetéken érkezzen gáz Európába. Ezt természetesen az iraki háború, később a szíriai konfliktus ellehetetlenítette.
Ezenkívül, a teljeség igénye nélkül, Algéria (aki most éppen csökkentette a Marokkón át futó gázt spanyol irányba, mert az USA elsimerte Nyugat-Szaharát Marokkó részeként - pozitívum, hogy az olaszok irányába megnövelik az exportjukat), Líbia (ahol Kadhafi megölése óta, egy rövid intermezzo tekintetével premanens polgárháború dúl), Egyiptom (a törökök támogatta, s nyugat által részlegesen elismert kormány líbiai kormány új tengeri határai miatt ez problémássá vált), Izrael (ami részlegesen lehetséges, de a libanoni- és palesztin tengeri-mezők kitermelése nem megoldható), ciprusi/görög/török (majdnem háború robbant ki a török próbafúrások kapcsán), Azerbajdzsán (a háború óta végre pozitív folyamatok indultak el, régebben az azeri kenőpénzek még a nabucco előtt se voltak képesek sepregetni az utat - vélhetően mások többet fizettek a megfelelő helyekre), Norvégia.

1. A zöld (fenntarthatósági) alapok következtében, csökkent Európa finomítói kapacitása (kőolajszármazékokból is importra szorolunk), csökkentek a kutatásokra/egyéb beruházásokra költött pénzek.
2. Magyarán nemcsak a Gazprom és a németek felelősek a jelenlegi helyzetért, hanem amerikai is erősen rájátszott erre. Gondolhatunk itt a román-mezők kiaknázására, ami végül "valamiért" elmaradt.
Ez meg egy bónusz 2022 januárjából:
 

Ember

Well-Known Member
2022. április 21.
975
8 224
93
Na, tessék!

Putyin megölette Dugin lányát!!! :mad::mad::mad::mad::mad: Dugint akarta kinyírni, de a lánya ült az autóba.

Nézzétek és lássátok!

#151 515

Ez Putyin!!!

Na ezért nem megy rendesen a háború Ukrajnában. Putyin ahelyett, hogy mozgósítana, megöleti a saját keményvonalasait.
Mert azok kezdték el a háborút, nem Putyin. És ez most Putyin bosszúja.
Bagoly, bár sok mindenben nem értek egyet Veled, de szeretem, hogy gondolkodsz, ez manapság egyre ritkább.
Én inkább arra hajlok, hogy nagyon kevés dolog az aminek látszik a mai geopolitkában. Ami bizonyos, hogy az emberiség kollektív akarata és érdekei ellenében zajlik a háborús eszkaláció, és a társadalmak további rabszolgásítása. Birkanyírás van, és mi, magyarok, oroszok, ukránok, amerikaiak, németek stb stb...mi vagyunk a birkák. Amit tehetünk, hogy nem kajáljuk be ész nélkül a narratívákat amiket elénk tesznek. Mindenki alakítsa ki a saját véleményét, és végül döntse el miben vesz részt szabad akaratából.
Ez a vékimenetel, úgy tűnik további eszkalációt és radikalizálódást szolgálja, mondom úgy, hogy nem mernék 100%ig biztos kijelentéseket tenni Dugin szerepéről és viszonyáról Putyinnal. A lehető legnagyobb kárt ebben a formában okozta a merénylet.


Darja Platonova pár szava tőle búcsúzóul:

"Mi, Duginok az igazság útján járunk a globalizmus elleni harcban. Ezért azt mondom, hogy megtiszteltetés, hogy ilyen családba születtem."
 
Status
Not open for further replies.