[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
17 873
24 425
113
Még azt szeretném megkérdezni tőled, hogy Lengyelország megtámadása után, a Szovjetunió megtámadta a három Balti köztársaságot, majd megtámadta Finnországot is még ugyanabban az évben. Nagy-Britannia ezen esetben is azért nem reagált, mert hogy hivatalosan nem volt hadüzenet?
Tényleg nem az a célom hogy szivassanak, de lássuk be egy olyan ex világbirodalmat dédelgeti amelyik kimondta, hogy nem barátai, hanem érdekei vannak.

Nagy-Britannia az érdekei szerint cselekedett! Szerintem ennek hatalmas ára volt mindenkire nézve, de ez már történelem.
Mindenkinek érdekei vannak, sosem állítottam mást.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 606
34 401
113
Kezd érdekes lenni...Örményország, Grúzia megy az EUba, Törökország, Azerbajdzsán megy Irán mellé a BRICSbe?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 215
96 180
113
Bogár Laci bá világmegfejtése Tucker Carlson interjúra

Orbán globális nagykoalája

Német nagytőke
Eszakt-Amerikai fehér konzerv termelő tőkések
A nem létező , de világot ténylegesen irányító erő mérsékelt szárnya


Orbán meg az integrátor.
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 923
8 573
113

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 288
113
karabélyos topik folyt itt.

ez egyébként számomra megnyugtató hogy a 2 nagy egy levadászós egyéniharcos alapokra teszi a gyalogosharcászatot. ez aztjelenti hogy nem számolnak egymás ellen valódi tömeges (világháborús tömeges) összecsapásra. hanem a teknikai fölényüket kihasználva nálluknál gyengébb ellenfelek leküzdésére készülnek... tehát a jövőben sok proxit várhatunk és láthatunk. köztük több elég komolyra is lehet majd számolni... Sok proxival próbálják levezetni a feszültséget és beállítani az új vonalakat a térképen. (kb újraossztják a világot.)

Europa mint unio igazából már nemigen kell sehova. a szovjet ellen jó volt az usa nak de már kiderült hogy az orosz nem szovjet. és az usanak nincs tartanivalója egymagába OO-tól (világvége fegyvereket nem számítva de az világvége ugyhogy mind1)

OO közvetlenül az EU ra veszélyes bizonyos taggállamaira. és ezen közvetettve veszélyes csak az USA-ra.
tehát az ésszerű prioritás kína lenne. ahova viszont az eura nem nagy szükség van. (tengeri haderőt nemigen tud adni) anglia nem eu) hadianyaggal nem tudja ellátni saját magát sem nemhogy amerikénak besegítsen...

az egyedüli előnye az eu nak az usa szemébe hogy oroszországot sakkban tartja ezzel támogatást kivonni Kína mögül.

kínai és muzulmán kapcsolatok egyébként elég erősek és kína támogatja hogy egy újabb ha nem is minden muzulmán országot érintő de számos muzulmá ország koalíciójából létrejöjjön egy új mohamedán kalifátus (birodalom) ami világőpolitikai meghatározó tényező lenne egy új pólust alkotva. (angolszász francia vonalzók eltörése...)

Europának nem érdeke a birodalmi europai unio. a gazdasági vonala igen fontos ez az eredeti eu egyébként míg a birodalmi eu egy baromság az eggyüttes eu gyengébb mint az összes tag külön külön...

itt kitérnék szerbiára és a balkánra.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 288
113
Kína fekete ló.
Keveset tudunk róla itt europába és a szándékairól.
nincs propagálva teljesen más kultúra.

ami biztos Tajwannal elöbb utobb eggyesűl.
jelenleg bőven elég kínának ha tajvan felségvizeit és kisebb szigetcsoportjai felett átveszi az uralmat és kiszorítja a térségből az usa-t ez teljesen jogos hisz az usanak sem tettszene ha a kínaiak oroszok kuba partjainál kavarásznának.

hindikusba áll a báll a hegyekbe az mindig is fog menni a világ legmagasabb hegységrendszere persze hogy...
de ez semmiféle olyan problémát nem fog okozni ami komolyabb összecsapást jelentene kína és india között villongások tilitoli lokális kis konfliktusok benne vannak a pakliba de ezt nem hagyják valódi összecsapássá háborúvá eszalálódni.
arra számolni hogy majd a hindikusért kömoly több milliárd embert érintő konfliktus alakul ki kína és india között botorság... (konfliktus lessz meg volt is de semmi komoly .)

kína a szigetvilágra jelent veszélyt elsőnek furának tűnhet de az usa arra van a legközelebb a csendes óceáni térség az usa nyugati kapulya. és kína van közelebb.

amiről mindenki megfeletkezik Burma. burma mindig is kulcs volt kínához nyugati irányból. az indiai óceán felöli kijáró. (ez már valódi konfliktushoz vezető út lehet indiával hacsak nem tudnak valahogy kieggyezni. de jelenleg nem ez a kínai prioritás (gazdasági színen minden működik politikailag erős stabil kínai befolyás.) itt kína jól áll. nem szükséges nbelemennie egy komolyabb konfliktusba. ((nyugat próbál bekavarni de az ellenzék is kína párti akik nem azok india és nem angolszász.)

az 1. lépésnek tajvannak kell lenni ez benne a trükk megkerülhetetlen. (de a kínaiaknak nem a sziget a fontos hanem a körülötte levő vizek.) ha kína képes lessz úgy réstütni a falon hogy nembonyolódik bele komolyabb szárazföldi összecsapásokba tajvannal (ami elkerülhetetlen magas civil áldozatokkal járna) akkor megindulhat és a tengerfelöli falat kezdheti birtokbavenni és ami eddig a börtöne volt innentől a várfala lessz elv mentén kína valódi póllusá vállna birodalommá.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 732
38 922
113

Az ukrán támadások kudarcot vallanak, a szíriai helyzet "összetett"; A Nyugat fél a zorosz offenzívától, riaszto orosz Észak-Koreai kapcsolatok​

Kiemelném az elméletet, miszerint a zoroszok segítik az észak koreai rakéta és nukleáris programot. Valakinek feltűnt, hogy a legújabb é-koreai rakéta feltűnően hasonlít az orosz Topol-ra. Lehetséges, hogy csak a technológiát adták át a zoroszok, de az is lehetséges, hogy átpasszolják a Topolt cakumpakk robbanófejestül, mindenestül, az é-koreaiak meg csak átfestik. Hozzáteszem a zoroszok lecserélik a Topolokat az új Szarmat-ra.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113

Az ukrán támadások kudarcot vallanak, a szíriai helyzet "összetett"; A Nyugat fél a zorosz offenzívától, riaszto orosz Észak-Koreai kapcsolatok​

Kiemelném az elméletet, miszerint a zoroszok segítik az észak koreai rakéta és nukleáris programot. Valakinek feltűnt, hogy a legújabb é-koreai rakéta feltűnően hasonlít az orosz Topol-ra. Lehetséges, hogy csak a technológiát adták át a zoroszok, de az is lehetséges, hogy átpasszolják a Topolt cakumpakk robbanófejestül, mindenestül, az é-koreaiak meg csak átfestik. Hozzáteszem a zoroszok lecserélik a Topolokat az új Szarmat-ra.
Ez a rakétaátadás is benne lehet a pakliban, csak hogy borsot törjenek az USA orra alá. Van szárazföldi kapcsolat a két ország között, ott mindent át tudnak adni, úgy hogy nem lehet látni. Alagútból indított zárt vagonok amik É-Koreában szintén alagútba érkeznek. Még Kína sem fog tudni az ügyletről. De ha ezt nem is, de technológiát simán átadhatnak Kiméknek. Ezzel pedig teljesen megkötik a nyugat bármilyen akcióját É-Korea ellen. Sem partraszállás sem D-Korea nekik kergetéséről nem lehet szó, mert Kim valószínű azonnal küldené az atomot (és ha a saját területén pukkantgat az inváziós seregek ellen, senkinek egy szava sem lehet, ugyanis senkit sem támadott meg, védekezik és nem idegen ország területén használta).
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Ez a rakétaátadás is benne lehet a pakliban, csak hogy borsot törjenek az USA orra alá. Van szárazföldi kapcsolat a két ország között, ott mindent át tudnak adni, úgy hogy nem lehet látni. Alagútból indított zárt vagonok amik É-Koreában szintén alagútba érkeznek. Még Kína sem fog tudni az ügyletről. De ha ezt nem is, de technológiát simán átadhatnak Kiméknek. Ezzel pedig teljesen megkötik a nyugat bármilyen akcióját É-Korea ellen. Sem partraszállás sem D-Korea nekik kergetéséről nem lehet szó, mert Kim valószínű azonnal küldené az atomot (és ha a saját területén pukkantgat az inváziós seregek ellen, senkinek egy szava sem lehet, ugyanis senkit sem támadott meg, védekezik és nem idegen ország területén használta).

Elég ha élelmiszert ad az orosz lőszerért. Már megoldotta Észak-Korea legfőbb problémáját.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 495
84 642
113
357426075_663608909138404_7959634960067591715_n.jpg
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 254
35 937
113

1997-ben Zbig Brzezinski, az eredeti "mozgatórugója" annak, hogy Afganisztán egy "sárral teli mocsár" legyen, amelybe Oroszországot be kellett vonszolni, megírta híres könyvét, A nagy sakktábla címűt. Ez a mű "örökre" beágyazta az amerikai korszellembe a Mackinder-doktrínát, miszerint "aki Ázsia szívét uralja, az uralja a világot".

Az alcíme sokatmondóan az volt, hogy "American Primacy and Its Geostrategic Imperatives" (Amerikai elsőbbség és geostratégiai szükségszerűségei). Brzezinski már korábban megírta könyvében, hogy Ukrajna nélkül Oroszország soha nem válhatna központi hatalommá, de Ukrajnával Oroszország képes lenne és képes is lenne rá. Így Mackinder doktrínája, az "Aki a szívföldet uralja" diktuma bekerült az amerikai "ágyújogba" - hogy soha ne engedjék meg az egységes szívföldet. És Ukrajnát úgy tekintették, mint a csuklót, amely körül a szívbéli hatalom forog.

Brzezinski továbbá elrendelte, hogy ez a "nagy sakkjátszma" az Egyesült Államok tiszta elsőbbsége legyen: "Nem, senki más nem játszik" - hangsúlyozta; ez egy tisztán egyszemélyes játék. Ha egyszer egy sakkfigurát elmozdítottak; "mi" (az USA) egyszerűen megfordítjuk a táblát - és elmozdítjuk a másik fél sakkfiguráit (nekik). Ebben a játékban nincs 'más'" - figyelmeztetett Brzezinski.

Ez a mai dilemma - Olyan régen van már, hogy Brzezinski eredetileg megfogalmazta a Mackinder-fogalmat, hogy a klasszikus diplomácia etiolálódott.

Henry Kissinger volt azonban az, aki a Mackindernek a híres fordulatot adta: "Aki a pénzt uralja, az uralja a világot" - ez lett a dollár és a banki pénzuralom hegemóniája.

De Kissinger ebben már a kezdetektől fogva tévedett. Mindig is így volt: "Aki rendelkezik gyártási kapacitással, nyersanyagokkal, élelmiszerrel, energiával (emberi és fosszilis) és egészséges pénzzel, az tudja megváltoztatni a világot". De Kissinger egyszerűen figyelmen kívül hagyta ezeket a járulékos feltételeket, és az USA-t ehelyett a fegyveres dollárok globális "pókhálójának" létrehozására alapozta (ha hozzáérsz, a szankciós pókháló megmérgez). Ráadásul ez a rendszer megsokszorozódott azáltal, hogy a Wall Street csak az engedelmesek számára biztosította a hozzáférést az újonnan létrehozott pénzbilliókhoz.

Kissinger azonban Mackinderre utalva kidolgozta a "háromszögelés" doktrínáját: Az USA-nak arra kell törekednie, hogy vagy Oroszországgal vagy Kínával szövetségre lépjen, vagy pedig Kínával legyen, Oroszországgal szemben. De soha ne engedje, hogy Kína és Oroszország egyesüljön a Nyugat ellen. A szívföldnek mindig töredezettnek kell lennie.

Ezek a "szabályok" be vannak vésődve Washington mentális áramköreibe. Az őket alátámasztó elképzelések azonban ma már kevéssé érvényesek. A szárazföldi tömegű, militarizált államok (Ázsia szárazföldi része) kontra tengeri hatalmak (az atlantisták) aligha tükrözi a hatalom mai absztraktabb eszközeit.

A dollár-szféra például kétségtelenül az USA hatalmának egyik forrása (az államokra a dollárvásárlás és -tartás kényszerét kényszerítve) a Bretton Woods-i egyezmény és a petro-dollár megállapodások óta. Ez hatalmas szintetikus keresletet teremtett a dollár iránt, ami kezdetben jól működött Washington számára. De most már nem annyira.

Túl jó volt ahhoz, hogy igaz legyen - nyomtassuk ki, és átkozottul kárhoztassuk magunkat a következményekkel. Adósság? Nem számít; nyomtassunk még egy kicsit többet. Washington túlzásba vitte (a politikai csábítás túl nagy volt).

Így a dollár "hegemóniája" a hatalom kivetítésének eszközéből az USA sebezhetőségének elsődleges forrásává vált. Egyszerűbben fogalmazva, Washington hatalmas dollár- és dolláradósság-túlkínálata a "dollárt" kifejezetten kétélű karddá változtatta; most már a Nyugat ellen vág. A nyugati termelési bázis elsorvadt és összezsugorodott, ami egy kétszintű, hatalmas egyenlőtlenségeket mutató amerikai társadalmat eredményezett.

A jelenlegi ukrajnai konfliktus rávilágított a hegemón hatalom hiányosságaira, amelyek kifejezetten az elhanyagolt gyártási bázisból fakadnak.

Ha Mackinder ma itt lenne, talán módosítania kellene a modelljét, különbséget téve a gazdaságpolitikák egy csoportján (a BRICS-vezette ázsiai, afrikai és globális déli blokk) "kívül" lévő föld és a "belül" lévő föld között: azaz a "part menti", adósságvezérelt, fogyasztói paradigmán belül.

A fentiekhez kapcsolódnak a túlzott fegyverkezés (azaz a "totális" pénzügyi "háború") konkrét költségei. Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma több változatot is alkalmazott: adósság (először Nagy-Britannia háború utáni globális pozíciójának összeomlásához); fegyverként használt kamatlábak, hogy "lekaszabolja" a japán gazdasági csodát az 1980-as évek elején. Franciaország és a Nyugat háborút indított, hogy véget vessen Kadhafi pánafrikai szférára irányuló törekvéseinek, és a frank vagy a dollár helyett az arany dinárt használta. Aztán ott volt Oroszország példátlan szankcionálása, amely paradox módon az orosz gazdasági erő megújulását eredményezte, nem pedig pénzügyi összeomlást (ahogyan az várható volt).

Mégis, itt is láthatjuk a "szankciók kardjának" kétélűségét: A Wall Street Journal megjegyezte, hogy az európaiak szegényebbek lesznek - a zárlatok következtében, de pontosabban azáltal, hogy csatlakoztak Biden pénzügyi háború "projektjéhez", amelynek célja Oroszország térdre kényszerítése):

2008-ban az euróövezet és az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) egyenértékű volt, a GDP-különbség most 80%-os. A brüsszeli székhelyű Európai Nemzetközi Politikai Gazdaságtani Központ (European Centre for International Political Economy) agytröszt közzétette az amerikai államok és az európai országok egy főre jutó GDP-jének rangsorát: Olaszország éppen csak megelőzi Mississippit, az 50 állam legszegényebbjét, míg Franciaország Idaho és Arkansas között van, a 48., illetve a 49. helyen. Németország nem menti az arcát: Oklahoma és Maine között helyezkedik el (38. és 39.). Az amerikai mediánbér jelenleg másfélszerese a franciaországinak.

Megérte-e az uniós vezetőknek jelzálogot tenni Európa jövőjére a Fehér Ház szolidaritása érdekében? A szankciós trükk amúgy sem vált be.

Nos ... az USA és az EU a Mackinder-féle geostratégiai "történet" új fordulatának közepén áll, amely arról szól, hogyan lehet megakadályozni egy egységes Szívföld kialakulását: Ez egy változatos tervrajz a japán tech-erősség "méretre vágásáról": Egyértelmű, hogy a "Plaza-megállapodás" (1985) eszköze, a kamatlábak manipulálása a "legyőzött" és engedelmes Japánnal szemben nem fog működni Kína esetében.
 
Status
Not open for further replies.