A jenki támaszpontos képhez.
1. Először a kép egy pillanatnyi állapotot vett össze egy másikkal. Most akkor vegyem elő az 1989-es állapotot, amkor egész Kelet-Európában és nálunk az "ideiglenesen itt állomásozó" szovjet/orosz erők százas nagyságrendű támaszponttal és reptérrel bírtak...? Most soroljam fel, hogy csak kis hazánban hány szovjet reptér és laktanya volt...? Upsz...
2. A szovjeteket talán hívta ide a kutya is? Ja, hogy nem, csak a rendszerüket kiszolgáló komcsik... Mondjuk úgy, hogy nem egészen szuverén ország voltunk...
3. A jenki támaszpontok nem azért vannak ott, mert bevonultak és a saját bábkormányukat rakták oda. Azért vannak ott, mert egy katonai szövetségben vannak az országokkal - vagy csak simán szövegségesek - és hívták vagy engedélyezték őket Szóval mi is tiltja, hogy egy katonai szövetségen belül az országok megállapodása szerint támaszpontja kegyen valakinek főleg, ha valaki szívesen látja őket, mert a kedves szomszédok olyanok amilyenek? Ja, hogy semmi.. Ukrajnában is volt ugyebár orosz haditengerészeti támaszpont bérlés, ami most már szerintük orosz terület. Elegáns megoldás mi...? (Bajkonurt is bérlik és ugyebár tudtommal onnan katonai műholdakat is indítanak, tehát tisztán civil létesítménynek hívni azért meredek lenne...)
4. A fenti jelenlétért sokszor fizetnek is a jenkik. Az szovjetek fizettek nekünk valamit? Maguk után hagyták a szarukat és környezetszennyezést és aztán még volt pofájuk azért a romhalmazért számlát benyútani, amit itthagytak. Igen vastag arcbőr kell ehhez... Mikor kivonultak még a felsővezetéket is vitték magukkal Tökölről (és máshol is), amit csak mozdítani tudtak... (A nyugati technikával felújított repterek betonjának egy részét is magukkal vitték, lásd a Légierő Társbérletben könyvben, de más forrásban is megtalálod..)
5. A jenki támaszponthálózat a hidegháború vége óta leépült a képen jelötek része szinte már csak logisztikai közponként funkcionál. Európából kb. 10+ éve az utolsó tartósan itt levő US Army egység is távozott és csak USAF egységek maradtak emlékeim szerint. Az is jól leépült. Az ukrán balhé előtt a USAF jelenlét Lakenhealt (48th TFW, 3xTFS F-15C és F-15E gépekkel) és Avianoban már csak egy sima F-16C TFS-t takart és Rammsteinben voltak teherszállítók.. Vesd össze ezzel.
http://www.microarmormayhem.com/NATO_ORDER_OF_BATTLE_mod_8.doc
6. Az USA-ban másnak nincs támaszpontja, de Szingapúr és több országnak is tartósan állomásozik gépe Nellisen vagy máshol kiképzés és gyakorlás céljából. Miért tartana fennt bárki magának ott támaszpontot? (Technikailag Lakenhealt is RAF bázis, de jenkik állomásoznak ott.)
Szóval összességében tök "vicces" ez az kép a rajta levő szöveggel és akkor még enyhén fogalmaztam.
Egy ország érdekei és szövetségeseinek érdeke szerint állomásoztat erőket, <i><b>no meg lehetőségei szerint</b></i>. Az oroszoknak nem azért nincs ilyen, mert ők a legszentebb ártatatlan bárányok. Azért, mert n<i><b>em képesek rá, mert ebbe rokkant bele az a gazdasági csődtömeg, amit Szovjetuniónak hívtak</b></i>. (Egyébként Fehéroroszországban egy ideig vagy talán most is voltak orosz légvédelmisek és egy ideig az integrált közös légvédelmet is tervezték. Hogy ez megvalósult vagy meddig tartott, annak utána kellene nézni.) Az is csak azért maradt fent addig, ameddig, mert a II. vh lendülete és a KGST országok lerablása úgy ahogy felszínen tartotta.
És végül egy jótanács. Az ilyen szöveges képek - bárhol látod, bármilyen téma kapcsán - az esetek túlnyomó többségében orbitális marhaságok. Okkal készülnak úgy, ahogy...
1. 89' egy negyed százada volt. Csak összehasonlításképpen: 1920-1945, szintén ennyi, és elég sok minden történt. 89-ben volt Szovjetunió, Csehszlovákia, NDK, Jugoszlávia. És most ...
2. Churchill-Sztálin paktum, Kreml 1944. október 9. késő este. Aztán jogi formában Jalta 1945. február 2-től.
3. Az amerikai támaszpontoknak kismillió okrendszerük van, (pl $$$) de a szíves látásról azért volna egy-két kedves szavuk mondjuk az okinawai nőknek, de akár itt Európában is elég sok balhét kavartak, csak nem sajtóztak róluk annyit. (No. Ol.) Ez a támaszpontozás eléggé szubjektív, mert pl. görög-török konfliktusba azért csak nem szóltak bele, és nem is választották szét a feleket. Itt inkább egy másfajta érdekszövevényről van szó.
Az Egyesült Államok is tart fenn jó pár aktív támaszpontot, (stratégiai pontokon, az említett Okinawa, ám az Arab-öböl térségében legalább 10 van) de ha elegáns megoldásról beszélünk akkor ott van Guantánamo. Más alapon, de szintén eléggé aggályos szituáció. Emberi jogokról papolok, de börtöntámaszpont egy idegen - ráadásul kommunista - állam területén .... hát ... ehhez is gyomor kell. És ez nem a múltban volt, hanem most <b>van</b>.
4. Igen ez igaz, de erről senki nem tehet, mi megszállt ország voltunk. Minden ország másképpen működteti a megszállást, ha annak idején Churchill a nyugati szférába sorol minket, akkor amerikai csapatok állomásoztak volna ... De nem ez történt.
5. Ezek a logisztikai bázisok amúgy katonai territóriumok és pillanatok alatt feltölthetők. Egyébként az USA jelenleg (2015. januári adatok) mintegy 67 ezer katonát állomásoztat Európában. Ehhez képest az oroszoknak egy sincs az öreg kontinensen.
6. Nem is az amerikai otthoni dolgok a lényegesek, hanem az irány, ebben a vetületben. Vagyis, az expanzió iránya. Például, nem lehet összehasonlítani az orosz-amerikai jelenlét minőségét és mennyiségét Dél-Amerikában, Afrikában, vagy Közel-Keleten. Zongorázni lehet a különbséget. Moszkva inkább fegyvereket ad, vagy adna el az említett régiókban, (visszaszorulóban) nem pedig politikai befolyásra törekszik.
Az oroszoknak egyébként azért nincs, mivel nekik nem éri meg annyit feccölni egy totál bizonytalan térségbe, ezt ők is megtették a Szu. alatt hát ahogy írtad bele is rokkantak, így momentán akkor se kezdenének bele, ha térden állva könyörögnének emiatt. A világ legnagyobb országa, bődületes területtel, ásványkincsekkel. Elhinnéd, hogy szükségük volna egy pár tízezer kilométeres területre, tele idegen, ellenséges népekkel ? Mi a fenének ? Ha kell valami, majd megveszik, lebizniszelik. Nemzetiségük van éppen elég, és sajnos több millió az ő kisebbségük is a határaikon kívül. Így a politikai ambícióik is ekörül forognak leginkább, szemben az Egyesült Államokkal, amely a mögöttes csoportok ösztökélésére gyakorlatilag mindenhol uralkodni akar, ahol anyagi érdekeik úgy kívánják. Az Army pedig gyakorlatilag az amerikai pénzügyi köröknek a meghosszabbított erőkarja, végrehajtó hatalma.