[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Sziasztok Nektek is!

Chimera

ÉK kvázi (vagy inkább indirekt) USA szövetséges is, erről már korábban írtam. Ha ÉK most tamtamot kezdene verni, az nem szolgálná sem az USA, sem pedig Kína érdekeit. Kína nem akar háborút a határai mentén, Pekingnek sokkal jobb, ha a világ másik felén balhézik Washington és lehetőleg úgy, hogy Moszkvát sokkal nagyobb erővel „tolja” közben Kína irányába. Azért azt se feledjük, hogy az USA és Kína a háttérben ezernyi szállal kötődik egymáshoz, egymás tökét fogva. A Nixon-féle nyitás óta Washington és Peking stratégia partner volt Moszkvával szemben. Nemrég Kissinger megint felbukkant a régi kínai pártfőtitkár oldalán – nemrég felhívtam erre az apró ámde nagyon fontos mozzanatra a figyelmet.
http://hir3.hu/magazin/2/110137/ismet_feltunt_kina_volt_elnoke_kissingerrel_az_oldalan.f

Joker

Amit felvázoltam az csak játék, semmi más. Egy Moszkva elleni megelőző csapásnak katonai értelemben van elvi létjogosultsága, de több opciót is adtam a megoldásra, bármelyik működhet. Ne feledd, az elején tisztáztam: nem az alternatív történelem szerint nézem a műsort, hanem a közmegegyezésen alapuló hivatalos kollektív emlékezet szabályai szerint. Más esetben egészen más végeredmény jönne ki, de az nem biztos, hogy emészthető lenne mindenkinek. Egyenlőre játszunk ezen szabályok szerint, a folyamat szépen lassan úgyis felfedi a valódi arcát, ez csak idő kérdése.

Nekerdez

Lásd a válaszomat Jokernek. Annyival egészíteném ki a dolgot, hogy valakik itt háborút akarnak, ez a napnál is világosabb. De hogy ezek pontosan kik és kiket akarnak berántani: ez az, ami nem tisztázott
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Előre is elnézést azért, hogy – főleg- Szíria kapcsán ide írok, de itt talán jobb helyen vannak a kapcsolódó „mellékes” kitérők.
Korábban – bár csak háromnak adtam számot – valójában négy opciót vázoltam fel. Hogy a félreértéseket elkerüljük, akkor számozzuk a lényegét:

1. Az USA felvonulása jobbra-balra csak elterelő művelet, mivel Moszkvára készül több irányból megelőző csapást mérni. Ez volt a hosszú menet a hozzászólásban.
2. Az USA életben hagyja Szíriát – Moszkva pedig fizet érte valamivel, valahol, valahogy. Moszkva olyan „gáláns” ajánlattal lepi meg az USA-t, hogy ezzel – vert alkupozícióban – kikönyörgi Asszad maradását dupla felárat fizetve érte.
3. Az USA nem alkudozik senkivel, tojik Putyin fejére is és megtámadja Damaszkuszt, Moszkva pedig behátrál és újabb geopolitikai vereséget szenved.
4. Az USA nem támad, a polgárháború vagy mi tovább folyik váltakozó sikerrel, de a lázadók további fokozatos gyengülésével.

És akkor némi kiegészítés ezekhez is, opciónként haladva:

1. Oroszország katonai támadástól tart, aminek a végcélja maga Oroszország. Moszkva attól fél, hogy olyan háborúba rángatják bele, ami többfrontossá válik és az ellenfelekkel szemben hagyományos háború esetén vereségre lenne ítélve. Moszkva számára ilyen esetben egy lehetőség maradt: atomtámadás. A hidegháború vége óta – azaz több mint két évtizede – gyakorlatilag ez az egyetlen fegyverrendszer, amire hatalmas pénzeket költöttek és fejlesztettek - néha több, néha kevesebb sikerrel - az maga a stratégiai atomarzenál volt. Ez viszont azt jelenti, hogy Moszkva számára egy háború gyakorlatilag vagy a világ pusztulását (atomháborút) vagy ezt elkerülendően kapitulációt jelenthet, semmi mást. Az orosz félelmek alapja ez a szituáció és ez a döntéskényszer: vereség vagy a bolygó pusztulása. Az orosz történelemről és mentalitásról sok rosszat el lehet mondani, de véleményem szerint a felvázolt helyzetben Moszkva lehet, hogy inkább a vereséget választaná.

2. A háttérben az USA egyezkedik Putyinnal Szíriáról. A tét többek között lehet az, hogy ha Ukrajnáról leszáll Moszkva, akkor Asszadra nem sikerül rábizonyítani semmit és nem lesz támadás. De kérhetnek mást is ÉK-tól kezdve Iránig bezáróan. Az opció létjogosultsága attól függ, hogy mennyit ér meg Moszkvának Asszad és Damaszkusz. Moszkva vajon mi olyat kínálhat Washington számára, amiért az USA megállítja az egész falkát? Nem akarnak majd Eurázsiai Uniót? Elfogadják a rakétavédelmet? Nem bratyiznak majd olyan nagyon Pekinggel? És még véletlenül sem haverkodnak semmiben Tokióval? Mindez együtt esetleg? Pluszban Putyin még a gatyáját is legyen kedves letolni.


3. Washington megtámadja Szíriát, Moszkva hangzatosan elítéli, de nem lép semmit. Ennél az opciónál azért közbeszúrnám Kína mély hallgatásának tényét. Kína nem áll nyíltan Moszkva mellé a szír kérdésben, aminek egyszerű az oka. A geopolitikailag nehezebb (vert) helyzetbe kerülő Moszkva sokkal „kezesbárányabb” stratégiai partner lehet Kína számára egy csomó kínai érdeket érintő kérdésben. Gondolom, nem kell részleteznem, hogy ez milyen remek lehetőség Kínának – például a kazahsztáni befolyás esetében, ahol Peking legnagyobb riválisa Moszkva.
Ugyanakkor van egy másik vetülete is a dolognak, ez pedig a Nyugatot fogja érinteni. A török szándék és érdek csak látszólag esik egybe az USA vagy a brit-francia érdekekkel. Egy széthulló Szíria esetén az exszíriai kurdok egyesülhetnek az iraki Kurdisztánnal, ami Törökország újabb destabilizációját jelenti. A török elnök és vezetés helyzete Egyiptom kapcsán megingott, ahol a hadsereg eliminálta az iszlamista elnököt. Törökországban az elmúlt években a hadsereg vezérkarában Erdogan – enyhén kétesnek tekinthető módon – komoly tisztogatást végzett. Ha egy széteső Szíria miatt a török területek elszakadása fenyeget, akkor komoly az esély arra, hogy a török hadsereg átveszi az irányítást és beavatkozik. Mivel ez szinte garantált, így Erdogan – hatalmát féltve – a háború oldalára áll.
A franciák kijelentették, hogy készek akár – mint Líbiában – egymaguk is katonai akciót indítani. A gall kiskakas lelkesedésének az oka is prózai, többnyire a francia gazdaság állapotáról szól. Líbiában az újjáépítésben részt vevő cégek közel a fele kapásból francia. Párizs inkább annak örülne, ha az oroszokat ki tudnák rúgni Szíriából és lehetőleg sem az USA, sem a franciák unión belüli riválisai sem akarnának berendezkedni arrafelé. A nyugat katonai támadásának elhúzódása mögött a nyugati hatalmak közötti érdekkülönbségek állnak. Az már csak hab a tortán, hogy a szaúdiak illetve a többi olajállam is mozgásba lendült azért, hogy a regionális érdekeiket jobban érvényre tudják majd juttatni.
Az USA aggodalma a háborúval kapcsolatban – az előző aspektusok miatt – a meglévő szövetségesei közötti törés rémképe, ami az amúgy valóban csökkenő regionális amerikai befolyás szempontjából egy vis maior lenne. Bizonytalan az egyiptomi helyzet, bizonytalanná válhat a török helyzet, Irak non-stop katasztrófa – Izrael így katonai lépéskényszerbe kerül és lépni kénytelen. Ez nem érzelmi, hanem kőkemény katonai-stratégiai létkérdés. Bárhonnan is nézem a dolgot, mindenhonnan reálissá válhat az, hogy Izrael akár többfrontos háborúra kényszerül. Ez egy olyan pont lehet, ahol a további események kicsúszhatnak a nagyhatalmak irányítása alól, mégpedig végérvényesen.

4. Lásd előző pont, Washington húzná az időt. Szíria túl kockázatos vállalkozásnak tűnik, túl sok a buktatója. Az összecsődülő keselyűk kiabálva kérik Amerikát, hogy csapjon már oda, mert kellene nekik is már egy kis konc. A helyzet az, hogy a Közel-Keleten a nyugat-európai nagyhatalmak és az arab monarchiák csak akkor segítenek kiütni az oroszokat és a kínaiakat az USA-nak, ha megfelelő részesedést kapnak a majdani nyereségből. Az USA gyengülése nagyobb jatt kérésére sarkallja a jóval kisebb és katonailag jóval gyengébb szövetségeseit. Az persze nem baj, ha Amerika először elvégzi a „piszkos/nehéz” munkát – mint Líbiában – utána pedig előre engedi a kis barátait miközben az oroszokat blokkolja.


Ha végignézzük az opciókat, akkor mindenki eldöntheti, hogy véleménye szerint melyikre van a legnagyobb esély. Bármelyik is lesz a befutó, mindegyiknek további folyományai lesznek. A jelenlegi helyzetben már nincs jó megoldás: a helyzet permanensen nem fenntartható, mert Asszad nyerésre áll és ez véget vethet egyéb hatalmak regionális ambíciójának. A nyílt támadás ugyanakkor eszkalációhoz vezethet, mert a szomszédos és elvileg szövetséges térségbeli államok is egymás ellen fordulhatnak menet közben.
Hogyan lehetne „hozni is ajándékot meg nem is” – mint az ismert magyar népmesében? Az oroszok Tartuszt kiürítették, Lavrov pedig nem akar háborúzni senkivel.
Amire pedig senki sem gondol: Afganisztán és Irak után újabb háborúba lép az USA a Közel-Keleten, miközben egyáltalán nem biztos, hogy ez az USA-nak lesz jó. Kinek jó az, ha Amerika újabb háborúba keveredik?
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
Az oroszok már eddig is erőn felül tépték a szájukat, ha szabad így fogalmazni. ugyanakkor most a 2. szcenárió látszik valószínűbbnek, ami úgy néz ki, hogy rásuhintanak Asszadra párat aztán hagyják, hogy tovább kínlódjon.

Az amerikaiak nem látják, hogy miért lenne érdekük, hogy Szíriát is Líbia és Irak sorsára juttassák - valószínűleg azért nem látják, mert már maguk is kezdenek félni attól az anarchiától amit okoznak ld. az al-Kaida mindenkori csúcsán. Egyiptomot alig sikerül kimenteni Irán karjaiból. Erdogan, aki mindenki kedvében próbál járni és így mindenkit elárulva közutálatnak örvend, nézi az előtte kavargó szutykot és tudja, hogy őt is el fogja ragadni. A bőszen hadakozó európaiak pedig nem is sejtik, hogy a rokonszenves szabadságharcosok legközelebb náluk kopogtatnak.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Üdv Xfotel!

A kérdés az, hogy egy totális invázió helyett kivitelezett korlátozott csapás önmagában mit változtatna a helyzeten? A felkelők nagymértékű felfegyverzése nélkül maximum kitolja Asszad győzelmének az idejét. Ennek önmagában kevés haszna lenne de egy csomó nyűgöt kellene vele felvállalni. A félig végrehajtott korlátozott csapás – jelképesen – időpocsékolás. Az USA szempontjából egy újabb kudarc csak nehezítene a saját külső és belső bajain is. A kudarc alatt nem a háború technikai lefolytatására kell gondolni, hanem ami utána következhet a térségben – főleg, ha Szíria darabokra hullik és mindenki lő majd mindenkit meg robbantgat ott is.
Ha támadás, akkor gyors technikai győzelem és gyorsan konszolidált és lojális térség kialakulása jelentene nemcsak igazolást, de valódi hasznot is az USA számára. Ez esélytelen.
A franciáknak és a briteknek jó, mert az USA-hoz képesti törpe hatalmak csak a behemót farvizén képesek a zavarosban maguknak is halászni. Ezen kívül az USA néhány lobbijának ez szintén rendkívül jövedelmező és nyereséges vállalkozás lehet, de ennyi.
Semmiféle amerikai nemzeti érdeket nem látok ebben az ügyben, de ordít, hogy bizonyos üzleti köröknek ez hatalmas lehetőség – ennek céljaira pedig felhasználják az otthoni adófizetők pénzén (és hitelén) felépített és működtetett katonai gépezetet.
A köz munkájából felépített eszközöket/rendszereket egy szűk elit használja fel a nemzet (világ, stb.) érdekeire hivatkozva a saját haszna érdekében – ennyire egyszerű az igazság az egész ügyben.

Ismerős metodika, nem? ;D
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
Persze nem zárom ki, hogy 2es szcenárió 3asba megy át úgy, hogy Szíria támadásával egyben Iránnal is végeznek.
A forgatókönyv, hogy az oroszok és a kínaiak elszigetelődnek, majd megeszik egymást. Ez a nyomd össze és uralkodj.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Xfotel:
http://www.hirado.hu/Hirek/2013/08/26/12/Nogradi_Iranrol_is_szol_a_sziriai_gaztamadasrol_zajlo.aspx

Nem hiszek a sima menetben Szíria esetén. A "történelem bohózat formájában ismétli önmagát"- tartja a mondás, így ez a történet nem a 2003-as iraki invázió forgatókönyve lesz majd. Sima légicsapás sokat nem ér jelen helyzetben, ahhoz be kell menni szárazföldön is. Hogy ezt kivel végeztetik el fene tudja, de a toborzott és gyorstalpalón felkészített külföldi lázadók ehhez kevesek lesznek az biztos. Nagy kérdés az, hogy Izrael részt vesz-e a támadásban illetve Izraelt éri-e támadás ebben az esetben. Ha megtámadják Szíriát a háború át fog lépni az eddigi kereteken, de jósolni nem akarok. Meglátjuk mi lesz a vége.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
Nagy kérdés az, hogy Izrael részt vesz-e a támadásban illetve Izraelt éri-e támadás ebben az esetben.

nem kérdés, hogy részt vesznek, nem úgy tűnik, hogy tartanának bármitől is, másrészt meg már úgyis végrehajtottak már két légicsapást és mivel az IDF felderítői adták tippet, vagyis lehallgatták a szíreket amint bevetik a vegyifegyvert ("Most jól kib***unk magunkkal, Ali Mohamed, tűz!") az lenne a minimum, hogy megosszák a csalánt.

harmadrészt meg úgyis scudok fognak rájuk hullani, ha részt vesznek, ha nem, az izraeli lakosság meg fogja a kötözött sonkákat és leballag az óvóhelyre, minimális sérülések lesznek.

elméleti kérdés: ha szíria a szarinnál komolyabb vegyifegyvert vet be izrael ellen, akkor milyen eséllyel kap nukleáris válaszcsapást?

egyéb események:
- Gibraltárnál felszínre emelkedett egy brit nukleáris tengeralattjáró, vélhetően a HMS Tireless
- vasárnap minden idők legnagyobb denial of service támadása érte a kínai névszervereket, a forgalom harmadát kiütve, a tettes nincs meg, de specifikus politikai céllal egy-egy szervert szoktak támadni, itt viszont a teljes .cn domain alatti területet támadták
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Xfotel:

Izrael nem ártatlan állam és nincs glória a feje felett. Ettől függetlenül azt nem állítanám, hogy nincs mitől tartania. Ebben az egész közel-keleti történetben Szíria csak egy epizód, a térségre jellemző helyzet nem Asszad műve, ez evidens. Korábban egyszer-kétszer írtam az alapvető arab-török-iráni vetélkedésről, ami a szunnita-síita ellentétekben nyilvánul meg a leginkább. A zsidó állam egyik dolga ennek a gerjesztése. Ugyanakkor vannak érdekütközések nemcsak Irán és Szaúd-Arábia, hanem Törökország és Szaúd-Arábia esetében is – nyilván két dudás nem sokáig csárdázik közösen. Izrael stratégiai biztonságának egyik alapfeltétele az iszlám irányzatok közötti óriási ellentét. Magyarul a a síita-szunnita ellentét lehetőleg legyen mindig nagyobb, mint a síita-zsidó vagy szunnita-zsidó ellentét. A lényeg annyi, hogy Izrael körül egyre bizonytalanabb mindegyik állam helyzete, ami előbb-utóbb megelőző háborút is kiválthat Izrael részéről.
Hogy a folyamatot a háttérből Izrael manipulálja Nagy-Izrael létrehozásának érdekében vagy Izrael „csak” eszközként kerül felhasználásra valami egészen más végcél érdekében nem tisztem eldönteni, erre való a történelem. Az majd eldönti ezt a kérdést.

„elméleti kérdés: ha szíria a szarinnál komolyabb vegyifegyvert vet be izrael ellen, akkor milyen eséllyel kap nukleáris válaszcsapást?”

Azért a kettő nem ugyanaz, még akkor sem, ha mindkettő tömegpusztító fegyver. Hogy Izrael ellen vetnek-e be majd vegyifegyvert, egyáltalán bármilyen módon berántják-e Izrael Asszadék özvetlenül fogalmam sincs. senki sem tudja azt, hogy a szíreknek mennyi vegyi fegyverük van, mennyi ebből a potenciálisan Izrael ellen is bevethető illetve a szír haderő bevetné-e. A Sámson-szindróma nem az arabokra jellemző.
Ha mégis ez történne, akkor nem lehetetlen, hogy Izrael atomfegyverrel válaszolna, bár ebben az esetben merőben új helyzet állna elő, ami garantáltan nem maradna helyi kis lokális csetepaté. Sokszor írtam arról, hogy sok állam képes lehet hatalmas balhét is kiváltani pusztán azzal, hogy összeugrasztja a nagyhatalmakat. (pl: ÉK igazi „stratégiai hatalma” is részben ebben rejlik)

A brit-spanyol ellentét az EU gyengeségének és megosztottságának újabb jele, de ezeknek a folyamatoknak én hosszabb kifutási időt jósolok. Ami viszont számomra tegnap meglepő hír volt az az, hogy idén 12 amerikai nagyváros jelentett pénzügyi csődöt illetve több mint 200 nagyváros áll a pénzügyi csőd szélén élükön New York városával. Bárhonnan nézem is a történetet, az USA gyengülése is tény. Ezért is gondolom azt, hogy nem az USA-nak érdeke egy újabb háború Szíria ellen, de vannak, akik képesek olyan szinten kontrollálni és befolyásolni Washington és az elnökük döntését, hogy ez a háború akkor is elindul. Obama hezitálása mögött komoly gondok vannak, melyekről nyilván „nem illik” beszélnie. Bármilyen furcsának is hangzik, de nem csak Asszad van bajban, hanem a túloldal is. Nyilván mindegyiknek a maga baja fáj igazán, ráadásul nagyságrendileg eltérő léptékről beszélünk.

Javaslom a szíriai topikban meghallgatni Fip7 által linkelt kétrészes Nógrádi interjút, szerintem szenzációsan jó.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 857
113
Netanjahu szerint Izrael nem fog támadást indítani Szíria ellen (nem vesz részt a bombázásokban) , de ha támadás éri , súlyos ellencsapás vár Szíriára.....
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Ha Netanjahu szerint nem indítanak, akkor biztosan készülnek valamire. Az eddigi bombázásokat is mintha elfelejtette volna.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Monte. USA-nak és társainak pont ezért lenne érdeke az oroszokat beugrasztani valami nagyobb lamazuriba.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
Ami viszont számomra tegnap meglepő hír volt az az, hogy idén 12 amerikai nagyváros jelentett pénzügyi csődöt illetve több mint 200 nagyváros áll a pénzügyi csőd szélén élükön New York városával. Bárhonnan nézem is a történetet, az USA gyengülése is tény.

na igen, pont ez jutott eszembe, amikor üzleti érdekeket sejtettél az amerikai fellépés mögött (ugye vagy van egy előre megírt forgatóköny/menetrend a világpolitkában, vagy a csúcstőkések diktálnak, vagy a kettő egyszerre igaz). a konetósoknál nagyon kicsapta a biztosítékot, amikor múlt héten Obama összehívta FEDet meg egyéb pénzügyi szervezetek képviselőit egy zártajtós rendkívüli beszélgetésre, mert a filmekben ilyen értekezleten jelenti be Morgan Freeman, hogy sajnos jön a világvége. az önkormányzati csődhullámról volt szó.
az amerikai adósságszolgálat összege meghaladja a katonai költségvetést, ami jó demagóg adat, mert az eladósodottságuk arányaiban a magyaréhoz hasonló (csak az adósságbesorolás nem), úgy hogy társadalombiztosításra - mondjuk úgy - nem nagyon költenek. az önkormányzatok adósságát nem vállalhatják, csak pár stratégiailag szerencsés fogja megúszni. ez pedig érthetővé teszi, hogy miért kezd az amerikai rendőrség hadseregre hasonlítani karabélyokkal és APCkkel, miért vásároltak be irgalmatlan mennyiségű lőszert úgy másfél éve.

a forgatókönyv szempontjából mindez persze másodlagos. mert az arról szól, hogy az oroszokat kizárják az európai energiapiacról. A komcsi Zjuganov azt mondja Szíria után ők következnek. Kevésbé népies megfogalmazásban: Szíria az utolsó lehetőség hogy labdába rúgjanak, mert utána nagyon sokáig nem fognak.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Ha felborul a Közel-Kelet, akkor az oroszok így-is úgy-is bele fognak keveredni, már csak az exszovjet déli régiók muzulmán lakossága miatt is, ráadásul amennyire tudom sok millió muzulmán vallású él Oroszországban is. A Közel-Kelet és Közép-Ázsia térségéből lehet destabilizálni az oroszokat. Azok, akik az orosz nyersanyaglelőhelyekre szeretnék rátenni a kezüket elsődlegesen egy széteső Oroszországban érdekeltek, nem pedig egy frontálisan honvédő háborút kezdő Oroszországban.
A Nyugat szalámi-taktika szerint bomlasztja, vagy ha ez nem megy, akkor háborúval igyekszik felszeletelni a rivális hatalmak szövetségi rendszerét majd legvégül magát a rivális hatalmat is. Így mégiscsak jobb, mint face to face totális háborút vívni. Talán ennyi esze van a világ elitjének is, hogy ezt belássa. Feltéve persze, ha ez a végcél. mert lehet, hogy egészen más, de ez már egy másik téma.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 857
113
20 millio muzulmán vallásu él Oo.-ban . Ez a szám évrol-évre novekszik , az etnikai oroszok száma pedig csokken ....
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 857
113
<i>A Közel-Kelet és Közép-Ázsia térségéből lehet destabilizálni az oroszokat</i>
Foleg, hogy a Nato kivonul Afganisztánbol, az oroszok erre készulnek, megerosítetteék a Tadzikisztáni bázisukat, mellette fegyvereket adnak a tadzsik hadseregnek 200 millio USD értékben.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Xfotel:
A helyzet nagyon ingatag és teljesen mellékes szereplő a nagy világdrámában Szíria. Oroszország - analóg módon Izraelhez - olyan lépéskényszerbe kerülhet, ami akár felülírhatja Lavrov "ígéretét".
Boki:
Teljesen egyértelmű.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
<i>A Közel-Kelet és Közép-Ázsia térségéből lehet destabilizálni az oroszokat</i>
Foleg, hogy a Nato kivonul Afganisztánbol, az oroszok erre készulnek, megerosítetteék a Tadzikisztáni bázisukat, mellette fegyvereket adnak a tadzsik hadseregnek 200 millio USD értékben.

Orosz fegyvert miért dollárba mér mindenki?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Talán nem kellene, és a kínaiaknak sem, ha a wcpapírra nyomott dollár egyeduralmát szeretnék megtépászni.
 
Status
Not open for further replies.