[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A török lázadás tisztaságáért enm tenném tűzbe a kezem, mivel az egyiptomi hadsereg (a felső vezetés is Sziszivel az élen) kiváló kapcsolatokat ápol az USA-val...
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Érik egy újabb konfliktus esélye két NATO tag között...
http://www.origo.hu/nagyvilag/20130728-ujra-fellangol-a-brit-spanyol-ellentet-gibraltar-statusza-miatt.html
Remélem a Spanyolok nem a belső válságról akarják a figyelmet elterelni !
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Nagy válságok után / alatt / miatt jellemzően háborúk szoktak kitörni. Lehet ha egy része ezeknek abból fakad, hogy a válságban mivel szar az élet az emberekben könnyen előjönnek régi sérelmeik, kaphatóbbak egy kis balhéra és a figyelemelterelés végett a politika ilyen témákhoz nyúlhat. Aztán egyszercsak valaki ezeket a figyelemeltereléseket komolyan veszi és a két tábor egymásnak esik. Szóval most is lehet figyelemelterelés ez a gibraltáros téma, de az nem jelenti azt, hogy idővel nem eshetnek egymásnak miatta.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Zajlik a nagy világdráma méghozzá olyan sebességgel, hogy bele sem érdemes kezdeni átfogó okoskodásba – senki sem ismeri igaziból az USA, Oroszország vagy Kína valós háttér alkuit, titkos paktumait és érdekeit. Mindhárom kiszámíthatatlan, de az oroszok vagy Kína a leginkább fekete ló. Külön most nem írnék a harmadik világháborús fórumba, de megakadt a szemem azon, hogy milyen gyorsan beélénkült az oldal ma.

Én maradnék a sakktáblán és igyekszem innen az válaszolni ottani felvetések egy részére:

Oroszország és az EU:

„Ha az EU és Oroszország szembefordul vagy összerúgja a port, az mindenki másnak jó lesz, csak Európának és az oroszoknak nem. Ugyanígy: ha az EU vagy Oroszország szétesne, az megint mindenki másnak jó lenne, csak nekünk nem.” – június 28. A véleményem azóta sem változott ezzel kapcsolatban. Az oroszok kihasználják azokat az európai államokat, akik pénzügyi oldalról szembe akarnak menni Brüsszellel vagy az IMF-el. A vasút építése elsősorban Közép- és Kelet-Európát köti össze, nem pedig az EU-t Oroszországgal. Amire utalnék, az a német-orosz közös érdek az angolszász központtal szemben:
http://hvg.hu/vilag/20130802_Titkos_hideghaborus_paktumot_mondott_fel#utm_source=hirlista&utm_medium=aggregator&utm_campaign=hvg
Azt gondolom, érteni kell a szóból – vannak púp a háton szövetségesek és kedves ellenségek.
http://www.hirado.hu/Hirek/2013/08/02/18/Nemzetkozi_oriascegekkel_mukodik_egyutt_a_brit_elektronikus_hirszerzes.aspx

USA vs Oroszország:

Egy ideje figyelem a Snowden-féle színdarabot – úgy vélem, hogy a cél ez volt: Oroszország váljon azzá, aki menedékjogot ad a szuperantikémnek.http://hvg.hu/vilag/20130802_Snowden_felszivodott_az_oroszok_visszaszo#rss
A közismert Smart Defence program kimondottan arra irányul, hogy specifikusan épüljön fel az európai haderő a NATO égisze (értsd: közvetlen USA irányítás) alatt. Ez azt jelenti majd, hogy az egyes európai nemzeteknek nem lesz igazi önálló hadereje, hanem mindenki kiépít egy adott fegyvernemet vagy fegyvernem csoportot, ahol a különböző haderőnemek komplex irányítására csak egy központ lesz képes – de ez sem Európa kezében lenne. Ez így jóval olcsóbb, gazdaságosabb és nem mellékesen „félkarú óriásokká” teszik bármelyik európai hatalmat katonai értelemben.
Ez jó Európának, mert megfelelő katonai erőt biztosít, még jobb az USA-nak, mert egyenesbe képesekké válnak támadást indítani Oroszország ellen kényelmesen felhasználva az európai katonai erőket és területet. Így le lehet kötni jelentős orosz erőket jelentéktelen amerikai erőlködéssel – ez az USA egyik fő katona-stratégiai célkitűzése. (Nem véletlenül, hiszen közben Dél-Kelet Ázsia egyre fontosabb színhellyé válik: http://mno.hu/kulfold/fokozodik-a-helyzet-attortek-a-kinai-hadihajok-a-szigetet-1176244)

Hogy tisztázzuk a helyzetet, nekem nem rémlik az, hogy az orosz hadsereg bármikor is a történelem folyamán átfogó háborút indított Európa ellen. Olyan már volt persze, hogy errefelé jöttek, de azt a háborút sem ők indították.
Nincsen tradíciója Oroszország Európa elleni támadásának, van viszont tradíciója az ellenkezőjének.

Ennek tükrében mindenféle európai pozíció nyerés Moszkva szempontjából a felvázolt stratégia gyengítését jelenti. Oroszország nem Európa, hanem az egyre inkább amerikai irányítás alá kerülő európai katonai képességek ellen sakkozik, amiben természetes európai szövetségesekre talál, hiszen az USA Európa feletti túl hatalma nem mindenkinek tetszik Európában – lásd a franciák lépését:
http://www.hirado.hu/Hirek/2013/04/25/17/Peking_es_Parizs_szuperhatalom_nelkuli_vilagot_szeretne_.aspx

És néhány igen figyelemre méltó és fajsúlyos hír mindenféle szenzáció hajhászás nélkül:

http://hir3.hu/magazin/2/110137/ismet_feltunt_kina_volt_elnoke_kissingerrel_az_oldalan.f

http://posztinfo.hu/kulvilag/brzezinski-kissinger-vita-oroszorszagrol/

Végezetül egy észrevétel:
Az elmúlt hónapokban egyre több kisebb nagyobb orosz hadgyakorlat volt, a különböző régiókban a különböző fegyvernemek gyakorlatai szinte egymásba értek – mindezt megspékelve egy enyhén túlméretezett kínai-orosz tengeri hadgyakorlattal a terrorizmus elleni harc jegyében. Ha jól tudom, akkor pont ma kezdődik a kínai-orosz közös szárazföldi hadgyakorlat két helyszínen.
A probléma az, hogy Oroszország és Kína egyre nagyobb léptékben hozza „mozgásba” a haderejét mind térben, mind időben, azaz egyre több egységet tart vagy háborús, vagy háborús helyzet közeli készültségi szinten.
Az egyre gyakoribb és egyre átfogóbb egyéni és közös gyakorlatok az orosz és a kínai katonai erők „bemelegítését” is jelenti.
A közeljövőben tervezett orosz-fehérorosz hadgyakorlat bejelentését követően a NATO is bejelentette a saját hadgyakorlatát az orosz határok térségében Lengyelországtól a Baltikumig.

Háborús készülődés vagy csak az alkupozíciók javítása?

Így mára ennyit gondoltam, úgyis régen jártam már erre, de ne kérdezzetek vissza, a végső választ nem tudom.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
üdv :)
ide kívánkozik az agybomlasztó összeesküvéselmélet, ami szerint az egyesült államok a katonai hatalomátvétel határán billeg. ezek szerint obama az elégedetlen katonai vezetést privát levelezésükkel zsarolja. eddig kinyírta Petraeust, illetve hírbe hozta Colin Powellt egy román diplomatával. utóbbi eset után állítólag váratlanul lezuhant két F-16os útban a Fehér Ház felé (a hivatalos változat sem kevésbé vicces: egymásnak ütköztek a levegőben, a pilóták katapultáltak, jól vannak), illetve meglehetősen váratlanul lezárták az amerikai nagykövetségeket, mivel az ott kihelyezett cia irodákban információt lehetne fellelni arról, hogy obama közvetlenül támogatja az al-kaidát fegyverekkel. (érdekes módon amúgy a zavaros történetben egyedül az egyiptomi események lettek világosabbá: obama a muszlim testvériséget támogatta, a hadsereg viszont most készül az egyiptomiakkal gyakorlatozni)
a poén a végére snowden, aki az nsa segítségével megzsarolt amerikai tábornokoknak dolgozik, és az volt a dolga, hogy kiborítsa a bilit. innentől persze érthető putyinék teljes bénultsága, amikor megjelent a faszi a seremetyevón.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
- Az elmúlt napokban igazi csetepaté fejlődött ki India és Pakisztán között Kargil térségében kézifegyverek és aknavetők bevonásával. Utoljára 1999-ben háborúztak ugyanitt, az volt az első és eddig egyetlen eset amikor atomhatalmak közvetlen konvencionális fegyveres háborút viseltek (- a wiki szerint, ahol a 69es orosz-kínait csak viszályként szerepel). A pakisztániak egyébként Kasmír más térségeiben is aktívan megsértették a tűzszünetet.

- Indiában a minap felrobbant tengeralattjáró kapcsán szóba került, hogy szabotázs történhetett, mondván hogy robbanhattak be a robbanófejek, működő biztonsági és tűzoltó rendszerekkel, amikor épp a pakisztáni partok felé indultak volna az új indiai repülőgéphordozóval

- Újabb csapás Indiára: az iráni forradalmi gárda megállított egy Irakból Indiába tartó olajtankert a perzsa-öbölben. Ez a hír azért nagyon fontos, mert ugyan Irán kilátásba helyezte, hogy lezárja a Hormuzi-szorost az ellenük alkalmazott gazdasági szankciók miatt, most először léptek a cselekvés útjára. Kérdés, hogy mit lép erre az épp bahreini állomáshelyén tartózkodó ötödik amerikai flotta.

- Putyin a teljes balsojjal felvonult azeri látogatásán, Lavrov, Sojgu, a Roszoboronexportos fiúk. A hírek szerint kifejezetten hűvös hangulatú volt a találkozó, mivel Oroszország és Azerbajdzsán közvetlen versenytársak az európai gázpiacon, vezetékek satöbbi. Végeredményben egy Nato közeli tengelybe kívánnak tömörülni Törökország és Grúzia között.

- Egy ismert kínai biztonságpolitikai bölcs, aki többnyire a kínai politika félhivatalos megmondójaként ismert, és nem egy héja típus legutóbbi írásában úgy vélte, hogy eljött az idő, hogy Kína túllépjen a "nem vetünk be atomfegyvert elsőként" illetve "nem vetünk be atomfegyvert, azzal nem rendelkező ország ellen" politikáján, továbbá a nukleáris fegyverzet bővítését javasolta. Okként Taiwant és Amerikát jelölte meg, de a szavakat elemezve felsejlik a Szenkaku szigetek környékén jelen pillanatban is folyó bohóckodás képe és a huncut japánok a helikopterhordozójukkal.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 857
113
<i>- Putyin a teljes balsojjal felvonult azeri látogatásán, Lavrov, Sojgu, a Roszoboronexportos fiúk. A hírek szerint kifejezetten hűvös hangulatú volt a találkozó</i>
De azért Azerbajdszán egész komoly osszegu fegyvercsomagot írt alá az oroszokkal (2010-tol) Alijev szerint az uzlet értéke 4,0 mlrd. USD, amit bovíteni szeretnének... Érdeklodnek az S-300, helikopterek és lofegyverek iránt is.
Az oroszok azért Azerbajdszánnak megmutatták ki az úr a Kaszpi-tengeren, ugyanis a Bakui kikotobe befutott a Dagesztán korvett is... "baráti látogatásra"
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Nem értem, hogy miért pont egy indiai hajóba kötöttek bele az irániak, gondolom jól tudták, hogy honnan hova milyen felségjel alatt mit szállít, nem csak találomra azt mondták, hogy a 471. hajó ami ma itt elmegy azt megállítjuk és megszopatjuk, nekik meg pechük volt. Az ok vagy ürügy környezetszennyezés (gyanúja) volt. Azóta leghet ha továbbengedték, de azt már nem szokták leközölni, mert a megállítása a nagy hír.

Dél-Korea amúgy növelte az iráni olajimportját függetlenül attól, hogy nagmértékű csökkentését ígérte meg Amerikának.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Már többször olvastam de itt nem láttam , de sakktáblához és a belső viszonyokhoz tartozik Anglia és Spanyolország között igen nagy ellentét kezd kialakulni a Gibraltár miatt.
Több hírben olvastam ,de legutolsó az az hogy 60 Spanyol halászhajó ment Gibraltárhoz hogy tiltakozzon.
http://kuruc.info/r/4/116518/
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Nem mellékesen aki összerakja a képet az ellenségem ellensége az Én barátom...
http://htka.hu/2013/08/17/spanyol-mirage-f-1-es-ajanlat-argentinanak/
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
Az ok vagy ürügy környezetszennyezés (gyanúja) volt.

az kizárt hogy ne szennyezte volna a környezetet az indiai tanker :) azóta is iráni kikötőben van, várják az indiai küldöttséget, hogy ők is vizsgálják meg a hajót.
a teljes olajembargót nem tudták keresztülvinni, az amerikaiak többnyire az iráni olajvásárlás csökkentését tudták elérni, irak javára. a legtöbb iraki olajat a kínaiak vásárolják, de beléjük értelemszerűen nem rúgnak. az indiaiakba egyszerűbb, ráadásul a pakisztáni barátaik is örülnek neki, ha eleve nem ők kezdeményezték a dolgot.

Már többször olvastam de itt nem láttam , de sakktáblához és a belső viszonyokhoz tartozik Anglia és Spanyolország között igen nagy ellentét kezd kialakulni a Gibraltár miatt.

eu belháború? érdekes lenne, de szerintem nem lesz belőle semmi. a briteket gazdaságilag kicsit megrogyasztaná egy háromfrontos háború, ha belfastot is figyelembe vesszük. az argentínokat és a spanyolokat még jobban, úgyhogy nem fognak komolyan próbálkozni.

a világ most nem sakktáblára hasonlít, inkább egy bud spenceres kocsmára, ahol az első legyintés után mindenki nekiesik a vele szemben ülőnek.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Üdv sóportársak. Eu-belháború már régóta dúl. Természetesen az Északi és Déli államok között.
Déli államok akinek a vezetője olaszok és franciák. Északi államok ipara erős sőt volt időszak mikor iparuk a déli államok rovására növekedett. Déli államok kihasználva politikai folyamatokat gazdaságukhoz képest nagyon magas életszínvonalat tartanak fent. Két rész közötti különbségre jó példa a Ferrari formula 1 csapat. 1996 leszerződtettek egy német pilótát aki hozta magával az angol mérnökét, oda szerződött még egy francia csapat főnök. Lényeg a nagy múltú olasz középcsat 2000 elején 5 egyéni VB címet és 6/7 csapat világbajnoki címet nyert úgy ,hogy első vonalba német ,és angol szakemberek dolgoztak. 7X német világbajnokot vissza vonulásra kényszerítették. Mivel már a fejükbe szállt a siker. Harmad és másod vonalba dolgozó olasz szakembereket előre tolták. Addig főszerepet játszó német és angol szakembereket pedig kirúgták. Eredmény azóta folyamatosan apránként lejjebb csúsznak. Pedig az egyik legnagyobb költségvetésű csapat.

Apropó válság alapvetően Északi államokat valami csoda folytán kevésbé ráztam meg. Déli államok adósságai elúszni látszanak. Ebből érdekes módon németek és társaik nyernek
http://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/megvan_ki_kaszal_oriasit_a_valsagon.562277.html

Írás szerint németek államadósság költsége 2010-2014 között 49 milliárd euróval csökkent.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Anglia Eu belül USA kéme és aknamunkása volt. Mostani balhé meg a spanyolokkal pont ezért tört ki amiért most mi nagyon össze akaszkodtunk a románokkal. Mind spanyoloknak mind a románoknak kell egy külső balhé a belső feszültségek csökkentésére. Angolok itt kerülnek képbe. Annak ellenére hogy németekkel szemben eddig a déli államokat támogatta.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Üdv Mindenkinek!

Valóban nem tévedtek azok, akik már évekkel ezelőtt is „izgalmas időket” ígértek, igaz, még távolról sem látjuk a végét ennek az időszaknak. Az is tény, hogy az igazságuk csak annyiban tekinthető megalapozottnak, hogy valóban elérkezett az izgalmasnak is nevezhető helyzet a világ több régiójában, egymásra kölcsönösen hatva és pozitív visszacsatolásként egymást erősítve - vagy épp fordítva: gyengítve, de ez jobbára már az adott stratégiai céloktól függ.
Ameddig nem defináljuk pontosan az eltérő, különböző szinteken lévő erőközpontokat addig esélytelen bármiféle stratégiai koncepciót is felvázolni. Mivel a történelem – általában – egyfajta közmegegyezésen alapuló kollektív emlékezet, így alapvetően illik ezekben a keretekben gondolkodni – így jelen esetben én ragaszkodnék a klasszikus nézőponthoz.

Szíria:
Az egyik nap még Egyiptom van terítéken, aztán hopp, egy szíriai vegyi támadás majd az USA katonai akciójának lebegtetése, amit kár szépíteni: az USA hadba lépést jelentené Szíria ellen. Mivel Szíria és Irán között létezik katonai védelmi szerződés, így ebben a helyzetben Irán válaszút elé érkezne: az írott papír írott malaszt marad, avagy Irán felvállalja – a papírforma szerinti – háborús helyzetet az USA-val szemben.
További zavaró tényező az egykori szovjet-szír védelmi szerződés kérdése, ami – ismét csak papírforma szerint – orosz-szír védelmi szerződést jelent, mivel Oroszország, mint a Szovjetunió jogutódja átvállalta és ezzel biztosította a felbomlás idején a különböző érvényben lévő nemzetközi szerződések jogfolytonosságát, többek között az említett szerződést is. Ebből a szempontból mellékes tényező a térségben jelenlévő orosz tengerészeti erő, mivel egy esetleges USA támadás – a papírforma szerint – Moszkvát is falhoz állítaná: beáldozza Szíriát, avagy kiáll Szíria mellett akár egy orosz-amerikai közvetlen katonai konfrontációjának árán is. Ebből az aspektusból egy flotta – akár orosz, akár amerikai – mellékes effekt.

Irán és Oroszország – ki mit léphet reálisan egy ilyen szituban?
Először érdemes végiggondolni azt, hogy a potenciális támadó esetében mi lehet a reális stratégiai cél? Ha az USA támad, akkor két nem lebecsülendő ellenféllel játszik pókert és lapot húz a 19-re – persze csak a papírforma szerint.
Ha nem pókerezik, hanem sakkozik, akkor a lépése mpsz - azaz megint papírforma szerint – katalizálhatja két másik ellenérdekelt fél egyidejű hadba lépését.
Ugyanakkor, ha én lennék a sakkozó, akkor ezekkel a lépésekkel egy időben felkészülnék egy megelőző csapásra azok ellen, akik esetleg – mpsz – hadba „kénytelenek lépni” ellenem a nyitás következményeként.
Ez az opció félreértés ne essék, nem a papírforma oroszok és irániak általi betartásáról vagy felrúgásáról szól, hanem a támadást indító katonai hatalom elszántságáról. Ha valóban amerikai támadás indul Szíria ellen, akkor az azt jelenti, hogy az USA készen áll megütközni akár az iráni, akár az orosz erőkkel is. Az első kérdés nem az, hogy Moszkva vagy Teherán mit tud/mer/fog tenni, hanem az, hogy az USA mennyire elszánt egy ilyen döntés meghozatalában és végrehajtásában – ez a nagyhatalom hitelességről szól.

Személy szerint igen kicsi reális esélyét látom annak, hogy az a bizonyos vegyi támadás Asszad műve. Ha Asszad annyira hülye lenne, hogy megvárná amíg az ENSZ ellenőrök odaérkeznek Szíriába hogy majd három nap múlva mindjárt a fővárosban – premier plán – nagyszabású vegyik támadást indítson, akkor már rég nem lenne a helyén. Gondolom, ez evidens megközelítés.
A másik lehetőség sokkal rosszabb: mégis Asszad vetett be vegyi fegyvert. Vajon azért, mert megőrült, vagy azért, mert – mpsz – akik mögötte állnak, azok megerősítették a papírforma szerinti ígéretüket és ezen felbuzdulva szarint/tabunt stb. vetett be a hadsereg?
Ha az USA Szíria megtámadása mellett dönt, akkor célszerű a „sárkány szívére” célozni – a háború és a harc élet-halál kérdés, így aki kezd, annak döntő sikert kell elérni, vagy vereséget szenved. A korábban felvázolt szigorúan csak mpsz formula alapján a sárkány szíve jelen esetben Moszkvát jelenti – így nyerhet értelmet egy másik topikban Roni által linkelt cikk tartalma amiben az ukrán elnök korábbi hivatalvezetőjének víziója kap publicitást. Az ötlet nem nélkülöz minden alapot ugyanis a váratlanság illetve a meglepetés döntő tényező lehet a katonai győzelem elérésben. Én ezt az opciót alapból nem vetném el olyan elvek miatt, miszerint atomhatalom nem háborúzhat atomhatalom ellen. Mégis, ki adott erre garanciát?

Obama garanciát nem, de utasítást már adott, igaz még nem döntött Szíria ügyében (érdekes megfogalmazás arra, hogy már teszem azt amit még nem döntöttem el) – miközben Teherán jelezte, hogy mehetnek majd vizsgálódni az ENSZ ellenőrök Szíriába a vegyi csapás ügyében. Ezt nem a szírek, hanem Irán közli a világgal – Szíria tehát nincs egyedül, legalábbis még. A helyzet annyira komoly, hogy a NATO és a nyugati szövetséghez tartozó arab államok katonai vezetői a hét végén real-time egyeztetnek a helyzetről miközben az USA hadihajói elfoglalják a támadásra kijelölt pozíciókat. Ez pedig nem korlátozódik csupán a Szíria körüli térség vizeire, efelől mindenki nyugodt lehet.
Moszkva hallgat és várja a Nyugat döntését – hallgatni arany, mint tudjuk, így el lehet dönteni, hogy vajon a félelem némaságát avagy ez a „kutya most nem ugat viszont harapni fog” effektust látjuk-e. Az viszont ne kerülje el senki figyelmét, hogy a sorozatos hadgyakorlatok mostanra az orosz haderő jelentős részét mozgásba hozta – erre már felhívtam a figyelmet múltkor is.

A másik igencsak „hangos csend” Észak-Korea, ami az én olvasatomban annyit tesz, hogy ami most történik a Közel-Keleten az megfelel Ázsia urának is. Igen, Kínára gondolok. Az erősödő orosz-amerikai ellentétek további élezése Kína számára megnyugtató folyamat, amely megérdemli, hogy ha közvetlenül nem is támogatható, de legalább közvetett úton elősegíthető – elég, ha ÉK most néma csendben ül Peking térde mellett nem gátolva az amerikai erők pozíció változásait.
A kifinomult válaszdallam egy megszellőztette sajtóhír: Oroszország és Japán esetleg mégis békét köt majd egymással.

Visszatérve Damaszkuszra: a felvonultatott és készültségbe helyezett, egymással szemben álló haderők messze túlmutatnak nemcsak Szíria kérdésén, de még a szimpla olajár spekuláció miatti színházon is. Lehet, hogy én látom rosszul, de ez a történet Szíriában eddig sem a szokott papírforma szerint alakult, ami azért nem jelent túl jó óment. Ha Amerika háborút indít, akkor nem kizárt, hogy a papírforma megint nem jön majd össze, aminek a következményei viszont drámaiak lehetnek.

Utószónak: Ezen kívül maradt még néhány opció, lásd alább igen röviden.
Op1: Titkos megegyezés születik a háttérben, de ez ugye összeesküvés-elmélet lenne ebben a formában. Azért kicsit kíváncsi lennék az alku tárgyára, már ami Szíria bebuktatásának az árát jelentené. Moszkva vajon mit kérne azért, hogy elveszítse a térségben lévő egyetlen klasszikus szövetségesét, ezzel együtt a stratégiai pozícióit?
Op2: Nincs semmi háttér paktum, ha az USA ENSZ szavazás nélkül mégis támad, valamint ha közben ezt Moszkva tétlenül szemléli, nos, ez geopolitikai ételemben a putyini Oroszország olyan szintű stratégiai „kapitulációját” jelentené, aminek a hosszabb távú következményei behozhatatlanok lennének Moszkva számára.
Op3: Az amerikai támadás elmarad bizonytalan időre – amivel két további probléma is adódik: Asszad megnyeri a háborút az USA hitelessége pedig a béka segge alá kerül a világ szemében, aminek szintén geopolitikai következményei lennének.
Hacsak nem születik egy másféle titkos alku – ebben az esetben Moszkva mit adhatna Szíriáért cserébe az USA-nak?

Nos, remélem mindenki megtalálta a kedvére való opciókat, aki mégsem, az esetleg felvázolhatna nekünk egy újabbat .
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Montezuma

É-Korea ügyében az általad leírtakkal épp ellentétes a véleményem! Kim-éknek épp most kellene vernie a tam-tamot hogy az USA-t erőn felüli sok frontos harcra kényszerítse! Ha újra feszkót generálna az egy USA flottaköteléket bizonyosan lekötne, és az azonnal bevethető erői zömét is gátolná a Szíria felé kacsingatásban!
Az USA egyenlőre semmit sem vonultatott fel 4 ladikon kívül és ezek is kisebb egységek! A Szír háborút hű vazullusainak kell majd megvívnia például Törökországnak , Izraelnek Szaud-Arábiának Stb stb stb
Persze a felderítés és hírszerzés már régóta ezerrel dübörög!
Én személy szerint kizártnak tartom hogy Szíriában az USA komolyabb erőket tudjon bevetni , de ez egy másik topic témája...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Szia Montezuma!

Rég olvashattuk soraidat, de jó munkához ugy-e idő kell :) A vegyifegyveres dolog eléggé egyértelműnek tűnik, vagy Assad megőrült, hogy az ellenőrökkel a háza előtt nekiáll vegyibombázni, vagy pedig be akarták a terroristák rántani a nyugati erőket egy háborúba Assad ellen. Szeritem a második a valószínűbb.
A védelmi szerződések érdekes dolgok, az oroszoknak Észak-Koreával is van ilyen szovjet örökségük, kérdés, hogy betartaná-e ha tettekre kerül sor. Irán szánt szándékkal saját feje után egymaga hogy nekimenjen az USA-nak azt nem hiszem, mivel alapvetően védelmi berendezkedésű hadseregük kell legyen a folyamatos cseszegetés miatt. Az oroszokkal pedig az USA színfalak mögött lejátssza, hogy mennyire is gondolják komolyan Szíria aktív megvédését. Ha azt nézzük akkor az izraeli bombázások után minimum le kellett volna szállítsák az S-300PMU2-es rendszereket, persze az jóval kisebb ügy és nem érte meg a balhét. Másik oldalon viszont visszautasították a szaudiak fegyvervásárlási ajánlatát (15 mld. dollár) meg a gázexportra vonatkozó engedményét Szíriáért cserébe. Kérdés hogy ezt a Szíria melletti elkötelezettségük miatt tették, vagy azért mert a szaudiakat még a politikusok között is kirívóan kétszínű hazug g*ciknek tartják.
Az "atomhatalom nem háborúzhat atomhatalom ellen" dolog a maga statisztikai értelmében hülyeség, mert van rá esély, csak nem Szíria miatt. Amit felvázoltál, hogy az USA esetleg kilövi Moszkvát megelőző csapással az jócskán túlmutatna az értelem határain. Elsősorban, mert az egész orosz ICBM elleni védelem oda van telepítve, másrészt meg amíg elér a rakéta a tenegeralattjárótól Moszkváig, azalatt többszáz orosz rakétát lehet az USA fele indítani. Na meg lenne jónéhány atomhatalom, amelyik elgondolkozna, hogy ma az oroszokat támadták meg "megelőzően", holnap talán én leszek? Jobb ha most lépek én is. Nem érné meg az egész Szíriát.
Egy megelőzőcsapás nélküli konvencionális egymás elleni adok-kapok USA vs. Oroszország szinten max Szíria fölött jöhetne létre. Igaz akkor már Irán is be merne szállni és lehet ha 1-2-3... rakétája eltévedne, van ami előbb pottyanna le, pl a szaudiaknál, és van ami később, mondjuk Izraelben (pontatlanok ezek a rakéták). Aztán meg néznénk ahogy a fél világ nekiugrik amásik felének, hogy elvágják egymás torkát.
 

silversisko

Active Member
2011. december 15.
160
161
43
Nem tétlenkednek közben a felek. A szaúdi hátában is folyamatos a nyugtalanság szítása, biztos azért, hogy mindenki több irányban ossza meg erőit.

http://hvg.hu/vilag/20130825_Veres_terrortamadas_Jemenben#utm_source=hirkereso&utm_medium=listing&utm_campaign=hirkereso_2013_8_25
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Monte
USA oroszok elleni megelőző atom csapása értelmetlen. Pont most mikor is ellen oldal a legfiatalabb legfejlettebb rakéta rendszerekkel rendelkeznek a stratégai erőknél. Jenkik a 70/80 évekbe kifejlesztett rendszerre támadnának egy 2000 évekbe tervezte rendszert.

Törökök jelenleg külön útra léptek. Egyiptom kapcsán meg zabosak! Mivel Murszíval egy egyiptomi-török szövetséget akartak. Szíria kapcsán a törökök F-4 kapcsán háborúzhattak volna inkább. Akkor meg is kezdődött a felvonulás. De akkor született egy nagyon komoly török döntés. Aminek folyománya a török tavasz.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
Montezuma
É-Korea ügyében az általad leírtakkal épp ellentétes a véleményem! Kim-éknek épp most kellene vernie a tam-tamot hogy az USA-t erőn felüli sok frontos harcra kényszerítse

ezt jól mondja Montezuma: épp folyik az X+1edik délkoreai-amerikai hadgyakorlat, északkorea pedig hallgat. mint közismert, ilyenkor szoktak atomcsapással fenyegetni, rakétákat mozgatni, de semmi ilyet nem tesznek, sőt a déliekkel családújraegyesítésbe fogtak.

szóval vagy már termeli a plutóniumot a jongbjoni erőmű,
vagy a kínai elvtársak mondták, hogy nyughassanak, mert az amerikaiak épp Air-Sea Battle nevű Csendes Óceáni stratégiájuk értelmében most készülnek repülőterekkel körülvenni Kínát. sőt a szenkakui olajmezőt sem fogják átengedni.
 
Status
Not open for further replies.