[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.
K

kamm

Guest
Nagyon okosan sakkoznak Ivánék azzal, hogy a nuki erőik kapnak prioritást a fejlesztésekben. Fajlagosan a leghatékonyabb védelmi mód az elrettentés. Nincs annyi zsetonjuk, hogy - mint az USA - a hagyományos erőket is párhuzamosan fejlesszék, de szükség sincs rá. Ha valaki nem tudja kiiktatni a teljes orosz atomütőerőt, akkor ne is gondoljon egy Oroszország elleni támadásra.
Lehet, de azert atommal te nem fogsz regionalis haborut nyerni, oda kell a tradicionalis hadero.
Viszont..... azt látom (cáfolj meg, ha nem így látod), hogy az amerikai haderő - pillanatnyilag - gyenge pontja a humán erőforrás. És ennek belpolitikai háttere. Szerintem ez hosszú távon minél nagyobb automatizálásra, autonomitásra kényszeríti az amerikai haderőt. Ez viszont visszaüthet.
Ez egy hatalmas orszag, eszmeletlen eroforrasokkal. Az emberanyag meg kb vegtelen, mindossze meg kell kicsit emelni a penzt es annyi.
A kikepzesuk egyaltalan nem rossz, kifejezetten jo, de nem kiugro es semmikeppen sem a legjobb (atlagosan) - viszont, ahogy ideztem britektol, elkepeszto a logisztika es a felszereles-utanpotlas-support az amerikai erok mogott, erre vegtelen penz es egy komplett iparag van, szazmillilardos (dollarban) eves (!) tetelekkel betablazva.
Itt annyi penz van a hadseregre, hogy minden palyazatos dolognal csak elbukott otletelesre tobbszaz milliot osztanak ki a nagyobb jatekosok kozott, aztan majd a legjobbat kivalasztjak - ezt talan a kinaiak tudnak meg megcsinalni, ha lenne hozza ipari-technologiai bazisuk, de naluk ez egyelore egy-egy fegyvernemi kutatasi teruleten igaz csak, nem mindenre kiterjedoen.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Nem vagyok betegesen oroszgyulolo, de mivel csak borzalmat, vert, fajdalmat, sz@rt hoztak meg rank a tortenelem soran, ezert soha nem fogok megbizni bennuk egyetlen percig sem. Ha meg raadasul kommunistak, akkor plane nem, mert a (keleti) komcsik egy alapvetoen szavahihetetlen, sunyi, alja, teljesen immoralis emberfajta.
ez a mondatod tökéletesen leírja, hogy de az vagy.

BTW tessék a két fél doktrínái:
USA
1945-54: A „hagyományos háború” doktrínája:
Ebben az időszakban az USA vezetése úgy ítélte meg, hogy az esetleges harmadik világháború a hagyományos erők szempontjából jórészt a második világégés befejező szakaszához hasonlóan folyna le. Fő hadászati csapásmérő erőnek az 1947-ben önálló haderőnemmé vált légierő
(United Satates Air Force) stratégiai repülőerőit tekintették, amelyek immár atomfegyverekkel is fel voltak szerelve. Ezek mellett a flotta (US Navy) is
rendelkezett kisebb hadászati szerepkörrel. A világháború utáni nagymértékű amerikai haderő-leszerelési kampány következtében az atomfölény mellett az USA drasztikusanelmaradt a Szovjetunió mögött a szárazföldi csapatok létszámát és minőségét illetően.

1954-1961: A „tömeges elrettentés” doktrínája:
Ebben az időszakban a korábban is domináns atomcsapásmérő (hadászati) erők a katonai doktrína középpontjába kerültek (erre nem utolsósorban technikai okokból kerülhetett sor, mivel ekkorra az USA már ezres nagyságrendben rendelkezett atomtöltetekkel, ami elegendő volt ahhoz, hogy a fontosabb hadműveleti szintű feladatokat is ezekkel oldják meg. Ennek megfelelően a szovjet blokkból érkező agresszióra az USA illetve a NATO
azonnal tömeges hadászati atomcsapásokkal reagált volna. Emellett a NATO doktrínája Nyugat-Európa védelmét az úgynevezett „Kard és Pajzs” elmélet alapján kivitelezte volna. Ennek lényege, hogy a NATO szárazföldi erői az úgynevezett „előretolt stratégia” keretében a Rajna bal partján védekeztek volna a szovjet és szövetséges csapatokkal szemben (ők voltak tehát a „Pajzs”), mialatt a szövetség nukleáris csapásmérő erői (a
„Kard”) támadták az ellenség hadászati és harcászati célpontjait egyaránt. Az ezután az Amerikából beérkezett erősítések pedig megindították volna az ellentámadást.

1961-1971: A „rugalmas reagálás” doktrínája:
A hidegháború olyan válságai, mint pl. a magyar 1956 és az ezek nyomán is lezajlott elméleti modellezések azt mutatták, hogy a „tömeges elrettentés” (illetve tulajdonképpen tömeges megtorlás) túlságosan rugalmatlan, lényegében nem hagy más valós nyomásgyakorló eszközt a nyugati világ számára mint az atomháborút, vagy legfeljebb az azzal való fenyegetést. Ráadásul a szovjetek is egyre nagyobb számban gyártottak
atombombákat, ezek hordozásához alkalmas bombázókat (az ötvenes években rendszerbe állított Tu-95 és M-4 szovjet stratégiai bombázók az északi sarkkörön átrepülve már képesek voltak elérni az USA-t) és mindenekelőtt 1957-ben rendszerbe állították az R-7 interkontinentális ballisztikus rakétát, amivel gyors és masszív csapást mérhettek az USA honi területeire is. Ennek következtében a USA/NATO már nem volt képes a keleti blokkot hatékonyan fenyegetni/visszariasztani egy tömeges atomtámadással, hisz az ellenfél hasonló erejű ellencsapást (sőt akár megelőző csapást) tudott mérni. Ennek következtében a hatvanas évek legelejére kikristályosodott az új elképzelés, mely szerint olyan katonai
erőre van szükség amely képes rugalmasan, vagyis a politikai vezetés döntése alapján különböző szinteken keresztül, reagálni, az ellenfél tevékenységéhez igazítottan cselekedni. Ehhez mindenekelőtt a hagyományos haderőket kellett modernizálni és képessé tenni, hogy:
1. Akár atom, akár hagyományos háborúban hatékonyan harcoljanak.
2. A NATO „előretolt védelem” koncepciója keretében már a két világrendszer határán megállítsák a szovjet offenzívát (kb. 30 saját hadosztállyal) és tartsák magukat az amerikai kontinensről beérkező erősítésig.
3. Az európai háború mellett, ha kell még egy nagy (Kína ellen Ázsiában) és egy kicsi (pl. Kuba) háborút is meg tudjanak vívni egyidejűleg (két és fél háború koncepciója).
Természetesen az atomfegyverek továbbra is a végső megsemmisítés fegyvereiként nagyon fontosak maradtak. A lehetséges háborúkat a fentieknek megfelelően a következőképen tipizálták: általános (atomfegyverekkel is), korlátozott (helyi) és hidegháború. A „rugalmas reagálás” doktrínáját az USA-ban 1961-ben, a NATO-ban csak1967-ben fogadták el.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
A Szovjetunió katonai doktrínái ugyanebben az időszakban
1945-1953: „A hagyományos világháború” doktrínája:
A második világháború után a szovjetek az amerikaiakhoz hasonlóan az éppen lezárt világégés tapasztalatait természetesen nagymértékben felhasználták. Ennek keretében (miután ők az USA-tól eltérően nem hajtottak végre drasztikus leszerelést) egy esetleges újabb összecsapásban
elsősorban szárazföldi erőiket (leginkább a harckocsizó, a lövész ésa tüzér csapatokat) tekintették a győzelem kivívása legfőbb eszközeinek. A légierőt
és kisebb mértékben a haditengerészetet ezek támogató erőiként fogták fel. Ami ezt a doktrínát különlegessé tette, az az volt, hogy lényegében nem számolt az atomfegyverrel úgy, mint ami alapvető befolyást gyakorolna a háború menetére, miután a Szovjetunió is kifejlesztette a maga nukleáris fegyvereit, lényegében azok is a szárazföldi csapatok harcát támogató eszközök lettek.
1953-1964:
A Sztálin halála utáni időszakban a Szovjetunióban lázas elméleti tevékenység kezdődött, miután világos volt, hogy az ideológiai korlátok megszűnése (Sztálinnak az atomfegyverről alkotott véleménye) megszűnésével a lehető leggyorsabban reagálni kell a hadviselés terén lezajlott változásokra. Ennek középpontjában két összefüggő technikai kérdés állt. Egyrészt újra kellett gondolni az atomfegyver szerepét mind a harcászat, mind
a hadműveleti művészet, mind pedig a hadászat szintjén. Ezt az elméleti munkát számos hadgyakorlat tapasztalataival is alátámasztották. Másfelől
ugyanebben az időszakban kezdtek nagyobb számban bevethetővé válni a rakétafegyverek. Utóbbiak leglátványosabb„ bemutatója” természetesen a Szputnyik 1 fellövése volt. Ugyanakkor a hatvanas évek legelejére már valóban minden kategóriában sorozatban gyártottak rakétafegyvereket (úgy
mint interkontinentális ballisztikus rakétákat, közepes hatótávolságú-, hadműveleti-harcászati-, harcászati rakétákat, irányított-, és nem irányított páncéltörő rakétákat, valamint légvédelmi-, repülőgép fedélzeti levegő-levegő-, és levegő-föld osztályú rakétákat), melyek ráadásul az új
pártfőtitkárnak, Hruscsovnak afféle kedvenc fegyverei voltak (ekkor valóban úgy tűnhetett, hogy rakétákkal szinte minden katonai feladatot
hatékonyabban és olcsóbban lehet majd megoldani, mint a hagyományos fegyverekkel, utóbb azonban ez következményeiben is súlyos tévedésnek bizonyult). Az új fegyverek nyújtotta lehetőségeket kihasználva új doktrína fogalmazódott meg. Ennek keretében lényegében minden katonai feladatot (rakéta-) atomfegyverek bevetésével oldottak volna meg. Kulcsfontosságúvá vált a háború első időszaka, amikor még rendelkezésre állt az összes atomfegyver és hordozóeszköz. Mivel ezek az ellenség elsőcsapása után jelentős károkat szenvedtek volna, drasztikusan csökkentve a sajátválaszcsapás esélyét, katonai értelemben elengedhetetlen volt, hogy minimum az ellenséggel egy időben, de legalábbis annak atomtöltetei becsapódása előtt meg kell indítani a saját erők csapását. Katonailag persze a leghatékonyabb az ellenségre mért első csapás lett volna, ám ennek beismerését akkor egyik fél politikusai sem vállalták nyíltan. A hagyományos erők háttérbe szorultak, az erők összpontosítása hadműveleti-harcászati
szinten is elsősorban a rakéta-atomcsapások összpontosítását jelentette volna. A hagyományos erők a tömegpusztító fegyverek hatása miatt mind támadásban, mind védelemben a korábbinál sokkal nagyobb területen tevékenykedtek volna (a második világháborús sávszélességek 10-15 szeresén). Egyébként az ellenség atomcsapásai elleni védelem is elsősorban a csapatok széttelepítésével volt azonos. Ebbe a rendszerbe az 1955-ben megalapított Varsói Szerződés szövetséges csapatai oly módon illeszkedtek bele, hogy egyszerűen besorolták őket az egyes irányokban
tevékenykedő szovjet frontok alárendeltségébe.
1964-1985:
Akárcsak az USA-ban a Szovjetunióban is az idő előrehaladtával, számos kétség merült fel az atomfegyverek mindenhol való alkalmazásával/alkalmazhatóságával kapcsolatban. A hatvanas évtized közepére számos elemzés mutatta ki, hogy a már meglevő atomfegyverek
is képesek lennének a földi bioszféra megsemmisítésére. A helyi háborúk bizonyították, hogy –legalábbis ha közvetlenül csak legfeljebb az egyik szuperhatalom érintett–lehetséges modern háborúkat is végig vívni (politikai és katonai értelemben egyaránt) atomfegyverek bevetése nélkül. Végül természetesen az ellenfél „rugalmas reagálás” doktrínája is erős hatást gyakorolt a szovjet katonai gondolkodásra.
Ezek következtében a szovjet katonai doktrína úgy módosult, hogy fel kell készülni arra, hogy akár az európai fő hadszíntéren megvívott háború egyes szakaszait is lehetséges atomfegyverek bevetése nélkül megvívni. Konkrétan erre leginkább a háború kezdeti szakaszában lenne esély, amikor a szovjet hagyományos erőkerő fölényüket kihasználva nem csupán áttörhetnék a NATO védelmét, de nagyjából 10-15 nap alatt hadászati
méretű sikert érhetnének el megsemmisítve az európai NATO-erők zömét és elfoglalva akontinens nagy részét. Minderre nem utolsósorban épp a NATO „rugalmas reagálás” doktrínája adott lehetőséget, hisz ennek értelmében egy szovjet támadás esetén akár hosszabb ideig is elmaradhatott volna az atomfegyverek bevetése és ez elvileg akár azt is lehetővé tette volna a Varsói Szerződés csapatai számára, hogy a harcászati, és ahadműveleti csapásmérő eszközök egy részét, még azok bevetése előtt elfoglalják/megsemmisítsék hagyományos erőkkel.
Ebben a helyzetben azonban –szovjet értékelés szerint- az ellenség, a teljes vereséget elkerülendő mégiscsak bevetné az atomfegyvert, tehát a háború atomháborúvá alakulna (igaz ekkorra a VSZ csapatai már elfoglalták, vagy megsemmisítették a NATO Európában levő atomfegyvereinek
jelentős részét).
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
De ez most hogy jon ide? Ez a legostobabb whataboutism, mar ne is haragudj - a tema az oroszok hagymanyos eroinek a tulsulya volt, csak valaki megprobalta szemelyeskedo trollkodassal elteriteni, en meg helyretettem. Don't feed the troll... ;)
Bocs, nem volt szándékomban a vitát megbontani, csak a bolsi vonal miatt toltam túl az indulatot.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 408
20 560
113
A nyugati komcsik legtobbje szimplan naiv idiota volt (leszamitva persze a fizetett, aktiv ugynokoket), ezzel szemben a keletiek gyakorlatbol ismertek a valosagot, azaz egyaltalan nem naivak voltak, hanem, ahogy irod, egy alja sopredek, lasd az egesz magyar Halozatot a TK bolsevik vezerkaratol kezdve.
mert a nyugatiak (még) nem kaptak (ehhez elég) hatalmat.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 959
113
Lehet, de azert atommal te nem fogsz regionalis haborut nyerni, oda kell a tradicionalis hadero.

Ez egy hatalmas orszag, eszmeletlen eroforrasokkal. Az emberanyag meg kb vegtelen, mindossze meg kell kicsit emelni a penzt es annyi.
A kikepzesuk egyaltalan nem rossz, kifejezetten jo, de nem kiugro es semmikeppen sem a legjobb (atlagosan) - viszont, ahogy ideztem britektol, elkepeszto a logisztika es a felszereles-utanpotlas-support az amerikai erok mogott, erre vegtelen penz es egy komplett iparag van, szazmillilardos (dollarban) eves (!) tetelekkel betablazva.
Itt annyi penz van a hadseregre, hogy minden palyazatos dolognal csak elbukott otletelesre tobbszaz milliot osztanak ki a nagyobb jatekosok kozott, aztan majd a legjobbat kivalasztjak - ezt talan a kinaiak tudnak meg megcsinalni, ha lenne hozza ipari-technologiai bazisuk, de naluk ez egyelore egy-egy fegyvernemi kutatasi teruleten igaz csak, nem mindenre kiterjedoen.

Nem, de nem is kell. Az oroszok jelenlegi katonai doktrínája alapból védekező - az elrettentésre épít. Ennek több oka is van:

  • Konvencionális támadó háborúban a nyugat ellen esélytelenek lennének. Erőforrásaik pedig nem elegendőek, hogy belátható időn belül ezen változtassanak.
  • "Nem kell onnan semmi Nekik". Ld. a mai korábbi hsz -emet beidézve alább. Aki említette pl. a "Hollandia háromszöget de jól lehet védeni" dolgot - minek? A "bajszosnak" is annyira bejött (ja nem). Egy romokban heverő Európa és Oroszország nem orosz érdek ...
  • A "regionális háború" kérdésköre. Egyetlen komoly lehetséges szomszédos ellenfél van: Kína. Az nem ez a "regionális háború" kategória - az ellen jó a "sárkányfű", illetve akarom mondani az elrettentés. Az összes többi ilyen baltiak, meg Grúzia meg hasonszőrűek - ezeket lenyomnák, mint a gombot. A maradék (pl. fehéroroszok, Közép-Ázsiai "isztánok") is hasonló kategória, de azok még barátságosak is ...

Úgyhogy akik ellen "regionális háború" háború lehetne - azt a jelenlegi felhozatallal is megoldanák. A mindenki másra ott van az elrettentés ... Nyugat-EU -ba meg nem akarnak konvencionális haderővel menni ...


Az a gond a logikával, hogy mi kellene az "Atlanti Óceánig" az oroszoknak? Miért vállalnának be egy komoly konfliktust (akár nukleáris "felhangokkal") amin azért sok szempontból sokat veszíthetnének?

Igazából Nekik egy dolog kell az EU -tól - az energiahordozóikat jó áron eladni. Ez többé-kevésbé meg is van. Konvencionális háborúban még a saját fertályukon ellenének úgy-ahogy - a történelemből erre számos példa van, hogy ilyenformán fordult meg a hadiszerencse. A saját piacaikat (kőolaj/gáz/szén - némi egyéb) csak nem akarnák szétcsapni ... Igazából egy ilyen felállásnak ugyanaz lenne az egyetlen igazi érdekeltje, mint ami pl. a két VH -ból is a legtöbb hasznot húzta ki ...
 
K

kamm

Guest
A nyugati komcsikat viszont kedveled, mint pl. Chomskyt?
Chomsky nem komcsi, meg magad is leirtad. :)
O egyebkent nagyon is pontosan latta az amerikai rendszer kimeletlen es hazug oldalat is (meg ha hulyesegeket is gondol megoldasnak, de ez mar a nyugatiak naivitasa.)

A "nyugati komcsik" nemigen leteznek ma mar szerintem. A feminaci-genderterror orultek nem komcsik, ne feledjuk, meg csak nem is baloldaliak, hanem egy aberrans, fasisztoid hullam.

mert a nyugatiak (még) nem kaptak (ehhez elég) hatalmat.

Minden lehet. Ugyanakkor a nyugati komcsik nem zsido bolsevikokbol szarmaznak, szoval el tudom kepzelni, hogy kevesbe lenne veres-tomeggyilkos az elkepezelesuk...
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Chomsky nem komcsi, meg magad is leirtad. :)
O egyebkent nagyon is pontosan latta az amerikai rendszer kimeletlen es hazug oldalat is (meg ha hulyesegeket is gondol megoldasnak, de ez mar a nyugatiak naivitasa.)

A "nyugati komcsik" nemigen leteznek ma mar szerintem.



Minden lehet. Ugyanakkor a nyugati komcsik nem zsido bolsevikokbol szarmaznak, szoval el tudom kepzelni, hogy kevesbe lenne veres-tomeggyilkos az elkepezelesuk...
Nono elvtárs, hogy is állunk Mao és Pol-Pot gondolataival az egyformaságról? Talán azt állítod, hogy egy afgán kecskebaszó férfi nem lehet nő, és nem szülhet?
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 408
20 560
113
Nem, de nem is kell. Az oroszok jelenlegi katonai doktrínája alapból védekező - az elrettentésre épít. Ennek több oka is van:

  • Konvencionális támadó háborúban a nyugat ellen esélytelenek lennének. Erőforrásaik pedig nem elegendőek, hogy belátható időn belül ezen változtassanak.
  • "Nem kell onnan semmi Nekik". Ld. a mai korábbi hsz -emet beidézve alább. Aki említette pl. a "Hollandia háromszöget de jól lehet védeni" dolgot - minek? A "bajszosnak" is annyira bejött (ja nem). Egy romokban heverő Európa és Oroszország nem orosz érdek ...
  • A "regionális háború" kérdésköre. Egyetlen komoly lehetséges szomszédos ellenfél van: Kína. Az nem ez a "regionális háború" kategória - az ellen jó a "sárkányfű", illetve akarom mondani az elrettentés. Az összes többi ilyen baltiak, meg Grúzia meg hasonszőrűek - ezeket lenyomnák, mint a gombot. A maradék (pl. fehéroroszok, Közép-Ázsiai "isztánok") is hasonló kategória, de azok még barátságosak is ...

Úgyhogy akik ellen "regionális háború" háború lehetne - azt a jelenlegi felhozatallal is megoldanák. A mindenki másra ott van az elrettentés ... Nyugat-EU -ba meg nem akarnak konvencionális haderővel menni ...
Nagyjából, de a törököket kihagytad, mint akikkel egyre többször ütközik az érdekük.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Hosszú lesz, készülj.

Szóval igazad van, az a kommunizmus, amit te annak mondasz valóban nincs már nyugaton. Sőt igazából a szocializmus is kihalóban van, ami sok kérdést vet fel. De a kommunizmus valójában nyert. Csak te nem így hívod. Na lássuk hát:

Tehát ugorjunk vissza egy picit az időben. 1917 van, a háborúnak ami véget vet minden háborúnak a közepén járunk, és Lenin megjelenik, kihasználva a habókos Marx idióta és naív gondolatait, fellázítja az amúgy okkal elégedetlen orosz munkásságot. Ezt amúgy egy köteg kommunista forradalom követi szerte európában, de a régi rend elfolytja, legyőzi őket (lásd pl.: dicsőségesnek hazudott 133 nap, majd a terrornak hazudott fehér terror), illetve a szovjet belharcban Trockij eszébe jutott a jégcsákány, így a Lenini izocionista irányvonal kerekedett felül. Ugye Lenint követte Sztálin, akinek meg nem tetszett az követte Lenint. Habát mauzoleuma szvsz nem épült. Ebben az időben a szovjet gyorsan erősödött, és kívülről nézve valóban eszméletlen sikereket ért el a munkásság szempontjából. Avagy egy átlag nyugati munkásnak elég nehezen lehetett elmagyarázni, hogy de értsd meg, a szovjet rendszer rossz, mert ha nem tetszik a képed akkor felraknak a vonatra, és irány szibéria, amikor pl.: franciahonban olyan táborokba rakták a spanyol menekülteket, hogy azok a túlélőik, akik megjárták a haláltáborokat, az utóbbit tekintették emberségesebbnek. A 30as évek végére tehát mindenhol, talán csak az USAban nem, bár lehet ott is (bevallom a szecessziós háború utáni amerikai szociális helyzet nem kifejezetten hobbim) erős kommunista mozgalom jelent meg a színen.
Na ugorjunk, 1945ben járunk, munka hadának a lépte dobog, és a várost elfoglalja sokezernyi partizán (főleg franciaföldön). Kialakul a keleti és a nyugati blokk. Az egyszeri nyugati melós nem hallja a halálhörgéseket, a koncepciós pereket, azt viszont látja, hogy a kelet-német nem éhezik, a Kelet-Ázsiai területeken a keleti oldal a nép körében is népszerűbb stb. Szóval a kommunista pártok erősödnek.
Ebbe az idilbe rondít bele 56 és mire ezt a sokkot kiheverné a Szu reputációja jön 68. Szóval erőteljesen válalhatlanná válik a Szu támogatása.
Ezen felül van egy erőteljes nyomás a nyugati kormányokon, hogy ne is essen kísértésbe az a hülye proletár, így paradox módon a kommunizmus és a keleti blokk a nyugati blokk munkásainak a helyzetét javította meg, létrejött egy olyan általános jólét, amit odáig nem látott a világ. (Másik paradoxon, hogy a kapitalizmus meg valójában a keleti blokk népét tette tönkre, de ez másik kérdés) Csakhogy közben megjelent Mao és a kínai típusú kommunizmus, amiből ilyen kellemes dolgok nőttek ki mint Kim-Ir-Szen, vagy Pol-Pot. Viszont mivel szemben állt a Szuval így lehetett támogatni, és így az új generáció Maoista lett.
Csakhogy. És ez egy fontos csakhogy. A Szu ideológiája egyenlőséget hírdetett, ahol egy munkás egyenlő jogú a gróffal, és egy nő a férfival. De semmiképpen sem egyformaságot. A férfi férfi volt, a nő nő, a cigány nem kiabálhatott rasszizmust, ha megverték mert kirabolta a parasztot stb. A szociálkapitalista megvalósítása a rendszernek (aka nyugat-európa, és részben az USA, Japán) kifejezetten vonzó világot teremtett, ahol aki dolgozott, és nem volt extra link jól megélt.
Ezzel szemben a Maoizmus egyformaságot hírdet, ahol a férfi és a nő, a proletár, és a tanár, és úgy általában mindenki egyforma. Akinek meg nem tetszik az megy a munkatáborba. Vagy megöljük, mert olyan értelmiségi feje van. Na ennek az enyhébb, kevésbé véres változata az, ami nyugaton most van. Szóval a kérdésedre a válasz, a szovjet típusú kommunizmus jelenleg hatályon kívül van, de az egyre inkább vadkapitalistává váló világra nem kizárható választ jelent. A kínai típusú viszont jelenleg itt tombol. Ami a kínos benne, hogy halálos ellensége a szovjet típusúnak, szóval erre is egy logikus válasz az utóbbi. Én meg csak csendben aggódom
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 741
66 401
113
Ez a jelenlegi (nem VSz) “támadnak a zoroszok” mizzéria angolszászéktól kizárólag a nagy német-orosz gazdasági összeborulás ellen szól.
E két potenciális üzletfél köré próbál éket verni.
Természetes kedvezményezettje az ábrándos lelkületű nagylengyel nacionál-romantika, ami egyszerre álmodik az egykorvolt nagylengyel birodalomról (melyhez részlegesen útban van mindenki a fehéroroszoktól kezdve a szlovákokon és az ukránokon keresztül az oroszokig bezárólag) és retteg a fejük felet átnyúlva összehaverkodó germán-orosz gazdasági konglomerátum rémképétől.

A témában erősen ellenérdekelt washingtoni kavaróbrigád partraszállt Ukrajnában és szítja a lengyel vágyakat és félelmeket.
A többlépcsős mesterterv legújabb állomásaként leválasztotta a Tony Blair óta hűséges kutya briteket az EU-ról (őket már eddig is csak USA fegyveres erőinek kvázi alárendeltjeként kezelte - lásd akár a brit “nemzeti” atomarzenál feletti tényleges kontroll birtokosát), most pedig bevette az eddig centralista mediátorként egyensúlyozó Németországot.
Ebbe a tervbe trollkodott volna bele váratlanul a hazai térfélről Trump kivonulási elképzelése az Öreg Kontinensről.
Ez ma már a múlté.
Az USA olykor leplezetlen arroganciával (“Fuck the EU”) hajtja végre következetesen Európa teljes leépítését.
Az elmúlt két évtizedben ez világosan kirajzolódott.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 828
4 126
113
Én innen Magyarország keleti feléből abszolút laikusként, biztos, hogy nem tudom megítélni, hogy igazat ír vagy csak kamuzik a könyvében.Majd ha esetleg @kamm erre jár lehet ,hogy el tudja mondani, hogy hogyan vélekedik az amerikai közvélemény a könyvben lévő történetek igazságtartalmáról..


Nos, ami tény, hogy Trumpnak voltak ilyen totális csapatkivonásos gondolatai, amik kissé tovább is mentek a puszta gondolat szintjétől:


Hogy aztán ilyesmiről szóló "elnöki rendeletet" valóban dugdostak-e előle később, vagy sem, ezt csakis az érintettek tudhatják.
Viszont ismerve Trump egyéb, enyhén szólva is infantilis megnyilvánulásait, mint pl. ezeket:


és tetteit, amik azért jó pár értelmesebb emberre ráhozták a frászt, kicsit sem csodálkoznák, ha lenne valami ebben a dugdosásos történetben is.
Azért azt se felejtsük ám el, hogy nem kevés emberke került ki a "stábjából" a regnálása alatt, akár önszántából, akár Trump által kirúgva, mert nem akartak asszisztálni a baromságaihoz.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 900
72 875
113
:oops:
yrrr3fe5rqv31.png
Ezt tuti valaki Bajororszagban dolgozokarpatalhai rajzolta...
A bajorok csak alljanak ossze szepen az osztrakokkal esetleg meg a svajciakkal, nekunk megfelel a V4 vagy valami karpat medence tersegebeli konfo. De azert Burgenlandot ne felejtsek el visszaadni!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 154
50 331
113
Ezt tuti valaki Bajororszagban dolgozokarpatalhai rajzolta...
A bajorok csak alljanak ossze szepen az osztrakokkal esetleg meg a svajciakkal, nekunk megfelel a V4 vagy valami karpat medence tersegebeli konfo. De azert Burgenlandot ne felejtsek el visszaadni!
Normális vezetéssel - nem ezzel az LMBTQ - migránsbarát blődli vonallal - már holnap is mehetne ez felőlem, jobb lenne mint a lengyel vezérelt V4. Ezek kevésbé akarnának nekimenni az oroszoknak, és az életszínvonalunkra is jobb hatással lenne.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Az a gond a logikával, hogy mi kellene az "Atlanti Óceánig" az oroszoknak? Miért vállalnának be egy komoly konfliktust (akár nukleáris "felhangokkal") amin azért sok szempontból sokat veszíthetnének?

Igazából Nekik egy dolog kell az EU -tól - az energiahordozóikat jó áron eladni. Ez többé-kevésbé meg is van. Konvencionális háborúban még a saját fertályukon ellenének úgy-ahogy - a történelemből erre számos példa van, hogy ilyenformán fordult meg a hadiszerencse. A saját piacaikat (kőolaj/gáz/szén - némi egyéb) csak nem akarnák szétcsapni ... Igazából egy ilyen felállásnak ugyanaz lenne az egyetlen igazi érdekeltje, mint ami pl. a két VH -ból is a legtöbb hasznot húzta ki ...
Az oroszoknak nem kell Európából egy darab sem, esetleg befolyási övezet növelés, hogy ezzel is védjék a seggüket a NATO terjeszkedése ellen.
Konvencionális háborúba pedig végképp nem mennek bele. Persze ha megtámadják őket, akkor kénytelenek.
Már lassan 7 éve azon mesterkedik az atlantista bagázs, hogy belerángassák Oo. egy Ukrán háborúba, ahol aztán jól megszankciózhatják és a folyamatos ukrán anyagi támogatással kimeríthetik a medvét, így elérve, hogy a hátországa fellázadjon és eltakarítsa a most regnáló nyugatellenes vezetést. Ez eddig nem jött be, Putyin mesterien mindig kitért. Most, hogy fogy az idő, egyre idegesebbek WDC-ben és más taktikához folyamodtak. Az ukránokat akarják nekikergetni az oroszoknak területfelszabadítás címe alatt. Eddig patt volt, de most elégé mattos helyzetnek néz elébe az orosz fél, lévén, hogy ha hagyja a Donbaszi régió ledarálását, akkor óriási arcvesztést szenved el otthon, ha meg beavatkozik (amire egyébként a nyugat játszik), akkor teljes elszigeteltségbe kerül. Kérdés mit fog erre lépni?
 
Status
Not open for further replies.