Próbáljatok már egy kicsit nagyobban gondolkozni, mint amit eddig műveltetek. ' század MIG-29 és egy osztály S300 PSZ 2022-ben a NATO-nak felesleges. Egész egyzserűen nincs olyan elképzelhető és elképzelhetetlen konfliktus ahová ezeket az eszközöket a NATO elvinné. Ezek az eszközök pont ugyyanabba akategóriába esnek mint a mi 72-eseink és D20-asaink. Vannak, meg lehet őket mutatni, de kb fizetne érte a NATO, hogy ne használjuk őket egy háborúban, mert csak több kárt csinálnának mint hasznot.
Pontosan az ellenkezője történt. Elmagyarázom egy egyszerű példán keresztül. Doktrinálisan az azonos technológiai (és minden egyéb) színvonalon álló könnyűlövész egységek és alegységek nem képesek sem a közepes pláne nem a nehéz lövész egységek és alegységekkel (továbbiakban gépesített lövész) sikeresen felvenni a harcot*. Egész egyszerűen sem védettségük, sem tűzerejük, sem harcászati mozgékonyságuk nincs meg hozz. Ezzel szemben azt láttuk, hogy az északi fronton a könnyűlövész alegységfek megállították az orosz gépesített lövész alegységeket. Miért történhetett ez meg? Azért mert pár hét leforgása alatt az ukrán lövész alegységek a világ legmodernebb kézi páncéltörő eszközeivel lettek felfegyverezve amikkel gyakorlatilag megették reggelire az elavult szovjet harcjárműveket. És itt semmi más nem döntött csak az NLAW, a Panzerfaust 3, a (modern) M72,a Carl Gustaf és a Javelin. Ha ezek nem lettek volna, hanem csak az ukrán hadsereg saját páncéltörő eszközeik amik ugyanszon a színvonalon állnak mint az orosz harcjárművek, akkor már nem létezne Ukrajna. Mert lehet neked akármilyen real time felderítésed, mondhatja meg neked méterre pontosan az ellenség elhelyezkedését, létszámát és mozgási irányát a hírszerzés, ha a tűzharcot nem nyered meg, akkor ez nem ér semmit az ég adta egy világon. Ugyanis RPG-7 RV-vel nem lehet megnyerni a tűzharcot egy T-72B-vel szemben sem, nemhogy egy B3 vagy egy T-80BVM-el szemben, de pl NLAW-val igen. Miért? Azért mert az NLAW hatásos lőtávolsága álló és mozgó célra 600 méter, az RPG-7RV-nek meg 150 méter. Az első lövés találati arányáról meg nem is érdemes beszélni akkora a különbség.
*Ezalól kivételt a hegyi terep jelenthet, de az meg nem nagyon van Ukrajnának azon részén ahol a harcok folynak és folytak. Nem a város már nem ilyen terep, mert a gépesített erők ugyanúgy ki vannak képezve városharcra mint a könnyűlövészek, épp csak sokkal nagyobba tűztámogatásuk és a védettségük a járművek okán.
A dolgokat erről az oldalról is lehet magyarázni, csak azért ez nem teljesen logikus, vannak benne hatalmas bukfencek. Én úgy látom (Dudi ez neked köszönhető), hogy máshonnan kell megközelíteni ezt a fos halmazt, amiben leledzünk jelenleg.
Az USA (nem zárom ki az angolok részvételét) brilliáns tervet dolgozott ki, az más kérdés, hogy nem teljesen sikerül tökéletesen végrehajtani. Kezdjük az alapoknál.
1. A NATO, mint katonai szervezet felemelt kézzel kommunikálja, hogy neki az egészhez semmi köze, csak a tagállamok "saját elhatározásukból" vesznek részt a balhéban.
2. A NATO keleti régiójában lévő országok sok év után is nagyon sok szovjet technikával rendelkeznek. Mivel a gazdaságaik nem igazán teszik lehetővé a nyugati haditechnikával való nagy mennyiségű cserét, ezért olyan állapotokat kell létrehozni, ami kényszeríti őket erre. Szirén hangokkal, ígéretekkel rá veszik őket, hogy adják csak oda Ukrajnának a fegyverzetüket, majd kapnak helyette másikat. A németek farkával is verik a csalánt, hogy majd a saját pénzükön pótolják őket. A nagy kérdés, hogy amíg lesz helyette másik, ha lesz, mit fognak csinálni? Kb. semmit, majd megsegítik őket és a régebbi, aránylag elavultabb nyugati fegyvereket viszik majd oda, akár személyzettel, csapatokkal együtt. Ez két dolog miatt is jó. Függővé teszik őket és a megbízhatóbb nyugat európai országoknak is új fegyvereket kell beszerezniük, költeniük kell a hadseregekre. A NATO egésze miatt az igaz, hogy gyengül a képesség, de elenyésző ahhoz képest, amit nyernek vele. A keleti irányba tudják eltolni az ütősebb csapatokat. A kelet európai országoknak leginkább a területük fontos a NATO-nak, illetve egy golyófogónak szánt haderő Oroszország ellen. Nagy ívben tesznek rá, hogy mi lesz ezekkel az országokkal utána. Le lesznek írva szükséges veszteségnek.
3. A teljes világ az USA mögé áll be, semmilyen mozgásteret nem biztosítva a lázadó országoknak, élükön Oroszországgal.
4. Ukrajna a kísérleti nyúl és áldozati bárány egy személyben. Nyugodtan belepusztulhat, de azt nem hagyják, hogy az oroszok teljes mértékben győzzenek. Arra számítottak, hogy a beépített EU vezetőin keresztül az EU-s szankciók hatására bedől a jelenlegi orosz gazdaság, a vezetést magával rántva és a hadsereget a gazdaság nem fogja tudni működtetni. Az orosz hadsereg teljesen le fog gyengülni.
Három legyet ütnek egy csapásra.
A/ Az EU a hatalmas hitelek, a romló gazdasági helyzet és az energiahordozók hiánya miatt annyira legyengül, hogy az USA gazdaságát, fölényét fel fogja pörgetni.
B/ Ukrajnát teljesen és visszavonhatatlanul totális USA függőségbe fogja taszítani, az EU-t, Kínát kizárja ebből,
C/ Oroszországot is (és vele együtt Belorussziát is) átállítja USA gyarmattá, ezáltal a világ feletti uralmát biztosítja több évtizedre. Bónuszként a török kérdést is megoldhatja és ezáltal a Szíriai konfliktust is lezárhatja a maga javára. Közel-Kelet kipipálva.
Problémák a végrehajtás során.
1. Úgy néz ki, hogy a Németek és a nyugati (illetve részben a keleti - Mo. lett a totális kivétel eddig is) országok a célegyenes előtt leálltak.
2. Oroszország behúzta a kéziféket, alapjáraton harcol, így is eredményesen, halad előre, a gazdasága pedig a fájdalmas műtét ellenére köszöni szépen túléli a szankciókat.
3. A világ nagyobbik fel nem, hogy nem asszisztál az USA-nak, hanem láthatón pont ellenkezőleg, a másik oldalt erősíti és olyan stabil országok, mint Szaúd-Arábia (ami Biden-nek köszönhető), Oroszország mellé áll és ez még csak a kezdett.
4. Zelenszkij és színtársulata túl játssza a szerepét és mostanában mintha önállósítaná magát.
5. Az USA-nak már sokkal komolyabb fegyvereket kell átadnia a saját készleteiből, ráadásul szinte számolatlanul kell segélyeznie szinte mindennel (főleg pénzzel), ezáltal a hadsereg ellenállását is erősítve. Láthatóan, szinte lassan majdnem mindent bevetnek, emelve egy totális nukleáris összecsapás kockázatát és a téteket emelve.
6. Oroszországban (és a világban) az összetartozást és összefogást olyan szintre emelik, amelyre szerintem rémálmaikban sem gondoltak.
7. A kínai játszmát még el sem kezdték, az sem alakul valami fényesen.
Viszont én úgy gondolom, hogy az angolszászok az USA vezetésével nem adják fel semmiképpen, az utolsókig el fognak menni, még ha mindenki bele fog is dögleni. Már sokszor leírva, "akinek ilyen szövetsége van, ellenségre sincs szüksége".
Egyre jobban úgy gondolom, hogy a NATO Magyarország szempontjából hatalmas kockázati tényező és ez csak erősödni fog.
Igazából ez mehetne a nagy sakkjátszma topic-ba is.