Az volt a reklám helye...
Az afganisztáni jelentések kínzásokról és gyilkosságokról ellentmondanak a tálibok ígéreteinek.....
A harcosok szemtanúk szerint halálra kínozták a hazara férfiakat, és egy újságíró rokonát is megölték..
Afgánok gyülekeznek az út szélén a kabuli repülőtér katonai részének közelében, akik azt remélik, hogy a tálibok hatalomátvétele után elmenekülhetnek az országból. Fényképek: Wakil Kohsar/AFP/Getty Images
Peter Beaumont és Hannah Ellis-Petersen
2021. aug. 20. péntek 2021 14.51 BST
Utolsó módosítás: 20. aug. 2021. péntek 14.53 BST
Afganisztán-szerte gyilkosságokra, letartóztatásokra és megfélemlítésekre utaló bizonyítékok kerülnek elő, amelyek vészjóslóan ellentmondanak a keményvonalas iszlamista csoport e hét elején tett ígéretének, hogy nem áll bosszút ellenfelein.
A jelentések szerint a tálibok házról házra járva keresik azokat, akik a korábbi afgán kormánnyal vagy nyugati országokkal dolgoztak, és olyan állítások is napvilágot láttak, amelyek szerint tálib harcosok megkínozták és megölték egy afganisztáni etnikai kisebbség tagjait, miután a múlt hónapban elfoglalták falujukat.
Az Amnesty International szerint kutatói Ghazni tartományban szemtanúkkal beszéltek, akik elmondták, hogy a tálibok július 4. és 6. között Mundarakht faluban kilenc hazara férfit öltek meg. Elmondta, hogy a férfiak közül hatot lelőttek, hármat pedig halálra kínoztak./A végtagjaikat levágták és megfojtották őket by Wilson/
A gyilkosságok brutalitása "emlékeztet a tálibok múltbeli teljesítményére, és borzalmasan mutatja, hogy mit hozhat a tálibok uralma" - mondta Agnès Callamard, az Amnesty International vezetője.
A jogvédő csoport arra figyelmeztetett, hogy még több gyilkosságról nem számoltak be, mivel a tálibok számos elfoglalt területen lekapcsolták a mobiltelefon-szolgáltatást, hogy megakadályozzák a képek közzétételét.
Egy másik incidens során tálib harcosok megölték a Deutsche Welle német műsorszolgáltatónak dolgozó afgán újságíró egyik rokonát is, akit Nyugat-Afganisztánban kerestek. A műsorszolgáltató nyilvánosságra hozta, hogy további három újságírójának az otthonát is lerohanták.
Az elmúlt napokban több városból is tüntetők meggyilkolásáról, valamint az országból menekülni próbálók megveréséről és megfélemlítéséről érkeztek jelentések, nem utolsósorban a kabuli repülőtér környékén.
A Deutsche Welle ügyét kommentálva Katja Gloger, a Riporterek Határok Nélkül németországi részlegének munkatársa elmondta: "Sajnos, ez megerősíti legrosszabb félelmeinket. A tálibok brutális fellépése azt mutatja, hogy az afganisztáni független médiamunkások élete akut veszélyben van"."
Sok afgán attól tart, hogy visszatér a tálibok 1990-es évek végi kemény uralma, amikor a csoport nagyrészt otthonukba zárta a nőket, betiltotta a televíziózást és a zenét, levágta a gyanúsított tolvajok kezét és nyilvános kivégzéseket tartott.
A norvég Center for Global Analyses által írt jelentés szerint a harcosok a kabuli repülőtérre tartó embereket is átvizsgálják.
"Azoknak a családjait veszik célba, akik nem hajlandók feladni magukat, és "a saría törvényei szerint" üldözik és büntetik a családjukat" - mondta Christian Nellemann, a csoport ügyvezető igazgatója.
"Arra számítunk, hogy mind a korábban a NATO/USA erőkkel és szövetségeseikkel együtt dolgozó személyek, mind pedig családtagjaik kínzásoknak és kivégzéseknek lesznek kitéve."
Miután az amerikai elnök, Joe Biden csütörtökön azt sugallta, hogy 50 000 és 65 000 afgán között lehet az új rezsim által fenyegetett afgánok száma, a nyugati katonai vezetők ígéretet tettek arra, hogy megkétszerezik erőfeszítéseiket a Kabul új tálib urai elől menekülő, kétségbeesett afgánok ezreinek evakuálására. Egy Nato-tisztviselő közölte, hogy már mintegy 18 000 embert szállítottak ki légi úton.
Az új sürgősség jeleként Németország közölte, hogy két könnyű helikoptert küld a Kabul környékén élő polgárok evakuálására, miután egy németet lelőttek és megsebesítettek, amikor a repülőtérre tartott.
A legtöbb afgán azonban nem tudja elhagyni hazáját, és azok, akik veszélyben lehetnek, "nem tudnak egyértelműen kijutni" - közölte pénteken az ENSZ menekültügyi szervezete.
Shabia Mantoo, az ENSZ menekültügyi főbiztosának (UNHCR) szóvivője megismételte a szomszédos országokhoz intézett felhívását, hogy tartsák nyitva határaikat, hogy az emberek menedékjogot kérhessenek a "kialakulóban lévő válság" fényében.
A tálibok a pénteki ima előtt egységre szólítottak fel, miközben a repülőtéren még mindig több ezer ember tolongott, és felszólították az imámokat, hogy győzzék meg az embereket arról, hogy ne hagyják el Afganisztánt.
Az elmúlt napokban egyre több kritika érte az evakuálás ütemét és lebonyolítását, a káosz és a kétségbeesés képei, valamint a gyakran önkényes szabályok bizonyítékai közepette, amelyek nagyszámú, nyugati országoknak dolgozó embert zártak ki.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Ned Price Washingtonban reménykeltőbb jelként közölte, hogy csütörtökön 6000 embert evakuáltak, és várhatóan a következő órákban katonai járatokra szállnak fel. Ez jelentős növekedést jelentene az előző napokhoz képest.
Biden pénteken fog beszélni az evakuálási erőfeszítésekről, miután bírálatok özönével nézett szembe a csapatkivonás kezelése miatt, amelyet az előző Trump-kormányzat tárgyalt meg, nem utolsósorban a tervezés hiánya miatt, ami minden bizonnyal hatalmas mentési erőfeszítésnek ígérkezett.
Különösen a Biden-kormányzatra nehezedik nyomás, hogy terjessze ki az erőfeszítések körét, miután nyilvánosságra került, hogy néhány európai erő, köztük egy francia elit rendőrcsapat, átlépte a tálibok vonalait, és behatolt Kabul város utcáira, hogy civileket mentsen.
Az emberi jogok megsértésével kapcsolatos növekvő aggodalmakra azután derült fény, hogy egy, a tálibokkal folytatott tárgyalásokat ismerő tisztviselő szerint a csoport nem tervez semmilyen döntést vagy bejelentést tenni az új kormányról, amíg az augusztus 31-i amerikai kivonulási határidő el nem telik.
A tisztviselő elmondta, hogy a tálibok vezető tárgyalója, Anas Haqqani azt mondta volt kormányzati tárgyalópartnereinek, hogy a lázadó mozgalom megegyezett az USA-val, hogy "semmit sem tesznek" a végleges kivonulási határidő lejártáig.
Fighters tortured Hazara men to death, say witnesses, and relative of journalist killed
www.theguardian.com