A CIA veteránja elmondja, hogyan döntött az USA az afganisztáni kivonulás mellett .....
A világszerte a médiának az első számú témája továbbra is Afganisztán. Muhammad Ashraf Ghani elnök rezsimjének hirtelen bukása - akinek még arra sem volt ideje, hogy cipőt cseréljen, amikor elhagyta Kabult - és a tálibok ugyanilyen elképesztő győzelme sok kérdést vetett fel.
Hogyan döntött az amerikai kormányzat egy olyan komoly geopolitikai lépés mellett, mint a teljes kivonulás Afganisztánból közel 20 év katonai jelenlét után. A titoktartás fátylát Douglas London, a CIA dél- és délnyugat-ázsiai terrorizmusellenes egységének korábbi vezetője lebbentette fel. Elmondta, hogyan született a döntés az afganisztáni csapatkivonásról, és miért volt a gyakorlatban annyira sikertelen.
A volt titkosszolgálati tiszt megnyilatkozásait a Just security hozta nyilvánosságra.
"2018 elejére már egyértelmű és világos volt, hogy Trump elnök ki akar vonulni Afganisztánból, annak ellenére, hogy a hírszerző közösség riasztó következményekre figyelmeztette őt. De Trump
nem akarta, hogy a mai rémálmok, amelyeknek ma tanúi vagyunk, az ő irányítása alatt történjenek. Az akkori külügyminiszter, Mike Pompeo volt a fő tervezője Amerika elkötelezettségének a tálibokkal szemben, amely a katasztrofális 2020. februári kivonulási megállapodásban csúcsosodott ki. De erre a megállapodásra Trumpnak szüksége volt, hogy megnyerje a választást. Pompeo annak ellenére támogatta a tervet, hogy a hírszerzés figyelmeztetése szerint annak két kulcsfontosságú célkitűzése - a tálibok elkötelezettségének biztosítása az al-Kaidával való szakítás mellett és a konfliktus békés rendezésének elérése - valószínűtlen.
Zalmay Khalilzad amerikai különmegbízott 2018-ban még magánember volt, aki azzal "szórakoztatta magát", hogy saját kezdeményezésére kommunikált egy sor kétes afgán személyiséggel, akiket a hírszerzés ellenzett. Az volt a benyomásunk, hogy Khalilzad Trump külügyminisztere akart lenni az új kormányzatban, ha ő nyer, és Zalmay hajlandó volt azt tenni vagy mondani, amit mondtak neki, csak hogy a mogorva elnök kedvében járjon.
De ugyanilyen egyértelmű volt Joe Biden táborában is, hogy ki akar vonulni Afganisztánból (amennyiben nyer, amit meg is tett - a szerk.). Csapata azonban úgy vélte, hogy kezelni tudja azokat a biztonsági következményeket, amelyekre a hírszerzés figyelmeztetett. Trump kivonulási megállapodására úgy tekintették, hogy azzal mindenki nyer. Ez jól rezonált az amerikaiak többségének érzéseire. Úgy tűnt, hogy a negatív következményekért majd - legalábbis nagyrészt - Trumpot, a Republikánus Pártot és Khalilzadot lehet okolni. Utóbbit - szándékosan vagy sem - hivatalban hagyták, így kudarc esetén ő lehessen a fő bűnös" - mondja Douglas London.
A hírszerzés Douglas London szerint nem egy pontos tudomány, amelyet kristálygömbként lehetne használni. Tekintettel arra, hogy az értékelés alapjául szolgáló feltételek valószínűleg változnak, az előrejelzések és a bizalom szintje az amerikai katonai jelenléttől, Afganisztán belső dinamikájától és a tálibok tárgyalási ígéretének hitelességétől függően változott. A rendezett kivonulás forgatókönyvei között szerepeltek olyanok, amelyekben az Egyesült Államok megtartja körülbelül 5000 katonáját és a meglévő előretolt katonai és hírszerzési műveleti bázisok nagy részét, illetve olyanok, amelyekben a nagyobb bázisokat támogató, körülbelül 2500 fős minimális jelenlétet határoztak meg.
"A kabuli nagykövetségen kívüli amerikai katonai és hírszerzési jelenlét nélkül, a tálibok katonai és propaganda offenzívájával szembenézve, valamint Ghani saját politikai partnereivel való kényelmetlen viszonya miatt, a hírszerző közösség arra figyelmeztetett, hogy az afgán kormány napokon belül felbomolhat. És így is történt" - zárta a veterán hírszerző tiszt.
Douglas London, aki 34 évig szolgált a CIA-nál, 2019-ben távozott posztjáról. Sok minden, amit elmesélt, a szeme előtt történt.
Korábban a tálibok arra kérték az ENSZ-t, hogy maradjon az országban, ahelyett, hogy csökkentené afganisztáni misszióit.
Strana.ua.