"A mostani eset egyébként, ha a hajó kiszabadítása hosszú időt vesz igénybe, a lehető legrosszabbkor következett be, mivel a világjárvány miatt egyes ipari termékekben (például félvezetők), valamint konténerkapacitásban eleve hiány mutatkozik, amit a hajóforgalom 12 százalékának leállása, illetve hosszabb útvonalra terelése tovább súlyosbít. Emellett Egyiptom különösen megszenvedi a balesetet, hiszen a százmillió lakosú, szegény ország gazdaságának jelentős szeletét képezi a Szuezi-csatornán átkelő hajóktól szedett díj.
..
A jármű kiszabadítására elvileg két módszer van: a rakomány lepakolása, illetve a megszorult résznél lévő óriási mennyiségű homok eltávolítása, lényegében kibányászása. Az első módszerhez óriási mobil daruk kellenek, melyek odaszállítása időigényes, ráadásul meglehetősen körülményes az adott helyszínen működtetni azokat. Reálisabb a második módszer, ami nem tudni, mennyi időt vesz igénybe, ráadásul olyan kockázat is felmerül, hogy ha közben nem a megfelelő részen támaszkodik a hajótest, egyszerűen kettétörik, ezért különös óvatosságra van szükség."
Négyszáz méter hosszú, kétszázezer tonnás hajómonstrum szorult a Szuezi-csatornába, és eddig meg sem tudták mozdítani. A kár óriási lehet, hisz a világ hajóforgalmának 12 százaléka használja ezt az útvonalat, így az általuk szállított árukból hiány keletkezhet.
magyarnemzet.hu