[BIZTPOL] Amerikai Egyesült Államok, Kanada

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 979
18 083
113
Nem hogy nem érdeke, hanem egyenesen úgy kell nekik az orosz birodalom, mint egy falat kenyér, mindig is kellett.

A Szovjetunió nélkül és ellenében hogyan tudott volna az USA ilyen szintű hegemóniát kiépíteni Európában és Dél-kelet Ázsiában? Sehogy.
A Szovjetunió nélkül hogyan tudták volna sikeresen végrehajtani a világtörténelem legnagyobb aranyrablását, aminek a fedőneve II. VH volt? Sehogy.
Ráadásul pénzügyileg, haditechnikával és kőolaj szállításokkal mindkét felet (III. Birodalom és Szovjetunió) támogatták (erről persze "nem illik" beszélni, még...), de egy ponton a szovjet lett a nyerő, mert egy német győzelem után az USA nem tudott volna mit kezdeni egy olyan győztes Németországgal, aki lenyúlta magának a végtelen orosz sztyeppéket annak minden erőforrásával. Egészen egyszerűen a Szovjetunió "kezelhetőbb" győztes volt hosszabb távon, mint Hitler.

Ha nincs hiteles fenyegetés és "félelmetes ellenpólus", akkor nehéz eljátszani a megmentő birodalmat, akinek cserébe majd elnézik a kisebb "szépséghibáit". Putyin nagy csalódás Amerikának, de egyáltalán nem azért, amiről a média napi esti meséket ontja. 2022. február 24.-én nagy kő esett le Washington szívéről, már komolyan aggódtak, hogy végül Putyin mégsem indít háborút. Nem véletlenül mondta Biden anno, hogy az USA semmit sem fog csinálni, ha az oroszok csak "kicsit támadják meg" Ukrajnát. Na ilyen az, amikor valakit csak egy "kicsit" támadnak meg.
Bár Európában ez továbbra sem érdekel senkit, engem még mindig zavar az orosz-ukrán háború kitörése előtti hetekben megszületett amerikai válasz Putyin követeléseire. Helyesebben az zavar, hogy ennek tartamát Moszkva Washington kérésének megfelelően a mai napig nem hozta nyilvánosságra. De úgy látom, Európa felelős államfőit és hiteles médiáját ez egy kicsit sem aggasztja. Oké, hát legyen így..., nézzük tovább a műsort.
Az egyetlen gond ezzel, hogy emlékeim szerint nem erre fizettünk be.

Engem is érdekelne mi is volt ez a válasz.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 174
10 650
113
Engem is érdekelne mi is volt ez a válasz.
Nem tudom, hogy tőlem kérdezed-e ezt, de acorn idézett bejegyzésére reagáltam, igaziból nem válasz volt, hanem kiegészítés.
Annyit még hozzátennék, hogy mostanra azért nem teljesen világos, hogy az épp aktuális amerikai kormányok igaziból kinek az érdekeit képviselik, mert az Eisenhower elnök által anno megnevezett katonai-ipari komplexum ugyanúgy nem egyenlő az Amerikai Egyesült Államokkal, mint a jelenkor globálisan működő multinacionális korporációi mögé bújt mélységes állam, még akkor sem, ha az Államok pénzének egy jó részét előszeretettel teszik zsebre.
Vagy én tudom rosszul és de, egyenlő. De akkor ne USA-nak, hanem USA Zrt.-nek hívjuk.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 174
10 650
113

Elég sok az ellentmondás ekörül a kérdés körül is, az viszont tény, hogy sem Trident-II, főleg pedig a Minuteman III nem épp mai gyerek. Az is ténykérdés, hogy egy fegyver valós hatékonysága nem feltétlenül a tervezési/gyártási időpontjától függ csak. Ami viszont valóban aggasztó lehet az egész világ számára az az, ha Oroszország - kihasználva a vélt vagy valós - hadászati nukleáris stratégiai előnyét nem óhajt 2026 után holmi szerződéses megkötésekkel bíbelődni a nukleáris modernizációs programjait illetően.
Ami még valódi kérdés számomra az az, hogy mekkora valós stratégiai előnyt ad akár egy orosz Avangard robbanófej vagy egy amerikai B-21 Raider - ez a kérdés azért is kérdés, mert egyik rendszerből sem fog több száz hadrendbe állni, innentől kezdve pedig nem ezek fogják adni a nukleáris csapásmérő erők fő gerincét. Az, hogy lesz pár tucat ilyen eszköz mindkét oldalon az egy atomháború esetén is inkább csak a "szépségtapasz" kategória lesz, semmint a mindent eldöntő végső érv.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
6 676
14 006
113

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 864
32 143
113

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
5 967
33 376
113
Egyrészt az év legvégén volt, simán lehet a statisztikai év vége pl december elseje, másrészt a mass shooting általában külön kategória a bűnügyi statisztikákban.
Mass shooting nem szerepel a táblázatban, biztos tök véletlenül, nem kozmetikázási céllal. Anno direkt ránéztem a következő évre, és ott sem szerepel. Normális helyeken egyébként a következő év januárjában állítják össze a statisztikákat, és február környékén lesznek nyilvánosak, pont az ilyenek miatt.

Egyébként nem tragédia, mindenki tudja, h a szimpla gyilkosság meg a mass shooting nem ugyanaz, de annyira pitiáner így kzmetikázni. Aztán meg csodálkoznak, mi az alusisakosok miért mondják, h nem történt meg.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 174
10 650
113
Hülyeséget ír, nyilvános volt minden. Elutasították minden követelésüket, mondván a NATO belügyeibe nincs az oroszoknak beleszólása.
Lehet, hogy hülyeség, mint egy csomó egyéb hír és infó a történetben, lehet, hogy nem, mindenesetre ez az "ínyenc fogás" is igen gyorsan lekerült az "étlapról"...
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Első pontban megjegyezném, hogy azokkal értek egyet, akik szerint az ukrajnai háború csak egy mellékhadszíntér, "bemelegítés" egy sokkal nagyobb konfliktus hajnalán.
De hol lesz ez a nagy háború?
Mindenütt? Európa kelet fele, majd nyugati része? Kelet Ázsia? Afrika? Kis-Ázsia?
Szerintem a verekedés Irán, Irak, Szíria síta félholdnál fog indulni.
Az USA az amerikai kontinens északi részén fekszik, szárazföldi összeköttetéssel Dél-Amerikához. ...szüksége van arra, hogy Eurázsia, de még inkább Eurázsia-Afrika gazdaságilag és politikailag megosztott legyen, és úgy is maradjon.
Ami az előnye USA (sziget volta) az a hátránya is egyben.
Tartósan csak háborúval (konkrétan olyannal, amiben Amerika is szűgyig benne van) tudja fenntartani ezt a mesterséges állapotot. A folyó mindig hegyről lefele folyik és ezt még egy akkor a hatalom sem tudja megváltoztatni mint az USA. Ami össze tartozik az össze is fog nőni. Ha nem ma, akkor holnap, s ha nem holnap akkor valamikor. Idő kérdése.
Két világháború, majd a hidegháború nagyon jól szolgálta az orosz/szovjet térség elszigetelve tartását Európától (mely az Egyesült államok kvázi gyarmata), ez már itt is nagyon sokszor ki lett tárgyalva. Az ukrán konfliktus ezt az állapotot hatékonyan konzerválja, sőt, el is mélyíti a háború hosszúságától függetlenül.
Ez így van. Elsősorban Európa Oo.-tól való távoltartása a cél, másodsorban - ez amolyan bónusz lenne - Oo. javainak megszerzése, ami még vagy 100 évig biztosítaná a nyugat globális elsőbbségét. De ez is kérdőjeles, mert mi van, ha a medve elfoglalja Ukrajnát és akkor megnyílik egy energetikai folyósó Mo. Szerbia, Ausztria vonalon. Aztán melyik nyugat EU-s állam lenne hülye kihagyni azt hogy olcsó energiát vásároljon ezeken keresztül? Főleg, hogy már a lámpavasak kezdenek izzani.
Oroszország elzárása Kína, India, és az arab országok nélkül lehetetlen még az USÁ-nak is, ráadásul ezen országok (lásd Kína) némelyike az USA riválisa, plusz nagyon jól tudják azt, hogy mire megy ki a játék.
Kína tisztában, van, hogy az elsődleges cél az ő maga. Csak hát amíg nyitott Oo. felé a határ, nem tud mit kezdeni vele az USA. Nem véletlen, hogy sokan Oo. Kína proxijának nevezik. Ha elesne Oo. Kína pár éven belül bedölne, szétesne.
Ezt Amerika is látja, de a szankciók nem elsősorban Oroszország ellen szóltak, hanem Európa gazdaságának a leépítéséről...
Ha az EU megtérdel, akkor az nem kis esés lesz hanem nagy zakó. Akkor pedig oda a fejőstehén. Ez az USA nagy dilemmája, hogy meddig szabad gyengítenie az EU-t, hogy ne kerüljön veszélybe az esztelenségeit fizető entitás. Szerintem végső soron oda fog kilyukadni amit írtam már többszőr, hogy veszi a családi ezüstöt és hazaviszi a szigetére, és magára hagyja a kifosztott Európát a ráhozott bajokkal együtt (pl. migránsok tömege).
Az USA kell hogy uralja a vizeket mindenhol a teljes dominanciához ezen a bolygón, de ez a többi kontinens gazdasági és politikai megosztása nélkül nem sikerülhet (két-vagy három kontinens egyesített gazdasági ereje plusz népessége hamar az Újvilág kihívójává válna).
Tengeren megoldható, szárazföldön nem. Még ha izolálja is a kontinenseket, Ázsia önmagában akkora erő, a maga 3.5 milliárd lakósságával, hogy önmagában is jól el van. Tény, hogy Ázsia jobban fejlődne ha az egész világon mozoghatna.
Ezekkel a nagy elszigetelésekkel az is a baj, hogy Amerika is ki lesz zárva nagyon sok helyről ezzel csökken az ő kereskedelmi lehetősége, na meg uralmi területe. Mert, hogy fogja pl. Tádzsikisztánt uralni, ha nem tudja szárazföldön megközelíteni, mert tele lesz ellenséges országokkal?
Ezzel immár a három nagy potenciállal rendelkező kontinens szárazföldi átjárhatósága USA kontroll alatt van, már csak a két (igazából egy) nagy riválist kell gyengíteni...
Csak ameddig meggyengíti ezeket, addigra neki is elfogy az ereje. Neki sem a semmiből terem az erő! Ezért is kellene Oo. kiapaszthatatlan kincsesbányája.
Még egyszer: nincs "nyugat", USA van, ők irányítanak. Meg vannak csatlósok már elnézést...
Egyetértek. A nyugat=USA.
Amerika problémája továbbra is az emberi faktor, ami kiszámíthatatlan. Mi van ha lesz az EU valamelyik nagy országában egy olyan fordulat ami ellene lesz és egyértelműen besorol a Globális Dél mellé. Nagy kérdés. Nem véletlen, hogy ezerrel nyomja az MI-t, amitől mindennek a megoldását várja. Csak hát nem csak ő, hanem más is fejleszti a maga MI-jét és lehet, hogy erősebb lesz mint az USA-é.
Igen, de amíg jön a pénz paripa stb, addig a maradék lakosság vágóhídra küldésével kiteljesedhet a projekt, ami a minél nagyobb szakadék létesítése Európa és Oroszország között - (eddig) az ukrán nép beáldozásával.
Megint az emberi tényező. Mi van, ha egy USA által el nem folytható lázadás az ukrán csapatok körében? Vagy összeomlik Ukrajna idő előtt és az orosz elér Záhonyig, azát elérhetővé válik a Mo.-Szerbia-Ausztria vonalon az olcsó nyersanyag Európa számára. Azért az az árok még nem olyan mély, hogy ne lehetne betemetni. Nem kell más csak a komprádor politikusokat elkergetni az országok éléről. Aztán mit tud tenni Amerika?
Sosem lesz teljes embargó (max de jure), és most is kikerüli aki tudja. Oroszok pedig talán sosem voltak ilyen távol a kivéreztetéstől...
Azért az orosz gazdasági is megsínyli ezt az embargót. És itt is játszik az emberi tényező! Mi van ha a vagyonukat féltő oligarchák szerveznek egy puccsot? Vagy meghal Putyin? Ezek mimnd olyan tényezők, amik nem mindig tarthatók kézben.
Miben merülne ki az amerikaiak eme agresszív lépése, mire gondoltál?
Pl. egy csomó puccs szervezésében, rakás poxy háború kirobbantása szerte a földön, vagy blokkolja a tengeri kereskedelmet teljes mértékben.
A globális gazdaság kettéválása egy folyamat, ami már meg lett indítva. A hatalmak tisztában vannak vele, de a fővonalas még abszolút nem tart itt. Amúgy egyik legjobb meglátásod...
Köszönöm.
Én amolyan Orwell 1984 típusú világot látok a folyamatok végén. Vagyis irányított lesz az egész globális rendszer, ahogy ma is, csak a fallanszterbe terelt népeknek nem lesz ez evidencia. Majd lessz Óceánia vs. EuróÁzsia.
Annyira nem spájzolt be, az utóbbi 2 évben a stratégiai tartalék konkrétan lefeleződött:
https://www.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=pet&s=mcsstus1&f=m
Tény, hogy az Államok saját szükségletének több mint felét ki tudja köhögni ha kell (talán többet is), de kérdés, hogy ezt meddig bírná...és hogy alacsony árakkal meddig bírná?.. Ez is nagyon lényeges. Amerikában sok helyen nincs 400 forint (!) egy liter benyó!!! https://gasprices.aaa.com/state-gas-price-averages/
Mi lenne ott ha begyűrűznének oda a magyar üzemanyagárak?:D
Ha előállna egy energiakrízis az USA-ban, akkor kb. a környezetében lévő forrásokat venné igénybe. Felkészül Venezuela.
Biztos lesz majd egy-két változtatás, mint most Argentínában. De nem valószínű, hogy sokan szaladnának majd a "nyugat" táborába. Kíváncsi vagyok hogy Javier Milei kitölti-e a mandátumát hivatalában...
Ha egy két országban felfordulás lesz, az még nem okoz bajt a Globális Délen, azonban, ha sok országot és főleg nagyot fog érinteni a felfordulás, az már nem lesz vicces arrafelé.
Ezt már más fórumokon is feszegetik, miszerint nem lesz az egész US Navy elég a világtengerekre a totális uralomhoz. Ráadásul itt is lehetnek majd meglepetések: az északi jég olvadása újabb utakat nyithat meg a világóceánokon, s arrafelé például nem sok USA bázis van. Távolság viszont igen és hosszú-hosszú orosz partszakasz...
S hogy Kína mit lép majd egy hajóút-korlátozásra USA-részről a "szabad hajózás védelmének" jegyében? Hááát...
A hajóellenőrzést/blokkolást pedig nem Kína partjainál végezné, hanem az Indiai-, Csendes- és Atlanti Óceánon. Oda meg nem ér el egyik érintett állam keze sem. Nagyon nem lenne válaszlépésük. Persze Ázsia partjai mentén való hajózással, meg a sarki tenger menti hajóutakon meg lehet oldani a kereskedelmet, de ezzel nem érik el Afrikár D-Amerikát, csak azokat a régiókat, melyeket egyébként is elérnek szárazföldön.
Azért, mert Ukrajna az a pont ahol megmutatkozik az USA ereje vagy gyengesége. Egy indikátor. Ha veszít, onnantól - bár hogy is kommunikálja - nem sok tekintélye lesz a glóbuszon. Ez nem Afganisztáni kivonulás lesz, amiről mindenki tudja, hogy csak azért volt, hogy bevédje a seggét az ukrán balhé kezdete előtt. Amint világossá vált, hogy Oo. támadni fog, azonnal kimenekült, hogy ne kerüljenek az ottani csapatai tűz alá és így ne tudjon teljes erővel az ukrán projektre koncentrálni.
Miért kell lerövidíteni?
Azért kellene az ukrán verekedést lerövidíteni, mert ha sokáig tart, Európa sokkal de sokkal jobban legyengül, mint tervezte és aztán nem csak a kerítésen kívül lesz gondja, hanem a kvázi-gyarmatán is.
Persze legrosszabb esetben veszi a családi ezüstöt és lelép.
 

tiz

Well-Known Member
2016. július 21.
482
3 111
93
A hajóellenőrzést/blokkolást pedig nem Kína partjainál végezné, hanem az Indiai-, Csendes- és Atlanti Óceánon. Oda meg nem ér el egyik érintett állam keze sem. Nagyon nem lenne válaszlépésük.

Ezzel a résszel nem értek egyet. Pont azt mutatta meg az ukrajnai háború, hogy paradigmaváltás történik a hadviselésben. Nincs garantálva a felszíni hajók túlélése, még a mindenféle hiánnyal küszködő ukránok is túl tudják időnként terhelni az orosz védelmet.

Nem látom, technikailag hogyan lehet kivitelezni mondjuk Kína blokkolását a tengeren. Mi történne egészen konkrétan? Mert azt nem hiszem, hogy a kínaiak úgy reagálnák le ezt a helyzetet, hogy szép csöndben hazamennek.

Még ha nincs is katonai válaszuk, akkor is lehet olyan reakciójuk, amitől az USA padlót fog. Például egy Tajvan, Japán és Dél-Korea körüli blokád. Az nem kicsit fájna a másik oldalon. És milyen szépen elindítana egy nagyon komoly eszkalációs láncot.

Nem véletlen, hogy az USA nagy államokat nem támad be. Nem féltem őket, meg tudnák magyarázni. Csak amikor a másik tényleg visszalő az már nem annyira jó. Ehhez add hozzá, hogy a technológiai fejlődés miatt bizony egyre többen tudnak visszalőni.

Előbb-utóbb az amerikaiak is el fogják fogadni, hogy ez a hajó már elment, és alkalmazkodni fognak. Kiváló példákat láthatnak erre Európában, ahol a gyarmati birodalmak elvesztése után is volt élet. Azért a nyugat európai országok nem élnek rosszul (most hagyjuk az aktuális önsorsrontó irányt).

Egyszerűen le kellene tenni a világuralmi tervekről és hirtelen sokkal jobb lenne a helyzet.

Sokszor elhangzik, hogy a kapitalista rendszer azért jó, mert a verseny generálja a fejlődést és alacsonyan tartja az árakat. Nos, a második pont egyszerűen nem igaz. A verseny azonos szintre hozza az árakat, legyenek azok bárhol, lásd magasabb kategóriás mobiltelefonok. Illetve nagyon sok területen a verseny akkora befektetést igényelne, hogy inkább nincs.

A fejlődés generálás igaz, de azt is lássuk, hogy ha befagyasztanánk a tudásunkat a jelenlegi ponton, már akkor is piszkosul jól élhetne minden ember a földön. Érdemes lenne megállni egy pillanatra, és átgondolni, mit is csinálunk és miért.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
6 676
14 006
113
Újra meghallgatták Schellenbergert és Taibbit, és a két újságíró szerint valójában sokkal rosszabb es súlyosabb a cenzúra-botrany, mint év eleji meghallgatasukkor gondolták a Twitter Files idején: konkrét szervezett psyops folyt az amerikai nép ellen, a kormányzat és külföldi (!) volt hírszerzőkkel:
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 322
8 247
113
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

8000+ katona lett kirúgva mert nem akarták a COVID vakcinát. 43-at érdekelt a visszatérés, és 19 ment vissza aktív szolgálatba...lol