Ha majd ezerrel fognak dübörögni a palaolajkutak, megnézem mekkora barátság lesz itt.
Kb mindenkinek árt azzal hogy kizárólag a a saját hazájára koncentrál és gazdaságilag függetlenné/függetlenebbé teszi amerikát.
Eddig ez a kölcsönös egymásrautaltság adta azt az illúziót amerika üzlettársainak, nyersanyagbeszállítóinak hogy kapnak egy szeletet a globális világrendből.
Lesz még visszasírva a jelcini jólét meg a Pax America amikor árverére kell bocsátani a Kremlt vagy épp a Nagy-falat a szomszédban.
Ha a mostani trendeket nézzük, komoly beavatkozás nélkül Amerikának nem is olyan sokára ebben a formában vége. Ez egyszerűen tény. Azon, hogy ez hogyan is fog végbemenni, és mikor, azon lehet vitatkozni.
1. Már több nem fehér gyermek születik összességében mint fehér.
A déli és dél-nyugati államokban nagy arányú a spanyol ajkúak aránya. Ennek az aránya vita tárgya, de ha hivatalosan azt mondják egy államban, hogy "csak" 30% a spanyol ajkúak aránya, miközben már a város frekventáltabb (és turisták által nagy tömegben látogatott) részein kívül lényegében mindenki spanyolul beszél, akkor nem véletlen a pánik.
2.) Növekszik a feketék száma + az indiánok száma...
Ha csak ezeket nézzük, eléggé valószínű, hogy előbb utóbb vagy az történik ezekben az államokban mint nagyjából Detroitban - kis különbség, hogy a várhatóan kiáramló fehér lakosság, maradó spanyol lakosság mellet, a spanyol ajkúak tömegével vándorolhatnak oda az USA többségében fehér nyugati és középső területeiről, ezzel drámaian meggyorsítva az amúgy is tempós el /vissza spanyolosodást.
Ha még mindig csak ezt nézzük, és bekövetkezik hogy ezek az államok valamilyen formában leválnak az USA-ról, az már automatikusan sokkal kisebbé teszi az USA potenciális gazdaságát, iparát, nem mellesleg ásványkincseit- tehát már csak e miatt is csökkenni fog az USA gazdasági és politikai ereje és potenciálja, miközben a világ más részein az "ellenlábasai" (és a feltörekvők is) területüket és ipari -geológiai potenciáljukat megőrzik.
Ha nézzük azt, hogy Trump próbálja megállítani a Dél-Amerika minden szegletéből beáramló spanyol ajkúakat, az az egyik probléma súlyosodásának a lassítására lesz elég.
Mindeközben egyébként jelenleg az USA befolyása Latin -Amerikára is automatikusan kisebb lesz a majdani Nicaragua csatorna miatt.
Mindeközben vagy egy olyan problémája is az USA-nak, hogy az egyik legnagyobb belföldi munkaadó a hadsereg és a hadiipar. És a hadsereg döntő részét spanyol ajkúak és feketék adják - miközben a tisztikarban alig vannak spanyol ajkúak és feketék-. Abban az esetben ha a spanyol ajkú területek el akarnak szakadni és közben megindul a belső spanyol ajkú népvándorlás is ezekre a területekre, az USA ezt nem fogja tudni megakadályozni, mert még az USA teljes lakosságon belül is sokkal több a kiképzett spanyol ajkú mint a fehér. De egy másik kapcsolódó probléma, hogy ha csökken az USA mérete, ezért az ipara (is) azzal elveszíti munkaadó képességének egy jelentős részét- a hadiipar leépülésével arányosan sokkal többet fog veszíteni mint leszakadó területeinek és iparának aránya.
Ezzel együtt meg egy katonailag jobban mobilizálható szomszédot fog kapni. Aki egyébként meg viszi a palaolajkútjait , meg a tengeri olajkútjainak jó részét is, meg nem mellesleg a naperőmű gazdaságos használatára alkalmas területeit is, ezáltal a megmaradó USA nemcsak ásványi kincsekben lesz szegényebb, hanem energiahordozókban is.
ÉS ha már a közvetlen szomszédja sem lebecsülhető számára, az a még megmaradó területeire is veszélyt fog jelenteni, mert ekkor már nem tudja, de legalábbis sokkal nehezebben tudja (és nem csak a világ többi részén beinduló geopolitikai folyamtok miatt) a világ túlnépesedő országait (lényegében az arabokat, ezen kívül India és Kína- bár ez utóbbi már építi az "új világot" magának Afrikában) megakadályozni abban, hogy korábbi törekvéseivel szemben a "fölös" embertömeg ne az EU-t foglalja el max két nemzedék alatt, hanem az USA megmaradó területeit és a teljes Kanadát.
A másik nagy problémakör, hogy az USA a termelő kapacitását nagymértékben csökkentette, -mert kiszervezte, ezáltal az automatikusan csökkent ugyebár. Lehet azt mondani hogy piaci liberalizáció, és csökkennek az árak, csakhogy ha nincs munkahely, az az állam kiadásait csökkenti (és nem utolsósorban rengeteg elemzés szól arról, hogy az előző két nemzedék sokkal nagyobb jólétben élt az USA-ban, mint a mostani -tehát tömegek /szegényedtek/szegényednek el /fognak elszegényedni) Az sem segít, hogy az állam az adópolitikájával lényegében a gazdagoknak kedvez. Trump ezt már régen felismerte, és nem véletlenül tartja egyik példaképének Putyint. Ugyanis az Oroszország elleni szankciók nagyon világosan megmutatták, hogy ha a termelést visszaépítik az országba, miközben a beáramló külföldi termékeket minimum korlátozzák és sok területen gyakorlatilag megszüntetik, akkor bár igaz hogy egyes termékek drágábbak lesznek, viszont mivel közben munkahelyek tömegei vállalatok tömegei és gyártókapacitások jönnek létre (újból) ezért ez nem okoz a tömegekben problémát, sőt a jelenlegi generáció kezd jobban élni mint az előző generáció. Miközben a bennmaradó adó és lényegében adó (jellegű) bevételek meg nőnek, tehát az állam gazdagszik. ÉS nem mellesleg közben meg a külföldi piacokon is javul a helyzete, mert egy komplex gazdasági növekedés fog megtörténni.
Éppen ezért Trump (miután többek közt lát maga előtt egy már működő példát is) elsősorban Kínának és Mexikónak megy neki, és onnan akarja visszaszervezni az USA-ba a gyártást. Ez igaz hogy sok területen áremelkedéssel fog járni, de a bennmaradó adó és a munkát kapó milliók ezt bőségesen kárpótolják már közép és sok esetben rövid távon is.
Probléma az USA-nak még "ptrodollár". Ugyanis gyakorlatilag eddig ez védte meg az USA-t az összeomlástól (gazdasági, aztán politikai, aztán az álla léte) Kicsi Bush és Obama is mindent megtettek azért hogy a petrodollár megmaradjon, de közben gyakorlatilag ellenségükké tették Oroszországot és lényegében Kínát- akik szövetségeseikkel és egyéb szatellitállamokkal együtt a világ népességének és területének több mint felét kiteszik. Ezek az államok viszont ezért is mind a katonai mind a független gazdasági potenciáljukat nagy erővel (és sikerrel) növesztik, és már gyakorlatilag önellátóak gazdaságilag, katonailag pedig sikerrel nem megtámadhatóak.
Tehát Trumopnak meg kell akadályoznia:
- A déli területek elspanyolodását.
- Az ország szétszakadását
- Az ország iparának "visszaköltöztetését" ezáltal nem mellesleg a munkaerő eltartási /népességeltartási képességét. (és nagyobb bevétel az államnak)
- Meg kell akadályoznia az ország menthetetlen eladósodását ezáltal fizetésképtelenségét.
Dióhéjban.