Szeretnék pár kiegészítést fűzni ezekhez a gondolatokhoz. Ide teszem, mert az ukránban ez már kicsit off, és a "Nagy sakktábla" topic zárva van.
Első pontban megjegyezném, hogy azokkal értek egyet, akik szerint az ukrajnai háború csak egy mellékhadszíntér, "bemelegítés" egy sokkal nagyobb konfliktus hajnalán.
Javaslom elgondolkodni
@MangaMonguz feltevésén, aki Oroszországot mint Kína jelenleg harcoló proxiját írta le.
Mielőtt reagálok
@kétkedő kijelentéseire, egy kis bevezető, a jobb megértés kedvéért.
Az USA az amerikai kontinens északi részén fekszik, szárazföldi összeköttetéssel Dél-Amerikához. Ahhoz hogy a világ első számú demokráciájának nevezett entitás ne legyen elszigetelve a világ többi részétől, s vezető szerepét megtarthassa, szüksége van arra, hogy Eurázsia, de még inkább Eurázsia-Afrika gazdaságilag és politikailag megosztott legyen, és úgy is maradjon. Két világháború, majd a hidegháború nagyon jól szolgálta az orosz/szovjet térség elszigetelve tartását Európától (mely az Egyesült államok kvázi gyarmata), ez már itt is nagyon sokszor ki lett tárgyalva. Az ukrán konfliktus ezt az állapotot hatékonyan konzerválja, sőt, el is mélyíti a háború hosszúságától függetlenül.
Oroszország elzárása Kína, India, és az arab országok nélkül lehetetlen még az USÁ-nak is, ráadásul ezen országok (lásd Kína) némelyike az USA riválisa, plusz nagyon jól tudják azt, hogy mire megy ki a játék.
Ezt Amerika is látja, de -mint ahogy ezen a fórumon ez is jópárszor elhangzott- a szankciók nem elsősorban Oroszország ellen szóltak (nyilván kicsit gyengítette őket, már ha épp nem kontraproduktív volt), hanem Európa gazdaságának a leépítéséről, de CSAK ANNYIRA, hogy ne legyen az USA riválisa üzletileg. Gondoljunk csak az Euró mint valuta közelmúltbeli leértékelődéséhez a dollárral szemben, ami amúgy 2008.-ban indult mint projekt:
https://www.investing.com/currencies/eur-usd-chart
Az USA kell hogy uralja a vizeket mindenhol a teljes dominanciához ezen a bolygón, de ez a többi kontinens gazdasági és politikai megosztása nélkül nem sikerülhet (két-vagy három kontinens egyesített gazdasági ereje plusz népessége hamar az Újvilág kihívójává válna). De a szárazföldön is 24/7 ben gondoskodnia kell arról, hogy a nagy kontinensek izolációja fennmaradjon. Az Európa-Ázsia "törés" az utóbbi 100 évben kiválóan működött. Mi a helyzet az Ázsia-Afrika összeköttetéssel? Afrikából a Sínai-félszigeten át vezetne az út Kis-Ázsiába, majd Ázsiába, és mindkét oldalon rokon népek is élnek, az arabok. Viszont pont az egyik legkeskenyebb átjárót már jó ideje egy USA-barát és kicsit arab-ellenes államocska kontrollálja. Ugye kitaláljuk melyik az..l. Nagyon érdekes a pozíciója:
https://www.google.com/maps/@31.1337395,35.9425627,6z?entry=ttu
Ezzel immár a három nagy potenciállal rendelkező kontinens szárazföldi átjárhatósága USA kontroll alatt van, már csak a két (igazából egy) nagy riválist kell gyengíteni...
A fenti bevezetőt csak a jobb átláthatóság és megértés kedvéért írtam. Az ukrán konfliktust minimum ebbe a nagyobb összefüggéshalmazba kell helyezni ahhoz, hogy legalább valamit sejtsünk abból, ami valójában történik.
Oo. ilyen módon történő katonai legyőzése sosem volt opció, max a fővonalas média álmaiban, ezt gondolom te is belátod. Gazdasági vonalon pedig szintén sántít a narratíva. Mindenki tudta, hogy Kína (és az arabok) nélkül a szankcióknak sem lesz komolyabb hatása (illetve lett: Európára).
Tény, hogy Európa sok nagyvállalata, Szaúd-Arábián keresztül, volt szovjet tagköztársaságokon keresztül továbbra is exportál Oroszországba, és bizony az orosz nyersanyagok is csordogálnak Európába, nem mintha Putyinék rá lennének szorulva:
https://www.ft.com/content/dd0a0026-0972-45ed-9e62-1f0ea6c0ec58
Az is tény, hogy az USA-Oroszország kereskedelmi volumene 2022.-ben a harmadára/negyedére zuhant, de ugyanolyan arányban mindkét félnél, és az USA az előző évekkel megegyező arányban deficites maradt ebben a buliban is:
https://www.census.gov/foreign-trade/balance/c4621.html
Még egyszer: nincs "nyugat", USA van, ők irányítanak. Meg vannak csatlósok már elnézést... Ők (US) szivatják Európát, ami elvileg a "nyugat" prosperáló része, de amúgy meg "bábállami" szinten mozog politikailag...legalábbis nagy többségük. Medvetérdeltetésről max a sajtó álmodozott, ezt már átbeszéltük.
Igen, de amíg jön a pénz paripa stb, addig a maradék lakosság vágóhídra küldésével kiteljesedhet a projekt, ami a minél nagyobb szakadék létesítése Európa és Oroszország között - (eddig) az ukrán nép beáldozásával.
Sosem lesz teljes embargó (max de jure), és most is kikerüli aki tudja. Oroszok pedig talán sosem voltak ilyen távol a kivéreztetéstől...
Miben merülne ki az amerikaiak eme agresszív lépése, mire gondoltál?
Ebben széleskörű az egyetértés szerntem is a józanabbul gondolkodók közt.
A globális gazdaság kettéválása egy folyamat, ami már meg lett indítva. A hatalmak tisztában vannak vele, de a fővonalas még abszolút nem tart itt. Amúgy egyik legjobb meglátásod és már anno is "rácsodálkoztam" hogy gyorsan lejött neked, pedig nem is oly nyilvánvaló.
Megpróbálja majd. Külsőségekre már eddig sem adott nagyon.
Nem lehet hogy annak már amúgy is vége?
Annyira nem spájzolt be, az utóbbi 2 évben a stratégiai tartalék konkrétan lefeleződött:
https://www.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=pet&s=mcsstus1&f=m
Tény, hogy az Államok saját szükségletének több mint felét ki tudja köhögni ha kell (talán többet is), de kérdés, hogy ezt meddig bírná...és hogy alacsony árakkal meddig bírná?.. Ez is nagyon lényeges. Amerikában sok helyen nincs 400 forint (!) egy liter benyó!!!
https://gasprices.aaa.com/state-gas-price-averages/
Mi lenne ott ha begyűrűznének oda a magyar üzemanyagárak?
Biztos lesz majd egy-két változtatás, mint most Argentínában. De nem valószínű, hogy sokan szaladnának majd a "nyugat" táborába. Kíváncsi vagyok hogy Javier Milei kitölti-e a mandátumát hivatalában...
Ezt már más fórumokon is feszegetik, miszerint nem lesz az egész US Navy elég a világtengerekre a totális uralomhoz. Ráadásul itt is lehetnek majd meglepetések: az északi jég olvadása újabb utakat nyithat meg a világóceánokon, s arrafelé például nem sok USA bázis van. Távolság viszont igen és hosszú-hosszú orosz partszakasz...
https://www.cfr.org/backgrounder/sea-power-us-navy-and-foreign-policy
S hogy Kína mit lép majd egy hajóút-korlátozásra USA-részről a "szabad hajózás védelmének" jegyében? Hááát...
Miért lenne az?
Miért kell lerövidíteni? Nem lesz totális embargó, de ezt te is megválaszoltad a posztban.
Pontosan.
Nem szükséges, hiszen az USA vezette tömb fokozatosan zárja el magát és "szövetségeseit" a világ nem velük tartó részétől. Az EU meg de facto eddig is leginkább saját magát szankcionálta 2014.-óta egyfolytában. Annyi előnyük van (még) a "demokráciáknak", hogy gazdaságilag ezek "együtt" még sokkal homogénebbek és összekötöttebbek mint a világ többi része egymással, de ez kevés lesz a vezető szerep és az egyenlőtlen leosztás befagyasztásához.