Nem vagyok szakértő, de azért egy megjegyzés: ha egy 22 milliárd m3-es gátra rázúdul 250 milliárd m3, akkor a gát alatti szakaszokon mindenképp ihaj-csuhaj lesz, a gát összeomlásától függetlenül is.
Amennyiben 250 milliárd m3 jön, akkor kb. "kalap-kabát". Azért van némi "játszótér" e tekintetben - pl. elkezdhetik már előre leengedni a víz egy részét (csak nem teljesen felkészületlenül a "semmiből" toppan be 250 milliárd m3) illetve az ár alatt is fokozatosan egyre többet engedni le, ami még nem veszélyes. Persze a gát telik, de amennyiben szerencséjük is van, akkor kitarthat addig, amíg tetőzik az ár. Persze rosszabb esetben a túlfolyón megy ami megy - ha nem tart túl sokáig. Akkor valamennyire kezelhető a dolog (biztos lenne sok halott meg sok kár). Az igazi nagy katasztrófa a gát összeomlása lenne - akkor nem 250 milliárd m3 indulna meg, az igazi soha nem látott katasztrófa lenne.
Az is a baj, hogy bár rengeteg további gát van még feljebb - köztük igazán nagy "dögökkel" - amik elméletben valamennyit tudhatnának "pufferelni", de mivel a legközelebbi is 600 km -re van, így valójában ilyen hatással nem tudunk érdemben számolni. Az alábbi képen a 'Three Gorges Dam' az érintett (utolsó előtti):
További gond, hogy törésvonalon fekszik a gát (komoly földrengések veszélye). Továbbá az üledékezés és ebből eredő gigászi földcsuszamlások (ilyenek voltak is) - ezek nagyon komoly "vízlengéseket" okoznak a tározóban. Ne feledjük a tározóban 22 milliárd köbméter víz van. Azért, ha ez elkezd "fodrozódni" (brutál módon belengeni) - hát nem lennék a közelben az biztos ...
Hm... Lelassitotta bolygo forgasat is...
Annyira xar gat nem lehet ha 86 ota kitart.
1986 -ban indult hivatalosan a projekt (nem azóta áll a gát). 2008. október 30-án adták át. Az utolsó turbinák 2012. július 4-én váltak üzemképessé. Ekkortól él a 22,5 GW összteljesítmény (viszonyításul ez egy nagyságrenddel több, mint a Paks2). Ez még aránylag friss dolog ...
Volt már ott ilyen, százezer ember meghalt. Csak nem nagyon kerülnek be ilyen hírek a nyugati szférába.
Sajnos túl optimista "becslés". Gátszakadás (akár a fentebb említett 250 milliárd m3 ár nélkül is) - többszázmillió halott (csak a nagyvárosok közül: Jicsang és Vuhan teljesen elpusztulna - Sanghaj igen komoly károk).
Százmillió halott biztos. Végülis "csak" három nagyságrend ment mellé ... (most nem rakok mosolygós szmájlit)