• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 692
42 126
113
Kínának nagyon komoly természeti erőforrásai vannak. Csak a lakossághoz képest kevés. Ha az USA -hoz hasonló (300 - 350 millió) lakosa lenne, nem függene jobban az importtól, mint az USA.
Ha lenne olajunk, akkor úgy élnénk mint Norvégia - de nincsen. :)

Kína hatalmas lakossága, ami ráadásul rohamosan öregszik inkább hátrány mint előny.
A 90-es és 2000-es évek gazdaság robbanását a fiatal munkások száz milliói alapozták meg - ez ma már nincs így. A munkaerőhiány is felüti néha a fejét és a munkaerő is jelentősen drágult. Kína azért is igyekszik átnyergelni high-tech iparágakra, mert tudja hogy az olcsó "biorobotokra" épülő ipara nem fenntartható.

Ahogy közgazdászok mondják: Kína várhatóan megreked a "közepes fejlettség csapdájában" és előbb lesz "öreg, mint gazdag"
1-2 évtizeden belül Japán sorsára jut csak nagyobb léptékben. Sok öreg, kevés fiatal és stagnáló gazdaság - a különbség ott van, hogy Japán meggazdagodott (GDP/fő számít itt - nem a gazdaság egészének mérete) és ezért lesz pénze az öregeket eltartani valahogy.

Sokak szerint az állhat Kína agresszívabb külpolitikája mögött, hogy jobb geostratégiai pozíciót akar kiharcolni még mielőtt, beüt a gazdasági és társadalmi válság.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 814
5 898
113
Ahogy közgazdászok mondják: Kína várhatóan megreked a "közepes fejlettség csapdájában" és előbb lesz "öreg, mint gazdag"
1-2 évtizeden belül Japán sorsára jut csak nagyobb léptékben.
Nagyjából és is hasonló véleményen vagyok.

Az gyártási mennyiség növelésén alapuló gazdasági növekedés egyre inkább korlátokba ütközik. (a kereslet és a nyersanyag is behatárolt) Kérdés hogy hogy mennyire tudnak versenyképesek lenni a csúcstechnológia területén. Eddig főleg másoltak, ha tovább akarnak lépni, akkor már nem lesz elég a másolás. A szigorú tekintélyelvű vezetés pedig nem szokott kedvezni az újító szellemnek.

Ezen kívül szerintem a kereskedelmi háború is fokozódni fog az USA -val. Csak most éppen elég sok mindenből hiány van, és nem lenne jó fokozni azzal, hogy kiszorítják a piacról a a kínai termékeket.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 692
42 126
113
Ezen kívül szerintem a kereskedelmi háború is fokozódni fog az USA -val. Csak most éppen elég sok mindenből hiány van, és nem lenne jó fokozni azzal, hogy kiszorítják a piacról a a kínai termékeket.
Elkezdődött a nyugati cégek kivándorlása Kínából szerintem elhúzódó szétválás következik be (decoupling).
A nyugati cégek jelentős része is rájött, hogy sosem kapnak szabad hozzáférést a kínai piacokhoz, mindig előnyben lesznek ott részesítve a helyi cégek amik nagy része klón-termékeket gyárt.
Ezerszer és ezereszer megtörtént, hogy jött a nyugati cég: előírásoknak megfelelően társult egy kínaival. Pár évmúlva meg kiszorították, lenyúlták a közös gyárat vagy know-how-t lenyúlva rányitottak egy másik ugyanolyan gyárat. Ezen a modellen nőtt fel a kínai ipar.

Egy korábban Kínában tanító amerikai srác mesélte: fogalmazást kellet írni angolból. Az osztály nagy része ugyanonnan másolt egyet és azt adta be. Ő persze kiakadt. de az a diákok teljesen őszintén nem értették mi a baj! Nem bírta nekik elmagyarázni. Azt mondták, hogy ők egy jó minőségű szöveget adtak, be a végtermék jó. Nem értik miért baj másolni.
A konfúcionista filozófia szerint a legjobbról másolni és a legjobbtól tanulni nem bűn, hanem kötelesség. Az egyéni, kiugró teljesítményeknek, kreativitásnak nincs akkora jelentősége náluk - sőt a harmónia megtörését látják benne, ha valaki nagyon kilóg.
Lásd: Jack Ma és a többi tech-miliárdos "helyre rakása"

Kínában is sok okos, kreatív ember van már csak a "nagy számok törvénye" miatt is, de az ottani rendszer, kultúra nem ösztönzi azt, hogy ezek kellő mértékben kibontakozzanak.

Visszatérve a gazdaságra: Kína jobban bezárkózik, a nyugati cégek visszább vonulnak. Ez eltarthat 8-10 évig is - egy háborús helyzet nyilván ezt nagyon felgyorsítaná. Kínának már kevésbé van szükséges knowhow-ra és nyugati tőkére - az alapokat már megteremtette. A többit kémkedéssel, felvásárlással megszerzi.
Most már nyűg neki a nyugati jelenlét, "befolyás" az országban - sokakszerint ez áll a magán oktatás kinyírásában is, hiszen pénzesebb, befolyásosabb rétegek gyerekeit nyugati oktatók tanították angolra és ezzel óhatatlanul megismerték a nyugati kultúrát is.
A nyugati vásárlókra (exportra) szüksége van továbbra is mert a saját középosztálya nem képes fenntartani a növekedését, de lehetőleg minnél kevesebb külföldi cég és befolyás mellett akarja ezt megtartani.
Egy tervezett, lassú válás (decoupling) CCP-nek sincs ellenére...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 692
42 126
113
Tekerj még vissza az időben. Úgy kezdődött, hogy esernyős forradalom ami mögött elég nyíltan amcsi ngo-k álltak.
"Imádom" ezt az NGO-k állnak minden mögött szöveget!

Az emberek olyan hülyék, hogy maguktól sosem tüntetnek és sosem teszenk semmit. Mindenki agyatlan báb akinek valami NGO vagy titkos szolgálat kell megsúgja mit gondoljon!
Ez olyan Putyin-féle KGB-s logika: ha valakik nem úgy viselkednek, ahogy nekünk jó akkor ott valaki meghúzódik és szervezkedik a háttérben! Ma már nem kell nagy szervezés: elég egy Facebook eventet meg hirdetni - ehhez nem kell CIA!
Ennyire elképzelhetetlen, hogy az emberek maguktól tüntetést szervezzenek ha nem szeretnék, hogy tömeggyilkos komcsi párt diktáljon nekik?!?

A CCP ment neki először az "egy ország két rendszer" elvnek - utána jöttek csak az esernyősök. Az esernyőt is a kínaiak által bevetett könnygáz ellen kezdték használni - szóval látszik, hogy ki a az agresszor itt.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Elkezdődött a nyugati cégek kivándorlása
Ezt ne úgy képzeljük el mint itt európában, hogy vonatra tesznek egy gyárat átviszik egy másik már felépített könnyűszerkezetes csarnokba és termelnek tovább.

Ha kivonulsz kínábol az azt jelenti, hogy a nem kínai állampolgár munkások többet be nem tehetik oda a lábukat. Minden ott marad.
Szóval a kivonulók helyett másnap kínai logóval, kínai állami managementtel ugyanazt gyártják. 0 kárpótlás persze.
Lehet vonulgatni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 692
42 126
113
Ezt ne úgy képzeljük el mint itt európában, hogy vonatra tesznek egy gyárat átviszik egy másik már felépített könnyűszerkezetes csarnokba és termelnek tovább.

Ha kivonulsz kínábol az azt jelenti, hogy a nem kínai állampolgár munkások többet be nem tehetik oda a lábukat. Minden ott marad.
Szóval a kivonulók helyett másnap kínai logóval, kínai állami managementtel ugyanazt gyártják. 0 kárpótlás persze.
Lehet vonulgatni.
Ez most is így van! Mint írtam, előbb utóbb így is, úgyis nyúlják a gyárad és termékeid.
Kötelező bevenned egy kínai üzlet társat, aki tutira átver vagy kitúr előbb-utóbb méghozzá kormányzati segítséggel.
Volt olyan amerikai kkv, aki csinált Kínában egy gyárat aztán a tulaj és a vezetés nem kapott többet vízumot Kínába - de facto bukták a gyárukat.

Ha kivonulsz, akkor van rá esélyed, hogy a jövőbeni termékeid nem lesznek lenyúlva.
A japán kormány több milliárd dollárral támogatja a japán cégeket, ha lelépnek Kínából - nem véletlen.
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 661
3 279
113
Szárazföldi szállítást "kimaxolod" vagyis tényleg egymást érik a vonatok, akkor kb. néhány kínai várost tudsz élelmezni.
Brutális különbség tengeri és a szárazföldi szállítási kapacitások között!

20-24 ezer konténeres hajók vannak ma már vagyis kb. 1-2 hét alatt ennyi árut tudsz bárhova eljuttatni egyetlen hajóval. Vasúton ezt lehetetlen hozni: ugyanez a mennyiség hetekig tart vasúton és akkor lefoglaltad az egész vonalat, amiből amúgy is csak néhány van Kína és szárazföldi szomszédai között.
Ezenkívül a Kína által importált kaja nagy része EU-ból, Amerikából és Ausztráliából érkezik - oroszok semmit nem tudnak tenni ennek kiváltására. Oroszországnak és a közép-ázsiai országoknak nincs akkora kaja feleslege, hogy etessék a közel másfél milliárdos Kínát - még ha nyilván az élelmiszer igény jelentős része saját termés továbbra is.
Ha ez így van, akkor kulcsfontosságú nekik Tajvan elfoglalása. Ha jól értem, akkor nem tudják tengeren blokád alá venni őket.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 692
42 126
113
Ha ez így van, akkor kulcsfontosságú nekik Tajvan elfoglalása. Ha jól értem, akkor nem tudják tengeren blokád alá venni őket.
Igen, ezért létkérdés Tajván. A blokád akkor sem válik lehetetlenné, csak jelentősen megnehezül.
Ha Tajvan az övék, akkor az első szigetlánc jelentette "karámból" kitörtek, de ott van még a második szigetlánc is - bár az átjárhatóbb.
Ajánlom az alábbi link térképeit illetve maga a cikk is jó!


Kína szempontjából ez egy nagyon nehéz és kockázatos katonai művelet lesz, de szerintem megfogják próbálni az évtized vége előtt.
Az USA pedig be fog avatkozni, mert óriási arcvesztés lenne ha nem tenné, de még fontosabb: stratégiai érdeke, hogy minél távolabb tartsa magától Kínát és megakadályozza, hogy Kína a térség hegemónja legyen.
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1 and merleg

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 545
3 249
113
Ha ez így van, akkor kulcsfontosságú nekik Tajvan elfoglalása. Ha jól értem, akkor nem tudják tengeren blokád alá venni őket.
Dehogynem. Eleve nem kozeli lenne a blokad, hanem tavoli, a legkozelebbi pont talan a Malacca lenne kis tulzassal. Mas kerdes, hogy Tajvan legalabbis nem barati kezben levese brutalisan behatarolja a kinai flotta mozgasteret. Elfoglalasa kb azt eredmenyezne, hogy legalabb sajat parkvideket tudja ellenorizni.

Jah. Ha mar kina topik. Del korea SLBMet tesztel, Ausztralok nuki vadasztengot vesznek es megalakul a csendes-oceani NATO, mi lesz meg? Tajvaniak tesztelenk egi lovacska 2ot?
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 895
25 835
113
Igen, ezért létkérdés Tajván. A blokád akkor sem válik lehetetlenné, csak jelentősen megnehezül.
Ha Tajvan az övék, akkor az első szigetlánc jelentette "karámból" kitörtek, de ott van még a második szigetlánc is - bár az átjárhatóbb.
Ajánlom az alábbi link térképeit illetve maga a cikk is jó!


Kína szempontjából ez egy nagyon nehéz és kockázatos katonai művelet lesz, de szerintem megfogják próbálni az évtized vége előtt.
Az USA pedig be fog avatkozni, mert óriási arcvesztés lenne ha nem tenné, de még fontosabb: stratégiai érdeke, hogy minél távolabb tartsa magától Kínát és megakadályozza, hogy Kína a térség hegemónja legyen.
Erre írtam még régebben, hogy ehelyett Burmát kell elfoglalni, vagy szimplán kínai vazallus állammá tenni, s máris megkerülték és lerövidítették a Malaka-szoros felé vezető utat.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 692
42 126
113
Jah. Ha mar kina topik. Del korea SLBMet tesztel, Ausztralok nuki vadasztengot vesznek es megalakul a csendes-oceani NATO, mi lesz meg? Tajvaniak tesztelenk egi lovacska 2ot?
Kína hibázott: túl korán kezdte "fullba nyomni a kretént" :)
Ha még vár 8-10 évet és addig játsza a "békésen növekvő óriás" látszatát, akkor a saját céljait is könnyebben eléri a későbbiekben.
Az agresszív külpolitikával, fenyegetésekkel, HK totális bekebelezésével, indiai határbalhékkal sikerült felrúgni a "szaros vödröt" és beindítania egy egységfront kialakulását magával szemben.
Indiától Japánig mindenki veszélyforrásként tekint Kínára.

Más felől a korábban vázolt társadalmi, belpolitikai, gazdasági okokból nem várhat sokáig azzal hogy változtasson a staus-quon.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 692
42 126
113
Erre írtam még régebben, hogy ehelyett Burmát kell elfoglalni, vagy szimplán kínai vazallus állammá tenni, s máris megkerülték és lerövidítették a Malaka-szoros felé vezető utat.
Miért kerülték meg?

Szárazföldön, többe ezer méteres hegyeken és dzsungelen át szállítják a 1,4milliárdos ország ellátáshoz szükséges kaját és nyersanyagokat? :D
Esélytelen!

Egyébként Burma is jól blokádolható - pláne, hogy India is egyre inkább beszáll a Kína ellenes koalícióba.
Konkrétan India egymaga simán meg tudná szállni Burmát ha akarja...
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 517
60 099
113
Nagyjából és is hasonló véleményen vagyok.

Az gyártási mennyiség növelésén alapuló gazdasági növekedés egyre inkább korlátokba ütközik. (a kereslet és a nyersanyag is behatárolt) Kérdés hogy hogy mennyire tudnak versenyképesek lenni a csúcstechnológia területén. Eddig főleg másoltak, ha tovább akarnak lépni, akkor már nem lesz elég a másolás. A szigorú tekintélyelvű vezetés pedig nem szokott kedvezni az újító szellemnek.

Ezen kívül szerintem a kereskedelmi háború is fokozódni fog az USA -val. Csak most éppen elég sok mindenből hiány van, és nem lenne jó fokozni azzal, hogy kiszorítják a piacról a a kínai termékeket.
Azért azzal is kellene foglalkozni, hogy a nyugati cégeknek mit jelent a kinai piac zsugorodàsa ill. kiesése. Mert az otthoni piacok nem igen nőnek.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and formosa1

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 661
3 279
113
Köszi a linket! Ha Kína megtámadná Tajvant és az USA beavatkozna, az jó nagy szívás lenne mindenkinek a bolygón, mert gyorsan a kipusztulás szélére kerülne az emberi faj. Tehát négy opciót látok:
1. Kína elfoglalja Tajvant, senki sem avatkozik be. (szerintem ez a legvalószínűbb)
2. Kína elfoglalja Tajvant, beavatkoznak a nyugati hatalmak és megsemmisülünk mindannyian.
3. Kína nem piszkálja Tajvant egyáltalán. ( ez a legkevésbé valószínű)
4. Kína megtámadja Tajvant, de valami ismeretlen tényező miatt nem pusztul el a világ, csak a nagy része.
Még azzal is kiegészíteném magam, hogy amíg Oroszországgal nem kezdenek valamit, addig Kínával se nagyon tudnak, mert ketten túlságosan erősek. Oroszország meg nem hagyná, hogy elintézzék csak úgy Kínát, hiszen utána ő következne. Ez vica versa így van.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 814
5 898
113
Azért azzal is kellene foglalkozni, hogy a nyugati cégeknek mit jelent a kinai piac zsugorodàsa ill. kiesése. Mert az otthoni piacok nem igen nőnek.
Kínának kereskedelmi többlete van a fejlett országokkal szemben. Ha az export és az import is megfeleződik, akkor azzal elvileg a nyugati országok jobban járnak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 692
42 126
113
Még azzal is kiegészíteném magam, hogy amíg Oroszországgal nem kezdenek valamit, addig Kínával se nagyon tudnak, mert ketten túlságosan erősek. Oroszország meg nem hagyná, hogy elintézzék csak úgy Kínát, hiszen utána ő következne. Ez vica versa így van.
A kettőnek nem sok köze van egymáshoz.
Oroszország tart Kínától, mert a távol keleti területeit (pl. nyersanyaggal teli Szibériát, ahol több millió kínai él már ma is) nem igazán lenne képes hagyományos fegyverekkel megvédeni egy kínai invázióval szemben. Ezért volt az hogy 2020-ban Kína jelezte, hogy Vlagyivosztok is valójában mindig is kínai terület volt, akkor Putyin annyit mondott, hogy lehet ilyesmivel próbálkozni, de ők atomfegyverekkel fognak válaszolni. Oroszország és Kína nem barátok attól még, hogy néha együttműködnek és bizniszelnek. Kínának nincsenek barátai.

Egy Kínai-Amerikai konfliktusba nem folyna bele Oroszország, mert érdeke egy gyengébb Kína.
Kína elintézéséről pedig szó sincs! Egyszerűen a sikeres Tajvani invázió megakadályozása és Kína elszigetelése lenne a cél egy konfliktusban. Egyetlen nyugati katona sem lépne népi Kína területére, mert míg egy tengeri légi háború Kína körül nyerhető, addig a szárazföldi nem az!
Nincs is erre szükség: a nyugatiak célja, hogy por elülte után, nagyjából minden maradjon úgy, ahogy most van - nyilván egy jelentős veszteségek és blokád hatására meggyengített Kínával. Ez lehet a nyugati szövetség reális célja - senki nem fogja "elintézni" Kínát.
Amelyik fél elvesztette a flottája nagy részét, az vesztett és aztán kötnek egy békeszerződést.
Ez nem lesz egy totális háború, mert az senkinek sem érdeke és senki sem tudná megnyerni.

Egyáltalán nem törvényszerű, hogy nukleárissá válna egy ilyen konfliktus, mert akkor mindkét oldal megszívja. Egyébként Kína sokkal jobban megszívná - erre vannak számítások. USA-nak több és jobb atomfegyverei vannak egyelőre, jobb rakéta elhárító rendszerei vannak Kínához képest illetve lakossága kevésbé koncentrálódik egy területre.

Orosz beavatkozásra Kína oldalán nem számítok - legfeljebb titokban adnak el fegyvereket nekik, hogy keressenek valamennyit a balhén. Az még lehet, hogy Ukrajnát lerohanják vagy legalábbis elkezdenek kavarni ott valamit kihasználva, hogy az USA máshol harcol. Ez ellen szól, hogy az európai haderők nem mennek sehova: a távol-keleti háború légi és tengeri háború lesz. Szárazföldi egységek szerepe minimális - Tajván védelmének megerősítése lehet csak a szerepük legfeljebb. Szóval a NATO/EU tudna reagálni egy orosz agresszióra - ha akar...
 
T

Törölt tag 008

Guest
Konkrétan India egymaga simán meg tudná szállni Burmát ha akarja...
Burmát majdnem kiütötték a játékból. Alex már ment kavarni, csak mire beérett volna a dolog a kínai hadsereg által támogatott burmarmy kezébe vette a dolgokat.
India nem tudom, hogyan akarná burmát megszállni, amikor egy 30 km-es korridor választja el a 7 nővértől ami Burmával határos.
Konkrétan ha Burmának nekimenne az eredménye az lenne, hogy elveszíti a 7 nővért és pár százezer katonája csapdába kerül.