Ezen kívül szerintem a kereskedelmi háború is fokozódni fog az USA -val. Csak most éppen elég sok mindenből hiány van, és nem lenne jó fokozni azzal, hogy kiszorítják a piacról a a kínai termékeket.
Elkezdődött a nyugati cégek kivándorlása Kínából szerintem elhúzódó szétválás következik be (decoupling).
A nyugati cégek jelentős része is rájött, hogy sosem kapnak szabad hozzáférést a kínai piacokhoz, mindig előnyben lesznek ott részesítve a helyi cégek amik nagy része klón-termékeket gyárt.
Ezerszer és ezereszer megtörtént, hogy jött a nyugati cég: előírásoknak megfelelően társult egy kínaival. Pár évmúlva meg kiszorították, lenyúlták a közös gyárat vagy know-how-t lenyúlva rányitottak egy másik ugyanolyan gyárat. Ezen a modellen nőtt fel a kínai ipar.
Egy korábban Kínában tanító amerikai srác mesélte: fogalmazást kellet írni angolból. Az osztály nagy része ugyanonnan másolt egyet és azt adta be. Ő persze kiakadt. de az a diákok teljesen őszintén nem értették mi a baj! Nem bírta nekik elmagyarázni. Azt mondták, hogy ők egy jó minőségű szöveget adtak, be a végtermék jó. Nem értik miért baj másolni.
A konfúcionista filozófia szerint a legjobbról másolni és a legjobbtól tanulni nem bűn, hanem kötelesség. Az egyéni, kiugró teljesítményeknek, kreativitásnak nincs akkora jelentősége náluk - sőt a harmónia megtörését látják benne, ha valaki nagyon kilóg.
Lásd: Jack Ma és a többi tech-miliárdos "helyre rakása"
Kínában is sok okos, kreatív ember van már csak a "nagy számok törvénye" miatt is, de az ottani rendszer, kultúra nem ösztönzi azt, hogy ezek kellő mértékben kibontakozzanak.
Visszatérve a gazdaságra: Kína jobban bezárkózik, a nyugati cégek visszább vonulnak. Ez eltarthat 8-10 évig is - egy háborús helyzet nyilván ezt nagyon felgyorsítaná. Kínának már kevésbé van szükséges knowhow-ra és nyugati tőkére - az alapokat már megteremtette. A többit kémkedéssel, felvásárlással megszerzi.
Most már nyűg neki a nyugati jelenlét, "befolyás" az országban - sokakszerint ez áll a magán oktatás kinyírásában is, hiszen pénzesebb, befolyásosabb rétegek gyerekeit nyugati oktatók tanították angolra és ezzel óhatatlanul megismerték a nyugati kultúrát is.
A nyugati vásárlókra (exportra) szüksége van továbbra is mert a saját középosztálya nem képes fenntartani a növekedését, de lehetőleg minnél kevesebb külföldi cég és befolyás mellett akarja ezt megtartani.
Egy tervezett, lassú válás (decoupling) CCP-nek sincs ellenére...