A cégvezetés jobb ha menekülőre fogja - az biztos!
Egyébként Kína az ilyen csontvázak tucatjai miatt sem lesz szerintem sosem világhatalom. Regionálisan lehet első - valószínűleg lesz is.
Ez egy olyan probléma egyébként amit amúgy maga a komcsi párt idézett elő.
Kínában nincsenek megbízható, kiszámítható befektetési lehetőségek - kivéve az ingatlant (legalábbis az ottaniak így gondolják).
Emiatt óriási ingatlan lufi fújódik már évtizedek óta.
A kínai "önkormányzatok" (városok, tartományok) alul finanszírozottak: a központi kormánytól kevesebb pénzt kapnak, mint amennyi a működésükhöz kell. Ezt úgy hidalták, hidalják át Peking hallgatólagos beleegyezésével, hogy területeket adnak el ingatlanfejlesztőknek. (Pontosabban 99-éves bérletbe adják, mert Kínában minden föld az állam elidegeníthetetlen tulajdona - már csak ezért sem vennék ott semmit!
)
Sokszor komplett falvakat dózerolnak el embereket erőszakkal kitelepítve, mert létkérdés a helyi vezetésnek az ingatlanfejlesztés, különben végén még "le kellene kapcsolni a közvilágítást".
Az épületek elég
gyatra minőségben épülnek és sokszor alig lakottak, amolyan szellemvárosok. Ezek nem azért épülnek, mert igény van arra hogy lakjanak benne, hanem hogy az önkormányzatoknak legyen bevétele és az emberek tudjanak befektetni valamibe.
Ahogy fogy a beépíthető terület a városok körül, sokszor a 10-20 éve épült, elméletileg még jó állapotú épületeket bontják vissza és építenek a helyére egy másikat. Az épület lakói elégedettek, hiszen többet kapnak a bontásra ítélt lakásaik után, mint amiért ők vették 10-20 éve. Ha a beruházó kivásárolta őket, akkor mehet a bontás és kezdődhet a piramis játék újabb köre. A kínai GDP növekedés jelentős részét adják az értelmetlen, meg nem térülő építkezések - ez itthonról is ismerős lehet.
Az is a GDP-t növeli, ha lebontasz egy amúgy viszonylag új épületet és a helyére egy újat építesz. amit mondjuk 15 év múlva újra lebontasz és újra építesz oda. A nemzetgazdaság nincs igazán elöbbre, de GDP számokban van némi lufi ez által.
Őrület ami ott folyik!
(Ezzel nem azt mondom, hogy Kína nem növekszik és nem fejlődik iparilag, gazdaságilag - csak azt hogy GDP-jük bizonyos százalékát az értelmetlen "betonozás" teszi ki - mint kicsit nálunk is.)
Az ottani kommunista kormányzati rendszer nagy hiányossága, hogy olyan problémák radikális megoldására kényszerül, amit ő maga hozott létre. Pl. túlnépesedés - > egygyerek-politika -> elöregedő társadalom, nemek arányának felborulása -> ...megoldhatatlan probléma.
A városok alulfinanszírozása, kiszámítható befektetési lehetőségek hiányából lett az ingatlan lufi. Erre kitalálták a
három vörös vonal politikát:
"
Az állampárt, hogy gátat szabjon a spekulációnak és az eladósodásnak és hűtse a gazdaságot, új szabályokat vezetett be. A „három vörös vonal” néven emlegetett csomag a 12 vezető ingatlanfejlesztő cégre vezetett be új pénzügyi korlátozásokat, amelyek értelmében a cégek nettó adósságát a saját tőkéjük 100 százalékában, a rövid távú hitelállományt a készpénzvagyonuk 100 százalékában, a teljes kintlevőség mértékét az eszközállomány 70 százalékában maximalizálták."
Ennek hatására reccsent meg az Evergrande - szinte egyik napról a másikra ellehetetlenítették az üzleti modelljét, ami persze eddig is kockázatos volt, de még sokáig elműködött volna még és egy lassabb, megfontoltabb lépéssel lehetett volna kezelni. lejebb ereszteni a lufit.
A kínai kommunista párt (CCP) minden problémát úgy old meg, hogy kreál közben egy másikat - valahogy így néz ki a kommunista válság kezelés az esetek nagy részében. Szinte biztos, hogy az Evergrande problémára is valamilyen radikális lépés lesz a válasz, ami pár év múlva újabb problémát generál.