• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
Nekem a Brazíl.nők jönnek beha ott laknák sok nőm lenne és fogynak vagy 40 kilót filleres tetkom lenne és atlétaba járnék
helyes-r-s2.jpg
 
W

Wilson

Guest
Kínában sokkal nagyobb a baj, mint az Evergrande beborulása

Kínában sokkal nagyobb a baj, mint az Evergrande beborulása​

Mostanában leginkább a gazdasági világégés rémét jelentő Evergrande csődeljárása tartja ébren a pénzpiaci szereplőket, de könnyen lehet, hogy még nagyobb a baj. Az ingatlanszektor nagyon fontossá vált a kínai kormányzat számára, olyannyira, hogy nemcsak egy-egy cég, hanem teljes rendszerszintű buborék fújódott éveken keresztül, amelyből még nem egyértelmű, hogy mi lesz.

Avjól tájékozott kínai megfigyelők már több mint egy évtizede aggódnak a kínai ingatlanpiac egyensúlyhiánya miatt, amelyet gyakran a történelem egyik legnagyobb pénzügyi buborékaként jellemeznek. De csak a múlt héten döntöttek úgy a piacok hirtelen és közösen, hogy a kínai ingatlanszektor most már komoly kockázatot jelent a globális fellendülésre - és Kína hosszú távú növekedési kilátásaira – nézve – írja az ázsiai országban alakuló válságról a Foreign Policy magazinban Logan Wright, a Rhodium befektetési cég kutatási igazgatója.
Az ingatlanpiac folyamatosan bővült, mert a befektetők és a fejlesztők általában úgy gondolták, hogy túlságosan fontos Peking számára. A kínai vezetés számára a gyors gazdasági növekedés és a háztartások nettó vagyonának fenntartása szempontjából fontos az iparág, ezért beavatkozott bármilyen visszaesés esetén.

A kormány korábban is közbelépett a megingó pénzügyi piacok és vállalkozások támogatására, mert félt a társadalmi vagy gazdasági katasztrófától. Például a 2015-ös tőzsdei összeomlásra adott válaszlépések, valamint a 2008-2009-es masszív monetáris és fiskális ösztönzők is ezért léphettek hatályba.
De mivel Pekingnek küzdelmesnek bizonyult az ingatlanbuborékból eredő spekulációs lelkesedés és a gyorsan emelkedő árak megfékezése, a kínai hatóságok végül keményebb és durvább intézkedésekhez folyamodtak. Miután a nyáron agresszív szabályozási intézkedésekkel léptek fel több dinamikusan fejlődő magánszektorbeli céggel szemben, a pénzügyi piacok azzal a bizonytalansággal küzdenek, hogy meddig megy el Peking.

Nincs egyensúly

A kínai ingatlanpiac alapvetően kiegyensúlyozatlan: túl sok a lakás, túl kevés a kereslet a saját tulajdonú lakások iránt, és nem költözik elég ember oda, ahol túlkínálat van. Kína urbanizációs rátája és háztartás-alapítási rátája vitathatatlanul akkor érte el a csúcspontját, amikor a munkaképes korú népesség csökkenni kezdett, 2013 és 2015 között.
De az új lakásépítési projektek üteme csak tovább emelkedett, és az építkezés továbbra is hajtotta a gazdaságot. Az ilyen projektek csak 2019-ben érték el az új csúcsot, amikor a fejlesztők mintegy 18-19 millió lakás építését kezdték meg, és a Covid-19 járvány csak 2020-ban lassította le kismértékben az új építkezéseket.
Valószínűleg nincs elég fiatal, aki a jövőben megvenné ezeket a lakásokat. A Rhodium Group a városi háztartások jövőbeli kialakulási arányát a következő évtizedben évi 5-7 millióra becsüli, szemben az egy évtizeddel ezelőtti 9-10 millióval, és az idő múlásával csökkenő trend látszik.
Az urbanizációs ráta lassul, és a kínai polgári ügyek minisztériuma szerint az éves házasságkötések száma Kínában már 40 százalékkal csökkent a 2013-as csúcshoz képest. Az előrejelzések könnyen lehetnek pontatlanok. De még mindig sokkal kevesebb embernek van szüksége új lakásokra, és túl sok épül belőlük, többnyire olyan árakon, amelyek sok vevőt kizárnak egy olyan országban, ahol a jövedelmek éppen csak meghaladják a globális átlagot.

Kiszorultak a kispénzűek

Az elmúlt évtizedben a saját tulajdonú lakások építése és a kereslet közötti szakadékot kétféle vásárló töltötte ki: a befektetési vagy spekulációs célú kereslet, amely az árak további emelkedésében bízó vevőkre támaszkodik, valamint a meglévő lakástulajdonosok kereslete, akik korszerűsíteni szeretnének, néha a kormány által kikényszerített költözések által ösztönözve.
Most mindkettő nyomás alatt van. A spekulánsokat és a befektetőket a kormány politikája akadályozza azokban a városokban, ahol vásárolni szeretnének, és egyesek egyre inkább aggódnak amiatt, hogy a fejlesztők nem tudják majd befejezni az általuk megépíteni ígért egységeket.
A magas lakásárak miatt az önkormányzatok számára sokkal drágábbak az áttelepítések. A korszerűsíteni kívánó lakástulajdonosokat az új hitelek elérhetősége is korlátozza. A kínai háztartások csak 2015 óta 6,4 billió dollárnyi hitelt vettek fel a kínai központi bank adatai szerint, ami az Egyesült Államok 2003 és 2008 közötti adósságnövekedéséhez hasonlítható. Országos szinten nehéz lesz ilyen ütemben folytatni a lakásvásárlási hitelfelvételt, és a központi bank már figyelmeztetett, hogy a háztartásoknak nincs meg a kapacitásuk ehhez.

Dőlhetnek a bankok is

Az ingatlanpiac jellemzően adósságfinanszírozású iparág. 2008 óta Kínában legalább egy évszázada a legnagyobb hitelbővülés volt tapasztalható egyetlen országban. 2008-tól napjainkig a kínai bankok mérete együttesen megötszöröződött, és több mint 41 billió dollárnyi eszközzel gyarapodott, ami a globális gazdasági teljesítmény mintegy felének felel meg.
A központi bank adatai azt mutatják, hogy a banki hitelezés legalább 27 százaléka valószínűleg az ingatlanszektorba megy Kínában, és a nem banki hitelezés jelentős része a vagyonkezelő társaságoktól és más vagyonkezelő cégektől is a fejlesztőkhöz kerül. A hitelezés növekedése azonban jelentősen lelassult Kínában, amióta 2017-ben megkezdődött a rendszerszintű pénzügyi kockázatok csökkentésére irányuló összehangolt erőfeszítés. Joggal lehetett arra számítani, hogy az ingatlanszektort súlyosan érinti majd a hitelezés lassulása.

Előre kell fizetni

A fejlesztők azonban találtak egy másik trükköt üzleti modelljük bővítésére. A bankoktól és nem banki hitelezőktől kieső finanszírozási forrás pótlására fokozták az építkezés előtti értékesítésre való támaszkodásukat. Ez lényegében azt jelentette, hogy a lakásvásárlók maguk biztosították az építkezés alternatív finanszírozási forrását. De ez is súlyosbította a lakáspiaci egyensúlytalanságokat - el kell kezdeni új egységek építését, hogy megpróbálhassák azokat előre eladni.
Az előértékesítésre való támaszkodás nagyrészt megmagyarázza, hogy az ingatlanpiac hogyan úszta meg a pekingi adósságcsökkentési kampány legrosszabbjait, és hogy az ingatlanok 2017-től 2019-ig továbbra is a gazdaság motorjaként működtek.
De ez azt is jelentette, hogy a fejlesztők egyre inkább függnek attól, hogy az emberek jóval a tényleges építkezés előtt megvásárolják-e a házaikat, fogadva arra, hogy az árak tovább emelkednek. Az egész piac ennek következtében sokkal spekulatívabbá vált. És Pekingnek most már volt egy másik oka is, hogy aggódjon az ingatlanpiac túlzása miatt: ha a fejlesztők hirtelen csődbe mennek, a házaikat előre megvásárló emberek esetleg nem látják majd a házak elkészültét.

 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 342
43 627
113
A kínai gazdaság problémái és dilemmái - szerintem ez egy korrekt kiegyensúlyozott összefoglalása a helyzetnek

 
  • Tetszik
Reactions: formosa1