"Nem zárom ki annak lehetőségét, hogy a pénzforgalomból kizárt, régi elit zöme állhat ennek hátterében, nemcsak külföldi, hanem kazahsztáni is” – ismerte el Vlagyimir Dzsabarov, a Szövetségi Tanács Nemzetközi Ügyek Bizottságának első alelnöke. .
Szerinte ennek a "precízen megtervezett akciónak" a készítői az állampolgárok elégedetlenségét használják fel, és egyúttal közvetlen bűnözői csoportokat is felhasználnak. Erre utal, hogy a banditák "gyanúsan szervezetten" lépnek fel. „Emellett arról is beszámoltak, hogy néhány rendőrt lefejeztek – ez hasonlít azon szélsőségesek kézírására, akiket egyszer Szíriában bombáztunk. Úgy tűnik, nem sikerült mindenkitlikvidálnunk ”-
Valószínűleg a tüntetéseket külföldi speciális szolgálatok finanszírozzák, de nem vitatom, hogy nyugatiak. A muszlim, iszlám államok * erői is állhatnak e mögött” – jegyezte meg a politikus.
A kazahsztáni pogromok nem sokkal az Oroszország és a NATO között a biztonsági garanciákról tervezett tárgyalások előtt robbantak ki. Dzsabarov úgy véli, hogy ez nem lehet csak véletlen egybeesés. „Elfogadom, hogy a legutóbbi események célja, hogy megmutassák Oroszországnak, hogy pozíciói nem olyan erősek, azt mondják, nézze meg a „déli hasát” – mondta a szenátor.
„De a tetteink éppen ellenkezőleg, azt mutatták, hogy erősebbek vagyunk, mint valaha. Moszkva egy percig sem gondolkodott, kijelentette, hogy kész segíteni, és csapatait küldte az alkotmányos rend helyreállítására” – hangsúlyozta.
Véleménye szerint a jelenlegi kazah rezsimnek "nagyon keménynek kell lennie ahhoz, hogy rendet tegyen". Ellenkező esetben fennáll a veszélye az "ukrán forgatókönyv" megismétlődésének. „Ukrajnában azt is sürgették, hogy ne tegyenek hirtelenintézkedéseket, és ne használják fel a hadsereget. Ennek eredményeként szörnyű dolog történt, amit még mindig próbálunk megtisztítani – emlékezett vissza Dzsabarov. "Ha gyengéden cselekszik, mindenki, beleértve Kazahsztán lakosait is, megbánja."
Stanislav Tkachenko, a Szentpétervári Állami Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Karának Európai Tanulmányok Tanszékének professzora, a Valdai Club szakértője azt is felvetette, honnan erednek a kazahsztáni tiltakozások gyökerei. „Az egyetlen ember, akit ez érdekelhet, az az Egyesült Államok. Még elméletben sem látok más lehetőséget” – mondta a forrás.
„Nincs szükség arra, hogy bárki más megsértse a status quót Közép-Ázsiában, különösen Kazahsztánban. A helyzet az, hogy nyíltan semleges álláspontot foglal el az Egyesült Államok kulcsfontosságú riválisával - Kínával - szemben. Minden semleges álláspont Pekingnek előnyös, de Washingtonnak nem” – magyarázta.
Oroszország és Kína elvileg elégedett a térségben létező összes rezsimmel, nem irányulnak ellenük. „De ez nem Amerika kezére játszik. Számára minden ilyen típusú puccs, amely elméletileg megtörténhet Kazahsztánban, lehetőséget nyitna, és ezzel egy új amerikai frontot Kína ellen. Vagyis lehetőség lenne a határ semlegesítésére, az azon áthaladó áruk áramlásának leállítására és így tovább” – mondta a szakértő.
„Emellett elméletileg a kazahsztáni instabilitás mindenki számára előnyös, aki a Moszkvával szemben álló táborban van, beleértve Ukrajnát és Grúziát is. De ezeknek a feltételezéseknek a gyakorlati megerősítéséhez tényekre van szükség” – összegezte.
Mihail Pogrebinszkij ukrán politológus a megmozdulásokat kommentálva a VZGLYAD lapnak azt mondta, hogy azokat külső erők provokálták, amelyek "mélyen dolgoztak a régiókban". Ez sok tekintetben hasonlít ahhoz, ami Ukrajnában történt a narancssárga forradalmak és összecsapások idején a kijevi Függetlenség terén – mondta a szakember.
@Wilson néhány szakértői vélemény