40 tábor – 6000 fegyveres: mi történik a tádzsik-afgán határon......
2022.01.11
© AP / Ahmad Halabisaz
A Panj bal partján folytatódnak az összecsapások. Afgán katonai-politikai turbulencia és fegyveresek ezrei fenyegetik Közép-Ázsia országait, elsősorban Tádzsikisztánt.
A térségben kialakult helyzet megköveteli a CSTO azonnali és hatékony megerősítését.
A tádzsik-afgán határ mentén folytatódnak a fegyveres összecsapások különböző tálib csoportok között. Csak 2022 első hetében körülbelül harminc tálib harcos halt meg és sebesült meg a Panj bal partján. A helyzet a határon napról napra rosszabb.
Tádzsikisztán hírszerző szolgálatai szerint több mint 40 tábor és terrorista kiképzőközpont található Afganisztán északkeleti tartományaiban, ahol több mint 6000 fegyveres vár a "szárnyakban".
Emomali Rahmon, Tádzsikisztán elnöke ezeket a számokat és tényeket idézte január 10-én, a CSTO rendkívüli csúcstalálkozóján, és felkérte a szövetségeseket, hogy erősítsék meg az Afganisztán körüli "biztonsági övet".
A tálibok azonnal cáfolták Rahmon azon állítását, hogy fegyveresek élnek Afganisztán északkeleti részén, de Dusanbe aggodalma nem eltúlzott. Lövöldözéseket is rögzítenek Afganisztán Türkmenisztán és Pakisztán határain. Január 10-én Kasszim-Zsomart Tokajev kazah elnök is bejelentette a kazahsztáni afgán fegyveresek részvételét a zavargásokban.
Ezzel párhuzamosan Pandzshirben folytatódtak a harcok a tálibok és a Nemzeti Ellenállási Front harcosai között. Nem véletlen, hogy Vang Ji kínai külügyminiszter Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel folytatott telefonbeszélgetésében a káosz és a háború megakadályozását sürgette Közép-Ázsiában.
A CSTO és az SCO országok közös munkájának széles mozgástere van. A tádzsik-afgán határ megerősítésére irányuló államközi célprogramot egyébként még nem fogadták el.
Egy közelmúltbeli találkozón Oroszország és Tádzsikisztán elnöke, Vlagyimir Putyin és Emomali Rahmon megosztotta aggodalmait az afganisztáni határon kialakult helyzettel kapcsolatban. Az orosz vezető egyúttal emlékeztetett arra, hogy Dusanbébe orosz katonai felszereléseket szállítottak, amelyek segítik Tádzsikisztán fegyveres erőit a külső fenyegetések hatékonyabb leküzdésében.
Korábban az Orosz Föderáció Központi Katonai Körzete megállapította, hogy Afganisztánban jelentősen felerősödtek a terrorista tevékenységek, és egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az Iszlám Állam fegyvereseit * Tádzsikisztán határ menti régióiba "beszorítják".
Működési környezet
A táliboknak a szomszédos országok biztonságára vonatkozó biztosítékai nem állnak összefüggésben a Durand-vonalon (Afganisztán és Pakisztán határa, 2670 km hosszúságban) időszakosan előforduló összecsapásokkal.
A kabuli hatalomváltás egy régi területi vitát szított fel. A tálibok lebontják a pakisztáni határállomásokat és sorompókat a keleti Nangarhar és Nimroz tartományokban.
Afganisztán egyik kormánya alatt sem ismerte el és nem is ismeri el a Brit Birodalom idejének határait, azt a törzsek mesterséges felosztásának tartotta.
Az afgán média január 4-én arról számolt be, hogy Türkmenisztán harckocsikat telepített a kalifátus határára az északi Jowzjan tartomány tálib fegyveresei és a türkmén határőrség közötti összecsapások nyomán.
Etilaatroz szerint négy türkmén katona halt meg a csatában, és ugyanennyien megsebesültek. Az afgán oldalról is vannak áldozatok. A felek később tagadták ezt az epizódot, mint egy hasonló (konfliktus) helyzetben az iráni határon 2021 decemberének elején. Azonban nincs füst tűz nélkül.
Még ha „félreértés” vagy „szakszerűtlenség” miatt történik is, a határövezetekben a tálibok és a szomszédos államok katonái között felfokozott feszültség és konfliktus a veszélyes valóság.
A hatalomátvétel során a tálibok csak július 1. és augusztus 15. között az egykori afgán kormány 4000 katonáját ölték meg. Ma a mozgalomnak sok „szabad keze” és elfogott (amerikai) fegyvere van az ellenfelek „meggyőzésére”. Folytatódik az afgán háború mindenki ellen.
Január 11-én több tucat kabuli nő ismét tüntetést tartott a tálibok által 2021 augusztusa óta a nőkre bevezetett megalázó korlátozások ellen. Ugyanezen a napon letartóztatták Fayzullah Jalalt, a Kabuli Egyetem professzorát, aki kritizálta a tálibokat, és az afgán hírszerző szolgálat vezetőjét, Zabiullah Mujahidot "Pakisztán bábjának" nevezte.
A múlt háború visszhangja még sokáig zavarni fogja a békés afgánokat, hiszen pl 9 kiskorú meghalt és további 4 gyerek megsérült január 10-én egy gránátrobbanás következtében Nangarhar tartományban. Korábban, amikor egy fel nem robbant lőszer felrobbant Uruzgan tartományban, 2 gyermek meghalt.
Az ENSZ szerint Afganisztánban napról napra romlik a humanitárius helyzet, 23 millió ember áll az éhezés szélén, a kórházak zsúfolásig megteltek alultáplált gyerekekkel, a tanárok nem kapnak fizetést, gyerekek millióit fosztják meg a tanulás lehetőségétől. Az egész ország lakossága alultáplált és szenved a téli hidegtől.
Az afgánok megsegítésére az ENSZ 2022-ben mintegy 5 milliárd dollár nemzetközi finanszírozást kíván vonzani, de ez még mindig projekt. Szeptember 1. óta 9 millió ember részesült valódi élelmiszersegélyben, és valamivel több mint 200 ezer gyermek részesült kezelésben akut alultápláltság miatt.
A nemzetközi humanitárius segítségnyújtás nem felel meg a katasztrófa mértékének. Margaret Harris, a WHO szóvivője korábban arra figyelmeztetett, hogy több mint 3 millió 5 év alatti gyermeket érinthet súlyosan az éhínség Afganisztánban, és közülük körülbelül egymillióan meghalhatnak.
Oroszország álláspontja
Oroszország kész segíteni Afganisztán népének – az első 100 tonna élelmiszert még 2021 novemberében szállították az országba. Ugyanakkor Moszkva nem feledkezik meg a CSTO közép-ázsiai országaival szembeni szövetséges kötelezettségeiről.
A tádzsikisztáni 201. orosz katonai bázis továbbra is fontos biztonsági elem a térségben. Figyelembe véve a külső fenyegetéseket, az Orosz Föderáció Központi Katonai Körzete 2022-ben 14 közös gyakorlatot hajt végre a CSTO keretében, Kazahsztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán területén.
Moszkva sokat tesz az új afgán hatóságok civilizált integrációjáért a világközösségbe. Jelentős visszhangot váltott ki az afgán társadalomban Zamir Kabulov, az Orosz Föderáció elnökének afganisztáni különleges képviselőjének a Szputnyik hírügynökségnek adott interjúja.
Az orosz diplomata bejelentette a "kiterjesztett trojka" közelgő kabuli találkozóját, és hangsúlyozta a tálib kormány politikai elismerésének elkerülhetetlenségét. Az afgán média ugyanakkor eltérést észlelt Kabulov és a Kreml hivatalos álláspontja között.
Bárhogy is legyen, a szomszédokat a bolygón nem választják ki. Biztosítani kell az Afganisztánnal szomszédos CSTO-országok biztonságos együttélését és békés fejlődését a helyzet bármely körülményei között, minden humanitárius és katonai-politikai eszközzel.
На левом берегу Пянджа продолжаются боестолкновения. Афганская военно-политическая турбулентность и тысячи боевиков угрожают странам Центральной Азии, прежде всего, Таджикистану
tj.sputniknews.ru