[BIZTPOL] Közép-Ázsia (Kazahsztán, Kirgizisztán, Tadzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
"Tokajev elnökkel nagyon szerencsés vagy"

6440433_900.jpg


Kínos módon Alekszandr Grigorjevicsnek igaza volt:

2021.09.08-án Lukasenko azt mondta a KNB vezetőjének, Maszimovnak: "Tokajev elnökkel nagyon szerencsés vagy. Meg kell tanulnunk önöktől, hogyan kell együtt dolgozni az emberek és az állam érdekében".

2022.01.08.-án Tokajev letartóztatja Maszimovot "hazaárulás gyanújával".


Colonelcassad
 
W

Wilson

Guest
"Az Aranyembert" követelték: Mit tettek a pogromisták az almati központi múzeumban..



Amikor 200 terrorista belépett a múzeumba, megbeszélték, hogy megölik-e az összes alkalmazottat. De az alkalmazottak hihetetlen bátorságról tettek tanúbizonyságot: 15 sebesült rendfenntartót egy földalatti helységben (bunkerben) rejtettek el, és a munkahelyükön maradtak
Az almati Központi Állami Múzeum nyilvánosságra hozta a támadás részleteit, amikor a fosztogatók majdnem elpusztították az értékes történelmi kiállítási tárgyakat.

Bibigul Dandygarajeva igazgatóhelyettes szerint, amikor január 5-én a városban lövöldözés kezdődött, mindössze hét alkalmazott maradt a múzeumban. A többieket hazaküldték.

Délután 4 óra körül a randalírozók is elérték az épületet: mintegy 200 fiatal hatolt be.

"Kimentem hozzájuk, és megkértem őket, hogy ne nyúljanak semmihez. Elmondtam nekik, hogy őseink felbecsülhetetlen értékű örökségét őrzik itt. Elmondtam nekik, hogy ha tűz ütne ki, semmi sem marad a történelmünkből. Azonban elkezdték összettörni az elektronikát" - osztotta meg a szörnyű nap részleteit Bibigul Dandygaraeva.
A támadókat az érdekelte, hogy hol őrzik az eredeti "Aranyembert", hol találhatók az arany kiállítási tárgyak, és hogy vannak-e a múzeumban kardok és lándzsák.

"Mondtam, hogy nincs meg az eredeti Aranyember. Minket az mentett meg, hogy a múzeumban vészhelyzeti világítás volt, így néhány dolgot nem láttak a sötétben. Megállás nélkül meséltem a támadóimnak a múzeumunkról és annak fontosságáról" - folytatta az igazgatóhelyettes.

Dandygarayeva kollégái hallották, ahogy a támadók azt javasolják, hogy mindenkit öljenek meg.

Néhányan közülük a múzeumban végezték el a namaz-t (muszlim ima). Öt órával később, este kilenc óra körül két fekete kabátos fickó érkezett a múzeumba.

"Jól öltözött, rendes embereknek tűntek. Azt mondták az egybegyűlteknek, hogy most mindannyian az almati repülőtérre mennek, majd visszatérnek, és a múzeum lesz a főhadiszállásuk. Aztán mindannyian elhagyták a múzeumot" - jegyzi meg Dandygarayeva.
A helyzetet bonyolította, hogy 15 sebesült rendfenntartó a múzeum egyik földalatti bunkerében rejtőzött. A múzeum munkatársai elrejtették őket, és elsősegélyben részesítették őket.

"Szánalmas állapotban voltak, nagyon fiatal srácok. Volt, aki a karján, volt, aki a lábán, volt, aki a hátán sebesült meg. Sírva néztük őket" - mondta az igazgatóhelyettes.

Az elkövetkező napokban kiderül, hogy pontosan milyen anyagi károkat okoztak a múzeumban. A lényeg azonban az, hogy a rettenthetetlen személyzetnek sikerült megőrizni Kazahsztán nemzeti örökségét. Ehhez két éjszakát kellett a múzeumban tölteniük.

"Most már itthon vagyok. Nem emlékszem, hogy valaha is ennyire féltem volna életemben. Amikor szemtől szemben álltam a támadóimmal, nem féltem. Most úgy tűnik, mintha rémálom lenne" - zárta Bibigul Dandygaraeva.

 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 698
28 094
113
Na akkor következzék két kazah anyagom
Kezdetnek a rövidebbik, amelyik azzal foglalkozik, hogy hiába 30 év függetlenség és társai, az egész ország szükségleteire zusammen 3, még a szovjetek által épített olajfinomító és 2 gázfeldolgozó üzem van. Nem elég, hogy a kitermelt olaj 80 százalékát feldolgozás nélkül exportálják, de az országon belül sem egyenletes az üzemanyagok minősége illetve elosztása. Avagy illett volna a hazai igényeket is legalább minimális szinten figyelembe venni.

Illetve másodikként pedig, hogy mégis stratégiailag, biztonságpolitikailag, üzletileg és egyéb téren miért is fontos az oroszoknak Kazahsztán. Plusz mellé röviden a török szál és a Nagy Turán elemzése
 
W

Wilson

Guest
KNB: Mit lehet tudni Maszimov helyettesének, Anuar Szadykulovnak a letartóztatásáról?

2022.01.13



A KNB különleges szolgálatainak jelöltje számára a legfontosabb dolog az állam és az elnök iránti lojalitás - mondta Szadykulov az Arisztáni egységről szóló filmben. Néhány nappal ezelőtt letartóztatták egy hazaárulási per kapcsán.

Anuar Szadykulov, a KNB volt elnökhelyettese, Karim Maszimov, akit a főnökével együtt hazaárulás gyanújával letartóztattak, 1967-ben született Almatiban, és a szovjet hadseregben szolgált Leninabadban és Kapshagaiban.

Apja, Toleukhan Sadykulov, a Kazah SZSZK Szemipalatyinszki területéről, az aul Csaganból származott, a Kazah SZSZK kitüntetett tudósa, az agrártudományok doktora és kiváló genetikus volt: ő fejlesztette ki a zsírfarkú juhok új fajtáját.

Sadykulov tábornok testvére, Askat nemzetbiztonsági ezredes.

Anuar Sadykulov 1991-ben végzett a helyi állatorvosi intézetben, majd 1992-ben a biztonsági erőknél kezdett karriert építeni:

1992-2013 - az Elnöki Biztonsági Szolgálat munkatársából e struktúra vezetőjévé léptették elő;
2013. január-március - vezette az Arystan különleges szolgálatot (Nemzetbiztonsági Szolgálat), de aztán visszatért az Elnöki Biztonsági Szolgálat vezetőjeként betöltött posztjára;
2014. április-2014. július - a Kazahsztáni Államvédelmi Szolgálat vezetője (az új struktúra az Elnöki Védelmi Szolgálat és a Köztársasági Gárda egyesítésével jött létre);

2014-2019 - öt évig a KNB helyettes vezetője és egyidejűleg az Arystan különleges szolgálat vezetője.

2019 júniusa és 2020 januárja között - ismét hat hónap a kazahsztáni Állambiztonsági Szolgálat vezetőjeként;
2020-tól 2022 januárjáig - továbbra is a KNB helyettes vezetője, egyúttal az A Különleges Erők Szolgálatának - korábban Arystan - vezetője. (01.2019-05.01.2022).
A KNB "A" ("Arystan") Különleges Erők Szolgálata megalakulásának 25. évfordulója alkalmából készült dokumentumfilmben Anuar Sadykulov nemzetbiztonsági altábornagy a következőket nyilatkozta

"A legfontosabb dolog az állam és az elnök iránti hűség. Sajnos a mai világban a fenyegetések szintje nem csökkent; látjuk és elemezzük a közel-keleti és szíriai helyzetet. A mi feladatunk az, hogy felkészüljünk ezekre a kihívásokra, és megfelelő intézkedéseket hozzunk" - mondta Szadykulov 2017-ben.
Ugyanebben a filmben azt mondta, hogy tudja, hogy "bármelyik katonánk kész meghalni a hazájáért, kész életét adni". Ez a legnagyobb dolog, amit egy férfi, egy harcos tehet a hazájáért. Talán erre született."

Még ugyanebben az évben, 2017-ben megkapta a tábornoki vállpántot.

Tagja volt a Kazahsztáni Jégkorong Szövetség végrehajtó bizottságának, 2020 óta pedig a Kazahsztáni Harcművészeti Szövetséget vezeti.

В честь 50-летия Ануара Садыкулова провели товарищеский матч на Барыс-арене в 2017 году

Anuar Sadykulov 50. születésnapja tiszteletére 2017-ben barátságos mérkőzést rendeztek a Barys Arénában.
© FOTÓ : BARYS HOCKEY CLUB HONLAPJA

2022 januárjában Anuar Sadykulovot Karim Massimovval együtt letartóztatták hazaárulás és az ország erőszakos hatalomátvételi kísérletének gyanújával.

 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 710
30 205
113
Törökország szerepéről.
"Ankara látszólag minden eddiginél jobban felbátorodott, mivel a korai jelek azt mutatják, hogy a Kazahsztánt sújtó véres zavargások jelentős török szerepet játszottak, nemcsak a titkosszolgálatokon, hanem a kazahsztáni Törökország-orientált politikusokon és üzleti közösségen keresztül is."
 
W

Wilson

Guest
Kétszáz katona felgyújtásával fenyegetőzött: hogyan akadályozta meg egy vidéki akim a vérfürdőt....

2022.01.13.

Az agresszív tüntetők tömege el akarta kobozni a fegyvereket és fel akarta gyújtani a katonákkal teli teherautókat, de a vidéki akimnek, aki maga is volt katona, sikerült meggyőznie a tiltakozókat.

Az Almatyi terület Panfilov vidéki körzetének akimja, Szerik Szalov megakadályozta a tüntetők és a katonák közötti vérontást - írja a Sputnik Kazahsztán.

A Talgar régió Panfilov vidéki körzetének akimja, Szerik Szalov korábban a kazahsztáni hadseregben szolgált, és ezredesi rangban vonult nyugdíjba. Az országon végigsöprő tömeges zavargások idején Panfilov vidéki járás lakói az elsők között alakítottak népi druzsinokat, hogy megvédjék otthonaikat és vagyonukat a feldühödött tömegektől és fosztogatóktól.

Január 5-én az Almaty-Zharkent közismert nevén "Betonka" úton egy hat KamAZ teherautóból álló, 210 katonát szállító konvoj, amely a déli fővárosba tartott, dühös tüntetőkkel találkozott, akik lőfegyverrel voltak felfegyverkezve. Csak az akim által vezetett népi polgárőrök egy kis csoportjának beavatkozása akadályozta meg a vérfürdőt.

"Azt mondták nekem, hogy egy katonai oszlop, amely elzárta az utat, állítólag megakadályozta, hogy az emberek belépjenek a városba. Kétségeim voltak, és úgy döntöttem, hogy magam is utánanézek. Már a helyszínen feldühödött tömeget láttam, amely éppen ellenkezőleg, nem engedte be a katonai járműveket a városba. Az emberek mindenféle érthetetlen jelszavakat skandáltak, és az út tele volt rendszám nélküli autókkal" - mondta Serik Shalov.
"Hat katonai KamAZ teherautó, amelyek közül az egyiknek betörtek az ablakai, szintén az úton parkolt. A tömeg azt követelte, hogy a katonaság vonuljon ki, vetkőztessék le őket és vegyék el a fegyvereiket. Néhány tüntető Molotov-koktélt tartott a kezében, míg mások már benzinnel öntötték le a járműveket.
Az egyik agresszívebbnek azt mondtam: "Aynalayin, te muszlim vagy. Mit csinálsz? El akarod égetni a katonákat, és magadra akarod venni a bűnt? Válaszul felkiáltott: "Ki vagy te?" Én, zavartan, mondtam akim. Amikor meghallotta a válaszomat, felkiáltott: "Akeem? Mit keresel itt?" Ez felkeltette a többiek figyelmét, és rájöttem, hogy nincs visszaút. Ezután meg kellett nyugtatnom őket, és rá kellett vennem őket, hogy engedjék el a konvojnyi katonát a bevetési helyükre" - mondta Szerik Szalov.

Mint kiderült, a tüntetők közül a legagresszívabbak késsel felvágták az egyik teherautó kerekét, másokat pedig arra kényszerítettek, hogy felgyújtsák a katonai járműveket. Csak egy katonai veterán tekintélye, aki a fél életét a kazah hadseregnek szentelte, mentette meg a katonákat a feldühödött tömeg megtorlásától.

"Azt kezdték kiabálni: 'Ő egy jó ember, egy volt katonatiszt. Egy tiszt. Egy nép akim. Ne nyúlj hozzá". Rájöttem, hogy a tömegben vannak emberek, akik felismernek engem. Elkezdtem megnyugtatni őket, hogy mindegyiküknek vannak fiai és testvérei, akik szolgáltak, szolgálnak vagy fognak szolgálni, akárcsak ezek a katonák. Mi volt a hibájuk? Biztosítottam őket, hogy személyesen kísérem vissza a konvojt Zsarkentbe" - emlékszik vissza Szerik Szalov.


Végül a falu polgármesterének sikerült tárgyalnia a katonák parancsnokával, és a konvojt visszafordították a másik irányba. Meggyőzte a tisztet és a katonákat, hogy ne engedjenek a provokációnak, és ne lőjenek az emberekre.

"Több mint 200 fiatal sorkatona volt a járműveken, ahogy mondani szokták, akik nem éreztek puskaporszagot. Megtartottam a tüntetőknek és a hadseregnek tett ígéretemet. Elkísértem a konvojt, és rávettem az embereket, hogy oszoljanak szét" - mondta az akim.
A Panfilov vidéki körzet Almaty közelében található. Hét nagyobb lakossági központja van, és áthalad a Nyugat-Kína-Nyugat-Európa autópályán, a Kuldzsinszki autópályán és a Bakovszkaja autópályán. A druzsinák robusztus férfiakból álltak, több csoportra voltak osztva, mindegyiknek voltak járművei és útvonalai. A druzsinokat a falu akimja, Serik Shalov vezette, aki a Talgar körzet vezetőjével egyeztette akciójukat.

 
W

Wilson

Guest
Egy HT-olvasó levele: A Törökországból Türkmenisztánba induló járaton 5000 dollár kenőpénzért lehet helyet kapni.

2022.01.13.

Rengeteg türkmén állampolgár él Törökországban, akik munka miatt mentek el. Csak a tartózkodási engedéllyel rendelkező legális migránsok száma közel 120 ezer.

A koronavírusra vonatkozó korlátozások törökországi bevezetése miatt sok, a szolgáltatási szektorban dolgozó türkmén migráns veszítette el a jövedelmét. A helyzetet tovább súlyosbította a török líra 2021 végén bekövetkezett erőteljes leértékelődése, amelyet Recep Tayyip Erdoğan elnök gazdaságpolitikája okozott, amikor a központi bankot kamatcsökkentésre utasította, ami magasabb inflációt eredményezett. Ennek eredményeként a bérek dollárban kifejezve a felére csökkentek. A migránsok elvesztették a lehetőséget, hogy ne csak a családjukat segítsék Türkmenisztánban, hanem saját magukat is eltartsák.

Türkmenisztán a maga részéről csaknem két évvel ezelőtt lezárta határait, többek között saját állampolgárai előtt is, lehetetlenné téve ezzel a hazatérést minden migráns számára. A türkmén fél rendszeresen szervez Türkmenisztánba induló járatokat. A hazájukba távozni kívánók listáit a türkmenisztáni konzulátuson állítják össze. Kenőpénzt kell fizetni azért, hogy valaki felkerüljön erre a listára. Nem világos, hogy Türkmenisztán miért nem tud több repülőgépet biztosítani állampolgárai evakuálására.

A Türkmenisztáni Krónika egyik olvasójának beszámolóját közöljük, aki leírta a kiutazó járatokkal kapcsolatos helyzetet. Néhány nyelvtani hibát kijavítottunk a könnyebb olvashatóság érdekében.

Én és több ezer, sőt több tízezer türkmén még mindig nem térhetek vissza a hazámba! Mint tudjuk, a török légitársaság rendszeresen repül Türkmenisztánba, de az egyszerű halandók semmiképpen sem juthatnak fel ezekre a járatokra! Azt mondják nekünk: "Vegye fel a kapcsolatot a türkmenisztáni konzulátussal". Valószínűleg rendelkezik információkkal arról, hogy hány állampolgár akarja elhagyni Törökországot. Szörnyen sokan vannak.

És a korrupció témája? Nem tudsz nélküle boldogulni. A szegény emberek bánatán akarnak hasznot húzni. Megbízható források szerint például Türkmenisztán elhagyásáért 5000 és 10 000 dollár közötti összeget kell fizetni! Ahhoz pedig, hogy visszatérhessen Türkmenisztánba, és felszállhasson egy induló járatra, 5000 dollárt kell fizetnie! Az emberek itt úgy dolgoznak, mint a lovak, honnan lehet ennyi pénzt szerezni?

Az ashgabati rokonaim felvették a kapcsolatot a Türkmenhovayollary törökországi képviselőjének rokonaival (azzal a kéréssel, hogy olcsóbb jegyet adjanak el - a HT kommentárja). Nos, azt mondta, hogy ez "ésszerűen" 3000 dollárba kerülne!

Az egyik törökországi barátomnak tüdőrákja van. Az az ember az utolsó napjait éli, és a konzulátusunkról semmilyen segítséget nem kap!

Nagyon kérem, hogy foglalkozzon ezzel a kérdéssel. Talán ez segít. Lehet, hogy nem nekem, de legalább néhányunknak segíthet. Ez nagyon, nagyon fontos!

2021 decemberében a türkmenisztáni orosz nagykövetség online várólistát hozott létre azok számára, akik Türkmenisztánból induló járatokkal szeretnének indulni. A konzuli osztály magyarázata szerint ez azt hivatott biztosítani, hogy az emberek ingyenesen és közvetítők nélkül jelentkezzenek be.

 
W

Wilson

Guest
A türkméniai egyetemek végzőseitől kenőpénzt követelnek a kétéves kötelező szakmai gyakorlatért

2022.01.22.

A türkmenisztáni egyetemeken végzetteknek a diploma megszerzése után két évig az iparban kell dolgozniuk. Csak ezután kaphatják meg a diplomájukat.

Az ötödéves diákok a Türkmenisztáni Krónikának elmondták, hogy január elején közölték velük, hogy be kell nyújtaniuk az egyetemnek a kapcsolatokat (a munkáltató hozzájárulásának nevezett dokumentumot a diák kétéves munkavégzéséhez) azokkal a helyekkel, ahol dolgozni fognak.

A hallgatóknak maguknak kell keresniük az ilyen helyeket - az Oktatási Minisztérium és az egyetemek nem segítenek.

A legtöbb vállalkozás vezetője a gyakorlati helyért akár 20 000 manát (5700 dollár állami árfolyamon, vagy alig 1000 dollár a jelenlegi feketepiaci árfolyamon) kenőpénzt kér.

Ha a diplomás hajlandó kifizetni ezt az összeget, vagy vannak kapcsolatai az illetékes minisztériumban, akkor nincs probléma a dologgal. Ellenkező esetben fennáll a veszélye, hogy a végzős diploma nélkül marad. Tekintettel a tanulmányi évek idő- és költség igényére, a diákok szülei inkább kenőpénzt fizetnek. Általában a kenőpénz kifizetése után a diplomás nem dolgozhat; két év múlva kapja meg a diploma megszerzéséhez szükséges dokumentumokat.

 
W

Wilson

Guest

lgy

A KNB szerint alkalmazottjuk, Samat Abish szabadságon van

NUR-SULTAN, január 14. A Nemzetbiztonsági Bizottság (KNB) válaszolt a főosztályvezető első helyettesére, Samat Abishre vonatkozó kérdésekre, aki egyben Kazahsztán első elnökének, Nurszultan Nazarbajevnek az unokaöccse.

"A beérkező kérelmekkel kapcsolatban tájékoztatjuk, hogy Samat Abish továbbra is betölti a Kazah Köztársaság Nemzetbiztonsági Bizottsága első elnökhelyettesi posztját. Jelenleg éves szabadságon van" - közölte a Nemzetbiztonsági Bizottság.
Emlékezzünk vissza, január 6-án vált ismertté a kazahsztáni nemzetbiztonsági bizottság egykori vezetőjének, Karim Massimovnak a hazaárulás gyanújával történő letartóztatásáról. Előző nap, január 13-án arról is beszámoltak, hogy őrizetbe vették helyetteseit, Anuar Sadykulovot „A” különleges célú szolgálat vezetője) és Daulet Jergozint.
Karim Masszimovot és helyetteseit hazaárulással és puccskísérlettel gyanúsítják
A 43 éves Samat Abish Nurszultán Nazarbajev öccsének, Szatybaldij Nazarbajevnek a fia. Samat Abish 2015 óta a KNB első helyettese. Főhadnagyi rangja van.


 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Egy HT-olvasó levele: A Törökországból Türkmenisztánba induló járaton 5000 dollár kenőpénzért lehet helyet kapni.

2022.01.13.

Rengeteg türkmén állampolgár él Törökországban, akik munka miatt mentek el. Csak a tartózkodási engedéllyel rendelkező legális migránsok száma közel 120 ezer.

A koronavírusra vonatkozó korlátozások törökországi bevezetése miatt sok, a szolgáltatási szektorban dolgozó türkmén migráns veszítette el a jövedelmét. A helyzetet tovább súlyosbította a török líra 2021 végén bekövetkezett erőteljes leértékelődése, amelyet Recep Tayyip Erdoğan elnök gazdaságpolitikája okozott, amikor a központi bankot kamatcsökkentésre utasította, ami magasabb inflációt eredményezett. Ennek eredményeként a bérek dollárban kifejezve a felére csökkentek. A migránsok elvesztették a lehetőséget, hogy ne csak a családjukat segítsék Türkmenisztánban, hanem saját magukat is eltartsák.

Türkmenisztán a maga részéről csaknem két évvel ezelőtt lezárta határait, többek között saját állampolgárai előtt is, lehetetlenné téve ezzel a hazatérést minden migráns számára. A türkmén fél rendszeresen szervez Türkmenisztánba induló járatokat. A hazájukba távozni kívánók listáit a türkmenisztáni konzulátuson állítják össze. Kenőpénzt kell fizetni azért, hogy valaki felkerüljön erre a listára. Nem világos, hogy Türkmenisztán miért nem tud több repülőgépet biztosítani állampolgárai evakuálására.

A Türkmenisztáni Krónika egyik olvasójának beszámolóját közöljük, aki leírta a kiutazó járatokkal kapcsolatos helyzetet. Néhány nyelvtani hibát kijavítottunk a könnyebb olvashatóság érdekében.

Én és több ezer, sőt több tízezer türkmén még mindig nem térhetek vissza a hazámba! Mint tudjuk, a török légitársaság rendszeresen repül Türkmenisztánba, de az egyszerű halandók semmiképpen sem juthatnak fel ezekre a járatokra! Azt mondják nekünk: "Vegye fel a kapcsolatot a türkmenisztáni konzulátussal". Valószínűleg rendelkezik információkkal arról, hogy hány állampolgár akarja elhagyni Törökországot. Szörnyen sokan vannak.

És a korrupció témája? Nem tudsz nélküle boldogulni. A szegény emberek bánatán akarnak hasznot húzni. Megbízható források szerint például Türkmenisztán elhagyásáért 5000 és 10 000 dollár közötti összeget kell fizetni! Ahhoz pedig, hogy visszatérhessen Türkmenisztánba, és felszállhasson egy induló járatra, 5000 dollárt kell fizetnie! Az emberek itt úgy dolgoznak, mint a lovak, honnan lehet ennyi pénzt szerezni?

Az ashgabati rokonaim felvették a kapcsolatot a Türkmenhovayollary törökországi képviselőjének rokonaival (azzal a kéréssel, hogy olcsóbb jegyet adjanak el - a HT kommentárja). Nos, azt mondta, hogy ez "ésszerűen" 3000 dollárba kerülne!

Az egyik törökországi barátomnak tüdőrákja van. Az az ember az utolsó napjait éli, és a konzulátusunkról semmilyen segítséget nem kap!

Nagyon kérem, hogy foglalkozzon ezzel a kérdéssel. Talán ez segít. Lehet, hogy nem nekem, de legalább néhányunknak segíthet. Ez nagyon, nagyon fontos!

2021 decemberében a türkmenisztáni orosz nagykövetség online várólistát hozott létre azok számára, akik Türkmenisztánból induló járatokkal szeretnének indulni. A konzuli osztály magyarázata szerint ez azt hivatott biztosítani, hogy az emberek ingyenesen és közvetítők nélkül jelentkezzenek be.

5000 dollárért gyalog is elmegyek oda.
 

oregbogaras

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 433
4 786
113
A türkméniai egyetemek végzőseitől kenőpénzt követelnek a kétéves kötelező szakmai gyakorlatért

2022.01.22.

A türkmenisztáni egyetemeken végzetteknek a diploma megszerzése után két évig az iparban kell dolgozniuk. Csak ezután kaphatják meg a diplomájukat.

Az ötödéves diákok a Türkmenisztáni Krónikának elmondták, hogy január elején közölték velük, hogy be kell nyújtaniuk az egyetemnek a kapcsolatokat (a munkáltató hozzájárulásának nevezett dokumentumot a diák kétéves munkavégzéséhez) azokkal a helyekkel, ahol dolgozni fognak.

A hallgatóknak maguknak kell keresniük az ilyen helyeket - az Oktatási Minisztérium és az egyetemek nem segítenek.

A legtöbb vállalkozás vezetője a gyakorlati helyért akár 20 000 manát (5700 dollár állami árfolyamon, vagy alig 1000 dollár a jelenlegi feketepiaci árfolyamon) kenőpénzt kér.

Ha a diplomás hajlandó kifizetni ezt az összeget, vagy vannak kapcsolatai az illetékes minisztériumban, akkor nincs probléma a dologgal. Ellenkező esetben fennáll a veszélye, hogy a végzős diploma nélkül marad. Tekintettel a tanulmányi évek idő- és költség igényére, a diákok szülei inkább kenőpénzt fizetnek. Általában a kenőpénz kifizetése után a diplomás nem dolgozhat; két év múlva kapja meg a diploma megszerzéséhez szükséges dokumentumokat.


A rendszerváltás után sok éven keresztül nagyon sok szakmunkás tanuló (fodrász, kozmetikus, stb.) csak úgy tudott gyakorlatra elhelyezkedni, ha nyomta a zsét a munkáltatónak. Az iskola nem biztosított gyakszi helyet, az önállóan kellett keresni.
 
W

Wilson

Guest
Berik Uali köztársasági elnök sajtótitkára ismertette az államfő utasításait a Legfőbb Ügyészséggel

A békés tüntetések résztvevői ellen nem szabad eljárást indítani – vélekedik Kasszim-Dzsomart Tokajev.

"Az elnök úgy véli, hogy a békés tüntetések résztvevőit nem szabad felelősségre vonni. Elvi álláspontja az, hogy a békés gyűléseket a törvény szerint kell tartani, amely csak értesítési jelleget ír elő az ilyen eseményekről. Ez nagy előrelépés a demokrácia előmozdításában hazánkban” – írta Berik Uali elnöki sajtótitkár Facebook-oldalán.

Korábban Kassym-Jomart Tokayev államfő utasította a Legfőbb Ügyészséget, hogy állapítsa meg a tragikus januári eseményekben részt vevő különböző bűncselekmények miatt fogvatartottak bűnösségi fokát. Az elnök súlyosító körülmény hiányában lehetségesnek tartja a büntetés enyhítésére irányuló intézkedést.
Korábban az almati parancsnokság azt közölte, hogy a városban az őrizetbe vett zavargók száma meghaladta a 2000 főt.

Az almati rendfenntartók továbbra is keresik és őrizetbe veszik a városban január 4. és 9. között történt pogromok és fosztogatások résztvevőit. A hollétükről a városlakóktól is érkeznek információk.
A rendfenntartók 67 lőfegyvert és 3112 lőszert foglaltak le.

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
W

Wilson

Guest
Nazarbajev vejei távoznak az unokaöccs után....

6443831_900.jpg


Kairat Saripbajev, aki Dariga Nazarbajeva második férjeként ismert, és Dimash Doszhanov, Aliya Nazarbajeva férje, távozott a nemzeti
az általuk vezetett vállalatok (QazaqGaz és KazTransOil).

Kazahsztánban Karagajev energiaügyi miniszterhelyettest őrizetbe vették. Azzal vádolják, hogy indokolatlanul emelte a gázárakat, ami kezdetben tömeges tiltakozásokat váltott ki az országban.

A KNB tegnapi közleménye után, amely a S. Abish, a sorsával kapcsolatos kérdések nem csökkentek. És valahogy időben elment nyaralni, és ami a legfontosabb, hogy ilyen nehéz időkben is pihenhetett.

Az (orosz) Külügyminisztériumnak nincsenek követelései/fenntartásai a kazah hatóságokkal és azok erő használatával szemben.

Colonelcassad